• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Natjecanje orača

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
nemogu ništa reči za karlovačku županiju ali kod nas se samo pročita u novinama da je bilo natjecanje
 
N

Neven 533

Guest
nemogu ništa reči za karlovačku županiju ali kod nas se samo pročita u novinama da je bilo natjecanje

Nije se ni ovdje razglasilo sigurno bi došlo puno ljudi...
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
da zaboravio sam da živimo u hrvatskoj
kod nas se sve nešto taji
 
N

Neven 533

Guest
da zaboravio sam da živimo u hrvatskoj
kod nas se sve nešto taji

Pa jbg sve je namješteno ...
Bitni su pojednici nemogu se poljepiti plakati da puno ljudi dođe...
Ne bi oni pobijedili koji trebaju...
 
N

Neven 533

Guest
da to si u pravu

Ma vide se da ne znaju ni organizirat to se ne zove oranje ....
Uopće ne kužim možda je to za one gluplje pa mogli su zet motiku pa tako razbrljati.... :rolleyess:
 

alenvw

Član
Tu od
6 Pro 2009
Poruka
422
E kad bi im ja jednu pravu brazdu opilio s jednobrazdnim onda bi oni vidili sto je oranje ne ovo ...
Nisam ni znao za to...
Baš me zanimaju kriteriji ....

nije stvar samo opalit brazdu sto dublje ima par dubina znači ako je odredeno 10cm onda bi te ja vidio kako bi ti održao 10cm od početka pa do kraja brazde i normalno sve po špagi da je ravno
 
N

Neven 533

Guest
nije stvar samo opalit brazdu sto dublje ima par dubina znači ako je odredeno 10cm onda bi te ja vidio kako bi ti održao 10cm od početka pa do kraja brazde i normalno sve po špagi da je ravno

Pa ocito je da neznaju orati duboko haha po takoj bi njivi čuda rasla... :rolfer:
 
B

Bobo

Guest
Od prosle godine aktivno sudjelujem u natjecanjima oraca. zauzeo sam 6. mjesto, a trebalo je biti 4. ali jedan sudac ima sina koji se natjece i onda drugima rusi bodove, dok se bodovi od druga dva suca poklapaju u 1-2 boda, ovaj odskace po 5-6 ,a kod svpg sina je za bod-dva "jaci" nego ostala dva suca...

Zalio sam se na licu mjesta bas tom KONJU od suca da su dvojica (od kojih je jedan njegov sin) na krivu dubinu i u krivom smjeru izvadili jedincu, sto im uzima po 10 bodova za svaki prekrsaj, al on je rekao meni u oci: "Ja nista nisam vidio..." Rekao sam mu opet "ajd, ja vas odvedem, pa da vidite" Na sto mi je pred ljudima odgovorio, "Uzalud se trudis, kad ja opet necu nista vidjeti..."

Kasniej saznam da se moglo prijaviti i organizatoru ili nekome od tih glavnih, i tako mi dva mjesta propala, al ove godine cemo vidjeti jer pravilnik moras znati od korica do korica.

takodjer su nam ruseni bodovi na ulazu i izlazu iz brazde, IAKO u pravilniku pise da se sve izvan ceone brazde ne boduje. OK, ruseni su bodovi na "opci izgled i urednost" pa to jos i prolazi, za to se nisam bunio...


Oranje se obavlja s najmanje dvobraznim plugom i zabranjeno je prestelati dvobraznjaka tako da jedna brazda ide iza druge, da se dobije efekt oranja jednobraznim plugom.

Na plugovima je dozvoljeno, cak i pozeljno imati full opremu (crtala, pretpluznjake, deflektore, spiceve na lemesima) a najbolje je imati natjecateljski plug i hidraulicnu top-link polugu.


