• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Murva (dud) Morus Nigra,...Alba

profnekbiol1

Član
Tu od
9 Svi 2009
Poruka
52
Ima li netko u Hrvatskoj da ima iskustva s murvom (ili dudom, kako naši ljudi kažu gdje su ih Turci tako navikli).
Sve tekstove koje nađoh jesu cca 1-2 stranica na internetu.....
Posebno me zanima jeli netko ima iskustva u području Prigorja (okolica Zagreba) ili u Hrvatskom Zagorju.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Re: MURVA (DUD) MORUS NIGRA, ....ALBA

Ni mi jasno kaj te zanima, Na kaj ciljaš? kod mene to raste po grmlju i šikarama....
 

profnekbiol1

Član
Tu od
9 Svi 2009
Poruka
52
Re: MURVA (DUD) MORUS NIGRA, ....ALBA

Tražim sadnice duda (murve), crne murve prvenstveno.....
Sad je već prolistala, vide se pupovi grozdova....našao sam dud na moru i onako sa zelenim listova stavio x sadnica u vodu da pusti resu......mislim da će se teško to dogoditi.....
No sad znam kud moram otići i da to mora biti u fazi pupova a ne prolistalo da sakupim grančica...
No sad ne znam je li to crna, crvena ili bijela murva....al dobro...
No gdje ta murva raste svuda po šikarama??
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Posadih 2 sadnice crnog duda. Malo mi je žao što nisam posadio i više, a daleko mi od kuće trgovina. Nema ih za kupiti baš svugdje ja sam našao u Novom Marofu. Mislim da je važno da se to zaboravljeno voće naših djedova i baka opet počne zasađivati. Bio je čak neki projekt "vratimo murvu u Zagorje" ali pred par godina. Ja želim jednog dana napraviti rakiju dudovaču ali to je daleko jer sadnice su tek posađene :(
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Gdje ima sadnica, i zna li netko mogu li se rasaditi reznicama ili tako nešto? Posadio bih 10-ak ili nešto više komada, a obično su skupe sadnice ovakvog "nepopularnog" voća.

Što vam je bolje, crna ili bijela? Ja sam do sad jeo jedino bijelu i super mi je, a neki kažu da je crna još i bolja. Što se još može raditi, može li u džem?

Koliko naraste, iz više izvora čitam prilično suprotstavljene tvrdnje, negdje piše da je to malo veći grm, negdje da raste do 20 i više metara. Ok, ovisi o mnogo čemu, ali ono što sam ja viđao su obično klasična, visoka stabla.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Gdje ima sadnica, i zna li netko mogu li se rasaditi reznicama ili tako nešto? Posadio bih 10-ak ili nešto više komada, a obično su skupe sadnice ovakvog "nepopularnog" voća.

Što vam je bolje, crna ili bijela? Ja sam do sad jeo jedino bijelu i super mi je, a neki kažu da je crna još i bolja. Što se još može raditi, može li u džem?

Koliko naraste, iz više izvora čitam prilično suprotstavljene tvrdnje, negdje piše da je to malo veći grm, negdje da raste do 20 i više metara. Ok, ovisi o mnogo čemu, ali ono što sam ja viđao su obično klasična, visoka stabla.

Druže Mile drago mi je da se još netko interesira za ovu rijetku voćku! Kao što rekoh ja sam našao sadnice u Novom Marofu kod ovih: http://www.cedar-agro.hr/ ne znam koliko ti je to blizu. Cijena je 40 KN za 5 KN skuplja od ostalog voća. Ako je zasađena na slobodno mjesto gdje ju ništa ne ometa u rastu sigurno da će se razviti u pravo stablo, no u sjeni ostalog drveća ostaje ko grm. Imam jednu bijelu koja je tako već dugo pod nekom trešnjom.
E sad za rasađivanje reznicama ne znam ali u teoriji bi moralo funkcionirati tj. nema razloga zašto ne jer je riječ o voćki koja nije cijepljena. Crna je meni bolja kolko se sjećam iz djetinjstva, a čujem da postoji i crvena. Džem se može raditi ko i od svakog voća.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Druže Mile drago mi je da se još netko interesira za ovu rijetku voćku! Kao što rekoh ja sam našao sadnice u Novom Marofu kod ovih: http://www.cedar-agro.hr/ ne znam koliko ti je to blizu. Cijena je 40 KN za 5 KN skuplja od ostalog voća. Ako je zasađena na slobodno mjesto gdje ju ništa ne ometa u rastu sigurno da će se razviti u pravo stablo, no u sjeni ostalog drveća ostaje ko grm. Imam jednu bijelu koja je tako već dugo pod nekom trešnjom.
E sad za rasađivanje reznicama ne znam ali u teoriji bi moralo funkcionirati tj. nema razloga zašto ne jer je riječ o voćki koja nije cijepljena. Crna je meni bolja kolko se sjećam iz djetinjstva, a čujem da postoji i crvena. Džem se može raditi ko i od svakog voća.

