• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Multiplikator i njegova primjena na banzeku (za pogon preko traktora)

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
Pitanje broj 1.

Dal ima kupiti multiplikator da s obadvije strane ima priključak za kardan?
-strana koja se kapči na kardan -muški dio
-strana koja ide na stroj ili pumpu (ubrzana strana) - ženski dio
-Dali se svi vrte ulazna strana od izlazne obratno ili ima i onih kod kojih se ulaz i izlaz vrte u istom smjeru kad povećaju brzinu?


Pitanje broj 2.

Ima doma banzek za piljenje drva koji ima svoj motor i sve to jedno s drugim ali sve to skupa vise ne klapa kak bi trebalo i želim ga "prekrojiti"da ga pogonim s traktorom.
Danas imao jednog na korištenje, znači kardan je direkt spojen na osovinu i pogonski kotač (omjer 1:1) .i super radi samo kaj treba dosta gasa (skoro 2000 okretaja), makar smo ga tjerali na 1000/min kardana.
E sad moj postojeći banzek je drugačiji (obratno se vrti od smjera kardana).
Pa bi ja postavio između multiplikator od hidropumpe (da dobim kontra vrtnju) i da traktor radi na jedno 1000-1200 okretaja optimalno, pa me zanima dal bi multiplikator izdržao to (nema tu nekih opterećenja).
Omjer 1:3,8 ili 1:3 je previše? Drugih omjera (manjih) nisam našao.....

Eto zahvaljujem na konkretnih odgovorima i savjetima :)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,071
Nađi reduktor od lade nive , u njega imaš redukciju 1:2 a vrti se u istom smijeru , ili od nekog drugog terenca
Ako već ti nije to lakše uraditi remenicama
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
Nađi reduktor od lade nive , u njega imaš redukciju 1:2 a vrti se u istom smijeru , ili od nekog drugog terenca
Ako već ti nije to lakše uraditi remenicama

Nisi me shvatio... :D

Ja moram dobiti obratni smjer vrtnje, jer je banzek tako napravljen.
To sa remenicama i sve skupa previse komplicira stvar, čim jednostavnije to bolje....
Znači mene zanima dal bude ovo dolje sa slikna, ovaj multiplikator omjera 1:3,0 a koji je predviđen da "ubrza"pumpu mogao podnjeti to da vrtim preko njega banzek.
Nisu tu neka opterećenja tako da mi je ovo najelegantnije riješenje, samo me strah da ga ne polomim....
Jedini tršak bi mi bio malo šrafanja, rezanja, pripasivanja i jedino moram platiti elektrode, narezivanje osovine da ide u multiplikator i multiplikator....


http://www.trgo-agencija.hr/multipl...icnu-pumpu-muski-izlaz-1-3-8-omjer-1-3-0.aspx

hvala :)
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
Ima i na pumpi opterecenja. Nece biti nista multiplikatoru. Ako ga vec kupujes kupi i ovu redukciju koja ti se nudi jer u nju moras nabiti osovinu s remenicom ili kako vec dalje mislis.
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
Eto ovak :)

Nadam se da je sad jasno.... :D

p.s. Fendonja fala što si mi skrenuo pogled na ovu redukciju, uopce je nisam skužio...

banzek.jpg
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
moze multiplikator da podnese ta opterecenja, ali bi opet dobto bilo i zbog sigurnosti rukovatelja i samog multiplikatora da negdje proklize kod velikih opterecenja. ja sam upravo imao bansek, ustvari to je bio kombinirani stroj, rezanje cijepanje, a pogon banseka je bio preko multiplikatorea, ali je u tom pogonu na jednom mjestu bio i remen koji je proklizao kad je trebalo.
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
moze multiplikator da podnese ta opterecenja, ali bi opet dobto bilo i zbog sigurnosti rukovatelja i samog multiplikatora da negdje proklize kod velikih opterecenja. ja sam upravo imao bansek, ustvari to je bio kombinirani stroj, rezanje cijepanje, a pogon banseka je bio preko multiplikatorea, ali je u tom pogonu na jednom mjestu bio i remen koji je proklizao kad je trebalo.

Imas kakvu sliku da vidim kak je to bilo kod tebe riješeno?
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
I sad za one koji su više profići; čim je veća brzina do ljepše i kvalitetnije pili...
Ima možda kakva tablice ili nešto kolko je optimalno da je m/sec brzina pile?

