• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Muzne krave

V

VOJVODJANIN

Guest
Nisam ih ja radio, autor je Prof. dr. sc. Zdenko Steiner, a našao sam to na internetu negdje.
Pratim ovu temu od početka i tek sada mi je jasno.I Srbija je puna "stručnjaka" koji izvode takve kalkulacije, a u životu nikada nisu zaorali brazdu niti pomuzli kravu.Da citiram Boru DJordjevića "teoretski jako lepo zvuči, malčice je drugačije u praksi.
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Sve je ljepo i lako na papiru, samo taj je papir, mnoge koštal živaca (zdravja)
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
ma ja priznam da se moze lijepo zivjet od toga, ali moras zbilja imat gotovo idealnu situaciju, i jos plus cijena mlijeka je u zadnjih godinu i pol porasla za oko 70 lipa tko kaze da zaa koju godinu nece opet past na 1.70-80 kn. i tu kalkulacija pada u vodu. a i poticaji za mlijeko su sve manji. meni je još i bilo dobro do ove godine kad sam bio pod "tezim uvjetima gospodarenja" pa sam prije par godina dobivao oko 1,2 kn po litri, lani je to palo na oko 0.9 kn po litri, a od ove godine ce past na oko 0.5-6 kn po litri, a to se zbilja osjerti na racunici.

osim toga ne znam kako je kod drugih mljekara, ali KIM daje tvornicku premiju tek ako imas godisnju proizvodnju vecu od 100 000 litara i cak kad bi imao izvrsne krave od preko 8000 litara po laktaciji nemos to postic sa manje od 15 krava. znaci svi oni koji imaju manje od 15 krava ne dobiju nis.

u najgorem scenariju uz cijenu mlijkeka od 1,8kn (prvi razred da se razumijemo) + poticaj o.5kn ispadne 2.3kn po litri ukupno, a to je drek da oprostite. naravno, kada bi cijena ostala kakva je sad, sve skupa ide do 3.2 kn


moze i pitanje za forumase, koje mljekare vam i koliko daju tvornicke premije i pod kakvim uvjetima?
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Sjecam se toga predavanja Prof. dr. sc. Zdenka Steinera, medutim nesjecam se svih detalja :cry:
Bas kada je dosao do te cjeline nakon sto smo radili obroke sto jeftinije za muzne krave.
Pola ga ljudi nije slusalo, pola od ostalih nisu nista kuzili, a par ljudi iz prve klupe i nas dvoje iz zadnje se nismo mogli prestat cudit toj zaradi tolikoj.
I naravno tu smo poceli raspravu koja se povela dugo dugo.

On je nama sve to objasnio fino.
I znam da smo na kraju mi zakljucili pa gle fakat je tako.
Jos smo racunali neku kalkulaciju sa razlicitim brojem simentalki i holstajnica.

Ali bas kao sto netko tu rece, sve je to lijepo na papiru medutim gadno u praksi za ostvariti.
Iako poznam neke koji imaju fine prihode od muznih krava. Medutim to je veliko odricanje i zalaganje za te zivotinje, ali koje im to vrate dvostruko!
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
da slažem se sa vama ali što je sa odmorom tog čovjeka koji drži te krave i koje dobro zarađuju,
mislim da on nemože ići na odmor sa obitelji
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
:lol:
Radis 0-24h.
Da vidis,to je zanimljivo nitko ne racuna tvoj, ili neciji rad.
 

raskooo

Član
Tu od
22 Velj 2011
Poruka
127
ma ja priznam da se moze lijepo zivjet od toga, ali moras zbilja imat gotovo idealnu situaciju

moze se zivit lijepo ako imas recimo 15 krava...ali od 5 tesko....
a mene zanima sta je po tebi idealna situacija...
 
H

Hurlimann86

Guest
moze se zivit lijepo ako imas recimo 15 krava...ali od 5 tesko....
a mene zanima sta je po tebi idealna situacija...

