• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Neško

B

BAGERISTA

Guest
Nemam dimnjak, a nisam ga za sada ni mislio praviti.
Želim da napravim onu pravu starinsku kuću ognjištaru, s tim da je u tim kućama ognjište bilo u ravni sa podom, dok ja planiram da ga podignem za 20cm.
Slažem se sa josixsom a da treba na neki način da se dovede vazduh, da li kroz pod ognjišta, kao što je to kod Bageriste u kaminu, ili na taj način što će se napraviti neki otvor u zidu sa mogućnosti otvaranja i zatvaranja još ne znam.
Imao sam ideju da kroz ognjište sa vanjskog zida dovedem svješ vazduh (kao kod Bageriste) i da napravim neku klapnu za zatvaranje ali nisam siguran da li da dovodim vazduh pod vatru, ili u prostoriju?

Prvo moraš napravit dimnjak,,i onda tek riješavaš dim,,,inače nemože dim izač,,ni na rupu,,ni više njih,,,pa da imaš i ventilator,,,neče ga istijerat vanka...
Ako delaš ognjišče,,,onda ide gotova podloga 20-25cm,od poda,,,a on bude ako nije ukopan,,,,sa strane obložene špalete(nači izbočina iz zida )isto oko 20-tak centi,,,,,ali mora bit..spajaš ga s dimnjakom,,,,i na gornjem dijelu stavi cijev ili jaku šipku,,,da moreš obisit komoštre(nači savijeni komad na ča se obijesi laveč,kotal,,),,,zrak mu dovedi od dole,,,na izlaz di je ložište,,,i tamo napravi da ga moreš zatvarat,,,a ne na zidu,,di je ulaz,,,,,,,tamo ide mrežica.i niš više.....
napa iznad dolazi mala,,,,i ide u piramidu,,,kratku,,,i mora bit izvučena najmanje ko ložište.,,,,,a i malo više.i odmah si stavi svijetlo,,ispod nje,,da moreš upalit kad ča pečeš ili kuhaš...........
Bez obzira,,,na to možeš napravit da dimiš meso,,,,,,,,samo zatvaraj one rupe,,,i pusti da more cirkulirat zrak kroz prostoriju,,,napravi male prozore,,,,ili ako ne da rupe moreš začepit,,kad se društvo skupi,,,da ugriješ prostoriju,.......

I ako radiš ognjišče,,,,,imat češ najtoplije najviše grije.............;)

Slobodno pitaj,,nemoj da moraš razbijat rušit.........
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Bagerista, svaka čast.
Nemoj da se ljutiš ali te nisam svatio u ovom prvom dijelu:
"onda ide gotova podloga 20-25cm,od poda,,,a on bude ako nije ukopan,,,,sa strane obložene špalete(nači izbočina iz zida )isto oko 20-tak centi,,,,,ali mora bit..spajaš ga s dimnjakom"
Gdje da napravim taj dimnjak?
Koliki bi prečnik trebao da bude?
Na one otvore koji se vide na slici, planirao sam da stavim sa vanjske strane, mrežu koju ću da zašarafim za zid, a na nju ću da nitnama pričvrstim komade lima koji će da služe kao okapnici, znači da ne bi ubacivalo kišu i sl.
Iznurta ću da napravim nosače i da sredim daske koje će da zatvaraju one otvore na zidu.
 
B

BAGERISTA

Guest
Nema ljutnje,,,nači ako si napravija ognjišče,,,,,recimo da je gotov dole,,tavelice sve,,,,sa strane nekih 15-20cm,da strše vanka iz zida,,uzidaš dvije vertikale,,do nape,,,stvaimo reč,,,dvije crvene pune cigle,,,,,,otprilike,,i dobiješ praktički,,kao tunel za gore,,nači slovo U obrnuto,,a između tih dva zida imaš prostora koliko si pustiš..nači koliko ti je komplet ložište dole,,,a može i uže,,,,,

Nešto slično mojem kaminu u kuči,,samo da si ljeva i desna strana pliče,,,a gornji dio skroz skoro do plafona....,,,ako treba kasnije ti poslikam i uredim sliku..
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Mislim da sam te razumio.
Postaviti ću ti sliku prostora, nije neka ali sada nemam bolju, pa da vidiš. Nisam siguran da mi je rješenje taj dimnjak, svatam ja da on mora da postoji, ali opet...
Te prostorije, moraju da malo dime, znači meni i nije cilj da ja sada uradim prostoriju u kojoj će da se sjedi u kravati, ali isto tako hoću da me dim ne "štipa" za oči.
Možda da napravim neki dimnjak od lima na koji bi se montirala napa, ali opet kada to zatvorim (znači pustim dim u prostoriju) ta napa će da pocrni skroz.
Imao sam ideju da je montiram na neke lance da visi sa greda ali vidjeti ćemo.
Ideju za verige (nosač za kotlić), sam već imao ili će da bude na starinski način, ono gore drvo a dole lanac i kotlić, ili ću da napravim neku konzolu vidjeti ću, u svakom slučaju VELIKI sam ljubitelj lovačkih čorbi i stvarno uživam u tim stvarima.
Koje svjetlo bi moglo da izdrži toliku temperaturu pa da se može ugraditi ispod nape?
 