Ili je onak odokativno prema "osjećaju" :)
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
kod mene je to bilo komlicirano posto je stroj imao puno operacija, a sto se tice brzine imas u temiu traktorski ciruklari, cini mi se od 20 30 cm/s, ovisi koji promjer tockova imas
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
pa ima li tom cijelom prijenosu igdje remen, ili da koristis kardan sa lamelom, ili ako je ce traktor raditi na manim okretajima anije prevelike snage da ga ugasi, mada mislim da su to opet prevelike sile, a kad pila zaglavi, dobro je da negdje proklize
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
pa ima li tom cijelom prijenosu igdje remen, ili da koristis kardan sa lamelom, ili ako je ce traktor raditi na manim okretajima anije prevelike snage da ga ugasi, mada mislim da su to opet prevelike sile, a kad pila zaglavi, dobro je da negdje proklize
Nema :)

banzek/osovina-multiplikator-kardan-traktor (50 ks) sa mogučnost 540/750/1000 ok/min :)
O tome sam razmisljao da nabavim kardan s lamelom u slucaju nekog sr...a da on preskoci... :)
Zato smo tu da nađemo najbolje i najelegantnije riješenje :D
 
Posljednje uređivanje:

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
Znaci napokon ide banzek u remont :D

Zanima me, dal multiplikator moze biti montiranu bilo kojem položaju il mora biti "uspravno" ?
Pretpostavljam da radi ulja koje je u njemu za podmazivanje ima neko pravilo kako ga postaviti?

Ili može biti nakoso montiran, recimo pod 45 stupnjeva.

Zahvaljuem
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
Još jedno pitanje, razmisljamo odmah da sad kad bude banzek u remontu osim kardanskog pogona složimo i preko elektormotora.
Znači ako je prilika ukopčas na struju i tak ga pogoniti, a ako nema struje, ukopčati ga na kardan i tako pogoniti tako (motor bi bio spojen preko remenice i dok bi radio preko kardana bi se vrtio i radio free struju :) )

Znači pitanje glasi: koliko treba snažni motor za pogon?
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Ja sam isto imo u planu napravit na cirkularu sa trakom i još je u planu.Na kardanski nastavak stavit remenicu od IMTeve kose i brzomontažni nosač sa elektromotorom od nekih 900 obrt,-i oko 4-5 kilovata.Ak negde nađem jeftin motor ču to i složit,za piljenje oko kuče mi je to bolja opcija od pogona sa TVom.
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
958
@skladisrar,jesi razmisljao da sa zupcanicima okrenes smjer vrtnje,naravno u kupki,nades odma omjer 1:3?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,546
Reduktor može biti u bilo kojem položaju, samo pazi na odzraku. I nek bude grupe 3 ;)
Možeš vrtiti i elektromotor, samo ventilator okreni tak da ti mam puše piljevinu proć od pile :)
Struje iz njega nebuš videl.
Glede snage: paaa, trebala bi biti manja neg' za cirkular. Ak mi s 3kW tjeramo fi 450, onda buš ti s 3kW tjeral i banzek bez brige.
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
@skladisrar,jesi razmisljao da sa zupcanicima okrenes smjer vrtnje,naravno u kupki,nades odma omjer 1:3?

Pa zato i slažem tu kombinaciju to jer trebam obratni smijer :)

Znači multiplikator kupljen :)
Grupa 3.

IMAG0368.jpg


IMAG0363.jpg


E sad odmah uzeo i ovu redukciju, al to sve skupa meni izgleda jako malo, tj. dosta treba potokariti osovinu pa me strah da ne pukne tu.

Ja bi rađe potokario osovinu da ide direkt u multiplikator, bez redukcije.
Dal bi to bil problem za napraviti?, narezati takve zupce, treba osovinu poslije kaliti il nesto?
Jel zna netko koji je to DIN zubaca?

IMAG0366.jpg


Znači motor do 3 kW? imas ti jednofaznog ili trofaznog?

Znam da nebu struje s toga :) :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Elektromotori se za takve namjene spajaju remenima i remenicama,sa pogonom preko zubčanika idu fabričko preračunate komponente koje klapaju u nulu.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Koliko razumijem, ti hoces da dogradis pogon na el.motor, ne vidim sto se ti tu multiplikator. Broj okretaja ustimas odgovarajucim odnosom promjera remenica, a smjer vrtnej je bar lako na el.motoru mijenjati.
 

Najnoviji postovi

Na vrh