• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
nemoj da ti prodaju skupe stvari...nađi vodu, i najobičnija pumpa ti bude dovoljna, nigdje ne piše da moraš sve zalijevat odjednom...može i red po red...bar ventili nisu skupi...
glavni vod na početak (najbliže bunaru po širini da ti pokrije tih 11 redova), a iz njega izvedeš sve kaj ti treba...
 

polik

Novi član
Tu od
20 Kol 2018
Poruka
3
Pozdrav :)
Sukladno temi navodnjavanje stavljam ako koga zanima.
Moj prijatelj I ja smo razvili uređaj koji omogućava zalijevanje na daljinu. Slanjem SMS poruke palite I gasite svoje navodnjavanje. Mi smo studenti i taj uređaj smo razvili iz igre za vlastite potrebe obiteljskog vinograda. Zanima nas da li postoji interes tu na forumu za takvim uređajem? Hvala na vremenu I jako cijenimo bilo kakvu povratnu informaciju
 

gizmo

Novi član
Tu od
15 Srp 2019
Poruka
23
pozdrav ekipa...
moze malo pomoci i savjeta vezano na navodnjavanje kap-na-kap
dakle....da opisem slucaj
imam cca 1,5ha pod folijom podijeljeno je u 6 segmenata odnosno 2 reda po 3 segmenta dužina svakog segmenta je cca 70m, a svaki segment ima po okvirno 25 redova sa cijevima kap-na-kap sa razmakom kapaljki 20cm, glavni vod bi isao između redova segmenata u dužini cca 100m(nekaj manje) a od vodospreme do glavnog voda ima cirka 50m
- njive su sve ravne, nema brijega

e sada, planiram kupiti motornu pumpu da sve to pogoni, znaci od vodospreme do pumpe usisno crijevo (vodosprema je max dubine 2m) iz pumpe ide 50m crijeva do glavnog voda alkaten cijevi (neznam hoce li biti dovoljna fi50) iz alkaten cijevi idu crijeva kap-na-kap duzine cca 70m te po svakom segmentu 25 izvoda (ukupna duzina crijeva po segmentu je 25 redova folije x 70 metara duzine= 1750m - max)
po mojoj racunici za jedan segment ukupne duzine crijeva kap-na-kap sa kapaljkama svakih 20cm i 2l/h na kapaljci potrebno je 17500 litara vode (kapacitet vodospreme ja max 50m3)

pitanja:
1. koju motornu pumpu uzeti - odnosno kojih perfomansi - koji pritisak ili visinu dobave vode? kapacitet - to sracunam po kapaljkama al ovisi i tome da li moram svaki segment posebno navodnjavati ili vise njih kaj opet ovisi od pritiska ili visine dobave h
2. koja crijeva uzeti za dionicu od pumpe do glavnog alkaten voda i koji promjer alkaten cijevi uzeti da bi se zadovoljio protok navodnjavanja jednog ili vise segmenata

molim cijenjene komentare i savjete, poglavito onih kaj imaju direktna iskustva
fala unaprijed
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
ako ćeš segmement po segment navodnjavat, bit će dosta 50-ka i mala tomosica...
al ako misliš nešto više, 70-ka i neka dizelašica...
sam drapam na struju sad, pa sam malo ispao iz forme...
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
616
Sa ovakvom pumpom sam gonio najviše 6km cijevi sa kapaljkama svakih 20cm (u BiH su jeftinije, plus dodatno povrat poreza). To je neka srednja klasa, imam ih dvije i nekog no name kineza, isto tlačna pumpa. Možda se može i više ali sumnjam. Najviše što je bilo od pumpe do njive je 250m ali tada nikad nisam imao više od 3-4km cijevi KPK.
Meni je bitno da nije preteška da je mogu sam ubaciti u auto, zbog čestih premještanja ali ako ti je samo za jednu poziciju onda bi dizel možda bila isplativija. Bitno da je tlačna pumpa.
Fi 50 su mi i usisna i crijeva do njiva, ne treba mi jače za ovo što sam opisao.
 