B

BAGERISTA

Guest
Moreš napravit da se zatvara,,,pa da baca dim vanka,,,,i sgornje strane,,,ali če crnit,,,to je,,,mada nečeš uvijek dimit,,,:blackeye:blackeye..

Može i od lima,,,,,i napravi klapnu,,,da ga moreš otvorit,,da riješiš i dimljenje u prostoriji,,,,ili napravi veče ložište,,pa kad očeš da dimiš,,,makneš u jednui stranu(barem imam neku viziju na šta misliš)..

Moreš ispod nape stavit one lampe sa staklom,,,i obložene su onom željeznom zaštitom,,kao neka mreža,,,da štiti od udarca,,,,i neče je istalit,,,ako je digneš skroz gore na vrh nape,,,ili napravi sa strane onu koja je savitljiva izvana,,,,i onda je povučeš i naštimaš,,di ti treba,,,možda još bolje..:p:p
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Riješiti će se nešto, uvjek najbolje razmišljam kada sjednem i počnem da pravim nešto.
Već sam napravio jednu klupu, danas ću drugu da završim.
Sve to polako ide kada se redovno po malo radi.
 
B

BAGERISTA

Guest
Samo gas,,,,bit če to odrađeno sve kako triba..mada sam svoje ukuse znaš..
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Sinoć sam završio klupe.
Ofarbao montirao i zadovoljan sam i kako izgledaju a mislim da su i čvrste dovoljno.
Ofarbao sam ih nekim nazovi bezbojnim lakom, mada lošiji lak nisam vidio.









Prije par dan postavio sam i otvore na sušnicu, vrata sam kupio (jer se na tu cijenu ne isplate praviti) a prozor sam naručio i ugradio drveni.
Evo slike vrata.

 
Posljednje uređivanje:
B

BAGERISTA

Guest
Lipo si ti to sve načinija,,,,,svaka čast,,,klupe za ekipu,,,da ima kadi sist,,,,noge jake.:partyman::partyman:,,a vrata,jeftina da ali,hmmmmmmm....neznam kako če se pokazat,,,,meni na konobi iste takve iznutra su ko bombon,,a izvana ruglo,,,sav lak pao s njih,,moram ih u prolječe,,prematirat,,,i uzet dobru smeđu boju.....i komplet prešpricat izvana......

Ostalo za 10+...
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Vrata nema šanse da se naliju. Jer do njih je 3,8m nastrešnice, tako da dođu kao unutrašnja.
a 50 EUR nema šanse da se naprave a ova sam toliko platio i za sada se zatvaraju kao na frižideru.
Foliju nisam htio da dižem dok ne završim sa malterima.
 
B

BAGERISTA

Guest
Nemoj je ni skidat,,,dok sve ne završiš........

A za tu lovu,,,,se isplati,,pa kako god,,,bude..:supz::supz:
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Da li se na IMT 533, kada se ugrađuje kompresor, treba skidati naprijed deklo gdje se nalazi lanac?
Šta je još potrebno osim samog kompresora, da li treba još nekih dijelova?
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Da li je neko pravio lance za traktor (gume 11)"?
Koliko se to isplati praviti, od kog kamiona mogu da se stave lanci na IMT 533-539?
Meni oni trebaju samo 2-3 puta godišnje, pa ako neko od forumaša ima neku ideju za izradu rado bih da pogledam i da ako Bog da napravim.
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Evo par slika mog voćnjaka.
Slikano u petak 17.02.2012. godine, a u subotu sam polako počeo sa rezidbom.
Visina snijega je nekih 15 cm.

Ovo je Maraska.
264p5ax.jpg

2504kk8.jpg


A ovo je Oblačinska.
axbjpt.jpg
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Tačno 200m, stim da se na moj voćnjak nastavlja drugi veći voćnjak.
Možda se u ovom redu i redovi poklapaju, ali opet ima dužine.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
ima tu za delat...
pretpostavljam da je najteže obrezat sve to?
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Pa za sada nije.
lani sam imao oko 6500kg, plaćao sam berače i išlo je OK.
E sada kako će da ide idućih godina "o tom po tom...".
Možeš na ovoj slici tačno da vidiš koliki je red?
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
ovak na slici baš i ne...
u stvarnosti, možda sa dalekozorom :rolleyess:
 

Najnoviji postovi

Na vrh