Gleda se otvaranje naora razorivanjem prve brazde. pravac, dubina, ujednacenost okretaje zemlje, cistoca dna brazde. otvaranje se vrsi u dva prolaza (gore-dolje) i to se ocjenjuje. Nakon toga ide naorivanje tog razoranog djela i dubina oranja je unaprijed zadana (obicno to bude 25cm) zadana dubina se mora postici u najvise trecem krugu naorivanja sloga. nakon zavrsetka naora, ceka se ocjenjivanje naora, dok ti odes pojesti nesto ;)

Kad se ocjenjivanje zavrsi, krece se s razorivanjem sloga (lijeva strane je tvoj slog, a desna strana je susjedov naorani slog) i tu se isto boduje sve zivo ulaz izlaz iz brazde, da su obadvije brazde jednake dubine, zaoravanje ostataka biljnih, ravnina, cistoca brazde i jos dosta toga... Ako je susjed imao los pravac, imas pravo prijaviti sucima da ces izravnati njegovo oranje da tebi ne utjece na bodove. zadnja brazda se MORA vaditi u suprotnom smijeru od smjera pocetka oranja, dakle, pri povratku na startnu liniju...

na kraju bodovanje, proglasenje pobjednika, jelo, pice, muzika do kasnih sati ;)


Mene je osobno iznenadilo sto su mi ljudi pri zavrsetku otvaranja prve brazde prilazili i cestitali, jer sam osvojio najvise bodova od svih ostalih u tom djelu... 90 bodova od mogucih 100. drugi iza mene je imao 86 i to su ta dvojica "protektiranih" natjecatelja za koje suci "nista ne vide" tocnije jedan od 3 suca,al ova dvojica se nisu htjeli mjesati...




Sve u svemu, lokalno natjecanje se lako namjesti i tu su razne mucke moguce, sto sam odmah prve godine i osjetio, a dok sam bio pasivan (gledatelj) vidio sam da se igraju neke cudne igre, ali mi nije bilo jasno. Mnogi jaaaako dobri oraci su odustali od natjecanja bas zbog pojedinaca kojima nije do natjecateljskog duha....


Pamet u glavu i polako, i naravno drzati jedno oko na konkurenciji ;)
 
B

Bobo

Guest
Nije uopce komplicirano kako zvuci na papiru... odes kao ja par puta gledati natjecanje oraca, i svakako doci ranije na mjesto natjecanja da znas na tudjoj njivi postelati plug, jer nije svugdje ista zemlja...

Ja sam imao srece prosle godine jer sam u susi u kojoj plug nije htio u zemlju dobio podvodniji (vlazniji) dio parcele i bez problema sam isao na 25cm dubine. Ja sam u cjeloj prici najbolje prosao, jer nisam imao desnog susjeda, jer su kraj moje parcele oralo okretaci, i ja sam sam opet izvlacio ravnu brazdu s trasirkama i to mi je pomoglo jaaaako puno. NO, zeznuo sam vadjenje jedinice, nisam dovoljno poplicio zadnju brazdu i druga brazda u povratnom (poslijednjem) prolazu je jako malo zemlje hvatala. Ostala podrucja sam dobro odradio, ali sam vadjenje jedinice zeznuo...

Bez veze sam zurio i eto, dogodila se greska. bit ce bolje ove godine ;)
 
N

Neven 533

Guest
Nije uopce komplicirano kako zvuci na papiru... odes kao ja par puta gledati natjecanje oraca, i svakako doci ranije na mjesto natjecanja da znas na tudjoj njivi postelati plug, jer nije svugdje ista zemlja...

Ja sam imao srece prosle godine jer sam u susi u kojoj plug nije htio u zemlju dobio podvodniji (vlazniji) dio parcele i bez problema sam isao na 25cm dubine. Ja sam u cjeloj prici najbolje prosao, jer nisam imao desnog susjeda, jer su kraj moje parcele oralo okretaci, i ja sam sam opet izvlacio ravnu brazdu s trasirkama i to mi je pomoglo jaaaako puno. NO, zeznuo sam vadjenje jedinice, nisam dovoljno poplicio zadnju brazdu i druga brazda u povratnom (poslijednjem) prolazu je jako malo zemlje hvatala. Ostala podrucja sam dobro odradio, ali sam vadjenje jedinice zeznuo...

