• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Muzne krave

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
Obrađujem oko 5 hektara ali moram povećati, mljeko predajem maloj mljekari Runolist iz Otočca
Na moje područje je u zadnje vrijeme došao novi veterinar izgleda s malo više iskustva i moram reći da sam pre zadovoljan s njim, čovjek ima znanje i VOLJE da riješi problem.

da i kod mene je bio do prije mjesec dana veterinar koji je imao znanja i volje ali čuo sam da se razbolio izgleda bubrezi otkazali
a iz kojeg si mjesta dane?
ja rasdim oko 4 ha oranice i oko 4 ha livade i imam 15 koza mislim još povečati i stado i zemlju i možda kupim kravu dvije
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Pozdrav forumaši evo da se malo i ja uključim u ovu meni zanimljivu raspravu, u potpunosti se slažem s tekstom koji je napisao mate22.
Dali se može nešto zaraditi od 5-6 krava mislim da može ali s tim da imaš osiguranu komplet mehanizaciju, objekte i stoku kupiš bez kredita.


Moja situacija je ovakva:
prije godinu dana sam kreno s 6 kom. muznih krava , 5 kom. bilo bređe. Sve su se potelile od 1. do 5 mjeseca i sve je išlo nekim svojim tijekom ,isporuka mljeka bila mijesečno i po 3000 litara ukupna cijena po litri 3,38kn. Kako je vrijeme odmicalo i došlo vrijeme osijemenjivanja tako su i došli problemi krave nikako osijemeniti ,nema krave koju nisam sjemenio najmanje 4-5 puta , nema koga nisam zvao i pitao za savijet i pomoć od lokalnih veterinara do veterinarskog fakulteta.

Danas je situacija ovakva da je sve bilo u redu one bi se sada ponovno telile ali je situacija drugačijai od njih 6, 2 stelne oko 4 mijeseca ,3 plodite prije mjesec dan zasad ponovo nevode a jedna nakon 5-6 puta pladita još nije ostala stelna jer je imala ciste na jajnicima i lječenje još traje.
Sada trenutno predajem mijesečno po 1700 litara mljeka po cijeni od 3,80 ( osnovna cijena mljeka 2,19 + 0,30 tvornička premija + državna premija + interv. otkupna cij. mljeka = 3,80)
Da je sve bilo u redu bilo bi super ali kad su počeli problemi otišlo je tako puno živaca i novaca da one sve ljepe kalkulacije kako ljepo izgledaju padaju u vodu, zato dragi moji prijatelji iz vlastitog vam iskustva govorim nemojte puno planirati jer kad planiramo planiramo da će sve ići onko kako bi trebalo ići ali praksa pokazuje nešto drugo.

@dane kakve moras uvjete ispunjavati za tvornicku i drzavnu premiju. ja nit imam tvornicku nit drzavnu:(

pitanje vrijedi i za ostale farmere
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Rasprava se dobro zahuktala pa evo i moga skromnog mišljenja.Kako god do okreneš najebao si ako ima mleka neostaju steone,ako ostane steona i ima mleka, mala cena, da ne spominjem da je to robovski posao(radio sam 3 godine), nema bolovanje,godišnji,Uskrs,Božić,Nova godina,rodjendan...
Ako je čovek spreman svega toga se odreći i rizikovati onda je OK, ako nije bolje i ne počinjati.
 

raskooo

Član
Tu od
22 Velj 2011
Poruka
127
Idealna situacija za stočara je da mu je krava ili junica od prve bređa, da svaka ima kvalitetno žensko tele, da doji barem 40l dnevno i da nemaš bolesti u staji i kad ti se to sve poklopi to ti je onda idealna situacija.

znaci idealna situacija=nemoguce...:partyman:
 

raskooo

Član
Tu od
22 Velj 2011
Poruka
127
može se i sa 5 krava solidno živjeti ali da je cjena mlijeka 4,50 kuna

ne znam tacno kolika je cijena mlijeka kod vas,ali kolko sam moga vidjet na forumu negdje oko 3 kune...
kod nas u bosni je cijena mlijeka oko 0.5KM(sto je manje od 2 kune)...
zato sam malo skeptican po pitanju manjih farmi....
 

kantar

Novi član
Tu od
13 Ožu 2009
Poruka
22
Gospodo, kako držite svoje krave, kako ih hranite, čime ih hranite, da li pravilno ili uopće provodite suhostaj, da li sprovodite tranziciju sa svježe oteljenim kravama?
Odgovorite iskreno.
Pustite "loše sjeme", "loše veterinare" i sl. teorije zavjere i ostale gluposti...
Ako krave imaju ciste, ketozu i još štošta isključivi krivac je farmer i njegov menadžment na farmi, nitko drugi.
 

raskooo

Član
Tu od
22 Velj 2011
Poruka
127
lakse ce propasti velika farma nego mala....to stoji....slazem se s time...
ali mislim da od 5 krava ne mozes imat prihode kojima mozes izdrzavat porodicu...bez 15 krava je tesko radit za neku 3-clanu porodicu...
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
@dane kakve moras uvjete ispunjavati za tvornicku i drzavnu premiju. ja nit imam tvornicku nit drzavnu:(

Da bi ostvario tvorničku premiju od 0,30 lipa po litri moram biti u prvom razredu i predati najmanje1500 litara mjesečno, a za 0,40 lipa po litri mislim da treba predati oko 2500- 3000 litara mijesečno.

