• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Najezda divljih svinja i ostale divljači

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
Normalno postoji kalendar lovidbe koje se odredjuje po parenju, odgoju mladih, sazrijevanju itd...Nije lovstvo samo pucacina da se ubije sta se stigne. Nece nitko ici na tuđu njivu i plasit divljac da pobjegne. Sprecavanje stete radi se odrzavanjem broja divljaci, a ako steta nastane nek se obrati lovacima pa se dalje prijavljuje osiguravajucoj kuci itd...

ps u travnju se smije loviti medvjed, kunić, vepar, nazime, prase i muflon.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
825
Ja mislim da žitu neće biti ništa ako ga srne pasu u ovom stadiju razvoja. Jedino je problem ako ga čupaju iz zemlje, a mislim da to ne rade. Meni su glavni problem fazani jer mi znaju povaditi sav kukuruz poslije sjetve. Točno prati red i sve vadi. Također mi vrane i čvorci znaju napasti klip kukuruza kad bude u mliječnoj fazi. Hvala Bogu, divljih svinja nema kod mene.
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
kod nas gavrani - uđe u red poslije sjetve i redom vadi,pa za vrijeme klijanja i nicanja -otkida list i pojede zrno,i na kraju u vrijeme dok kuruz naljeva oberu 2-3 reda oko njive -tako da u kuruzima imaš rupe ko da je krmača povaljala
-uglavnom štetu prijavio ali pojo vuk magare, GAVRAN JE ZAŠIĆENA ŽIVOTINJA - je... ga onaj ko ga je zaštitio
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
Ja mislim da žitu neće biti ništa ako ga srne pasu u ovom stadiju razvoja. Jedino je problem ako ga čupaju iz zemlje, a mislim da to ne rade. Meni su glavni problem fazani jer mi znaju povaditi sav kukuruz poslije sjetve. Točno prati red i sve vadi. Također mi vrane i čvorci znaju napasti klip kukuruza kad bude u mliječnoj fazi. Hvala Bogu, divljih svinja nema kod mene.

osim što kuruza mora biti tretirana mesurolom,probaj kad siješ malo poškropiti po njoj već kad ju sipaš u sijačicu sa chromgorom,pa malo promiješaj,da se svako zrno smoči

chromgor osim što je dobar insekticid dosta intenzivno smrdi,pa fazani neće ni taknuti klice

meni su lani pojeli 1000hvati kuruze,samo su po sredini 2 reda ostala,kad sam presijavao poškropio chromgorom i nisu iščupali ni zrno,a sjeme čak nije bilo tretirano
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
kod nas gavrani - uđe u red poslije sjetve i redom vadi,pa za vrijeme klijanja i nicanja -otkida list i pojede zrno,i na kraju u vrijeme dok kuruz naljeva oberu 2-3 reda oko njive -tako da u kuruzima imaš rupe ko da je krmača povaljala
-uglavnom štetu prijavio ali pojo vuk magare, GAVRAN JE ZAŠIĆENA ŽIVOTINJA - je... ga onaj ko ga je zaštitio

gledo sam u austriji da zemljoposjednici koji imaju štete od zaštićenih pitica kao kod nas gavran,imaju dozvolu za jedan poseban metak i pištolj koji nema kugle ali ima tako jako detonaciju
da za izvjesno vrijeme nijednoj štetočini nepada na pamet da sleti na plje ili voćnjak
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
to je valjda nekaj slično plinskim topovima što ih koriste voćari,neznam jel to funkcionira sa kakvim senzorima,pa kad jato dođe onda grune ili vremenski,nemam pojma...
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
ovo što ja mislim je pištolj.samo je municija moćna do bola,
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
825
osim što kuruza mora biti tretirana mesurolom,probaj kad siješ malo poškropiti po njoj već kad ju sipaš u sijačicu sa chromgorom,pa malo promiješaj,da se svako zrno smoči

chromgor osim što je dobar insekticid dosta intenzivno smrdi,pa fazani neće ni taknuti klice

meni su lani pojeli 1000hvati kuruze,samo su po sredini 2 reda ostala,kad sam presijavao poškropio chromgorom i nisu iščupali ni zrno,a sjeme čak nije bilo tretirano

