• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

naplata vode za poljoprivredu

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Gec išao sam ja. Nisam dobio kaptialna ulaganja jer mi nisu mogli izdati dozvolu. Tada je to bilo jako jednostavno. Bio je jedan papir. Kod mene je problem bio da su HV rekle da nije njihova nadležnost jer je vodocrpilišna zona od Vodovoda Osijek, onda je Vodovod Osijek rekao da nisu vlasnici zone nego HV i tako dvije godine :) A sad me slušajte iz prve ruke! Kako ćete danas dobiti dozovlu? Otići će te u HV za vaše mjesto, to je u Osijeku u Splavarskoj ulici (uz samu Dravu) potražiti kompententnu osobu i čuti slijedeće, to je prije par godina bilo jednostavno no sada bla bla morate bla bla kontaktirati ove tvrtke. Zašto? One vam rade leaborate i projekte za zdence, da da forumaši morate otići u projektni biro da vam uzmu mjeru. Ha ha a za cijene ćete se zavrtiti tri puta oko svoje osi. Kad vam ti uzmu mjeru i naprave elaborat, morate neći tvrtku koja će po projektu napraviti tu bušotinu. Naravno nemojte doći kao šonje i reći ja bi bunar projektantu. Oni razgovaraju o arteškim zdencima sa nekim litrama u sekundi! Oni vam nabave karte teritorija i vide za vaše uvjete koliko duboko i koliko široko trebaju bušiti itd. To je jedini legalni i pravi put!!! Sve mimo ovoga je mimo legalnosti. No kako je to mogao i Cabage telefonom otkiriti nije interesantno, mene uvijek zanima nešto između mimo okolo :) I slučajno sam saznao da ima ovo ono nešto ;) No zato sam je pjehio poprilično :)

Savjet!
Najbrži put vam je od glave. Nazovite onog shamana iz EU palamenta koji je zadužen za vode i recite da bi ga ugostili u šatoru i ponudili bunikama, dok Vam izvadi neke papirćiće iz HV. Na taj način dozvole dobivene za tri dana!!! :) Gdje je Europa a gdje smo mi ;)

iskreni ni razmišljo da idem čačkat mečku tad 2007 a ni danas mi nije ni u petnim žilama :weedman:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
...i tak moji kolege povrtljari (usput i placmajstori) danas ujutro kafenišemo i spomenem ja to navodnjavanje...i ima moj lega Gljivica baš jednog svog poznatog u vodoprivredi i baš danas kao bude prošal vidit kaj s tim...
...u pol deset već zvoni moj mobitel, zove me on...
veli vako: 500 kuna po hektaru paušal ili vodomjer pa preko njega...
a veli i ovo: do sada je na području karlovca podnesen cijeli jedan zahtjev za vodopravnu dozvolu i nakon Uskrsa se spremaju gospoda vodoprivrednici i valjda neka inspekcija u obilazak terena, prvenstveno plasteničke proizvodnje....
i pita vodoprivrednik (čitaj direktor) odakle je dosad zalijevano...a ovaj moj premazani Gljivica mrtav ladan odgovara da ima cisternu i vozi vodu iz pipe...
inače bi bilo ko zna što...valjda odma kazna...
dakle, ipak se nešto iza brda praši...:gitarist:
daljnje informacije ću imati kad pokusni kunić (Gljivica) odradi svoje i prijavi taj hektar...
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
...i tak moji kolege povrtljari (usput i placmajstori) danas ujutro kafenišemo i spomenem ja to navodnjavanje...i ima moj lega Gljivica baš jednog svog poznatog u vodoprivredi i baš danas kao bude prošal vidit kaj s tim...
...u pol deset već zvoni moj mobitel, zove me on...
veli vako: 500 kuna po hektaru paušal ili vodomjer pa preko njega...
a veli i ovo: do sada je na području karlovca podnesen cijeli jedan zahtjev za vodopravnu dozvolu i nakon Uskrsa se spremaju gospoda vodoprivrednici i valjda neka inspekcija u obilazak terena, prvenstveno plasteničke proizvodnje....
i pita vodoprivrednik (čitaj direktor) odakle je dosad zalijevano...a ovaj moj premazani Gljivica mrtav ladan odgovara da ima cisternu i vozi vodu iz pipe...
inače bi bilo ko zna što...valjda odma kazna...
dakle, ipak se nešto iza brda praši...:gitarist:
daljnje informacije ću imati kad pokusni kunić (Gljivica) odradi svoje i prijavi taj hektar...
Pa bude li to 500kn/hektaru nije strašno, samo ko zna šta će bit posli:?:
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Krivo razmišljate i općenito imate pogrešno stajalište prema svim novim (starim)mjerama koje moramo poštivati ukoliko želimo proizvoditi hranu. Pa zar mislite da ja radim analizu tla i vode zato jer mi netko nalaže ili sam u upisniku integriranih proizvođača ili se pridržavam mjera višestruke suglasnosti ili.... Ne nego analize radim već 15-ak godina zbog uspješnije proizvodnje i očuvanju tla i vode koje je izvor moje egzistencije. Ekološki sam osvješten i u proizvodnji rijetko upotrebljavam kemiju kako bi očuvao okoliš i konzumirao zdrav proizvod pa mi nije teško provoditi Tehnološke upute intedrirane proizvodnje. Podržavam sve mjere, pravila i zakone koji služe za očuvanje okoliša i zdravlje ljudi i životinja i konačno da je to došlo u RH da se dovede u red ovaj nered i ... još da se krene u sređivanje tržišta da se vidi šta se proizvodi(certificirano i deklarirano) pa smo na konju.

