• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Nomad u Lici

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Planiram kupit zemlju u Lici i uzgajati koze, a mozda i ovce. Ali nomadski, kao nekad, dakle maximalno paša, minimalno zrnje. To preko zime, ali minimalno. Koze planiram alpine, ovce pramenke. I jedino od toga planiram živjeti. Jesti sto uzgojim, ostalo mjenjati za drugu hranu i sto mi vec treba i prodaja. Troškove neću imati velike, brvnara bez struje, samo jedan, dva solara za osnovno, voda bunarska ili izvorska, grijanje drva šuma u posjedu. Dakle, za brašno, sol, kavu, možda malo ulja...
Računam na prodaju sira, mesa, gnoja, kože isključivo na pragu ili kad prosirim priču. Iz Zagreba sam, ali cijeli život po šumama i brdima, planinar, a i već sam uzgajao koze prije 10 godina, ali samo 5 komada za vlastite potrebe, muzao, imao jariće uspješno, tako da imam nešto iskustva. I učim stalno.
Nisam više baš mlad, 48 god, planiram to za cca 3 god ako ću bit zdrav, jer sam trenutno u Njemačkoj i moram još skupit love za ulaganje.
Za početak cca 7-8 koza i isto toliko ovaca. Do maximalno 20 koza i 30 ovaca.
E sad, dvoumim se da li samo koze ili samo ovce ili mjesano. Znam koji su problemi kad je mjesano al bi probao.
Kako se koze i ovce ponašaju zajedno na ispaši ? Jel se to može bez većih problema zajedno? Uzeo bi i nekog vraćalicu naravno vj hrvatskog ovčara jer ne mislim trčat po brdima za svakom ovcom.
I ima li ko u Hrvatskoj posebno Lika/Kodun uooće da još tako nomadi i jel daju ljudi da im se očiste šikare i "pokosi" trava ili ne ?
Znam da će nekima ovo zvučat ludo, al i trenutno živim još luđe. A i luda su vremena.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Svaka ti čast na ideji, 😉želim ti svu sreću u životu stim kaj si planiraš. Znači i sve bi delal po starinski ili kak?
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Puno uspjeha želim. Zanimljiv i nadasve osebujan način života. Povratak prirodi 👋👍
Hvala

Pa u Bosni npr ima još puno ljudi koji tako rade i zivee i ne zale se.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ajde super, a kaj bi robu na placu tržil ili? 😉Plairaš sam sve to ostvariti.? Baš nam fali takvih ljudi na forumu a i općenito.
Mislim da na proljeće već moraš iti drva spremat za iduću zimu😉
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
okvirni izračun koliko misliš uložiti eurića u taj san?
...zemlja sa šumom i izvorom, ili kopanje bunara, plus brvnara, plus smještaj za životinjice, plus životinjice, plus slolar, plus mehanizacija....
lepi moj, to nemore bez blizu stotke... 🤭
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
okvirni izračun koliko misliš uložiti eurića u taj san?
...zemlja sa šumom i izvorom, ili kopanje bunara, plus brvnara, plus smještaj za životinjice, plus životinjice, plus slolar, plus mehanizacija....
lepi moj, to nemore bez blizu stotke... 🤭
Stotke čega? Za 15.000 eura max to sredim. Već sam debelo dugo u proračunima i istraživanju.

Ajde super, a kaj bi robu na placu tržil ili? 😉Plairaš sam sve to ostvariti.? Baš nam fali takvih ljudi na forumu a i općenito.
Mislim da na proljeće već moraš iti drva spremat za iduću zimu😉
Ne plac. Isključivo ko dođe i kupi i slanje po Zagrebu na adresu ili po nekome. Ima i puno preprodavača koji uzimaju na više i znaju ucjenjivati sa cijenom ali budući mi nije cilj velika marža jel neću imati velike troškove u početku bi pristao i ispod cijene.

okvirni izračun koliko misliš uložiti eurića u taj san?
...zemlja sa šumom i izvorom, ili kopanje bunara, plus brvnara, plus smještaj za životinjice, plus životinjice, plus slolar, plus mehanizacija....
lepi moj, to nemore bez blizu stotke... 🤭
Ako ti kažem da sam zemlju sa izvirom, starom drvenom kućom i manjom štalom koju bi proširio i obnovio s vremenom već našao za 11.000 eura. 4000 eura bi bilo dovoljno za početak za nabavku životinja, kosačice(rabljene) i motorne pile( nove) plus sitniji alat. Solar dovoljan za svjetlo i frižider danas možeš za 100 eura kupiti.

