• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Na koji način rolo balirke stišču bale da su potrebna 2 izvoda hidraulike?

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Niti su gumuce na klipu loše ,a niti razvodnik hidraulike od traktora... u početku kad sam počeo balirati sa tom balirkom kardan je većinom proklizavo (lamela), stavio lamelu od silokombajna- pucali sigurnosni šarafi, stavio tvrđe šarafe -pucali lanci, stavio nove lance -sfrknuo osovinu na jednom valjku...! To nije profi balirka i nije za traktore preko 100ks! Da sam balirao sa manjim traktorom još danas bi balirao sa prvim kardanom i starim lancima...!

A zakaj si ju tak jako forsirao kad si imao tolike kvarove na njoj?
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
A zakaj si ju tak jako forsirao kad si imao tolike kvarove na njoj?

A zato da mi se sjenaža ne pokvari (kaj ti misliš)- osigurač je potrošni materijal kao i lanci i ne smatram ih pod neki veliki kvar ! Osovina se iskrivila jer je puknuti lanac došao između dva zupčanika,ali i to se popravilo ! zato sad malo sporije i pažljivije...!
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Niti su gumuce na klipu loše ,a niti razvodnik hidraulike od traktora... u početku kad sam počeo balirati sa tom balirkom kardan je većinom proklizavo (lamela), stavio lamelu od silokombajna- pucali sigurnosni šarafi, stavio tvrđe šarafe -pucali lanci, stavio nove lance -sfrknuo osovinu na jednom valjku...! To nije profi balirka i nije za traktore preko 100ks! Da sam balirao sa manjim traktorom još danas bi balirao sa prvim kardanom i starim lancima...!

Da si ostavio original lamelu nebi imao sve ove ostale kvarove. Sigurnosni vijak takođe mora biti one čvrstoće koliko je to propisano u uputstvu. Ako ovo ne poštuješ onda je sasvim normalno da će pucati osovine i lanci. Nije kriva balirka nego ti, pročitaj uputstvo tamo obično piše koliko je min. KS potrebno za tu balirku a od viška snage tj. Preopterećenja je štiti lamela i osiguravajući vijak!!
Osigurač nije potrošni materijal, nemožeš na njega tako gledati, on ti štiti balirku od preopterećenja. Ako često puca onda je vjerovatno greška do nečega drugog a ne do njega. Gledaj na to ovako: ako ti u kući stalno iskače osigurač, stavljanjem jačeg osigurača nećeš otkloniti kvar negdje na el. instalaciji nego ćeš zapaliti kuću. Moraš ili otkloniti kvar ili priključiti manji potrošač, zamjena osigurača nije riješenje.

Ako hoćeš iskoristiti svih 100 KS onda kupi drugu, profi balirku i to onu koja ima noževe pa na njoj demonstriraj snagu traktora. Ova sadašnja ti nije za toga.
 
Posljednje uređivanje:

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Da si ostavio original lamelu nebi imao sve ove ostale kvarove. Sigurnosni vijak takođe mora biti one čvrstoće koliko je to propisano u uputstvu. Ako ovo ne poštuješ onda je sasvim normalno da će pucati osovine i lanci. Nije kriva balirka nego ti, pročitaj uputstvo tamo obično piše koliko je min. KS potrebno za tu balirku a od viška snage tj. Preopterećenja je štiti lamela i osiguravajući vijak!!
Osigurač nije potrošni materijal, nemožeš na njega tako gledati, on ti štiti balirku od preopterećenja. Ako često puca onda je vjerovatno greška do nečega drugog a ne do njega. Gledaj na to ovako: ako ti u kući stalno iskače osigurač, stavljanjem jačeg osigurača nećeš otkloniti kvar negdje na el. instalaciji nego ćeš zapaliti kuću. Moraš ili otkloniti kvar ili priključiti manji potrošač, zamjena osigurača nije riješenje.

Ako hoćeš iskoristiti svih 100 KS onda kupi drugu, profi balirku i to onu koja ima noževe pa na njoj demonstriraj snagu traktora. Ova sadašnja ti nije za toga.

Dečki moji lako je sad pametovati ali kad se prvi put susretneš sa strojem (prije 6 god) nije baš sve tako jednostavno ! ovo sve što si napisao i ja sad znam pa mi i netreba previše pametovati ! naravno da je za Fendta 611 profi balirka itd... ali ponekad nemaš uvjete da kreneš sa profi balirkom!! Želim samo kazati (moje mišljenje o poljoprivredi ,ministarstvu ,vladi-možda malo off) :ako želiš biti uspješan poljoprivrednik,agronom, ministar prvo se moraš naučiti hodati u čizmama i po blatu da bi kasnije to cijenio kad si u cipelama...( možda će me netko razumjeti) !!! Sve ovo stoji kolega cowboy ali ponekad iskušavamo granice postojećeg (što nije dobro,jer je to već netko iskušao daleko prije nas...)! pozdrav !

Za Tomu: bale su svakakve kilaže (sve ovisi o vlazi mase) -neke su teške da nesmijem naglo zakočiti jer se zadnji dio jd2850 diže u zrak ( rekao bih oko 700kg)!
 
