• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navigacija za traktor

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
neki dan sam skinu OSMTracker ali nisam bio zadovoljan suceljem, mozda se jos malo trebam igrat
Probat cu puknuti i taj rukeeper pa cemo vidit

A ove profi navigacije nemaju nista primitivnije od 1500e?
 

bduda

Član
Tu od
24 Stu 2013
Poruka
71
ima li koja korisna android aplikacija da jednostavno mogu snimat radne rute?
npr malciram vodno dobro...kad nije bas danas jedna stana nasipa, sutra druga, nego kad me trazu da kosim sekcije da eksportiram te 2 tackinge i prilozim ih narucitelju na google karti s nekom vrijednosti udaljenosti?
Svaka dobro radi ali bez vanjske antene ne može biti tocno, fula 2-3 metra

Poslano sa mog HummerLE koristeći Tapatalk
 

bduda

Član
Tu od
24 Stu 2013
Poruka
71
Postoje antene sa usb prikljuckom i bloototh antene
Kada spojiš jednu od njih na smartphone ili tablet dobiješ solidnu navigaciju

Poslano sa mog HummerLE koristeći Tapatalk
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Slušaj ovamo....
Treba vam oko 500E i jedan IT stručnjak.
Sve je ekipa već razvila i stavila na net kao besplatni projekt pod nazivom AgOpenGPS. ima čak i kako isprintati plastične dijelove za autosteer, tj auto pilot...googlajte i potražite na youtube agopengps pa ćete vidjeti da to klinci sklapaju...;) a vama se prodaje kao velika mudrost...
tko ne trena 2cm preciznost tj RTK korekciju, onda može sam s Agps koji je do 20cm...znaci nemoj sadit kuruzu al mores spricat i rasipat gnoj i kombajnirat možda bez 2cm +- RTK sustava tj korekcije.

Kad bih znao da vas je 20zainteresirano bacil bi se u slaganje toga...

 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,334
Kuzim to, ali prskanje i gnojivo mi je rješeno stalnim tragovima, u kukuruzu odbrojim redove, eventualno dok bacam predsjetveno pa ajde, u suprotnom mi je najbitnije za sjetvu i gredičanje.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Može i AgOpenGPS do 2cm uz neku pretplatu kolko sam upratio.
Da može uz pretplatu za RTK sistem koji je bazna zemaljska stanica za korekciju GPS satelitske navigacije. Ali to vam je u EU zaživjelo a kod nas u HR je sranje. RTK stanice za korekciju su isto GPS antene i moduli koji se drže na krovu nekih zgrada ili objekata jako dugo i snima se GPS koordinatama svakih par sekundi, nakon određenih broja sati / danas snimanja iz svih rezultata se interpolira središnja točka položaja koja se proglasi točnim položajem RTK čvora.
Tada se taj servis tj čvor oglasi na internet i može svojom točnosti korigirati vas mobilni GPS uređaj ako se uređaj preplatio na njega.

RTK privatni čvor košta oko 1000€ i treba ga svakih 6mj umjeriti ponovo zbog kretanja ploča na planeti. tj njime se treba baviti da bi on vas traktor mogao korigirati tj dati vam točnost od +/-2-3 cm.
E sad ovi na pretplatu su u EU, a da bi imali korist od RTK korekcije mora vam njiva na kojoj hoćete imati tu preciznost od 2-3cm biti u krugu 100km od RTK čvora a kaže se da je najbolje kad je unutar 10km.Stoga nemojte se zahebati i da vam prodaju mačka u vreci gdje se vi preplatit na korekciju tj na čvor koji je u AU, IT. HU, SI tj dalje od 100km od njive.

Hr ima sito RTK čvorove ali glupi geodeti su to zaključali u sustav samo za sebe a poljoprivrednike tko jebe...Zato i koštaju toliko jer moraju samostalno plaćati RTK, a nisu monetizirali svoj rtk sustav još kroz javnost tj poljoprivredu. Budale...al njima pase jer ubiru novce.

Dalo bi se uz jedno pol milje kuna osnovati HR agro RTK mreža ali nju treba održavati, a onda bi trebalo imati i klijente za nju da je samo održava financijski. A pošto je agro kod nas tako slab i pošto mi radimo s imtjcima i ćelavi gumama ništa od toga.

Ali to ne znači da ne mozes bez RTK čvora i korekcije...

Npr svaki amer na svom objektu ima svoj vlastiti RTK čvor i njime pokriva njive u krugu 66milja od tog čvora. Koristi možda susjedov RTK uz pretplatu kad treba za neke njive.

Mi u hr smo mali pa to nema smisla, ali ima smisla napraviti javnu mrežu jer bi pokrili brdo opga u 100km radijusu jednim RTK čvora. Tj npr cijelu varazdinsku i medimursku županiju...

A tek onda bi došlo do sporova oko mede...;) i sudovi bi popizdila...
 
Posljednje uređivanje:

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,334
Da to je kod nas problem, i općenito su takve navigacije skupe. Trimble sa RTK i autopilotom, od 18000 eura na dalje. Razumijem da to kupuju ovi veći, ali i mi obični smrtnici bi malo modernizirali koliko možemo...
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,529
Jel postoji neki jednostavan način za skidati čestice s katastra (još bi bolje bilo Arkod parcele) u KML formatu? Zasad sam našao samo s Google Eartha da se može KML skinuti uz ručno obilježavanje.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Jel postoji neki jednostavan način za skidati čestice s katastra (još bi bolje bilo Arkod parcele) u KML formatu? Zasad sam našao samo s Google Eartha da se može KML skinuti uz ručno obilježavanje.
Probaj posnimati parcele s :

GIS Mapper - Surveying App for Android​

ArcGIS Field Maps​


il nesto slično
 
Na vrh