• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

abertosa

Novi član
Tu od
5 Kol 2016
Poruka
17
obične zraka cijevi ne bi jer tamo gdje zemlja sjedne na cjev nastane ''usko grlo'' i protok se jako smanji (isprobano). znam da neki proizvođači krumpirima stavljaju kap na kap subirigaciju, probaj se raspitat u zelenom hitu ili negdje da li ih imaju i koliko koštaju, ne znam da li dođu k'o svetog petra kajgana ili prihvatljiva cijena.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Znaci obicni kpk nemoze pod zemlju.
Ja sam mislio probati al ako je isprobano nema potrebe.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
puno ljudi zakopava obični kap po kap pa i ja u kukuruzu šećercu.

Stvar je da crijevo uopće ne ide tako duboko kada ga se ogrne, usto se ogrće sa jako sitnom zemljom jer se zemljište prethodno sadnji frezira.

Druga stvar tamo gdje je usko grlo dolazi voda i u roku od minute kapaljke to podrućje omekšaju do živog blata i crijevo se namjesti. Naravno tlak mora biti nešto veći nego kod običnog zalijevanja i potrebno je vodu pusti tik poslije ogrtanja.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Znaci moze.
Probat cu nagodinu pritisak nije problem jer imam jaku pumpu znaci u biti crijevo ce sebi napraviti mjesto samo pustiti vodu poslije.
Mogu ja upaliti pumpu i odmah krenuti s ogrtanjem tako da crijevo bude napeto dok ogrcem mozda i to nije lose.
Ogrtanje radim u zadnjoj fazi a prije toga kultiviram par puta.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Možeš i tako mada sam ja samo zategao prije ogrtanja crijeva i ogrnuo dok se nisu pomjerila. Redovi su dugački 70-ak metara.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Dal je sistem radio dobro u smislu da se nisu pocepile kapaljke.
Bitno mi je da se ne cepi crijevo jer ja imam duzine od 100m i koristim kapaljke na 20 cm.
 

abertosa

Novi član
Tu od
5 Kol 2016
Poruka
17
brle11, izvinjavam se, nije mi iz prve na pamet palo da imam posla sa crvenicom a ne sa nekim lakšim tlom na kojem se ne rade velike grude...
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Nema gruda kad ogrcem samo sitna zemlja i nije to duboko ogrtanje jer mi je takva zemlja da se rasipa.
U svakom slucaju hvala na odgovorima,zato i sluzi forum kako bi podijelili iskustva.
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
brle slobodno ogrni kpk. U zeljaricama nikakvih problema nema par godina, Samo posle okopavanja staviš kpk u red i kultivatorom ju prigrneš uz biljked. Nemoj pustit vodu pa ogrtat napravil buš blato a nikaj od posla.
Posadiš,postaviš kpk, nikla trava pa kultiviraš, razmakneš kpk i okopaš, vratiš kpk i prije nicanja trave ogrneš.Poslije branja vadiš van hodaš srednjom medredicom i dižeš kpk u zrak. Kod postavljanaja kpk stavi unutar iste medredice na oba reda da si olakšaš vađenje.
 
Posljednje uređivanje:

loter

Član
Tu od
13 Lis 2017
Poruka
36
Poz svima novi sam u svemu jel ima kakav adapter ili nekaj drugo za spojit ibc bacvu 100 litara na okitenku fi 40. Probalnsam sa gumenim crijevom dobro dihta na starni okitenke ali mi curi na ibc bacvi tj na pipi :) nadam se da me razzmijete
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ne pričaj bedastoće, pa sve kace i bačve se buše i stavljaju se raznorazne pipe...
odi kod Pavina ak ti nije daleko...
 

loter

Član
Tu od
13 Lis 2017
Poruka
36
Kaj da ju busim ne kuzim te, kakve bedastoce? ima ona pipu al nemogu nigdje nac adapter da sojim na okitenki.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
je, ak ima već pipu, onda bi svaka bolja trgovina vodovodnim materijalom trebala imati i riješenje problema...ako ne oni, onda selski tokar...
 

loter

Član
Tu od
13 Lis 2017
Poruka
36
E sad si mi pomogo, gledo sam na stojesta na bacvi je fi 60 a cijev mi je fi 40 pem kod tokara onda
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
ako je to ona cisterna od 1000L ima ti redukcije u željezari, poslije nabiješ fiting kakvi hoćeš
 
Na vrh