Idealna situacija za stočara je da mu je krava ili junica od prve bređa, da svaka ima kvalitetno žensko tele, da doji barem 40l dnevno i da nemaš bolesti u staji i kad ti se to sve poklopi to ti je onda idealna situacija.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
moze se zivit lijepo ako imas recimo 15 krava...ali od 5 tesko....
a mene zanima sta je po tebi idealna situacija...

idealna situacija podrazumjeva po meni:

idealno stado: ujednačena visoka proizvodnja, najmanje 7000+ litara godisnje po kravi. zdrave krave, pravilna reprodukcija, kvalitetne noge i papci, vime. nema upala vimena/mastitisa, laka teljenja bez veterinara i dodatnih troskova

idealna ishrana: u skladu sa mogucnostima. pratiti kontrole mlijecnosti da obrok bude pravilno balansiran kako bi se omogucila visoka proizvodnja visoke kvalitete mlijeka i što je još važnije da tako ostane što duže vremena, a da se ne daju pare tamo di ne treba

idealna krma: ljudi koji imaju manje farme nemaju racunice od velikih rolo balirki. e sad pitanje, kako imat kvalitenu krmu bez sjenaze? i bez velikih ulaganja odgovor: otava. ljudi koji suse sijeno na njivi trebaju zaboravit na ljulj i ostale trave koji imaju samo prinos kad je vlazno (prvi otkos) te kombinirati trave i djeteline sa dobrim ljetnim prinosima - povecavas kolicinu otave smanjujes kolicinu sijena.

sve osim vitamina proizvoditi na vlastitim njivama. eventualno jos kupovati sojinu sacmu ako se pokaze da stocni grasak ne zadovoljava. mogu se i repini rezanci kupovati i eventualno mekinje


i naravno da imas srece sa svim tim jer sigurno je da nece sve bit idealno nit uvijek mozes utjecat na te stvari, nekad stvari budu jednostavno kakve budu.

ja mislim da se sa 5 krava u idealnim uvjetima moze mjesecno do 6000kn neto zaraditi i za manju obitelj (muž, žena i jedno dijete) je to dovoljno za život. ali treba i strojeve kupit itd zato govorim samo o situaciji kad vec imas sve i pozeljno je da barem ima jos jedan izvor zarade

naravno uvjeti nisu uvijek idealni i zato treba koje grlo vise. ali sa 10 komada je itekako izvedivo, ali za 10 komada treba i puno vise raditi pa je to opet drugi par cipela
 

kantar

Novi član
Tu od
13 Ožu 2009
Poruka
22
Treba znati posao kao i u svakoj branši.
Početak i kraj priče...
I sa 2,00 kn/l moći će se vraćati kredit(tko nije kupovao kamione, avione i sl. gluposti) i imati lijep novac za prosječan život dostojan čovjeka.
Uvjet: treba znati proizvesti minimum 8.000lit/kravi godišnje,,,ali stvarno proizvesti a ne lupati sa kojekakvim irealnim brojevima, brljezgariti gluposti, praviti se pametan i okrivljivati sve oko sebe za svoje neznanje....
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Pozdrav forumaši evo da se malo i ja uključim u ovu meni zanimljivu raspravu, u potpunosti se slažem s tekstom koji je napisao mate22.
Dali se može nešto zaraditi od 5-6 krava mislim da može ali s tim da imaš osiguranu komplet mehanizaciju, objekte i stoku kupiš bez kredita.


Moja situacija je ovakva:
prije godinu dana sam kreno s 6 kom. muznih krava , 5 kom. bilo bređe. Sve su se potelile od 1. do 5 mjeseca i sve je išlo nekim svojim tijekom ,isporuka mljeka bila mijesečno i po 3000 litara ukupna cijena po litri 3,38kn. Kako je vrijeme odmicalo i došlo vrijeme osijemenjivanja tako su i došli problemi krave nikako osijemeniti ,nema krave koju nisam sjemenio najmanje 4-5 puta , nema koga nisam zvao i pitao za savijet i pomoć od lokalnih veterinara do veterinarskog fakulteta.

