• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Vjerojatno bu nivo vode u bunaru variral ovisno o potrošnji i vremenskim uvjerima. ako sve drugo odgovara, uklj i cijenu, moj prijedlog je da odreže kael kod utikača i produlji ga dovoljno dugačkim, a spoj izolira i dodatno zaštiti termoskupljajućin raychem crijevima. Može i neko drugo termoskupljajuće, ali podjednako kvalitetno kao raychem.
Nedostatak toga je kaj ne bu doznal jel fidovka ispravna ili nije. 🤭
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ali kuburenje s novim kabelom može izvesti problem kod eventualne reklamacije...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako je na kablu utikač, možda bi moglo biti problema s jamstvom, ali ako su samo žice na kraju kabla, sigurno ne bu.
Na koncu, može se i utičnica produžnog sa uštekanim utikačem raychemom zaštititi od vlage.
 

slok

Novi član
Tu od
10 Pro 2021
Poruka
5
Hvala ljudi. Evo baš jučer mi jedan majstor kaže: "a zašto ne staviš hidropak sa injektorom. To bi ti radilo 100%, a jeftinije ti je od te pumpe." Šta vi mislite?
 

frchlopeer

Član
Tu od
18 Ožu 2019
Poruka
86
Ovako ekipa...imam 9 redova po 100m dužine. Imam 1200 sadnica Haskapa i samim time 1200 kapaljki koje daju 4l/h, minimalni radni tlak 0,5 bara.Za prvu ruku bih zajedno spojio nekoliko rezervoara od 1000l (5-6 komada).Oni bi bili na zemlji ili u dva reda jedan na drugom (3+3). Na izlaz iz jednog (kojeg bih ostavio nižeg od ostalih) bih stavio hidropak da tjera vodu. Mislio sam prvotno potopnu pumpu, no nekako po iščitavanju po forumima došao sam do zaključka da je hidropak bolja opcija.

Koji hidropak, sa koliko protoka mogu uzeti? I ako imate još kakav savjet...slobodno...
 

bbrna

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
161
Možda piše negdje u temi, ali nisam uspio pronaći...😊
Gdje zbrinuti stare kpk cijevi?
Da li ih primaju reciklažna dvorišta?

Hvala na odgovoru!
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
imam pitanje i nadam se da nisam fulao grupu...
imam nekoliko IBC tankova od 1000l, i imam na nekoliko njih navodnjavanje za voćke koje su daleko od vodovodne mreže. Tank je postavljen na cca 2m visine i slobodnim padom teče voda kroz cijevi... problem nastaje kad se postavi timer... kad je timer postavljen i kad je namješten da pušta vodu, kroz njega ne ide ništa jer očito nema dovoljno tlaka vode (isprobao na vodovodnoj mreži i sve uredno funkcionira)... jel mi može netko sugerirati koji timer bi mi bio funkcionalan za niski tlak vode ili na koji način da stvorim tlak u IBC tanku da potjera vodu kroz cijevi? Probao sa dvije vrste tajmera, oni kineski digitalni od 100ak kuna i sa jednim kvalitetnijim od 300ak kuna i opet isti drek-ne ide voda van dovoljno jako da dođe na kapaljke.... hvala na savjetu!