Nemoj me krivo shvatit Petulla,ali taj integrirani upisnik nije napravljen da bi kvaliteta proizvedenog povrća bila bolja i isto povrće zdravije...ne radi se tu o kontroli kvalitete,nego o kontroli nas proizvođača,koliko,čega,kako,gdje i na koji način proizvodimo da nas ova država može lakše oderat po novčaniku...
Da je nekome stalo u ovoj državi do zdravlja ljudi i očuvanja okoliša,sigurno ne bi u integrirani upisnik svrstali zatvoreni sistem hidroponije i korištenje GMO hibrida...
 

Jovek95

Član
Tu od
11 Tra 2012
Poruka
49
...i tak moji kolege povrtljari (usput i placmajstori) danas ujutro kafenišemo i spomenem ja to navodnjavanje...i ima moj lega Gljivica baš jednog svog poznatog u vodoprivredi i baš danas kao bude prošal vidit kaj s tim...
...u pol deset već zvoni moj mobitel, zove me on...
veli vako: 500 kuna po hektaru paušal ili vodomjer pa preko njega...
a veli i ovo: do sada je na području karlovca podnesen cijeli jedan zahtjev za vodopravnu dozvolu i nakon Uskrsa se spremaju gospoda vodoprivrednici i valjda neka inspekcija u obilazak terena, prvenstveno plasteničke proizvodnje....
i pita vodoprivrednik (čitaj direktor) odakle je dosad zalijevano...a ovaj moj premazani Gljivica mrtav ladan odgovara da ima cisternu i vozi vodu iz pipe...
inače bi bilo ko zna što...valjda odma kazna...
dakle, ipak se nešto iza brda praši...:gitarist:
daljnje informacije ću imati kad pokusni kunić (Gljivica) odradi svoje i prijavi taj hektar...

novi sam na forumu,pa da uletim u temu....čuo sam da ko ima cijevi za navodnjavanje zabite u zemlju da budu nekak deli mjerilo i da bu se plačalo 4 lipe po kubiku.....to je opet neki očajni pokušaj da se iz naše zemlje otjera poljoprivreda :madmana:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Mene zanima kako će meni staviti vodomjer 4 bunara cijevi nema,a kako Vi pišete ovdje nema mi gdje staviti niti onda kako naplatiti vodu?
 

Jovek95

Član
Tu od
11 Tra 2012
Poruka
49
Mene zanima kako će meni staviti vodomjer 4 bunara cijevi nema,a kako Vi pišete ovdje nema mi gdje staviti niti onda kako naplatiti vodu?

kod nas rijetko ko ima bunar,većinom nam netreba jer imamo dosta vode na 3-5 metara pa nam se neisplati bušiti bunar....tak je model napravljen za našu županiju,a za bunare to neznam...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
hehe, vodomjer treba postaviti tak da jednom vrti u pravu stranu, a sljedeći puta se samo okrene tak da opet dođe na nulu...il nedaj bože u minus!!!

hehe, imam potrošnju od minus 10 000 kubika i država mi mora platit....loooovaaaaaaa!!!!:partyman::partyman::partyman:
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
A šta se svi žalite lijepo smo htjeli u Evropu a tam takve stvari funkcioniraju odavno pa zašto da mi onda kaskamo za njima naši političari i ekonomisti budu več našli način na koji če pobrati lovu i to ne samo na vodi još čete imati mjerać gnojnice tak da budemo i to plačali samo neznam jer usis ili razbacivanje gnoja:lol:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
izvan teme...
Kad se legaliziraju objekti, porasla bu i slivna vodna naknada...pa onda još i ovo.
nakon toga budu HV prodane nekome za kunu :(
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
A tko će platiti poljoprivrednicima kad bude suša,pa ne mogu crpiti vodu,kako misle Hvode napuniti korita,bunare,vodotokove?
U EU zato i naplačuju da bi pomgli poljop. u nepogodi ili ne?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ništa nebrinite od te love budu napravili kanale za navodnjavanje za jedno 100godina pa če biti vode koliko hočete.
 