Danas je situacija ovakva da je sve bilo u redu one bi se sada ponovno telile ali je situacija drugačijai od njih 6, 2 stelne oko 4 mijeseca ,3 plodite prije mjesec dan zasad ponovo nevode a jedna nakon 5-6 puta pladita još nije ostala stelna jer je imala ciste na jajnicima i lječenje još traje.
Sada trenutno predajem mijesečno po 1700 litara mljeka po cijeni od 3,80 ( osnovna cijena mljeka 2,19 + 0,30 tvornička premija + državna premija + interv. otkupna cij. mljeka = 3,80)
Da je sve bilo u redu bilo bi super ali kad su počeli problemi otišlo je tako puno živaca i novaca da one sve ljepe kalkulacije kako ljepo izgledaju padaju u vodu, zato dragi moji prijatelji iz vlastitog vam iskustva govorim nemojte puno planirati jer kad planiramo planiramo da će sve ići onko kako bi trebalo ići ali praksa pokazuje nešto drugo.
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
Pozdrav forumaši evo da se malo i ja uključim u ovu meni zanimljivu raspravu, u potpunosti se slažem s tekstom koji je napisao mate22.
Dali se može nešto zaraditi od 5-6 krava mislim da može ali s tim da imaš osiguranu komplet mehanizaciju, objekte i stoku kupiš bez kredita.


Moja situacija je ovakva:
prije godinu dana sam kreno s 6 kom. muznih krava , 5 kom. bilo bređe. Sve su se potelile od 1. do 5 mjeseca i sve je išlo nekim svojim tijekom ,isporuka mljeka bila mijesečno i po 3000 litara ukupna cijena po litri 3,38kn. Kako je vrijeme odmicalo i došlo vrijeme osijemenjivanja tako su i došli problemi krave nikako osijemeniti ,nema krave koju nisam sjemenio najmanje 4-5 puta , nema koga nisam zvao i pitao za savijet i pomoć od lokalnih veterinara do veterinarskog fakulteta.

Danas je situacija ovakva da je sve bilo u redu one bi se sada ponovno telile ali je situacija drugačijai od njih 6, 2 stelne oko 4 mijeseca ,3 plodite prije mjesec dan zasad ponovo nevode a jedna nakon 5-6 puta pladita još nije ostala stelna jer je imala ciste na jajnicima i lječenje još traje.
Sada trenutno predajem mijesečno po 1700 litara mljeka po cijeni od 3,80 ( osnovna cijena mljeka 2,19 + 0,30 tvornička premija + državna premija + interv. otkupna cij. mljeka = 3,80)
Da je sve bilo u redu bilo bi super ali kad su počeli problemi otišlo je tako puno živaca i novaca da one sve ljepe kalkulacije kako ljepo izgledaju padaju u vodu, zato dragi moji prijatelji iz vlastitog vam iskustva govorim nemojte puno planirati jer kad planiramo planiramo da će sve ići onko kako bi trebalo ići ali praksa pokazuje nešto drugo.

reci mi dane koliko zemlje obrađuješ i kome predaješ mljeko
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
e sta je cudno,citam post u kojem pises da ti krave nisu ostale steone(gravidne)nakon umjetne oplodnje i to poslije nekoliko puta,e sad i kod mene je tako bilo a i u okolini dosta se farmera zalilo na takav problem umjetne oplodnje,da li to veterinari rade namjerno da on opet dodje i pokusa opet i sve to naplati ili to neko iz vana(europe)potura lose sjeme da se na podrucjeu hr.i bih unisti stocni fond,
ja sam u stali imo 3 bika,i u noci je jedan prekino lanac i naj vjerovatnije dohvatio kravu i poslije 4 mj sam primjetio da mi je krava malo cudna,tj posumnjo sam da je steona i zovnem ja vet.i covjek ustanovi da je steona 4 do 4,5mj.
zato ja vise ne zovem vet. da sjemeni kravu vec pod bika
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
mislim da je 70 % veterinara u hrvatskoj obučeno za ličit pase i mačke i lupati pečate po polovicama , a onih 30% je teško naići na njih
 

kantar

Novi član
Tu od
13 Ožu 2009
Poruka
22
Gospodo..
Kako držite krave, čime ih hranite, kako ih hranite, kako provodite suhostaj, kako provodite uvod u laktaciju? Molim vas da iskreno odgovorite pa ćemo doći do rješenja za problem bređosti i dugog servis perioda...
Pustite "loše veterinare", "loše sjeme" i ostale gluposti iz teorija zavjera i sl...
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
reci mi dane koliko zemlje obrađuješ i kome predaješ mljeko

Obrađujem oko 5 hektara ali moram povećati, mljeko predajem maloj mljekari Runolist iz Otočca
Na moje područje je u zadnje vrijeme došao novi veterinar izgleda s malo više iskustva i moram reći da sam pre zadovoljan s njim, čovjek ima znanje i VOLJE da riješi problem.
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh