• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Naše kućne radionice

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,548
Slijedeći su korak ulazna vrata (velika i mala) pa glazura. S vanjske bude strane je izljev s vodom za pranje ruku, miniwash, zalijevanje i sl.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,712
Sve po pravilima struke, sve pohvale...…..
Ostavi izljev s vodom i sa unutrašnje strane.
 
  • Like
Reactions: ZJ

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,548
Hvala na savjetu, ali nemam mjesta (s unutarnje strane zida je struja).
A i da imam, u zimi ne bi bilo koristi od njega jer voda dolazi izvana, a i prostor ne bude stalno grijan.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,548
Voda dolazi izvana po zidu.
Znala se smrznuti i voda u kanti unutra.
 

gladhr2

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2019
Poruka
290
Nije radiona ali bi rekao alatnica neka, a radiona je svugdje pod krovom.. a najčešće i direktno na terenu..
ovo sam očistio prije 2-3 dana dugo nije bila u upotrebi zatrpana i zakrčena a sada mi u njoj stoji alat jer bolje iskoristiti nego ništa, nisam ni prenio ništa ovo je mali dio najviše tog je po traktorima i u drugoj prostoriji.. razvukao samo dvije utičnice i žarulju i to je
to

Sad vidim da se dva aparata za varenje ni ne vide

07958689-BB399549654954-4D31-9E92-6CE6103B4536.png
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,548
Evo, radiona je privremeno useljena, silom prilika, prije maljanja i poda. Pod nemrem složiti dok ne budu postavljena ulazna i sjeverna vrata...

Pa krenimo... krećemo od nacrta ulaznih vrata:


Ovdje je nekih 150 kg narezanog željeza. Na žalost ne režu pod kutem, pa mi to odnese još dosta vremena i škarta:


Već dugo nisam delal neku bravariju, pa sam jučer krenul z malim vratima, da se prisjetim kak to ide.
Najprije je namješten štok:


te zavaren izvana i vertikalno, pa okrenut i ostatak:


Štok je obrušen, pa je prištimano krilo:


Poheftano, zavareno i obrušeno:


Zavarujem ovim aparatom, s čistim CO2 plinom. Naime, ovo je boca od 5kg CO2 aparata, au nju ne žele puniti Corgon 82-18.


I na kraju, jedna slika majstora (mene) :eek:
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,548
Koristim vrlo točan kutomjer 135°, kutnik i crtaće igle...
Nacrtam na široj strani, te izrežem malom kutnom brusilicom, provjerim kutnikom, prenesem na užu stranu profila, pa malo pobrusim ako treba.


Uvijek malo podrezujem tak da je kut mrvicu "oštriji" da se poklapa na vrhu izvana, a iznutra malo zijeva. Isto tak na 35mm strani, jer kad zavaruješ na široj (vanjskoj) strani, zavar više povleče. Zato je iznutra veći raspor, kojega lako "potumplam" ak se iskrivi vanjska strana, da ju vrne.


Između štoka i krila poheftam komadiće flaha debljine 5mm: po dva na kratkoj strani (do metra), a po 3 ili 4 na 2m odnosno 2,5m.

Kad smo kod zavarivanja: koristim žicu 1mm, struja na aparatu namještena je na 115A (to je područje napona, pa struja ionak oscilira), zavarujem kružnim pokretima, s prekidima.

Na taj način postignem dobro rastapanje materijala, odnosno provar (skoro ko elektroda), a materijal ne progori.

Unutarnju strana zavara naknadno obradim glodalom:


EDIT:
Svaki savjet je dobro došel!
 
Posljednje uređivanje:

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,641
Ja imam na poslu webasto grijanje radione pa ti sutra poslikam prekidače kak su složeni
 
  • Like
Reactions: ZJ

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,548
Fala. Probaj negdje nabaviti i shemu...
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Joj sve je dobro, ali ali gerung sa brusilicom ne volim baš, ja si nekak sa pilom za železo odrežem, tak mi je lakše. A na poslu imam banzek, tračnu pilu pa si gledam da si i nju kupim, al netreba mi baš ali bi ju htel. Na CO2 imaš 0,8 žicu? Dobar var mi zgleda, sve si vlekel znutra prema van kaj ne?
@ZGseljak koji webasto imaš?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,548
Žica je 1mm. Čitaj bolje :)
Neke sam zavare vlekel prema van, neke prema unutra, kak mi je pasalo radi 4m polikabela, jer aparat stoji na mjestu. Zapravo, nisam ih vlekel, već sam radil krug na krug, poput Audi znaka. Napisal sam ti zakaj.
Pogledaj gore na slici koliko kuteva ima za rezati, pilom to nebi odrezal cijeli dan. A i vjeruj mi, brusilicom je dovoljno precizno i brzo. Imam ruku :hahah:

I meni se sviđa banzek, ali mi, ruku na srce, ne treba. Imam stalak za veliku brusilicu, ali nikak da ga prilagodim takvim poslovima.
Zapravo, dal si mi ideju: znam gdje ima jedan profi banzek, pa bi mogel tam zrezati :)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,896
Na žalost ne režu pod kutem, pa mi to odnese još dosta vremena i škarta:
Kaj sused nije htel narezati pod vinkl? Možda da si dečke preko pruge probal pitati, za 5 banki čuda delaju ;)
A na P i T profilu je škart navek od kupca bil, jedino špena ode u zrak, ali to te malo na vagi omeknu tak da si na istom.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,548
Pital me je kak se zovem :eek:
Kad sam ga pital kaj me ne pozna, rekel je - ne.
Nema veze, sutra ide reklamacija.

Z profile sam našel na Ivancu...još jeftinije i režu kak hoćeš.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,896
Joj joj. Ti vaši dobro susjedski odnosi.
Tam se niko s nikim ne spominja, a ako se i spominja to traje samo doj trečeg ne oblaju i odma se posvade 🤭
Onda na Ivanac, da Paskalj ima mehanu otvorenu možda bi Krt imal kavu plačenu.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,641
Evo ga, Jugo-webasto
IMG_20200420_114410.jpg
Shemu nemam, al kolko sam uspel videti prekidači su spojeni serijski (plusevi), a minusi idu zasebno iz ovog kabla koji izlazi iz webasta.
Raspored prekidača s lijeva na desno ;
1.dovod nafte, 2.grijač, 3.ventilator - brzina1, 4.ventilator - brzina2.
Dolazni napon mu je 12V, a grijač radi na 4,5V pa je potreban ovaj pretvarač u perforiranoj kutijici. To je onaj starinski spiralni pretvarač di se odmakom kontakta od krajeva regulira napon.

Ovo je unutarnja jedinica
IMG_20200420_115217.jpg

Prije ga je gonil akumulator, al je zamijenjen jeftinijom i pouzdanijom varijantom. Evo i jačina pretvarača
15873771723346353735393648840570.jpg
Radiona je nekih 45 m2 i dobro ju zgrije na cca. 15 stupnjeva. Kad je najjača zima, potrošnja s 2.brzinom je nekih 12-13 litri nafte za 8h.
 
  • Like
Reactions: ZJ

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,896
Hu, hu. To je po mojem slabo zagrijana prostorija s obzirom na financijsu potrošnju.
Dobra stara pečkica i grijanje na drva su po mom još uvijek zakon.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Bogme mi se čini da fest guta a slabo to zgrije, a opet to je ok jer to nije bilo namjenjeno za grijat garaže i radione. To je od Tamića kaj ne?
 

Najnoviji postovi

Na vrh