Jovek95

Član
Tu od
11 Tra 2012
Poruka
49
Ništa nebrinite od te love budu napravili kanale za navodnjavanje za jedno 100godina pa če biti vode koliko hočete.
prije nikad neg za 100 let....ma to vam je isterivanje poljoprivrede iz zemlje...i punjenje probušenog proračuna
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Kako mi se čini ove godine neće trebati navodnjavati voćnjake,sredio mraz sve!!!!
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ozbiljno:(, koliko je bio minus?
Bio i kod nas mraz, al se zasad se ne vidi šteta, osim onih dijelova koje je tuča pokosila.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ozbiljno:(, koliko je bio minus?
Bio i kod nas mraz, al se zasad se ne vidi šteta, osim onih dijelova koje je tuča pokosila.

Pogledaj cvijet ako je crn :toimonster:
Minus 3 ,6 sati sveukupno puno:toimonster:
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Imam informaciju da ove godine neče bit naplate vode a možda još ni iduče,živi bili pa vidili:partyman:
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Evo je na današnjoj poljoprivrednoj emisiji opet bilo riči o naplati vode za poljoprivredu, nisam siguran jesam li dobro čuja jer mi je bila buka u kući, a čini mu se da su spominjali cifru od 40tak tisuća kuna i puste papire koje triba izvadit da bi se moglo uopće poćet legalno bušit vodu i predat zahtjev za koncesiju. mislim ako je to tako onda stvarno nisu normalni, evo ja ovde u Kaštelima na malim parcelama od po par tisuća m2 imam 5 ilegalnih bušotina, a znam masu ljudi koji takoder imaju bušotine, niko nema papire za njih, a čak i u poljosavjetodavnoj službi pojma nemaju o potribnim papirima. I šta bi ja sad triba strahovat da mi ne zatvoru ka nekog kriminalca jer sam eto izbuža te bošotine na crno bez papira, a dilere i prave kriminalce niko ne dira:mad:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
koncesija ti treba ako iz bušotine navodnjavaš više od 10 000 kvadrata, a ako je površina manja od te cifre, treba ti samo vodopravna dozvola, a to je oko 500 kuna godišnje (po riječima karlovačkog vodo-direktora)...
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Evo mog doprinosa vezano za ovu temu:
.Navodnjavanje, neovisno o veličini površine koja se navodnjava, odvija se sukladno uvjetima danim
Ugovorom o koncesiji za gospodarsko korištenje voda za navodnjavanje-udnosno-vodopravnom
dozvolom u slučajevima kada je to propisano Zakonom o vodama, NN 153/09, osim u slučaju
slobodnog korištenja voda u smislu korištenja oborinskih voda koje se skupljaju na zemljištu vlasnika
odnosno ovlaštenika drugog stvamog prava na zemljištu."
Oborinske vode koje se skupljaju na zemljištu vlasnika odnosno ovlaštenika drugog stvarnog prava na
zemljištu slobodno se mogu koristiti za navodnjavanje.
Za bilo kakvo bušenje bunara potrebno se obratiti Hrvatskim vodama za ishođenje VODOPRAVNIH
UVJETA za bušenje bunara sukladno članku 143. stavak 2. točka 3. Zakona o vodama (.Narodne
novine", broj 153/09 i 130/11). Oni će zainteresirane uputiti na tvrtke ovlaštene za obavljanje te
djelatnosti. Ukoliko bunar već postoji, potrebno je ishoditi VODOPRAVNE UVJETE za korištenje
bunara.
Nakon provedenog bušenja bunara potrebno je ishoditi VODOPRAVNU DOZVOLU ili sklopili
UGOVOR O KONCESIJI za gospodarsko korištenje voda - namjena: zahvaćanje voda za
navodnjavanje.
Vodopravnu dozvolu izdaju Hrvatske vode i ona se dobiva za slučajeve kada nije potrebna koncesija
(čl. 164. Zakona o vodama), za navodnjavanje podzemnom vodom do 1 ha poljoprivrednog zemljišta
istog vlasnika, što se zahvaća i crpi na istom zemljištu(bušotina do 10m dubine), odnosno do 5 ha površinskom vodom.
Vodopravne dozvole za korištenje voda izdaju Hrvatske vode, dok se ugovor o koncesiji sklapa s
