• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Najezda divljih svinja i ostale divljači

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
evo sad kad smo spustili loptu,da ti dam još jedan savjet.neznam koliko ti je parcela,ali pogledaj gdje ti svinje ulaze u posjed, na to mjesto stavi dva kočića i poveži ih špagom,objesi na špagu dva tri ogrebana cd-a i objesi ih na to.i još par limenki od soka ili piva. to sve možeš poredati na nekoliko mjesta po njivi. ali mjenjaj taktiku jer svinje se lako privikavaju na promjene i ako vide da im od toga neprijeti opasnost onda idu u napad,prolaze čak i korak od psa koji je na povezu,toliko su rafinirane.

a sve je ovo problem sviju nas jer neki nemaju smisla za gospodarenjem,kako države tako i lovstva.

A možeš im posolit po repu....

Radi cirkuse po zemlji kakve oćeš, organiziraj koncert ak te volja, ali ne daju se one smetat, ne brini. Oćeš špage, oćeš krpice, oćeš limenke, oćeš parfeme, oćeš gnojnicu, oćeš lampaše, oćeš ma sve = nula bodova. Mali je jedan izuzetak, no nije jeftin i nije jedostavan, električni pastir. No traži ograđivanje (neke kolce)... žicu, izolatore, akumulator, uređaj, pa redovitu kontrolu žice, košenje oko žice ili prskanje oko iste da ne raste korov.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
danas smo na jednu njivu isli podsadivat gdje je gamad divlja prerovala.. njiva je dvije rali i prerovale su odprilike 1/4. pa smo to onda rucno podsadili.. tocno dubre ide po duzini reda i iskopa zrno i pojede ga.. a ovo zrno koje je pustilo klicu ili izaslo to ostavi.. kud nas muci susa i ostale stvari jos i to mora
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
ja jučer presijaval na 6 rali...ne posvud...potrošil 3 vrečice...:madmana::madmana::madmana:...

...ajd fala bogu lovci se "konačno probudili" pa nam pomažu u cjelonoćnom patroliranju(zasad jedina učinkovita obrana)koje traje već tjedan dana i računamo da bude trebalo barem još desetak dok ne iznikne sve sad ovo ponovno presijavano...
...primjećujem da im je najslađi dok pusti klicu,onda dok dobrano iznikne više ga ne diraju:butthead::butthead::butthead:...
...neznam zbilja kud sve ovo vodi...vele blizina granice nesmiju pucati,a njih ima na stotine...:evil::evil::evil: a da i smiju jako teško da bi po mrklom mraku kaj mogli upucati...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
U ferdinandovcu kod punice imam dosta problema s svinjama, povadile se čak negdi po cjele parcele van...katastrofa.
Ja jučer malo idem po poljima i vidim da su rovale i kod mene, ne puno, ali opet nevalja, možda do kojih 10 % štete, sad samo nek sve iznikne pa budem išel podsaditi tam gdje bude falelo.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Natretiraš ju mesurolom i neće ju dirat dok neće imat klip, a onda druge metode suzbijanja i obrane :)
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
cul sam da ima neki otrov kojeg pomjesas sa domacom kukuruzom.. ja budem tak napravil samo moram saznat gdje to ima za kupit.. svakih 10, 20 metara jedna hrpica uz međe pa nek onda jedu.. al budu hodale u rikverc dok se ne poruse..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma kod mene još nije u tim razmjerima šteta, ali ako se poveća onda bude bilo i otrova i puški i svega.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
ma tu kod nas u prugovcu ih nema, nego tam u bilogori.. ako je koje polje uz sumu odma ga otpisi..
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Bla , bla bla, bla .
Čitam od početka ovu temu i samo bla, bla, neki zakoni, ovakav zakon ,onakav zakon , posjet moj , tvoj , njegov i tako unedogled. ako baš hoćemo neke zakone i to , lovište se zakupljuje zbog interesa za divljači i uživanja u istom, pa kako bilo da npr. netko napravi tvornicu, u naseljenom području, sa raznim tekućim i plinovitim otpadom (npr. neka kemijska industrija, prerada) i taj otpad slobodno ispušta u okolinu, tvrtka uspješno posluje jer nema troškova filtracije i sanacije otpada ( koji su veliki) i oni tam vlasnici tvornice uživaju u dobiti, ali ne može tu su odmah zeleni, udruge građana , inspekcije ove i one , i dođu kazne , više ne mogu samo tak uživati u velikoj dobiti jer se moraju odgovorno ponašati prema okolini- ljudima koje su trovali a i prirodi., a u slučaju lovišta i usjeva NIKOM NIŠTA , SVE ČISTO.
.svinje rade štete I DO 100% , ruše egzistenciju ljudi, ljudi se zadužuju za repromaterijal ( ne zadužuju se bez veze , jer onih par hektara koliko možeš sam isfinancirati u ovim lopovskim uvjetima nije dovoljno , jer se više ne može živjeti od 2 kravice , kak naivni misle ) i hipoteke za traktore i onda na kraju nemaš po šta doć na njivu, evo duga, hop tu je i banka za ovrhu i hipoteku i kaj dalje ? Veoma realan- moguć scenarij, koji se već dogodio u stvarnosti, zar ne ?