LP
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,731
Ja koristim za otvoreni dio povrtnjaka zalijevanje kap po kap ove cijevi
IMG_20220726_121504.jpg
Idu na tlak do 0,7 bara. Imam spremnik 1000 lit na prinližno 2 m visine. Bez tajmera ili bilo čega.
U plasteniku koristim onu cijem koja kao da se znoji čitavom površinom. To mi je na gradskom vodovodu cca 4-5 bara. Ima u sebi regulator tlaka.
Ako druge ne bude ti budeš morao dopuniti sistem pumpom na struju, pa elektro tajmer za nju, ali ako nemaš struje onda je moje razmišljanje promašeno.
Ovako slično:
IMG_20220723_125212.jpg
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
nemam struje, osim ako nabavim neki solarni panel i pretvarač 12 na 220 ili sl kombinaciju.
Timer za navodnjavanje mi je potreban jer zalijeva dvaput dnevno, rano ujutro i kasno navečer (po danu je 40C ovdje) a ručno otvaranje na tanku ne dolazi u obzir jer mi je daleka lokacija...
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Može se složiti kombinacija solarne sa vremenskim rekejem i pravim elektroventilom koji je predviđen za mali ulazni tlak. Al ta igra košta malo više.
Za prvi primjer ovak na brzaka ovakav ventil bi odradio stvar
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
722
Postoje ova gotova power station rješenja s panelima kao Jackery Explorer ili Bluetti za relativno male novce, a pumpi na 12 V ima za cca 150 kn.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,731
Razmišljam na neviđeno o tom vremenskom, kakav on ima u sebi ventil za regulaciju tlaka? Može li se oslabiti opruga pa spustiti tlak vode? Nagađam...
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Ja radim sa industrijskom tehnikom gdje ova rješenja za par kuna ne prolaze, niti ih ne ugrađujemo, niti preporučujemo, kupim i ja ponekad ove ultra jeftine stvari al to je tak , dok radi radi . Jedino kao što kolega @plus kaže da se poigra s ventilom pa možda se dobije nešto.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
a ja s druge strane ne vidim benefita u zalijevanju dvaput na dan...tebi voda niti ne dođe do zone korijena voćki, navodnjavaš vjerojatno samo korove...
el nebi bilo bolje zalit jednom u 3 dana pošteno, nego 6 puta nepošteno?
 

Dalija

Član
Tu od
20 Srp 2015
Poruka
25
Papcina, nije bitno koliko si platio timer, nego radi li od 0 bara ili je predviđen za vodovodnu mrežu. Da košta i 1000 kuna ako nije predviđen za rad od 0 bar neće ti raditi.
Ako ti se neda komplicirati sa svemirskim programima,
tajmer od 0 bara je bilo za kupiti u "Botanika urbano vrtlarstvo" na Kajzerici i koštali su oko 250 kuna.
Meni je spremnik na visini od 80 cm i radi super.
Darius ti dobro veli.
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
@Dalija zvao Botaniku, njihov timer je ovaj Digitalni Timer za Navodnjavanje što je identično ovom sa ebaya (osim naljepnice) kojih imam 2 kom i za koje piše da rade od 0> bar KKmoon Intelligent Water Irrigation Controller LED Digital Display Garden Irrigation Timer iz prakse, taj timer sa slobodnim padom kod mene jedva da pušta vodu kad se namontira, bez timera voda super prolazi kroz cijev....

@DARIJUS ne mogu se složiti s tobom, jer sve što zalijevam je dvaput dnevno u periodu od 90min i sve super raste i zeleno je, timer krene u 22h navečer i ujutro u 4h.

probati ću s još nekim kvalitetnijim timerom iz trgovine koji radi od 0 bar pa se nadam da će funkcionirati, ako ne, onda prelazim na nešto ozbiljnije... hvala svima na komentarima!
 

Icarevic

Novi član
Tu od
30 Svi 2023
Poruka
3
@Dalija zvao Botaniku, njihov timer je ovaj Digitalni Timer za Navodnjavanje što je identično ovom sa ebaya (osim naljepnice) kojih imam 2 kom i za koje piše da rade od 0> bar KKmoon Intelligent Water Irrigation Controller LED Digital Display Garden Irrigation Timer iz prakse, taj timer sa slobodnim padom kod mene jedva da pušta vodu kad se namontira, bez timera voda super prolazi kroz cijev....

@DARIJUS ne mogu se složiti s tobom, jer sve što zalijevam je dvaput dnevno u periodu od 90min i sve super raste i zeleno je, timer krene u 22h navečer i ujutro u 4h.

probati ću s još nekim kvalitetnijim timerom iz trgovine koji radi od 0 bar pa se nadam da će funkcionirati, ako ne, onda prelazim na nešto ozbiljnije... hvala svima na komentarima!
Jeste li našli timer koji vam radi???

Juće se uhvatio posla. Spojio glavnu cijev f32 slobodan pad iz bunara jedno 4 m visinske razlike.
Rastego 100m navodnjavanje i spoljio Lidl programator ( min 0.35 bar ) i neće da radi.
Mislio sam da je u kvaru. Doma ga testiram i radi. Cijeli dan posla za k...c.
 

stnx

Novi član
Tu od
30 Svi 2023
Poruka
3
Isti problem, probao sam iz Lidla i Neptun iz Bauhaus-a i ne radi ni jedan. Zar nije tank od 1000l kad je pun = tlak od 1 bar na izlazu?
 

Najnoviji postovi

Na vrh