nadležnim Ministarstvom (trenutno Ministarstvo poljoprivrede).
Kako je obveza Ministarstva da prethodno izradi Studiju opravdanosti davanja koncesije, istu nije
moguće ishoditi sve dok navedena Studija ne bude gotova. Po završetku Studije, Ministarstvo će
objavili javni poziv za iskazivanje interesa za stjecanje koncesije za gospodarsko korištenje
voda i to u Narodnim novinama, na web stranici Ministarstva te u najmanje jednom dnevnom listu s
nakladom u cijeloj RH. Sadržaj javnog poziva kao i popis isprava koje će biti potrebno priložiti
određene su Uredbom o uvjetima davanja koncesija za gospodarsko korištenje voda (.Narodne
novine", broj 89/10).
Istom Uredbom je propisan i način određivanja iznosa naknade za koncesiju koja se sastoji od
godišnje i jednokratne naknade.
- Godišnja naknada za zahvaćanje voda za navodnjavanje obračunava se na količinu zahvaćene
vode i iznosi 10% naknade za korištenje voda. Ista se plaća za proteklu godinu sukladno rokovima iz
rješenja Hrvatskih voda.
- Jednokratna naknada se određuje prema najpovoljnijoj ponudi u postupku davanja koncesija, a ne
može biti manja od iznosa godišnje naknade. Ista se plaća u roku 60 dana po potpisu ugovora o
koncesiji.
Navedene naknade odnose se na koncesiju, a korisnik vode plaća Hrvatskim vodama naknadu za
korištenje voda koja se obračunava i plaća prema stvarno zahvaćenim količinama vode. Osnovica za
izračun naknade za korištenje voda jeste količina zahvaćene vode izražena u m3 - čl. 24. Zakona o
financiranju vodnoga gospodarstva (.Narodne novine", broj 153/09). Naknadu obračunavaju i
naplaćuju Hrvatske vode koje i očitavaju zahvaćene količine vode.
Ako se količina vode za navodnjavanje iz bilo kojih razloga ne mjeri, naknada za korištenje voda iznosi
500 kuna godišnje po hektaru (ha) navodnjavanih površina.
U praksi bi to izgledalo ovako:
Ukoliko se preda zahtjev za 100.000 m3 vode za navodnjavanje godišnje i iste kolićine se odobre tj.
sklopi se ugovor o koncesiji na navedene kolićine tada se plaća:
jednokratna naknada za koncesiju (do sada se ona obraćunavala na sljedeći naćin:
100.000 m3 x 0,80 kn/m3 x 0,1 = 8.000 kn x 0.1 (10%) = 800 kn);
godišnja naknada za koncesiju koja iznosi max. 800 kn/god., a obraćunava se za svaku
godinu posebno ovisno o kolićini stvarno zahvaćene vode.
naknada za korištenje voda za navodnjavanje koja se obraćunava na sljedeći naćin:
stvarno zahvaćene količine vode x 0,80 kn/m3 x 0,1 (u slućaju da su kolićine vode
maksimalno iskorištene tj. za 100.000 m3 vode godišnje bi se platilo 8.000 kn Hrvatskim
vodama.
Kolićine na koje je sklopljen ugovor D koncesiji ne bi se smjele prekoraćiti. U slućaju potrebe za
dodatnim kolićinama vode, može se sklopiti dodatak ugovora D koncesiji.
Rok na koji se daje koncesija za zahvaćanje vode za navodnjavanje je do 30 godina.
Prekršajnim odredbama koje se odnose na zahvate u prostoru i korištenje voda bez odgovarajućih
vodopravnih akata (ćl. 241. sl. 1. toćka 24. i 25.), odnosno na nepoduzimanje odgovarajućih mjera
zaštite izvorišta ili korištenje voda suprotno odluci o zaštiti izvorišta (ćl. 241. sl. 1. toćka 10. iii.)
pravna osoba može biti kažnjena novćanom kaznom od 30.000 - 300.000 kn i odgovorna osoba u
pravnoj osobi novćanom kaznom od 4.000 - 10.000 kn, a fizićka osoba novćanom kaznom od 4.000-
10.000 kn (ćl. 241. sl. 2. i 3.). U ćl. 242. sl. 1. toćke 14. i 15. govore o prekršajima onemogućavanja
inspekcijskog odnosno nadzora vodoćuvara, a kazna se kreću od 20.000 - 100.000 kn za pravnu
osobu te 2.000 -10.000 za odgovornu osobu u pravnoj osobi i fizićku osobu.
Malo prostudirajte i važno je napomenuti da je Za dodatne informacije( koje su specifićne za određeno podrućje) poželjno kontaktirati djelatnike
Hrvatskih voda u Vodnogospodarskim odjelima ili ispostavama.
 

Najnoviji postovi

Na vrh