Sami lovci nisu mnogo krivi, ali imaju dio krivice. Država bez veze diže namete na lovstvo( samo zato kaj joj nikad dosta , kao i ovaj pdv) a i drugi koji tu ubiru namete.
Konkretno, država bi zakonima ,uredbama i PROVOĐENJEM ISTIH NA TERENU trebala stvoriti realne uvjete i OBAVEZE lovozakupnicima, lov. društvima i lovcima da započnu dovoljno velik odstrel , ---- smanjit namete, članarine , zakupnine za 70, 80 % uz OBAVEZU ODSTRELA dovoljnog broja svinja , npr,80-100 SVINJA mjesečno , i da vidiš za 1, 1.5 godinu nema više problema.
Moguće je, jer stanovništvo na svom području dobro zna gdje se divljač kreče ( ne samo seljaci) , a kako onda lovci ne bi znali gdje im je divljač.
Tamo neke smješne lovnike koji zabranjuju lov na svinje , treba maknuti ,
a i svi u svom kraju znaju koje divljači ima previše a koje premamalo, a svinja sigurno nema manjka .
Svinja ima previše, ugrožavaju poljoprivredu, promet a u nekim krajevim i turizam, te na neki način sigurnost života u ruralnim krajevima.
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Otrov je stvarno zadnje cega bi se trebali hvatati za svoje dobro a i dobrobit svih
a stvarno bolji nacin je ako lovci tj lovnici nedozvole lov pisat neke prijave dopise itd
nasa dozvoljena kvota za odstrjel je samo dvadeset i koji komad sto je smjesno malo i kad bi to htjeli povecati papira i inspekcija i novaca da se smrznes
 

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
divlje svinje bile na jednoj bližoj parceli do šume a što zančai da če doči i do moje koja je cca 500m dalje.
ima li neki način koji bi ih zaustavio, tko ima neka dobra iskustva neka podjeli.
npr.
limenke, vatra (kontrolirana ), ljudska kosa, pvc vrečice itd...
da li je netko probao sa puštanjem muzike, ili nekih drugi zvukova, da li bi im to smetalo.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
ako im ne pase kukuruz, nece raditi stetu.
probaj sa mirisima. dakle sampon, gel za tusiranje, omeksivac, dezodorans..
limenke, vrecice i razne trake oko kukuruza ne vrijede.
 

Andrej

Član
Tu od
24 Stu 2009
Poruka
34
kod nas je pravilo da se ne stavlja kukuruz do šume ali ipak ako moramo onda stavljamo što kasniji tada ne diraju toliko
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Najezda divljih svinja

Na kukuruzu nam bio problem nedostatak vlage...
.....sada došla kiša,ali sa kišom u noći došle i divlje svinje i u kukuruzu napravile štetu.

Danas smo bili kod jednog lovca koji je glavni za ovo područje i dao nam bočicu sredstva RIKANOL.Sa tim se namoče krpe i postavi na kolce pola metra od zemlje na razmak 20 metara.
Inače meni sredstvo smrdi ko sto vragova,a na boci piše da je to u stvari "koncetrirani ljudski znoj". Proizvodnja Njemačka.
Pa večeras budemo vidjeli da li šta djeluje.........
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Čitam vaše prijedloge protiv svinja i mogu vam reči iz vlastitog iskustva da to nedrži vodu,nafta, pastir ,radio,kojekakva špricanja kad ona krene potrga pastir prvu zdrma ostale idu nesmetano u nekim slučajevima pomogne jer nisam jednom vidil rasturenu žicu od pastira i lom unutra čak i taj radio jedan prijatelj pričal da je stavil da svira dosta jako i ujutro ga je našel na zemlji zgaženog i opet lom ,ako je tvrdunac onda je to poslastica za svinje i nema zapreke meni jednu parcelu do šume čuva pas i to još tri susjedne parcele nediraju več dvije godine pokraj tog mi je štala sa kozama i preko noči pas ide po vani i mogu reči da smo dvije godine mirni šta se tiče svinja a ima ih čitavo krdo moraču susjedima naplačivati čuvanje kukuruza ....
 

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
ako se tvoja njiva nalazi na lovozakupničkom terenu ili kako da ti pojasnim da to razmiješ,onda je to lovište.a pojam lovišta podrazmijeva i oranice koje se u tom sklopu nalaze,ako ti se parcela nalazi u tom sklopu onda nemoj tu sijati jer nećeš dobiti ništa.ako ti se šteta pričini na parceli koja je udaljena od lovišta onda možeš tražiti odštetu.
i ja imam parcelu koja se nalazi u lovištu i nema priče,ako nešto usijem tu sam sam kriv jer je to lovište,svinje mi svake godine pokupe orahe i nikom ništa. parcele koje se nalaze u sklopu lovišta nesmiješ zagrađivati.divljač koja se zadesi na tvojoj njivi nije tvoja,zato postoje zakoni i odredbe.šteta na usjevima je bilo i biće to se neda spriječiti.osim ako pobijemo sve ko u njemačkoj i austriji,onda nećemo imati ništa.


ne mogu ovo izdržati da ne komentiram:

- ova tvoja izjava nikako ne drži vodu i nema veze sa zdravom pameću, daj malo ukljući mozak prije pisanja, ispada da država može npr. mojih 15 hektrara oranice proglasiti lovištem i onda ja tu ne mogu sijati već napustiti neka raste šikara, kao klinac sam čuvao krave prvo na strnjacima a kasnije poslije otave na livadama, tada su moji imali 15-tak krava i ja bio klinac (išao u osnovnu školu) i dobro sam pazio da moje krave ne odu u tuđe kukuruze i naprave štetu, E PA NEKA ONDA I LOVCI PAZE NA SVOJE "KRAVE" DA NE NAPREVE ŠTETU JER AKO MOJE ŽIVOTINJE SUSJEDU NAPRAVE ŠTETU ODGOVARAM JA, STOGA SE ISTO PRAVILO MORA ODNOSITI I NA DRUGE I TU NEMA OGRANIČENJA VLASNIK ŽIVOTINJA KOJE RADE ŠTETU JE ODGOVORAN
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ovaj Rikanol je pravi smradac...hehe, ljudi povračaju od njega, gadno je to
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Imam neku površinu gdje uzgajam sadnice pa sam u šikari stavio "hranilice" sa otrovom za miševe. Pomiješan facirol i pšenica te kukuruz. Nedavno sam skužio da je neke od njih nešto doslovno razvalilo i razbacalo na sve strane po 5-6 metara. Može biti čovjek ili divlja svinja.
Čovjek,ako nema ništa protiv mene i vlasnika zemlje valjda bi bio lud da ulazi u takvo zaraslu šikaru. Vjerovatno su divlje svinje. Tragova nema.
Ono što me brine je to da bi moglo biti zajebano susresti se sa divljom svinjom. Neki imaju jako loša iskustva. Bježati mi je teško jer je nepogodna teren,izbor drveća za penjanje je loš niti ja nisam alpinist.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
znam jedan zanimljiv događaj kada su u jednom selu u okolici jednom poznaniku susjedove koze stalno ulazile u vrt i radile štetu, čovjek lijepo popizdio uzeo vreču UREJE i nasuo u svom vrtu nekoliko hrpa, došle koze pojele i otrovale se, čovjek zvao policiju da mu je susjed otrovao koze i naravno privatno ga tužio ali nije ostvario ništa već je na sudu izgubio PITAM SADA LOVCE ŠTA BI BILO KADA BI SE DIVLJE SVINJE NAJELE UREJE U NA MOJOJ ZEMLJI I NALAZI IZ PO ŠUMI KREPANE, mislite da mi netko odgovarao i kada bi se našao uzrok, jer ja sam ureju stavio na svoje zemljište, ureja je gnojivo a što vlasnik životinja iste nije čuvao i pazio to ja nisam odgovran
 

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
kod nas je pravilo da se ne stavlja kukuruz do šume ali ipak ako moramo onda stavljamo što kasniji tada ne diraju toliko

Ok je to pravilo ali kada je situacija kao kod mene da samo dvojica trojica sijamo kukuruz onda one dolaze i dalje od šume. Prije nikada nisu na ove parcele dolazile a lani i pretploše godine jesu!
 

Najnoviji postovi

Na vrh