Posljednje uređivanje:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ja baliram sa velger 12 imt 560 malo laganije 2 spora bale su ok 5 god radi bez greške možda me hoće sreća !!!!!
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Kod bala je dosta bitno i omatanje, potrebno je stavit po propisu folije na nju i da nisu prebijene, onda se može nadat dobre krme. Kad po njoj rastu gljive, tu nema sreće :)
Moje imaju oko 700-800 kg i ne mogu na njih prigovarat, sve ovisi i šta se stavi u balu pa to i diktira kvalitetu
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Kod bala je dosta bitno i omatanje, potrebno je stavit po propisu folije na nju i da nisu prebijene, onda se može nadat dobre krme. Kad po njoj rastu gljive, tu nema sreće :)
Moje imaju oko 700-800 kg i ne mogu na njih prigovarat, sve ovisi i šta se stavi u balu pa to i diktira kvalitetu

Jako je bitno omatanje bala! ja stavljam 6 slojeva (24 okretaja bale folija 750, kverneland omotač nošeni-utovar sa strane) -napominjem jako je bitna i vlažnost krme (ako je prevlažno bala može težiti i 1 tonu) sa koje se cijedi voda- to je "gnoj" sa velikom količinom octene kiseline i to nije za hranidbu -mada bi krave i to pojele u ovakvoj godini....samo je pitanje koliki će biti veterinarski troškovi...!!! Zato nije bezveze omjer voda:suha tvar 60:40 čak i do 40:60!
 
Posljednje uređivanje:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Tako je u pravu ste ja imam omotać MORRA leptir folija 500 33 omotaja a folija bitno da ni je KINA !!!!!
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Dečki moji lako je sad pametovati ali kad se prvi put susretneš sa strojem (prije 6 god) nije baš sve tako jednostavno ! ovo sve što si napisao i ja sad znam pa mi i netreba previše pametovati ! naravno da je za Fendta 611 profi balirka itd... ali ponekad nemaš uvjete da kreneš sa profi balirkom!! Sve ovo stoji kolega cowboy ali ponekad iskušavamo granice postojećeg (što nije dobro,jer je to već netko iskušao daleko prije nas...)! pozdrav !
Nije mi namjera da pametujem nego samo da skrenem pažnju na neke stvari. Znam ja da većina nas nema mogućnosti da uzme neki profi stroj, al zato treba poštovati mogućnosti ovih strojeva koje možemo kupiti ili već imamo.
Iskušavanje mogućnosti nije problem ali treba znati kada stati i ne raditi to na svoju štetu.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Tako je u pravu ste ja imam omotać MORRA leptir folija 500 33 omotaja a folija bitno da ni je KINA !!!!!

I Kineska mi bila bolja od neke Njemačke, tako da, kako naletiš...
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Jednom sam kupio Norvešku bila odlična kupio u Sesvetama na placu za 300 kn .
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Nije mi namjera da pametujem nego samo da skrenem pažnju na neke stvari. Znam ja da većina nas nema mogućnosti da uzme neki profi stroj, al zato treba poštovati mogućnosti ovih strojeva koje možemo kupiti ili već imamo.
Iskušavanje mogućnosti nije problem ali treba znati kada stati i ne raditi to na svoju štetu.

Ako bala nije dovoljno sabijena i dobro zamotana opet radiš sebi štetu! Sa strojevima koji nisu profi treba neći neku sredinu da se ne radi šteta ni na ovaj ni na onaj način...! Sve je bolje od Kine ali i ona posluži samo treba sa njom pažljivije raditi ( meni je često pucala kad naglo krenem zamatati balu)!
 
P

Pericaa

Guest
Ovako : Kupio sam rolo balirku Deutz Fahr 121. Zanima me zašto kad baliram jedna bala bude normalna,a druga bude losija, bala bude slegnuta? kako postići da bale budu jednake?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Kako to misliš: "bude lošija"? Dali je lošije sabijena, ružnije izgleda ili šta?

Usput: dobro došao na forum! :partyman:
Napiši par riječi o sebi u ovoj temi
 

matija754dt

Član
Tu od
5 Pro 2011
Poruka
137
Ovako : Kupio sam rolo balirku Deutz Fahr 121. Zanima me zašto kad baliram jedna bala bude normalna,a druga bude losija, bala bude slegnuta? kako postići da bale budu jednake?

pa ako nemas kompjutor ili nesto sto ti pokazuje kada je bala puno slusaj po zvuku traktora kad je otprilike puna i po tom zvuku si pokusaj radit bale da budu jednake
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Ako nema upravljačku elektroniku (kompjuter), koja bi pokazivala napunjenost komore, onda vjerovatno ima mehaničke pokazivače ili manometar. Oslanjati se samo na zvuk traktora je dosta neprecizno, loše za balirku pa čak može biti i opasno.

Možda nije stvar u pritisku već u tehnici punjena komore. Kod punjena bi trebao voziti cik-cak u dužini od po 5-10 m, tako da se jednako puni i lijeva i desna strana komore, tako će bala biti pravilnog oblika i jednako nabijena po cijeloj širini...
 
P

Pericaa

Guest
Ako nema upravljačku elektroniku (kompjuter), koja bi pokazivala napunjenost komore, onda vjerovatno ima mehaničke pokazivače ili manometar. Oslanjati se samo na zvuk traktora je dosta neprecizno, loše za balirku pa čak može biti i opasno.

Možda nije stvar u pritisku već u tehnici punjena komore. Kod punjena bi trebao voziti cik-cak u dužini od po 5-10 m, tako da se jednako puni i lijeva i desna strana komore, tako će bala biti pravilnog oblika i jednako nabijena po cijeloj širini...

Ovako: balirka ima zvucni signal, i kad se on cuje, tad je ona navodno puna, ako vozim jos 5-10 metara, komora se sama pocne otvarat, ja stisnem da se bala omota. I onda kad ona izadje vani, je normalna, a drugi dan se pocne smanjivat, slijega se.
 

Najnoviji postovi

Na vrh