Kak ste vi nanosili taj Chromgor? To je tekući insekticid?
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
chromgor je tekučina,kupiš flašicu 2 dcl (mislim da manje nema) inače ga koristim u povrtlarstvu,i preklani sam došel na tu ideju jer zbilja grozno smrdi

samo poliješ po sjemenu nerazrijeđeno,već u sijačici,i nečim promiješaš da se dobro navlaži svako zrno (NE golim rukama,naravno) i s obzirom da životinjice znaju što je dobro za njih,neće kuruzu ni pipnuti (osim ak je koji fazan prehlađen pa nema njuha ali taj neće puno pojest)
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
825
Ok! Puno hvala na savjetu. Tak i tak mi je ove godine sav kukuruz netretitran tak da mi to bude dobro došlo. 2 deci tog insekticida je dosta za jednu vrećicu sjemena?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
chromgor je tekučina,kupiš flašicu 2 dcl (mislim da manje nema) inače ga koristim u povrtlarstvu,i preklani sam došel na tu ideju jer zbilja grozno smrdi

samo poliješ po sjemenu nerazrijeđeno,već u sijačici,i nečim promiješaš da se dobro navlaži svako zrno (NE golim rukama,naravno) i s obzirom da životinjice znaju što je dobro za njih,neće kuruzu ni pipnuti (osim ak je koji fazan prehlađen pa nema njuha ali taj neće puno pojest)

Znaci to mozze i za ovrtlarske kulture koje i kako tretirati
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Dalije dužnost lovaca da dadnu repelent, štapiće i krpice? Ili štapiće i krpice moram sam osigurat. Kodmene su lovci toliko bahati i bezobrazni i nemam više živaca paću ove godine im poslat preporučeno pismo da tražim dami dostave krpice štapiće i repelent. Takoje moj ujak napravio prošle godine oni nisu ništa dostavili i on ošo u osiguranje sotim pismom i isplatilimu štetu u cjelosti.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
repelente si dužan tražiti kod njih,i ispuniti zapisnik o traženju istih,jer ak ne tražiš onda ti osiguranje ne prizna štetu,a štapiće i krpice nabaviš sam...barem je tak kod nas...
...o samom iznosu odštete kojeg dobiš od osiguranja nebi puno pisal jer mi se odmah digne tlak...:(punch)::(punch)::(punch):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Takva je stvar ista i kod mene i osteta isto katastrofa ja sam jednom trazio vise sam odusto da trazim previse zivaca:(sweat):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
Znaci to mozze i za ovrtlarske kulture koje i kako tretirati

ja ga koristim za lukovu muhu,kupusnu muhu,krumpirovu zlaticu,buhač na zimskom kelju i zelju itd

ima jako dugačku karencu pa treba paziti
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
ja sam koristil sve i svašta,od kojekakvih repelenata,omekšivača,vode iz septičke,starih krpi,kaputa i ko zna čega sve ne,ali sve to djeluje par dana...ako i toliko...dok imaju izbor onda je dobro,ali dok ga nemaju nikakvi mirisi i repelenti nemaju apsolutno nikakvog učinka,pogotovo ako je populacija velika...a kod mene jeste...
...ove godine mi dozlogrdilo to natezanje,pa razni zahtjevi od osiguranja za otštetu,pa procjene,pa cjeli križni putevi dok dobije nekakvu simboličnu naknadu za onu stvarnu štetu koja je i više puta veća od one odštete koju dobiješ na jedvite jade...

...rješenje je barem za sad tu...ograđeno sa pastirom 10J i evo već skoro dva tjedna šteta ravno 0%...:icon_kidra::icon_kidra::icon_kidra:
photo0033za.jpg

photo0037y.jpg

photo0035p.jpg

photo0036cc.jpg
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ma sve 5 kolega ,ali zar radi nečijeg hira i sporta ,čovjek mora trošiti svoje novce,jedan dobro upućeni poznanik mi je objasnio kako se postavlja prema vlasniku divljači i osiguravajučoj kući,samo dobar odvjetnik koji bude odero vlasnika lovišta jer nema što nečija divljać raditi na vašoj privatnoj zemlji,to je vaše privato vlasništvo i amen,nadam se kolega da bude struja ubila barem koju štetočinu:icon_pidu::icon_pidu:
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Pastir je za sada jedno od najboljih rješenja poslje puške samo i tu ima problem kad krmaća dođe sa mladima zna probiti i tu žicu i opet uzalud nadam se da ti nebudeš te sreće
 

Najnoviji postovi

Na vrh