Inače se nalazim u okolici gospića
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
683
velik kapital velik rizik.mal kapital mali rizik,normalno je da ce velike farme lakse propasti nego male farme
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
@dane kakve moras uvjete ispunjavati za tvornicku i drzavnu premiju. ja nit imam tvornicku nit drzavnu:(

Da bi ostvario tvorničku premiju od 0,30 lipa po litri moram biti u prvom razredu i predati najmanje1500 litara mjesečno, a za 0,40 lipa po litri mislim da treba predati oko 2500- 3000 litara mijesečno.

Inače se nalazim u okolici gospića

je..em ti sve. ja sam u prvom razredu vec 5 godina i trenutno predajem oko 2500 litara mjesecno i nista. to je tako u KIM-u valjda (mislim da trebam imati vise od 100000 litara godisnje za premiju), ne znam kako je drugdje
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
proizvodnjom mlijeka se ne isplati baviti jedino prolazi tov bikova.U trgovini litra mlijeka jeftinija neg litra vode.To se zove država
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
proizvodnjom mlijeka se ne isplati baviti jedino prolazi tov bikova.U trgovini litra mlijeka jeftinija neg litra vode.To se zove država

Tov bikova prolazi ako imaš svoju telad a ako moraš kupiti tele za 3500-4000 kn a za bika dobiješ 8000 onda je to veliki upitnik!!!
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
kod nas sve je moguče i jedno drugo su ok ali samo ako se sve uspije naplatiti u neko normalno vrijeme ali budemo vidjeli ,izgleda da se unija bude raspala pa bude svanulo i nama sirotinji:gitarist::gitarist::rolfer:
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
unija je ovo stanje nama i napravila, prije tri tijedna kod nas došla komisija iz evropske unije(jedan slovenac,jedan nizozemac i mislim da je ovaj treći bio mađar ) u kontrolu stočne place i odma su našli neke nepravilnosti koje nisu u skladu s njihovim pravilima .

Do sada smo mogli slobodno dovesti robu na placu bez putnice i ako ne prodaš voziš kući a ako prodaš onda izvadiš putnicu, sada moraš dan prije izvaditi putnicu jer ako dođeš bez putnice nema ulaza na placu a taj dan je nemožeš izvaditi.

Samo nam namjerno ta ista unija otežava posa da bi što više ljudi odustajalo od hrvatske poljoprivrede a samo s jednim ciljem da bi oni tu istu svoju robu lakše plasirali i uvozili na naše tržište. Bitno da nam je država donila sve te poljoprivredne zakone evropske unije a što nam je tržište nesređeno to ide u prilog toj istoj uniji.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
možeš mislit,ovih dana nam spremaju još neke nebulozne zakone ali sad su još na doradi pa možda i ne dočekaju svjetlo dana za ovog mandata ali po provjerenoj informaciji jedan bivši ministar je zadužio pola svog osoblja da sve pregledaju i izbace sve zbunjujuče iz tih nekoliko pravila tako dok ih on iznese da se ne nađe u neobranom grožđu:axe:
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
888
ma sve to omalovažavanje će proći kada uđemo u europsku uniju odnosno kada ona propadne jer kakav imamo mentalitet i kakva nam je vlada i eu ćemo pokrasti a europska unija zapravo i ne postoji to je samo njemačka koja je glavna i kojoj su sve ostale države podređene. A kada njemcima ne bude pasao euro i eu oni če nju srušiti i tako unišiti ostale zemlje i ljude koji imaju nešto crkavice u eurima a sebi će vratiti svoje DM i tako će još više ojačati na propasti drugih
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
imaju dvojica tov bikova i rade to na veliko kažu obadvojica da se to isplati
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Pozdrav svima! Evo imao bih par pitanja za članove iz Hrvatske tek toliko da stanje kod vas uporedim sa stanjem ovdje u Republici Srpskoj a mislim da je i u federaciji slična situacija kao i u RS-u.
Zanima me kolika je kod vas cijena mlijeka za E i za 1. klasu bez državne i fabričke premije a kolika je sa svim premijama?
Kolika je cijena plavog dizela i kako se ostvaruje pravo na njega, mislim dali se količina obračunava po obradivim površinama, proizvedenom mlijeku, mesu ili je nešto četvrto u pitanju?
Koja je cijena bikova po Kg žive vage i dali trgovci prave razliku u cijeni između holštajna i simentalca ili je možda cijena ista?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
više nema e samo 1 i 2 klasa za dugu klasu nemaš pravo na premiju i na subvenciju koja je do kraja godine,u Dukatu ti je čista cijena od 2,3-2,6 kn,premija je 50 lipa i subvencija do kraja godine 42 lipe.plavi disel od 5,6 -6,3 sa pdvom,imaš po kravi i po hektaru.bikovi su trenutno 15-16 kn a holštajn 2-3 kune manje ovisi od potražnje sada je nešto pala cijena teličima kod lokalnog kupca za 1 kn i to teža roba od 150-200kg,tak je bar u mom šoru ima svud malo razlike ali jako male:axe:
 
Na vrh