• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Najezda divljih svinja i ostale divljači

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
Imamo isti problem,ili ce se lovce natjerat da plačaju osiguranja a ona štetu ili ce si morat ograđivat lovišta jer ako poljoprivrednici uzmu stvar u svoje ruke ne bude dobro za nikoga.

Pa nek mi netko kaže onda da ne smijemo mi sami divljač rastjerivat.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Daj mi reci neku ideju šta to mi možemo napraviti.
Probao sam sve osim tužbe ili da visim svaku noč na čeki što nesmijem. I opet nebum ništa napravio jer te gamadi svake godine ima sve više ne samo kod mene nego svugdje tak da če ih uskoro biti i tamo gdje ih nikad nije bilo. Ni tužba nije rješenje i več mi je pun kufer zajebavanja i natezanja sa lovcima. Lani predsjednik lovačkog društva kaže da ga boli ku... za bilo čij kukuruz jer i njegov napadaju.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Imamo isti problem,ili ce se lovce natjerat da plačaju osiguranja a ona štetu ili ce si morat ograđivat lovišta jer ako poljoprivrednici uzmu stvar u svoje ruke ne bude dobro za nikoga.

Pa nek mi netko kaže onda da ne smijemo mi sami divljač rastjerivat.

Pa nismo mi u Njemačkoj... Nebudu oni ogradili lovišta, nego mi naše parcele, tak to kod nas funkcionira. Tak i najavljuju ukidanje protugradne obrane, i savjetuju nam nek postavljamo mreže... A ja obrađujem desetak ha na dvadeset i kusur parcela, i putam se kak se nisam toga do sad sam sjetio, dal sam zaostao?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,261
Točno tako, ja ogradjujem čim posijem. I to održavam sve do berbe, kosi se i prska 2x totalom. Ako se na vrijeme poprska ne treba kositi, ali treba pratiti stalno.

Čim padne kiša navala je veća i treba obilaziti žicu. I ako je pastir na akumulator, treba puniti akumulator svakih 5-7 dana sve ovisi. Ja gdje god mogu vodim žicu od kuća po drveću i stupovima do parcela i pastir ide na struju, jer na akumulator osim sto se mora punit slabije i radi kad je suha zemlja zbog uzemljenja..

Sve u svemu naš trošak bude daleko veći nego nekom ko se brine samo o usjevima, ali tko nas pita.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Eto... Ajde još imaš kakvu takvu utjehu da svoj kukuruz koristiš u ishrani, pa mu povećaš vrijednost, dok na cijenu sirovog od 65lp s troškom borbe protiv divljači imaš samo pušing....
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,261
Sad ide kukuruz po 1.60 kod nas, ali me opet strah koliko ćemo ubrati najesen.

A tako sirovog prodavat sa prinosima kod nas 7-8t/ha teško da ikakve zarade ima, samo troška.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Kaj napravit, daš žicu kak na sliki ili sejati druga žita pa kukuruz kupit.

Ovo je prva godina da sam ogradio nešto kukuruza ali to nije rješenje. Ako si pogledao dobro sliku vidi se da je to ispod kuča a tu do sad nisu nikad dolazile a dolaze jer je dosta polja ograđeno pa nemaju izbora a lovci eto i jučer imali bezuspješan lov. Nemreju nači svinju jer ju traže po danu u kukuruzima a one su u nekadašnjim livadama koje su sad 95 % zarasle u morfu ( agaciju ) i tu je raj za njih. I onda normalno da kažu da nema svinja samo neznam tko onda pravi štetu.
gogo Nema šanse da mi ostane poticaj jer moram uložiti dosta više od poticaja da bih nešto dobio.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Trebalo bi vidjet sa slovencima gdje su oni nabavili onu žilet žicu za granicu jer se dosta divljaći u nju zapetlja. Ujutro samo dođeš sa traktorom pobrati i škrinja bu za čas puna. K nama sve sa zapada dolazi sa velikim zakašnjenjem , vidli ste u kaubojskim filmima kak su oni već onda svoje rančeve ograđivali sa bodljikavom žicom . Kod nas je tek sad to došlo. Također bi se nekaj moglo i zaradit na toj divljači , recimo organizirat turiste da idu u lov ili osnovat neke privatne firme koje bi ubijale svinje i čuvale polja. Recimo kao seoski security ili renđeri. Nekaj bi se i tu ljudi zaposlilo. Ili da recimo lovci otkupljuju ili daju nagradu za svaku ubijenu životinju van lovišta , odnosno u polju.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Kako ubiti divlju svinju ako nisi lovac???? Ima ih puno kod mene, u zetvi psenice u 15 sati na 20m ispred mene pretrci nerast, krmaca i 6,7 prasaca.....nikad ih po danu nisam vidio, uvijek dodu na kukuruz za loseg vremena i kad pada kisa.....