Bez veze sam zurio i eto, dogodila se greska. bit ce bolje ove godine ;)

Ako bog da ...
Tako ce i biti promatranje prvo ...
 
B

Bobo

Guest
Samo da ti kazem da ne gledas na youtube clipove sa svjetskog natjecanja, jer ce te obeshrabriti JAAAAKO, posto na svjetsko idu samo najbolji oraci s natjecateljskim plugovima koji su posebno za natjecanje pravljeni i kostaju bolje da ne znas koliko.

Ono ti je samo za pogledati ako zelis vidjeti PRAVO natjecateljsko oranje i drugo nista. Kod nas ni nema takve zemlje i na svjetskom se ore prvi dan strnje, a drugi dan ledina, tako da znas o cemu se tu radi.
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Juče u Ličko-senjskoj županiji osnovana udruga orača ličko senjske županije.

Natjecanje u oranju bit će 19.08, a svi dobri ljudi ove ljepe nam države koji se tog dana nađu u našoj županiji ili gradu Gospiću su dobro došli.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
je si li možda bio na natjecanju ja sam jučer išao u gospić pa sam vidio malo u prolazu a u povratku sam vidio da su parkirani kod restorana MOST mate butorac je u klasi premetača bio prvi a u klasi ravnjaka podjedio je željko došen i ako znaš ovaj joke zalovića što pišu da je bio atrakcija je li to možda ona kuća prije ulaza u gospić je li to čovjek što ima onaj claas i fahr kombajn i ja misli case IH 1455 I 5-brazni okretač
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
dragi seljaci,budemo mi nagodinu okupirali Vranu i da mi to vidimo iz bliza kakve to strojeve imaju ti iz svjetske elite sama hidraulika i dodatna oprema taj plug košta koliko jedan novi solidan auto kod nas,samo ja bih volio vidjeti onog Austrijanca kako bi se on ponašao na nagibu gdje ljevi prednji vozi u prazno i gdje nema puno zajebancije jer si začas hopla, to svjetsko natjecanje bude negdje u 8 mjesecu mi se ovdje več polako pripremamo logistički malo piva malo gemšer špek i kobase još samo ponesemo štapove i nađemo dobrog vozača koji nas bude durao do mora:supz::axe:
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
je si li možda bio na natjecanju ja sam jučer išao u gospić pa sam vidio malo u prolazu a u povratku sam vidio da su parkirani kod restorana MOST mate butorac je u klasi premetača bio prvi a u klasi ravnjaka podjedio je željko došen i ako znaš ovaj joke zalovića što pišu da je bio atrakcija je li to možda ona kuća prije ulaza u gospić je li to čovjek što ima onaj claas i fahr kombajn i ja misli case IH 1455 I 5-brazni okretač


Jesam bio sam na natjecanju ,nisam se ove godine natjecao a dogodine valjda hoću barem zbog druženja. A sva ekipa je poslje svratila malo na most,bilo je dobro bilo je za ist i za piti i kud ćeš bolje.
A joko zalović ima kuću u vukšiću s ljeve i desne strane ceste on ima far kombaj i traktor case IH 1455 s plugom prevrtnjakom s 5 brazda, a ovaj klas što spominješ to je od holjevaca oni jedni drugim uskaču kad kome treba pomoći.
Ima nešto malo i slika pa stavim kad stignem.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
hvala na odgovoru i ako možeš stavit slike to sam jučer išao u gospić pa sam na lijevu stranu vidio na ledini da čovjek ima dobru mašineriju dva kombajna su parkirana plugovi ja mislim da flieglova dvosovinska tandem prikolica i još dobrih stvari
 

Najnoviji postovi

Na vrh