• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Muzne krave

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Imam staju i otkupnu stanicu, ajmo mi napravit neku računicu kad kažete da ona ne valja, dakle imamo recimo 5 krava od kojih svaka daje dnevno u prosjeku 20 litara mlijeka što iznosi 100 litara dnevno puta 3 kune=300 kuna dnevno puta 30 dana=9000 kuna puta 12=108000 kuna godišnje plus ovi poticaji za krave otprilike izađe 115000 kuna, neka od toga čisto ostane 60000 kuna ja zadovoljan. Gdje je tu greška?
Pa nemože ti 5 krava svaka davati 20 l mljeka svih 365 dana.Toga nije bilo niti će ikad biti.
 

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Krave nisu roboti da ih isprogramiraš kako ti hoćeš.
Jedno je sigurno- mljekarstvom u ovom vremenu se baviti je prava fizika i umjetnost.:rolleyess:
 

raskooo

Član
Tu od
22 Velj 2011
Poruka
127
Imam staju i otkupnu stanicu, ajmo mi napravit neku računicu kad kažete da ona ne valja, dakle imamo recimo 5 krava od kojih svaka daje dnevno u prosjeku 20 litara mlijeka što iznosi 100 litara dnevno puta 3 kune=300 kuna dnevno puta 30 dana=9000 kuna puta 12=108000 kuna godišnje plus ovi poticaji za krave otprilike izađe 115000 kuna, neka od toga čisto ostane 60000 kuna ja zadovoljan. Gdje je tu greška?

kravu muzes 305 dana u godini,crni holstajn je jako podlozan upalama i kad dobije upalu vimena moras dati nekih min 20 € za lijecenje i prosipat mlijeko narednih 10 dana...nije to u praksi sjajno kako izgleda na papiru...
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
bit ce cijena bolja uskoro...
ovaj moj je mjesavina crnog i crvenog holstajna...od krave koja je davala 13000 mlijeka u laktaciji pa sam ga ostavio zbog genetike...osjemenio je 28 junica i svaka je ostala steona od prvi put...
a ti gledaj kako je finansiski bolje za tebe...bice bikova...ne sikiraj se
ma ne bi meni bilo toliko zao dok mi prije 3 dana nije doso veterinar da pregleda kravu i kad je vidio bika tolko mu je zapo za oko da mi kaze da ga pokusam ostaviti,jer je za priploda,e sad nije da se hvalim ali je i sliko bika da pokaze kolegama jer kaze da dugo nije vidio lijepog ko njega
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
slazem se s time...ali sad je cijena stoke niska i sad mozes kupit za 4300€ 10 junaca od po cca 170-180kg,ako ih drzis na pasi nekih 8 mjeseci,kupujes im hamura i koncenntrata....prodat ces ih za nekih 10500 €,potrosit ces na hamur i koncentrat,ako ni jedno ne crkne tebi ce ostat cisto u najmanju ruku 4000€ a nemas posla oko njih nikako...

lijepa racunica ali uvijek ima ono ali,hoces li moci rasprodati kad za to doje vrijeme,
ali i da ne rasprodam,kad se istele odhranim telad i prodaja i opet mi junice dodju gotov pa djaba,i onda u izdavanje mlijeka
 

raskooo

Član
Tu od
22 Velj 2011
Poruka
127
lijepa racunica ali uvijek ima ono ali,hoces li moci rasprodati kad za to doje vrijeme,
ali i da ne rasprodam,kad se istele odhranim telad i prodaja i opet mi junice dodju gotov pa djaba,i onda u izdavanje mlijeka

i kad ih prodas u meso nisi na gubitku....
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
pedpostavljam da kod tebe ima junica na prodaju,nisam kupac jos ali da znam
 
M

MOCO

Guest
Mi smo počeli sa simentalkama, pa smo drugu godinu skoro propali jer su prestale davati mlijeko, neke već nakon 8mjeseci laktacije, a večina nije još ni ostala steona-užas! Onda smo počeli kupovati holštajn i to jednu po jednu, jer nismo imali love. Sad imam samo holštajn, isto imam velikih problema s veterinarom-on na 20 pokušaja ima 1stelnost. Onda moram zvati drugog koji to napravi kako treba ali ovaj mu onda prijeti jer mu se petlja na teren. Bika se bojim imati, jer čujem za svakakve nesreće a kod mene je blizu glavna prometnica.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
evo ja imam 5 krava. točnije ja, buraz i roditelji. ja studiram engleski, brat vozi autobus, a starci su doma. poceli smo sa 3 krave 2003 kad je tata ostao bez posla (prije smo uvijek imali 1-2 krave). ja sam se radno aktivirao tek prije 3 godine a onda je poeco i lagani napredak jer sam se poceo puno informirati o prehrani, genetici. ugl dok ne naucis sto i kako prodje 5-6-7 i vise godina. kredit po meni ne dolazi u obzir. da krenes sa 2 krave, kroz 4-5 godina ih mozes imat 5-6. npr ja sad imam 5 i ne idem na vise jer ih nemam gdje drzat, ali realno sam mogao do sljedece godine imat 10 komada. neto mjesecna zarada je 2009 bila 3200 kn, 2010 je bila 4000kn, a ove godine planiram doci do 5000kn. uz napomenu da sam do ove godine kupovao sav koncentrat i zito. jedino sto samo imali svoje sijeno. kad budem imao svu svoju hranu, mislim da se na 5 krava moze zaraditi oko 5-6000kn mjesecno cisto, a mozda i vise.