gizmo

Novi član
Tu od
15 Srp 2019
Poruka
23
Hvala Gorane, to iz prve ruke mi najvise vrijedi.....
pumpa ima tlak dovoljan, odnosno h=50.... po kapacitetu na sat..... moze navodnjavat 2 segmenta u komadu na sat.... meni bi bilo idealno da more 3 al pronjuskat cu jos po tom pitanju
posto su mi njive na razlicitim lokacijama, pa ju moram i seliti, ovo izgleda dobra opcija, samo da je dovoljno jaka... a i jeftinija je dosta od hondinih pumpi kaj sam gledal
 

gizmo

Novi član
Tu od
15 Srp 2019
Poruka
23
ako ćeš segmement po segment navodnjavat, bit će dosta 50-ka i mala tomosica...
al ako misliš nešto više, 70-ka i neka dizelašica...
sam drapam na struju sad, pa sam malo ispao iz forme...
kakva su iskustva kod tebe sa tom elektro kombinacijom..... koju elektro pumpu imas i koje duzine i povrsine navodnjavas tako
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,214
Ajmo pitanje, imam traktorsku cisternu ručni rad 2,5m3,kad je spojim za zaljevanje prirodnim padom za kap na kap, iscuri za jednu noć s tim da ima prirodni pad i da je visočija od zaljevane površine 1m,i tu se nalazi cca 250 do 400m crijeva za navodnjavanje. Ove godine planiram sadnju lubenica na površinu od nekih 1300m2,prirodnog pada nema, e sad pitanje kolika bi trebala biti mreža cijevi a da ih tomosica ne popuca, jer ću vodu tlačiti s njom, za cisternu napuniti joj treba otprilike 10-15 minuta, SVAKI SAVJET I SVAKO ISKUSTVO DOBRO DOŠLO
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,214
I sad pitanje još jedno na nekakvih 700-800m takvog crijeva za koliko može izbaciti tih 2,5m3 vode, dali je vrijeme jednako nalijevanju, ili duže i koliko duže. Hvala na brzom odgovoru.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
imaš podatak za svaku kapaljku koliko daje pod kojim pritiskom...varira to dosta ovisno o razmaku kapaljki
malo se igraj i računaj
uglavnom, kad sam ja navodnjavao tako, natočiš pun rezervoar tomosici i kad krepa, to je to... :p
 

zeljko43

Novi član
Tu od
4 Svi 2020
Poruka
11
Neznam da li sam pogrijesio temu, molio bih preporuku za bušenje bunara Osjecko baranjska zupanija.
Namijena za navodnjavanje povrtlarske kulture.
Moze pp

Hvala.
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
722
Koga priupitat za navodnjavanje povrtlarskih kultura sa vodom iz rijeke? Savjetodavnu? Vjerojaatno treba neka dozvola i platit, naravno.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
vodoprivredu...vodopravna dozvola 500 kuna godišnje, moraš odradit geopozcioniranje zahvata iz rijeke na katastarskom planu...budu ti rekli...
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
pozdrav,

molim info za navodnjavanje kap na kap. Trebam provuć navodnjavanje do voćki, ali je svaka udaljena oko 4m približno, dok ove klasične cijevi imaju kapaljke svakih 30cm... je postoji neki sistem, i ako da, kako se zove, koji ima kapaljke svakih par metara ili da se može proizvoljno raditi rupa na crijevu?

Hvala

LP
 

OldCat

Član
Tu od
9 Svi 2014
Poruka
44
Za navodnjavanje voćki ja imam posebne, crne cijevi na kojima se buše rupe i stavljaju kapaljke gdje tebi odgovara.
Cijevi i kapaljke, 2l/h, nabavio sam ovdje: http://www.termoplast-plastika.hr/
Kod njih možeš nabaviti i bušilicu za rupe u cijevima.
 

Sharko

Novi član
Tu od
12 Svi 2016
Poruka
15
Razvučeš sve pa bušiš sam di treba i stavljaš kapaljke.
Ne znan radi li se o 5 ili 200 voćki al postavljanje u principu nije komplicirano, dovoljno okitena, eventualno par spojeva, koji ventil i tih kapaljki po potrebi...
 

Najnoviji postovi

Na vrh