• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Najezda divljih svinja i ostale divljači

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
JADRANKO ovo tvoje drži vodu niko te nemože zato optožiti najvjerojatnije da nebi imal ni dokaza za to samo činjenica je da sa tim nebi ništa postigao jer svinja ima toliko da se nemožeš samo tak obraniti a pitanje je dali bi i jeli ureju dok imaju kokuruza,D§D ima jedan vic kad je Muju napal lav u pustinji pa priča Hasi nigdje ništa oko mene a lav ide prema meni ja od straha se popeo na drvo a pita Haso pa kak na drvo kad si u pustinji pa je..ga kad te lav napadne nemaš vremena razmišljati ima li drvo ili ne več se od straha popneš ...
 

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
kod nas je pravilo da se ne stavlja kukuruz do šume ali ipak ako moramo onda stavljamo što kasniji tada ne diraju toliko

Ok je to pravilo ali kada je situacija kao kod mene da samo dvojica trojica sijamo kukuruz onda one dolaze i dalje od šume. Prije nikada nisu na ove parcele dolazile a lani i pretploše godine jesu!
 

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
a tko ima informaciju koliko košta to sredstvo" Rikanol'' i gdje ga ima za kupiti?
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
znam jedan zanimljiv događaj kada su u jednom selu u okolici jednom poznaniku susjedove koze stalno ulazile u vrt i radile štetu, čovjek lijepo popizdio uzeo vreču UREJE i nasuo u svom vrtu nekoliko hrpa, došle koze pojele i otrovale se, čovjek zvao policiju da mu je susjed otrovao koze i naravno privatno ga tužio ali nije ostvario ništa već je na sudu izgubio PITAM SADA LOVCE ŠTA BI BILO KADA BI SE DIVLJE SVINJE NAJELE UREJE U NA MOJOJ ZEMLJI I NALAZI IZ PO ŠUMI KREPANE, mislite da mi netko odgovarao i kada bi se našao uzrok, jer ja sam ureju stavio na svoje zemljište, ureja je gnojivo a što vlasnik životinja iste nije čuvao i pazio to ja nisam odgovran

1.neće one ureu ni probat dok ima kukuruza...

2.da ju i pojedu morale bi je pojesti u jako velikim količinama

3.činjenica je da divlja svinja mora uzeti 10× veću dozu otrovne tvari od one doze koja je smrtonosna za čovjeka da bi krepala,a to neće...