e sad ovisi i o genetici. do prije nekoliko godina su nam veterinari osjemnjivali krave sa nekim skartom od sjemena, a sad si sam biram sjeme (imas na www.zar.at top ljestvicu bikova i biras si onakvog kakv ti odgovara, naravno ako ga imaju u hrvatskoj). 2009 sam imao godisnje predanog mlijeka 12000 litara (dosta ode i u selo), 2010 sam imao 16000 litara u KIM. ove godine realno ocekujem oko 20000 litara. sve na 5 krava, a planiram sa 5 krava i preci 25 pa do 30000 litara (racunam samo predano u mljekaru, jer oko 5-6000 potrosim doma i u selo).

ugl nemam nista na kredit. imam iskljucivo simentalke, najbolja mi je davala 33litre i to 3 mjeseca (bez sjenaze i silaze, samo sijeno i koncentrat, a sada jedna prvotelka mi je davala 27 litara. plodnost je dobra, telenja su ove godine bila bez ikakvih problema i nisam imao mastitis već vise od 5 godina (tocnije, u ovom trenutku mi ni jedna krava nema vise od 30 000 somatskih stanica)

ugl treba naucit puno stvari o ishrani, pazit na osjemenjivanje, informirat se o proizvodnji krme (koje ti travi i djeteline najbolje odgovaraju) i izbjegavat kredite. zato je pozeljno neko vrijeme se bavit sa kravama kao dodatni izvor zarade dok ne povezes sve konce, a onda postepeno povecavas stado (vlastiti uzgoj, nikakav kredit, ali PAZIT na odabir sjemena). ja vjerujem, ako sve radis ispravno da mozes od 5 dobrih krava skupa sa prodajom muske teladi poticajima itd imat mjesecno oko 6-7 000 kn zarade, naravno, nakon kaj nabavis mehanizaciju. tako je barem do sada bilo, ali ako poticaji nastave padati i ako opet krene trend smanjenja scijene mlijeka onda bi moglo bit problema. recimo, sad je cijena mlijeka zadovoljavajuca za mene, ali prije godinu i pol je bila manja za oko 60-70 lipa po litri
 
H

Hurlimann86

Guest
Mate22 lijepo si to sve rekao tako i treba postupati sa kravama , još da imaš silaže i sjenaže ti bi i imao onih 30 000 litara godišnje;)
 

raskooo

Član
Tu od
22 Velj 2011
Poruka
127
Mi smo počeli sa simentalkama, pa smo drugu godinu skoro propali jer su prestale davati mlijeko, neke već nakon 8mjeseci laktacije, a večina nije još ni ostala steona-užas! Onda smo počeli kupovati holštajn i to jednu po jednu, jer nismo imali love. Sad imam samo holštajn, isto imam velikih problema s veterinarom-on na 20 pokušaja ima 1stelnost. Onda moram zvati drugog koji to napravi kako treba ali ovaj mu onda prijeti jer mu se petlja na teren. Bika se bojim imati, jer čujem za svakakve nesreće a kod mene je blizu glavna prometnica.

ja sam imao isti problem ali onda sam sebi uzgojio bika...trebas imati prostor u koji pustas bika i kravu i nece biti nikakvih problema...
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Mi smo počeli sa simentalkama, pa smo drugu godinu skoro propali jer su prestale davati mlijeko, neke već nakon 8mjeseci laktacije, a večina nije još ni ostala steona-užas! Onda smo počeli kupovati holštajn i to jednu po jednu, jer nismo imali love. Sad imam samo holštajn, isto imam velikih problema s veterinarom-on na 20 pokušaja ima 1stelnost. Onda moram zvati drugog koji to napravi kako treba ali ovaj mu onda prijeti jer mu se petlja na teren. Bika se bojim imati, jer čujem za svakakve nesreće a kod mene je blizu glavna prometnica.

Tako i ja planiram jednu po jednu kupovat, koliko je inače cijena jedne dobre holštajn junice, a koliko simentalke i koju bi bilo bolje kupiti, možda krenuti s ženskim teletom, brzo naraste do junice?
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Ja sam prije 2mj kupio mješanku simentalac- holstein, prvi put se otelila za 4000kn
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Nema još 3g, našo sam je prek oglasnika, mislim da je ljudima bila frka, jer je kravica stvarno OK!
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Gustavo kada bi onakve računice bile takve i u stvarnosti onda bi odmah prodal kuču, sve potrošil na krave i spal skupa snjima u štali
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Gustavo kada bi onakve računice bile takve i u stvarnosti onda bi odmah prodal kuču, sve potrošil na krave i spal skupa snjima u štali

Nisam ih ja radio, autor je Prof. dr. sc. Zdenko Steiner, a našao sam to na internetu negdje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh