• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Molio bih pomoć oko izvedbe navodnjavanja za voćnjak. Imam 7 parcela ali trebam stručno mišljenje za jednu veću pa ću dalje sam nadam se.
Radi se o površini od 5200m2. 270 kom lijeske. Voćnjak ima nagib prema dolje oko 17 stupnjeva. A ima i nagib s desna na lijevo oko 10 stupnjeva. Zanima me opcija s alkatenom ispod zemlje. E sad oko kapaljki ne znam da li idu iznad ili mogu i ispod zemlje. Stavio bih ibc spremnik 1000l i ne znam da li treba imati pumpu koja će vodu tjerati. Molio bih za savjet kako sve to izvesti i s kojim materijalom.
 

Prilozi

  • Screenshot_20210825_211636_com.android.gallery3d.jpg
    Screenshot_20210825_211636_com.android.gallery3d.jpg
    31.2 KB · Pregleda: 20

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Za novodnjavanje ispod zemlj - subrigaciju, postoje posebne kapaljke koje se teže začepljaju. To je jedan od najboljih vidova navodnjavanja ali i najskuplji za napraviti. Ide se sa po dva crijeva na red sa svake strane po jedno.
Ili pošto je u vašem slučaju dosta razmaka između sadnica možda ne bi navodnjavali cijelom dužinom, mogli bi ići alkatenom kroz zemlju, a da kod svake sadnice izađete iz zemlje crijevom pa da oko sadnice postavite ukrug kap po kap crijevo, ili možete i njega ukopati ali je veliki posao, ili umjesto kap po kap da pored sadnice stavite dva mikro rasprskivača.
Ne znam kako bi punili taj spremnik ali 1000 litara vode nije ništa na taj broj sadnica, jedino da navodnajvate u više navrata po par redova.
Ako je spremnik postavljen na gornjoj tačci kap po kap može ići prirodnim padom, za mikro rasprskivače ne znam da li mogu pod malim pritiskom raditi
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Neke mogu i ispod zemlje, ali treba na licu mejsta sa trgovcima vidjeti da li te koje prodaju mogu ispod zemlje
 

slok

Novi član
Tu od
10 Pro 2021
Poruka
5
Pozdrav ljudi!
Molim pomoć...
Kakvu vrstu električne pumpe bi trebao da ju mogu spojiti direktno na sistem kap po kap?
Vodu bi crpio iz bunara dubine 12 m, od bunara do njive ima nekih 30 m. Glavni vod bi se račvao u 10 redova od 30 m u kojem bi svakom bilo 20 kapaljki protoka 4l/h.
Unaprijed zahvaljujem
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Jesi li siguran da bunar može dati kubika vode na sat?
 

slok

Novi član
Tu od
10 Pro 2021
Poruka
5
Radi se o 100 biljaka kojima će dnevno trebati svakoj 15l vode u najtoplijim danima ljeta, to je znači 1500 l vode dvevno
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ja bi ubacil običnu potopnu i prepumpaval u spremnik od 1000 litara...a na njega bi čuknul hidropak...
tak ja zalevam plastenike...
moraš prepumpavati jer je dosta velika dubina...ustvari nemoraš, ali ta pumpa te košta više od ove moje kombinacije... 🤭
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,933
Znači hidropak nebi mogel direkt na crijeva kap na kap? Ona tanka folijasta. 3x70 metara dužine.
Mislil sam stavit neki regulator ili kaj bi već trebalo..
 

slok

Novi član
Tu od
10 Pro 2021
Poruka
5
ja bi ubacil običnu potopnu i prepumpaval u spremnik od 1000 litara...a na njega bi čuknul hidropak...
tak ja zalevam plastenike...
moraš prepumpavati jer je dosta velika dubina...ustvari nemoraš, ali ta pumpa te košta više od ove moje kombinacije... 🤭
To mi je malo komplicirano jer do njive imam 17km... Mislio sam neku pumpu na koju bi postavio vremensku sklopku pa da mi se pali i kad ne mogu doći
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Može direkt naravno, Pogledaj si u pevexu koji ti odgovara po specifikaciji kada crpiš sa 12m. Tu možda bude odgovarao onaj najslabiji pa ni ne treba regulator. Ako nema dovoljno vode u bunaru za odjedanput stavi hidropak na timer. Na usis kod hidropaka možeš staviti i dodatni izvod/usis za prihranu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
sa 12 metara dobine neće igrati baš veselo...ako bude uopće igralo...sve te pumpe do oko 8 metara mogu dići vodu...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
sve mi se sviđa kod te pumpe, osim dužine kabla...1.5 m...
PAKAAAAK.... :unsure:
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Vjerojatno misle da se samo potopi tijelo pumpe da je u vodi a dalje se u vodu doda crijevo do potrebne dubine?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
to je skroz bedasto...kabal mora bit dovoljan da se ušteka negdje vani na suhom... :oops:
 

Najnoviji postovi

Na vrh