• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

djolewza

Novi član
Tu od
14 Ruj 2014
Poruka
5
Da li bih mogao da navodnjavam 200 m dugacak jedan red, razmak u redu izmedju sadnica jabuka je 4 metra, sa sistemom kap po kap slobodnim padom sa kanisterom od 1000 litara stavljen na visinu od 2 metra? Ako da sta bi mi sve trebalo da nabavim?
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Može samo bi trebao uzeti tvrdo crijevo 3/4 cola ne traku i kapljaču za svaku voćku da ne rasipaš vodi .
Pozdrav!
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Alkaten 3/4 probusis ga kraj svake vocke kupis kapaljke koje rade s malim pritiskom i to je to.
Jeftinija varijanta je da kupis ono visegodisnje crijevo koje ima rupe gotove i opet si miran par godina.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

blackeye

Član
Tu od
22 Velj 2016
Poruka
80
Ne moze na 200 metara sa slobodnim padom

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
Možeš stavit rezervoar na pola ,tako da imaš lijevo i desno dužinu od 100m. Na svaku stranu posebno pusti 1000 litara vode. Cijev može alkaten 3/4, probušiš pored stabla i staviš kapaljku kako je kolega preporučio . Inače ništa od "mukta" slobodnog pada.
 

Matovilka

Novi član
Tu od
3 Lip 2016
Poruka
25
Ispričavam se što ovako upadam u temu, ali moram se požalititi, a ne vidim prikladnije teme :D

Uglavnom, na početku sezone sam kupovala navodnjavanje za cca 1500 kvadrata hobi proizvodnje raznog povrća na otvorenom. Parcela se nalazi uz vodotok, pumpu imam, trebam cijevi.

Napravim grešku i odem u Sjeme u Solinu. Dođem tamo još sa pumpom u autu da čovjek vidi šta imam i šta se može na nju stavit. Ma nema on pojma, sad mi je kristalno jasno, taj njihov "irrigation designer". Još su mi zeznuli prijevoz, uspjela sam nabavit kombi u koji oni nisu ukrcali sve što je trebalo, točnije baš najveći kolut cijevi. Plus što su mi prodali i naplatili krivih dijelova, pa sam morala kupovat nove i gubit dragocijeno vrijeme. A radnici su im, uz iznimke naravno, božemprosti s posebnim potrebama. Ma...

Kasnije sam čula od drugih ljudi slična iskustva, baš sa navodnjavanjem, krivi djelovi, nedovoljno rasprskivača i sl.

Nikad više u taj dućan, Sjeme d.o.o., ne samo po navodnjavanje, nego općenito.

Usput, navodnjava li itko s mini rasprskivačima, kakva su vam iskustva?
 

ivan-x

Novi član
Tu od
3 Ožu 2011
Poruka
24
@Matovilka,
mogla si otići u bilo koju firmu u Splitu i rezultat bi bio isti jer nitko od zaposlenika nema iskustva u navodnjavanju. Znam to iz vlastitog iskustva jer kad dođem u Sjeme sam biram po ormarićima sve što mi treba za navodnjavanje od okitena, spojnica, ventila do prskalica i crijeva kap po kap.
Navodnjavam i s crijevima KPK kao i s mini rasprskivačima.
Mini rasprskivače koristim za blitvu, špinat i rikulu, a za sve ostalo KPK.

ukoliko ti mogu pomoć, javi se

pozdrav
 

Matovilka

Novi član
Tu od
3 Lip 2016
Poruka
25
Ma svjesna sam sad da bi tako bilo u bilo kojem dućanu, al' svejedno, loše iskustvo je loše iskustvo, preskačem Sjeme ubuduće. Kad i ako budem opet postavljala neko navodnjavanje idem u Bioplan.

Uglavnom, morat ću sad prekratjati navodnjavanje, nije dobro ovako. Hvala na odgovoru, moram sada sjesti i napraviti izračune i smislit koncept, ako budem imala nedoumica poslat ću vam PP. :D
 

OldCat

Član
Tu od
9 Svi 2014
Poruka
44
Pozdrav svima!
Dali mi tko može ukazati imali gdje podatak koliko kojoj biljci treba vode dnevno. Mene težišno zanima ljeska. Možda netko zna koliko se litara vode dobije od dobre kiše?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,562
Ajde da vas pitam nešto,da li ja kao fizička osoba mogu doći u vodoprivedu i platiti god. koncesiju za pumpanje vode ili moram imati otvoren OPG?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
opg i jest fizička osoba...jer ga na popisu pravnih nema.
odi u vodoprivredu, dobiješ obrazac, nacrtaš na mapi di je mjesto zahvata (to vrijedi za zahvate iz rijeke) i predaš zahtjev...al nije za koncesiju nego za navodnjavanje površine manje od 3 il 5 hektara...i dobiješ rješenje, platiš paušal i pumpaš...bar je tak u mom slučaju...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Al ga drobite bez veze, Vodoprivreda je privatna firma i nema nista sa koncesijama i vodopravnim dozvolama.
Nazovi Hrvatske vode u Karlovcu i trazi Zorana, ako ga nema mozes i direktoricu Biljanu Zeljeznjak. Koncesiju ne mozes dobit samo tako jer je to veci zahvat za npr. vise od 5ha . Vecinom imamo vodopravne dozvole.
Nisi rekao za sto ti treba voda, ovdje pricamo o navodnjavanju.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,562
Ma za navodnjavanje mislim,da bez straha mogu pumpat vodu.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nazovi Zorana u HV i objasnit će ti čovjek sve, odeš do njega i tamo ispuniš zahtjev... Treba ti rješenje OPG, mislim da preslika iz katastra ( isprintaš si doma, čak možda ni ne moraš, možda to on napravi) sa označenim mjestom zahvata i biljezi mislim. Moraš reć koliko ćeš vode pumpat i za koju površinu.
Samo nemoj to sada radit jer se u 1 mjesecu podnosi zahtjev za plaćanje za prethodnu godinu, ako sada napraviš dozvolu u prvom mjesecu moraš predat zahtjev i platit za ovu godinu ( ako ćeš plaćat po površini). Odi do njega i raspitaj se pa rješavaj papire poslije nove godine.
Ako bi pumpao iz bunara a nije legaliziran onda moraš i to obavit.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,562
Hm,na žalost ništa od toga,nemam OPG
Pa kaj ne mogu to obavit ako nemam opg?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Uh to ne znam, ja sam nosio rješenje od OPG-a. Nazovi tamo pa ćeš sve saznat.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Zanima me navodnjavanje kpk kojeg koristim unazad nekoliko godina.
Uvijek trake mecem na povrsinu uz red.
Ove godine sam poceo s ogrtanjem paprike jer mi je stabilnija pa me zanima dal bi sistem radio dobro kpk kad bi bio u zemlji tj. Kad bi ga prilikom ogrtanja zatrpao.
Dal je tko probao, dal je se cepio kakva su iskustva.
 

Najnoviji postovi

Na vrh