• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Muzne krave

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Ma samo neka se radi. Pa moras nesto prodat da bi nesto kupio. A to sto njima smeta sto kao nista ne dajes drzavi,neg se slikaju.
Ako mali covjek nesmije prodat svoj komad mesa onda nek se hebu.
A i onaj tko bi me prijavio da to radim u sobu bi mu nasuo prikolicu gnoja.
Srecom,kod nas prijava nije bilo. Sve se obavi kako kaze kolega iznad u postu gore u diskreciji. I vuk sit,a ovce na broju.

EDIT: mislim da je ovo otislo previse off topic.
da se otvori neki topic srodiniji ovoj temi u zadnjih par postova.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
@Cawboy

daj mi reci da li je kod vas u RS isti sistem s poticajima kao ovdje u Federaciji...jesi li morao prijaviti kolicinu, jer tek na osnovu prijavljene kolicine (koliko ces cega sijati i koliko planiras imati stada ) u toku 2012 ces moci dobiti poticaj, kod nas je taj zakon od prije mjesec dana a traje jos 15-tak dana prijava...pa ne znam da li je i kod vas...mozda nebi bilo lose da provjeris u opstini.

I de mi jos reci koliko ti kasni plata kod "Mlijekoprodukta"...ja jos nisam dobio za 9. mjesec.

Ja kad sam prijavljivao za poticaj...kad sam pitao za stocni grasak gledaju u mene ko teladi u sarena vrata (nije problem sto ja ne znam sta je to dok se nisam uhvatio interneta, ali je problem ljudi koji su pozavrsavali fakultete i rade po opcinama)...uglavnom ako ne prijavis na to nema poticaja,

Nisam te baš najbolje razumio, jel kod vas taj zakon uveden prije mjesec dana ili je samo prijava počela prije mjesec dana a zakon imate od ranije?
Kod nas je taj zakon uveden još prije par godina, neznam tačno kad al znam da je već odavno. Uglavnom kod nas potsticaji više nisu u novcu nego u repro materijalu tj. u đubrivu i u gorivu. A to su uveli da bi smanjili zloupotrebu i lažne prijave. Dok je bilo u novcu, tad je po prijavama Republika Srpska sijala više žita nego Rusija. A otkako su uveli potsticaje u repro materijalu od tada su i ove zasijane površine daleko realnije. Kod nas se za potsticaje mogu prijaviti samo one površine koje su na to poljoprivredno gazdinstvo registrovane u APIF -u. Znači sve površine koje se prijavljuju moraju ili biti u vlasništvu tog poljoprivrednog gazdinstva ili ako ih radi u zakup onda mora imati posjedovni list i ugovor sa vlasnikom zemljišta.
Kod nas bi uskoro trebala da počne i podjela na tzv. proizvodna i ne proizvodna poljoprivredna gazdinstva. Zapravo trebalo je to da počne prije par mjeseci al nešto je zapelo.

Što se tiče kašnjenja plate to se u Mlijekoproduktu još nije desilo od kako ja sarađujem s njima a evo još malo će 12 god. Kod njih je plata samo u okviru tog mjeseca znači najkasnije do 31. Još ni jednom je nisu prenijeli u sledeći mjesec. Prošlog mjeseca smo 20-og primili za Septembar a tako očekujemo i ovu za Oktobar a isplatiće je najkasnije do 30. U Mlijekoproduktu nema kašnjenja i to je ono što proizvođače drži uz ovu mlijekaru. O cijeni mlijeka možemo diskutovati al što se redovnosti isplate tiče tu nemam riječi, svaka im čast!

Što se prijavljivanja stočnog graška tiče, ni ovdje kod mene nisu znali šta je to i gdje da ga smjeste, pa je išao pod "ostale žitarice".

Emy kakva je kod vas cijena mlijeka i kakva je situacija sa državnom premijom za mlijeko?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
kod nas stočni grašak ide sa lucernom pod krmno bilje ali ga mora biti hektar da bi ostvario bilo kakav poticaj u ratarskim kulturama, a krave su podjeljene u krave dojilje i mlječne krave,te krave u sustavu krava tele tako da moraš dobro proučiti pravila igre jer se svaku godinu nešto mjenja nagore,ja sam pogubio pravo za jednu kravu dojilju za ovu godinu jer sam prodao malo tele mlađe od 60 dana,j..o ga i pravilo ko ga smislio :madmana:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
kod nas nema potsticaja za krave, samo za steone junice i tovne bikove. A mislim da visina ovisi o tome koliko ima novaca na raspolaganju i koliko je prijavljenih za potsticaj.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
kod nas stočni grašak ide sa lucernom pod krmno bilje ali ga mora biti hektar da bi ostvario bilo kakav poticaj u ratarskim kulturama, a krave su podjeljene u krave dojilje i mlječne krave,te krave u sustavu krava tele tako da moraš dobro proučiti pravila igre jer se svaku godinu nešto mjenja nagore,ja sam pogubio pravo za jednu kravu dojilju za ovu godinu jer sam prodao malo tele mlađe od 60 dana,j..o ga i pravilo ko ga smislio :madmana:

Jedno od najglupljih stvari koje postoje u stocarstvu.
Logike nema nikakve bas. Ali netko okrece odlicne novce na tome...