-a što se tiče 100% efikasne obrane od najezde toga zasad nema...jedino što se može napraviti su el. pastiri na većim parcelama koji su donekle učinkoviti i cjelonoćno patroliranje koje je dosta zamorno,ali ako se dobro organizira učinak neće izostati...
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Mada nije etično ali eto...: ako se pomiješa kukuruz sa gipsom i mljevenim staklom to će joj prisjesti ite kako. Provjereno. Doduše ne kod mene osobno ali ljudi su to probali i djeluje. Kad sam to slušao,divlje svinje me nisu zanimale pa mi jedino jasno o kojim količinam se radi.
Postoje otrovi koji u jako malenoj dozi ubijaju trenutno.
Za voćnjak mi se čini najbolja opcija nekakv ograda i psi. Samo te pse treba hraniti i obilaziti ali tu postoje neke kombinacije kako se mogu napraviti dozatori da im daju određenu količinu hranu u određeno vrijeme a isto tako i za vodu čak i preko solarnih ćelija da ju preko zime grije da se ne smrzne.
Sve to traži puno novaca.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Jedan čovjek mi je pričal kak je on prek noči ostavil psa svezanog na parceli da čuva, al drugo jutro kad je došel imal je kaj videti- veli pas zaklan i rastrgan na komade, a sad kolko u te priče ima istine....
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja sam Rikanol nabavljao u firmi Cipro d.o.o. Lepajci. Tel. 049-382-000. To je veleprodaja, ali tamo bi vas mogli spojiti s maloprodajom. Ja ga imam već nekih 5 godina, djelovalo je do ove. Ove godine sam na kukuruz stavljao i repelente koje sam dobio od lovaca, granule, a isto i taj jebeni smrdljivi rikanol. Ljudi, pred veće dok je supruga postavljala krpice ja sam traktorom dolazio iz suprotnog smjera i na udaljenosti od 200 metara se počne želudac okretati. Naravno, tri dana je djelovalo, četvrtu noć su svinje povadile 50% kukuruza, slijedeću još 40% i ono što je ostalo poprskao sam cidokorom jer je to bilo već drugo sijanje kukuruza i kasno za treće. Zakup redovito platiti, trošak sjetve je 3000 kn, al barem neću imati troškove žetve. Na pšenici su mi napravile štetu od nekih 10 tona, osiguranje je priznalo 6, barem nešta. Povrće za sada ne diraju i neka tako ostane, jedino što naprave štetu prolazeći kroz polje.
Bojim se što bi moglo biti slijedeće godine jer ove godine ih nitko nije dirao. Imam plastenike u polju, a na dva metra od plastenika u par navrata je bilo sigurno pedesetak praščića, vidljivo po tragovima. Dakle, navikli su ove godine da im je normalno šetati uz folije. Ne znam ni sam što napraviti jer ulaganja u paprike su ogromna, nekako to treba zaštititi, ili prava ograda ili pastir, ali čujem da pomalo ni jedno ne djeluje dovoljno.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
nema sa tom zvjeradi puno sreče,kako je prošle godine rekao lik iz osiguravajuče kuče samo PREDUZEČE 44 i sveopča akcija daju rezultat:vragek::vragek:,dobro riješenje papaline natopiti otrovom i potrovati bagru roktavu:vragek::vragek:
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Nebi ja to niš troval.To je šteta. Njih treba s karabinom prorijediti i napraviti suhomesnate proizvode i gulaš je jako dobar:axe:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
gulaš da ali kobase malo teže radi trihinele:weedman::weedman:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
nema sa tom zvjeradi puno sreče,kako je prošle godine rekao lik iz osiguravajuče kuče samo PREDUZEČE 44 i sveopča akcija daju rezultat:vragek::vragek:,dobro riješenje papaline natopiti otrovom i potrovati bagru roktavu:vragek::vragek:
...isprobano...učinak ravno... "NULA"...:madmana::madmana::madmana:

...za takvog kaj bi trebali otrovi iz "teške kategorije" (cijanid,arsen i sl.)a njih je nemoguće nabaviti...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
A ništa onda kako kaže Anđelko, M-48 sa mekanim zrnom i redaljka po polju:partyman::partyman::partyman:
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
kod mene su mješati u sklopu sa lovačkim društvom lani postavili 8 km pastira na kritičnim mjestima, i mogu reći da baš nije bilo štete nekakve velike prošle godine
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
A ništa onda kako kaže Anđelko, M-48 sa mekanim zrnom i redaljka po polju:partyman::partyman::partyman:

Ma najbolje bi bilo protupješačku usmjrenu pa nek dođu. Ajme da mjerodavni čitaju baš sve postove bilo bi pretresa kuća:partyman:
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Imaš pravo VMRUD sa 750 kuglica na elektro paljenje i pogibe bome cijelo stado divljih svinja a onda slijedi prerada u salame:idea:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
pa da mi iskopamo rupu kao Dudek kad je jelena uhvatio ,za to valjda nas ne mogu kazniti,sa oružjem moram biti miran još imam neki 10 mj. uvjetne:finga::finga:,ali MRUD bi bio efikasan :partyman::partyman:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
mina rasprskavajuča usmjerenog djelovanja,koristi se bla bla ,tko je služio vojsku i prašinar bio taj zna ,bitno da se sa njom nije sreo u ratu :partyman::partyman:
 
I

ihorzic

Guest
:mrgreen:ubija na cca 25-40 met i meso puno kuglica pa bi ruskalo po gulašu:toimonster:
 

Najnoviji postovi

Na vrh