• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

A

atomizer

Guest
dečki suludo je iči na kalkulacije imaginarne raspodjele prosječnih godišnjih padalina.odkud možeš znat da če ova godina biti ko prošla.navodnjavanje se pravi da u tim kritičnim momentima APSOLUTNO NE OVISIŠ O NEBU!nek ti se ponovi npr suša iz 2003.g najebo si ko žuti ako nemaš dobro izprojektirane akumulacije.nema tu nimalo oslanjanja na nebo.računaj da nema u tim fazama kiše i da biljka ovisi o tehnologiji.u te padaline nisu uračunate samo kiše več i snjeg.znamo svi dobro da u kontinentalnoj klimi nek zime bude bez snijega zna se da je proljeće žedno.nemože se na nebo čekat da baš taj tren kad tebi paše pošalje kišu.ili ona padne tokom jedne noči da sve pliva i idučih 6 tjedana se slikaj.naravno da ko ugradi navodnjavanje treba isto tako znat gospodariti vodom.tu postoje tenziometri za pračenje dostupnosti vode korijenu.ima tu podosta stvari.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Navodnjavanje za početnike!! Prvi dio!!

1 mm oborina je ekvivalent za jednu litru vode koja se sipa u posudu površine 1m2, razina vode se digne za 1 mm.

Kako spominjemo površinu od 1m2 a hektar ima 10 000 m2 dođemo do računice da nam treba 10 000 litara vode za hektar ili lakše zbog kalkulacija 10m3.

Pošto niti jedan korijen nije u jednom kvadratu i ne računa se zalivna norma po voćki dolazimo do veličina:

700 mm * 10 m3 = 7000m3 vode ili 7 milijuna litara vode. Jel ste se sada uplašili? Niste? Govorimo o količinama pristupačnim za voćku. Ovisno o tipu navodnjavanja imamo gubitke i do 70%. Znači morate povečati količine za zaljevanje ili godina moram imati dosta prirodnih padavina kao što su snijeg, kiše, led...

Jel ovaj dio jasan?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Tom racunicom bojim se da bi i sahara plivala :D
i :| ipak ostajem pri onom sto sam gore napisao da je 7 litara vode dnevno ili 200 litara mjesecno sasvim dovoljno za jednu sadnicu (lijeske, o njoj smo govorili) da bi normalno rasla i punila plod
vece kolicine vode mislim da biljka nebi mogla ni absorbirati pa bi dolazilo do ispiranja tla sto bi nam donijelo kontra ucinak
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Bobić, ti si iz Pitomače, to je područje duhana, zapitaj se zašto je tamo duhan ;) Inaće navodnjavanjem se održava vlažnost tla i bolje je početi što ranije dok zemlja zadržava vlagu od jesenskih kiša i snjegova. To je sad druga tema o vlažnosti tla i kako se računa i što je atomizer spominjao mjerenje sa Irometrom ili neutronskim mjeračem i drugim metodama.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Prihrana preko navodnjavanja

Kako se radi prihrana preko navodnjavanja? Dali se mora prihranjivati tekucim gnojivima ili se moze npr. "klasicno" NPK ili KAN gnojivo rastopiti u vodi te pustiti kroz sustav? Dali za to postoje neki posebni ventili nakon pumpe?
...racunam da nema blesavih pitanja ;)
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Prihrana preko navodnjavanja

Smiljan kaže:
Kako se radi prihrana preko navodnjavanja? Dali se mora prihranjivati tekucim gnojivima ili se moze npr. "klasicno" NPK ili KAN gnojivo rastopiti u vodi te pustiti kroz sustav? Dali za to postoje neki posebni ventili nakon pumpe?
...racunam da nema blesavih pitanja ;)

Moguce je rastopiti navedena gnojiva i pustiti u sistem ali jako se brzo javlja zacepljenje mikro otvora na crijevu za navodnjavanje, govorim o iskustvima ljudi koji su to radili i ne preporucaju isto,,,
Za prihranu putem sistema navodnjavanja postoje gnojiva prilagođena za to neka su malo skuplja al kazu da vrijede tih para,,
 