Mijenjaju se zakoni,a stocare nitko ne obavijesti ili saznas nakon se zeznes kao ti. Sve rade da uniste nase stocare!
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
e evo ja danas dovezao buduču kravicu u naše dvorište,zove se maza i ona bude posljednje tele svoje mame kravice koja bude završila na panku ove zime

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
to ti je još telica od 10 tjedana,imam od njezine mame kravu 8 godina ,jednu od 5.godina i junicu od 2 godine koja se treba teliti oko nove godine:prayer:
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Koliko ti njezine starije sestre doje u laktaciji 305 dana? To je mješanka kad je malo tamnija?
 

dmatkovic96

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
163
Ajkula, ako se ne varam vidio sam te sa sonalikom dok si išao danas pokraj igrališta i ribnjaka negdje prije 13h,jel si to bio ti pa si išao po mazu ili se varam? :)
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
je prošao sam pokraj ribnjaka e sad dali si ti bio na ribnjaku ili na igralištu jer tamo je bio neki nogomet završio kad sam prolazio,ta telica ti je od mame Austrijanke ali ti je to duga priča za ovu temu, ali njena prva polu sestra daje od 25 pa prema 18 lit na dan sa obzirom na moj smještaj i način hranjenja ja zadovoljan ali meni bitnija stvar je da ta familija uopče nema velikih problema sa mastitisom,telenjem,papcima i redovito ostaju stelne,sutra budem poslikao svu familiju od najstarije do najmlađe,najljepša je junica koja se treba teliti ona je gotovo bez dlake:gitarist::gitarist::gitarist:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Ja sam imao Austrijsku simentalku i davala je 35 lit. dnevno, al na žalost nije dala ni jedno žensko tele. kupljena je kao visoko steona junica
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Cowboj, baš radi takvih dobrih krava kod koje je bitno da da žensko tele budu počeli na tržište uvoditi i seksirano sjeme simentalca
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
evo ovo je od maze prva polusestra

Uploaded with ImageShack.usovo je monika 8 godina

Uploaded with ImageShack.us i trenutno je u suhostaju,ovo je njezina kčer koju je dični veterinar osjemenio sa simentalcom otac ga zakartao

Uploaded with ImageShack.us ovo je manuela

Uploaded with ImageShack.us a ovo je junica maja drugo tele od monike

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us,tako da sve žensko što se oteli od njih ostaje pod obavezno u štali
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
ovo je njezina kčer koju je dični veterinar osjemenio sa simentalcom otac ga zakartao
kravice001.jpg

Jeli ova na slici oplođena simentalcem ili joj je otac simentalac? Ona mi izgleda kao da je križanka, baš je lijepa!
Kolika joj je bila maksimalna proizvodnja.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
da ovoj je otac simentalac,jer joj je mamu osjemenio jedna bitanga od veterinara,koji hvala bogu više mi ne ulazi u dvor,sad je trenutno zasušena a doji od 20- 25 na dan ,nije max ali sa njom nikakvih problema ,čak se prvi put kao junica otelila sam:partyman::partyman:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
u kojoj laktaciji je davala tih 20-25 lit. može ona puno više od toga, ima dobar potencijal sa majčine strane. Samo je treba dobro pripremiti u suhostaju i pred teljenje.
Dali telad puštaš da sisaju ili ih hraniš na kantu sa dudom?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
teliči sisaju iz kante,a znam da bi mogla više ali ja imam klasičnu hranidbu ujutro i navečer bez naknadnog dodavanja hrane u toku dana,to joj je bilo u 2 laktaciji,sad 27.11.joj je termin pa čemo vidjeti kako bude ali kažem ti da je ona meni zdrava i sa tom familijom gotovo da nema problema:axe::axe:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Pa sobzirom da krave hraniš obročno a ne po volji, ona je i više nego odlična. Bilo bi dobro da ih hraniš po volji tj. da im je kabasta hrana uvijek dostupna, a koncentrovani dio podjeli u 3 obroka. Sa ishranom po volji značajno ćeš povećati proizvodnju. A naročito u postpartalnom periodu tj. u prva tri mjeseca nakon teljenja kad krava mnogo manje jede nego što su njene proizvodne potrebe. U tom periodu bi trebao hraniti što češće manjim količinama hrane, tako da na taj način podstakneš kravu da jede što više. Uz to naravno i odgovarajući koncentrat koji će svojim sastavom biti usklađen sa kabastim dijelom obroka.
 

Najnoviji postovi

Na vrh