Mislim da je najbolje tamo gdje udu u njivu, i pojedu kukuruz iskopati rupu od 2m, staviti kukuruzovinu preko rupe i gore 2-3 klipa kukuruza, mislim da bi se trebao upecati i upasti unutra, jer to jedino zakonski nije zabranjeno da iskopas rupu u svojoj njivi, dok bilo kakve druge zamke su zabranjene......ima netko nekakav prijedlog??
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,549
Ubijes jednu i 7-8 drugih nastavi i dalje. Tako da je plasenje bolji nacin od ubijanja.
Naravno brojnost im treba smanjivat ali za obranit kukuruz treba malo maste. I stalno mjenjat taktiku. Nosili smo i mi oruzje al za spasit kukuruze smo primjenjivali sve osim metka.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Kako ubiti divlju svinju ako nisi lovac???? Ima ih puno kod mene, u zetvi psenice u 15 sati na 20m ispred mene pretrci nerast, krmaca i 6,7 prasaca.....nikad ih po danu nisam vidio, uvijek dodu na kukuruz za loseg vremena i kad pada kisa.....

Mislim da je najbolje tamo gdje udu u njivu, i pojedu kukuruz iskopati rupu od 2m, staviti kukuruzovinu preko rupe i gore 2-3 klipa kukuruza, mislim da bi se trebao upecati i upasti unutra, jer to jedino zakonski nije zabranjeno da iskopas rupu u svojoj njivi, dok bilo kakve druge zamke su zabranjene......ima netko nekakav prijedlog??
ovak https://www.youtube.com/watch?v=VSisWr7KnM4
https://www.youtube.com/watch?v=HkTNiXh-MTs
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Mislim da je najbolje tamo gdje udu u njivu, i pojedu kukuruz iskopati rupu od 2m, staviti kukuruzovinu preko rupe i gore 2-3 klipa kukuruza, mislim da bi se trebao upecati i upasti unutra, jer to jedino zakonski nije zabranjeno da iskopas rupu u svojoj njivi, dok bilo kakve druge zamke su zabranjene......ima netko nekakav prijedlog??

Mislim da ni kopat ne smiješ, bar ne dublje od metra, sve ispod toga je državno...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Čije je ono što uđe u moj kukuruz ograđen pastirom ?
Ideje da neznam jel bi plakao ili se smijao pa i na lovce kod mene.
Svinje mi po drugi put ušle u kukuruz i budu tamo po dva dana. Prvo su ih povadili nakon sjetve a sad opet napadaju. Sad kad sam uspio nekog namoliti da dođe vidjeti nema još jednog koji če to potjerati van. Od jutros čekam da neko dođe pa da ih pokušaju istjerati. :fiery:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Ako imaš neki problem ovoj državi, najbrže i najefikasnije rješenje je štrik oko vrata...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Ako tu misliš na mene, nebum.
Neznam kak opisati jeli im prosjek dobar. Od 5 kom što su jedva istjerali 2 su pala sa tim da je par komada malih ostalo. Bili su mama, tata, mala djeca i starija braća i sestre.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
Ja uvijek imam jakih petardi u rezervi,zavežem ju ako treba kuda dalje za kemen na spagi i ode ona 100 metara unutra i izlete oni na drugu stranu van.
 

Najnoviji postovi

Na vrh