Inače uvijek su me motivirali još više ljudi kao Perko koji ti kažu zaboravi, bećeš uspjeti...i slične spuštalice. A kad ih pitaš zašto nestanu. Perko zašto? Eto baš me zanima? Kao i Darijusov smijeh. Uvijek je bilo ljudi koji uspjeh mjere po sebi. Ako nisam ja ne buš ni ti. To je greška.

I krivo je shvaćen noj post. Nisam tražio mišljenje o tome dal ću uspjeti ili ne jer znam da hoću, nego sam postavio konkretna pitanja. Nesposobni i vječni negativci koji se trude da odustanem nek odu radit nešto korisno. Možda jednom i uspiju u životu. Ja sam pao i uspio nekoliko puta. Ne vidim zašto ne bi i sada.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
ma ne, nitko ti ne brani da probaš i...štogod bude iza toga, to je tvoja sposobnost.
imaš pravo, gledam iz svoje pozicije, ja nemam drugih prihoda osim poljoprivrede, i sjećam se kak je početak bio težak.
a nisam počinjao u divljini, nego doma, na tradicionalnom seljačkom gospodarstvu, koje sam morao preorjentirati na proizvodnju povrća...
i imao sam pomoć obitelji, ukupno nas 5, a ti misliš sve sam...
Bojim se da je to puno previše posla za jednog čovjeka...ali, molim te, daj mene i sve koji misle kao ja uvjeri u suprotno.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Da, svjestan sam itekako da će biti posla kazem, jer kažem 9 godina sam živio na selu al u krivo vrijeme na krivom mjestu...duga priča...al pomalo. Meni se ne žuri podizati proizvodnju, jer mi nnije plan biti nikakav veliki proizvođač, niti graditi ne znam šta...ne pusim, ne pijem, u zivotu sam naučio živjeti i s puno ali bome i s jako malo i shvatio sam da nit sam posebno sretan kad živim u komforu nit sam posebno nesretan kad živim na minimumu. A to što je za koga divljina je isto relativno. Evo ja se uskoro idem na godišnji iz Njemačke odnoriti tako što ću desetak dana propješačiti sam cca 150 kilometara po Lici. Ruksak,.šator, vreć...i nešto para za usput kupit hranu. Nikakvi pansioni, možda tu i tamo planinarski dom ili sklonište. To je meni odmor, pa se nekako nadam da ću i ono preživjeti. Neću niti ja imati drugih prihoda sve do penzije, ok imat ću ca 120€ i to je to, al meni dovoljno. Podsjećam, ne plaćam struju, grijanje, vodu. Samo komunalno. Plus osnovne prehrambene potrepštine.

Al bi volio da mi se javi neko s odgovorima na moja pitanja iako mislim da je pod utjecajem "civilizacije" taj način razmišljanja izumro. A ljudi su donedavno, u bih još uvijek mnogi tako žive.

Ustvari najviše me strah za životinje. Iako u 6 godina drzanja onih par koza(uzgajao i kokosi, patke, guske..) nisam vjerojatno i srećom imao nikakvih zdravstvenih problema osim jednom kod jedne Mastitis. Znam da se sa životinjama može svašta dogoditi iako ću biti stalno s njima. Al strah me jedino nekih zaraznih bolesti da se sve ne razbole jer ne vjerujem da ću imat para za veterinara. Osim ako nadem nekog s kojim se može na đemdo dogovoriti ili platit u jaretu/janjetu/siru. E tu ja vidim najveći rizik.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Kak sam rekel ja ti želim od srca da uspiješ i da je više takvih ko ti kaj nisu gladni love😉nego uživat u životu, imat ono kaj moreš i to je to😉
Prijatelj @DARIJUS ti je živi primjer da se može živjet od svojega rada i bez potpora i nezmam čega. 👍
Ja sam prvi koji bu kupoval tvoje proizvode koje jedva čekam😉
Još ti bi sugeriral ak nemaš baš love za struju da si zemeš neki starinski lampaš, fenjer na petrolej i evo ti svetla u hiži.
Nekaj tipa ovoga.