P

pozna

Guest
prihrana preko sistema za navodnjavanje. uobicajeno je da se klasicna gnojiva kan ili npk otapaju,dobije se zasiceni koncentrat koji se sipa u bacvu 200,500,1000 litara,zavisi od potrosnje vode po sekciji. bacva se dopuni vodom te sad imamo razblazenu otopinu.bacva je spojena sa sistemom tankim crijevom te sistem u radu povlaci tekuce gnojivo po sistemu podtlaka. funkcionira savrseno. ugraditi bilo kakav ventil da kad se ne prihranjuje da sistem ne vuce zrak. treba predvidjeti kolika je potrosnja vode po sekciji da se razblazena otopina potrosi u prvoj trecini do max polovine navodnjavanja. ostale dvije trecine ili pola navodnjavanja sluze i da se sistem navodnjavanja ispere od super razblazene otopine. dakle nema stopanja kapaljki,jednostavno zar ne.uobicajeno je i da vocari procijede zasicenu otopinu prije sipanja u bure,nista posebno niti puno posla,cak stovise pravo zadovoljstvo kad radis dobro i za sebe. lijep pozdrav.
 
A

atomizer

Guest
da potvrdim samo što su rekle kolege prije mene!klasična gnojiva nejdu koja se zaoravaju ili sipaju po zemlji.koristiš npr kristalon,haifa,scottsova gnojiva ali koja su namjenjena za fertigaciju.pročitaš uputstva o dozaciji i u kojem vegetacijskom dijelu ciklusa daješ određene formulacije.postoje također i neka tekuča gnojiva koja se mogu tako dodavat i nemoraju biti sva kristalična oblika.
 
V

Vocar15

Guest
Ja imam antifrost sustav kisenjem na 13 ha vocnjaka.Posatvio sam ga 2003. godine.Ima svojih prednosti,ali i mana,npr.ove godine smo imali 7. i 8. mjesec bez kise.i usljed dugog peroda zaljevanja(kisenja) pojavila se mrezavost.Vecina ljudi koji imaju taj sustav natapaju tokom noci i to je pogodno za razvijanje gljivicnih bolesti.Tako da sam ja zaljevao tokom dana i time sam dobio manji rizik za razvoj bolesti,a time sam i snizavao temperaturu.
Imam dio vocnjaka na kojem mi se pokvarila pumpa i taj dio smo zaljevali cisternom od 3200 litara.3200 litara smo bacali na oko 120 metara dug red.Vodu za to sam crpio iz kanala kojeg sam iskopao,koji je kapaciteta oko 30000 litara.i na taj nacin zaljevanja samo bacili oko 3-3,5 milijuna litara vode.
Na proljece postavljam 5 ha mreze(sve je priredjeno jos samo mreza),i na taj bi nasad stavaljao navodnjavavnje sa mikrorasprskivacima.
 

Orsic

Član
Tu od
30 Kol 2009
Poruka
415
ja imam zabijene cijevi na 7m dubine iod toga skoro 2m vode,koristim pumpe od hidrofora peterostepene,iz pumpe u okitenku,kod svakog reda je pipica stavljena u okitenku(da mogu kontrolirat redove),i ta jedna pumpa reparirana dode oko 1000kn pa moze tjerat dostavode za 0,8 hektara.....
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Blago vama na takoj blagodati plitke vode. Što bi u baranji ljudi dali za vodu :|
 

Orsic

Član
Tu od
30 Kol 2009
Poruka
415
da,ja imam jednu cijev zabijenu 3,5m i od toga 1,5vode :D
znam da u gorskom kotaru pumpaju sa cisternama iz potoka i onda voze na brdu u kanistere da bi navodnjavali...
 

Orsic

Član
Tu od
30 Kol 2009
Poruka
415
na jednoj cijevi po dvije peterostepene pume navodnjavaju dva puta po 0,6 hektara
 

Orsic

Član
Tu od
30 Kol 2009
Poruka
415
ima pet peraja sta vuku vodu,neznam kolko litara morampogledat ako pise na njoj
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Smiljan kaže:
Moze objasnjenje sto je to "peterostepena pumpa"? Koliko l/h?


Ovo je motor sa peterostepenom pumpom,ima pet rotora koji tlače vodu,znači možeš dobiti veći pritisak,a priključak je 5/4 coli ili inča pa možeš skužiti koliki je protok,ako redukcija ide na 1/2 cola ili 3/4 znači usis je puno većeg kapaciteta od izlaza
 

Najnoviji postovi

Na vrh