Postoji i crvena Murva ali kod nas je to samo Dud ima ga moj susjed drvo visoko oko sedam metara sa veoma velikom krošnjom i svake godine njegove kokoši teturaju dvorištem jer dud samo za kokoši služi nazobaju se zrelog duda pa budu pijane od njega. A od duda se peče rakija samo ko nezna da ju ispeče kako treba može da poludi od nje a meni je najbolji crni samo što ostaneš crn od njega.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Postoji i crvena Murva ali kod nas je to samo Dud ima ga moj susjed drvo visoko oko sedam metara sa veoma velikom krošnjom i svake godine njegove kokoši teturaju dvorištem jer dud samo za kokoši služi nazobaju se zrelog duda pa budu pijane od njega. A od duda se peče rakija samo ko nezna da ju ispeče kako treba može da poludi od nje a meni je najbolji crni samo što ostaneš crn od njega.

:weedman: od rakije poludi? Pa onda taj valjda zna kako ju ispeći, a ne da nezna. :vragek:
No šalu na stranu jako me zanima sve o rakiji dudovači pa molim sve koji imaju iskustva da se jave!
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Kao što rekoh ja sam našao sadnice u Novom Marofu kod ovih: http://www.cedar-agro.hr/ ne znam koliko ti je to blizu. Cijena je 40 KN za 5 KN skuplja od ostalog voća. Ako je zasađena na slobodno mjesto gdje ju ništa ne ometa u rastu sigurno da će se razviti u pravo stablo, no u sjeni ostalog drveća ostaje ko grm. Imam jednu bijelu koja je tako već dugo pod nekom trešnjom.

Hvala, cijena zaista nije previsoka, u Rijeci imamo 2 vrtna centra, a cijene svega su dvostruko veće od nekog prosjeka (sadnica jabuke nekih 80 kuna :?) a da ne govorim o malo rjeđim biljkama, mislim da sam danas lipu vidio za nekih 300+ kuna. Je malo veće stablo, ali to si može saditi baš netko s vilom uz more i parkom umjesto vrta. Slično je sa svime što nije svakodnevna "namirnica". Zato sam pomislio da ću i murvu morati plaćati preko 100 kuna, onda radije probam s reznicama.

Imam u planu mješoviti voćnjak s razmakom nekih 7x7 metara, pa vjerujem da bi se našlo mjesta za pravu krošnju. Kažu da je murva dobar susjed jabuci, odnosno murvi je svejedno, ali jabuka bolje raste. Kako sadim i jabuke, možda za koju godinu ovo i potvrdim.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Je li netko sadio murve u jesenskom periodu? kad bi bilo najpovoljnije vrijeme za to? Ovaj mjesec ili jos kasnije?
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Neznam .Ja sam dobio proljetos jednu sadnicu i posadio je onako "ofrlje",kad ono mala se primila i napreduje ko prava!
I da crni dud mi je puno ukusniji od bijelog,samo ima svoje nuspojave.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ima u novom Gospodarskom listu članak na temu uzgoja duda.
Ako nekom treba šaljem sken na e-mail (1 stranica; javiti na PP).
:)
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Ima u novom Gospodarskom listu članak na temu uzgoja duda.
Ako nekom treba šaljem sken na e-mail (1 stranica; javiti na PP).
:)

ja sam zainteresiran za taj članak poslao sam ti svoj email na pp!
Hvala!
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: MURVA (DUD) MORUS NIGRA, ....ALBA

Jel ima netko crnu murvu pa da pošalje reznice, solarno plaćanje. Još kad bi bila pendula bilo bi fantastično.
Kod nas nisam našao da ima u ponudi a Rast traži 90e za pendulu i 20e za obične.
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Re: MURVA (DUD) MORUS NIGRA, ....ALBA

Jel ima netko crnu murvu pa da pošalje reznice, solarno plaćanje. Još kad bi bila pendula bilo bi fantastično.
Kod nas nisam našao da ima u ponudi a Rast traži 90e za pendulu i 20e za obične.

Imam crvenu murvu. Po okusu je kao crna ali su plodovi puno veči. Ne da mi se slati poštom ali ako te put navede kroz Metliku, možemo se dogovoriti pa ču ti dati reznice.
https://plus.google.com/photos/1039...ms/5856193999580682465?authkey=CLm5uZ_75OLhMQ

https://plus.google.com/photos/1039...ms/5890132337271484209?authkey=CKvOztSLtZPIdQ
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: MURVA (DUD) MORUS NIGRA, ....ALBA

A nije isto, ako ne nabavim baš crni budemo se čuli pa doletim na proljeće, nije daleko.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: MURVA (DUD) MORUS NIGRA, ....ALBA

Našao sam čovjeka šta će mi dat reznice, kada da mi ih odreže, koju dužinu? Kako ju zasadit, 3 pupa ostavit vani, u teglu ili stalno mjesto...?
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,157
Re: MURVA (DUD) MORUS NIGRA, ....ALBA

Tu di čistim šikarje su bila dva duda,jbg,sad je to sve z motorkom razrezano haha
Da sam znal da trebas bi rekel
 

huzjak

Novi član
Tu od
3 Stu 2013
Poruka
29
Re: MURVA (DUD) MORUS NIGRA, ....ALBA

Evo vidim da svi želite posaditi murvu il ti ga dud!!!Evo vam savjet veli moja baka murva ti je ko i vrba i mogu reci da je to istina imam jednu murvu koja je malo preveč otišla u visinu i ja sam ju orezal koda orezujem vrbu na metar i pol od zemlje i potjerala zato probajte šibe sad u prolječe gurnut u zemlju možda vam buju se primile!!!!!Puno sreče i javite ak vam uspije.
 

Najnoviji postovi

Na vrh