Kasnije kad krene posel lako kupiš panele😉🍻
Samo nemoj odustat od svojih snova.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
ajde, dodam ti i ja jednu-dvije ideje za tvoj projekt...
obzirom da planiraš živjeti na tak neprometnom mjestu, izbor ljekovitog bilja i šumskog voća i gljiva bi morao biti popriličan.
ukalkuliraj u svoj proračun i nešto u čemu ćeš moći osušiti gore spomenute stvari, i vjeruj da to može biti dobar (ako ne i glavni) tvoj izvor prihoda.
druga stvar-grijanje (i kuhanje i pečenje)...kombinacija kaljeve peći s tablom i pećnicom, ili vanjska krušna peć, a u kući obavezno kaljeva...najbolje i najkvalitetnije grijanje, s najmanje uloženih drva...jedino kaj moraju biti suha!
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Kak sam rekel ja ti želim od srca da uspiješ i da je više takvih ko ti kaj nisu gladni love😉nego uživat u životu, imat ono kaj moreš i to je to😉
Prijatelj @DARIJUS ti je živi primjer da se može živjet od svojega rada i bez potpora i nezmam čega. 👍
Ja sam prvi koji bu kupoval tvoje proizvode koje jedva čekam😉
Još ti bi sugeriral ak nemaš baš love za struju da si zemeš neki starinski lampaš, fenjer na petrolej i evo ti svetla u hiži.
Nekaj tipa ovoga.

Kasnije kad krene posel lako kupiš panele😉🍻
Samo nemoj odustat od svojih snova.
Hvala

ajde, dodam ti i ja jednu-dvije ideje za tvoj projekt...
obzirom da planiraš živjeti na tak neprometnom mjestu, izbor ljekovitog bilja i šumskog voća i gljiva bi morao biti popriličan.
ukalkuliraj u svoj proračun i nešto u čemu ćeš moći osušiti gore spomenute stvari, i vjeruj da to može biti dobar (ako ne i glavni) tvoj izvor prihoda.
druga stvar-grijanje (i kuhanje i pečenje)...kombinacija kaljeve peći s tablom i pećnicom, ili vanjska krušna peć, a u kući obavezno kaljeva...najbolje i najkvalitetnije grijanje, s najmanje uloženih drva...jedino kaj moraju biti suha!
Darijus puno hvala za savjete. To tražim, ne prognoze hoću li uspjeti ili ne, da sam to slušao prije od drugih sad bi možda bio mrtav. Kako rekoh svašta sam prosao i uvijek se na noge dočekao pa ću i sada. A ak stvarno budem peh, jbg, bar sam probao i neću žaliti. Posao si nađem, električar sam iako mi je dosta toga.
Da naravno, zaboravio sam reći da sam relativno dobar poznavalac ljekovitog bilja a gljivar sam cijeli život i berem ca 15 vrsta. Znam i neke stvari s drvetom raditi pa ak bude vremena i mogućnosti...ak ništa za svoj gust. Ali ovo za peći npr mi je vrijedan savjet, i baš to očekujem i od drugih ovdje jer niko ne zna sve. I o kozama i ovcama isto tako znam dosta al opet malo, pa i tu bi volio upoznat nekog ko ima volje dati savjete. I bez brige ne namjeravam mu biti konkurencija jer kako rekoh ne namjeravam raditi biznis nego samo živjeti, takorekuć za svoje potrebe, a komfor nit mi treba nit ga želim.
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Inače uvijek su me motivirali još više ljudi kao Perko koji ti kažu zaboravi, bećeš uspjeti...i slične spuštalice. A kad ih pitaš zašto nestanu. Perko zašto? Eto baš me zanima? Kao i Darijusov smijeh. Uvijek je bilo ljudi koji uspjeh mjere po sebi. Ako nisam ja ne buš ni ti. To je greška.
Nisam nestao nego nemam vremena a savjet ti je dobronamjeran ne zato što sam ja nisam uspio u poljoprivredi, meni je to više hobi.U kojem dijelu si našao imanje?
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Ok ne odlazim sutra al uvijek se volim naoruzati znanjem na vrijeme. Jel znaš kolko bi došla kaljeva peć(davno sam se grijao na nju ko podstanar) i jel to zeznuto da si sam sazidam ili bolje profić ? Nije mi ni zidanje sasvim strano.

Nisam nestao nego nemam vremena a savjet ti je dobronamjeran ne zato što sam ja nisam uspio u poljoprivredi, meni je to više hobi.U kojem dijelu si našao imanje?
Nemoj se ljutiti ali ne volim kad ljudi odgovaraju s protupitanjem, a i ne bi jos otkrivao gdje točno, uostalom dvoumim se između dvije, možda i tri lokacije i to ću uskoro odlučiti. Zašto si rekao da zaboravim to?
 

Najnoviji postovi

Na vrh