• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Nošeni atomizeri

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Pozdrav!
Trenutno sam u nabavci nošenog atomizera za voćarstvo. Zanima me koju bi marku preporučili? Ono što mi pada na pamet je Župan, Leško, Agromehanika, Dal degan.
Traktor je TV 730 i gledam nošene do 200L. Zbog zapremine bi mi više odgovarao vučeni ali se bojim da ga Tomica ne bi izvukao u brdo ( trećina nasada je na strmom brdu), koliko su vučeni uopće " teški " za vuć?
Od Župana stranica trenutno ne radi a sjećam se da je bila solidna, pisalo je koliko koji atomizer šprica u širinu i zrak. Pavin ima njihove atomizere ali nisu isti podaci a niti jedni nemaju cijene.
Od Leška je stranica u klincu već godinama.
Dal Degan ima isto malo podataka.
Za Agromehaniku se da nać svakakvih podataka ali isto nema koliko šprica u širinu i visinu. Da li je Agromehanika kvalitetom prskanja konkurentna ovoj trojici iznad?
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Pogledaj kod Kokot agro u Jaski. Imaju program atomizera Nobili......talijanski.....
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Traktor je TV 730 i gledam nošene do 200L. Zbog zapremine bi mi više odgovarao vučeni ali se bojim da ga Tomica ne bi izvukao u brdo ( trećina nasada je na strmom brdu), koliko su vučeni uopće " teški " za vuć?

Ja bih u svakom slucaju preporucio vuceni pogotovo ako imas nagib prilikom okretanja,,,
Ono sto mogu reci iz vlastitog iskustva (a vucem ga sa tv 420) da je najmanji problem vuci ga vec da ga najvise tlaci difuzor promjera 85-90 cm,,,
Opterecenje kod upotrebe istog osjetno je vece od onog koje se javlja prilikom oranja ili frezanja,,,
Zapravo tv 420 moze ga vrtit do nekih 2/3 gasa i dalje od tog ne ide, a motor mi je u odlicnom stanju,,,
za tvoj tv 730 mislim da to nebi trebalo predstavljati problem buduci da je motor osjetno jaci,,,
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Od Nobili-a vjerojatno ništa, koliko vidim u Kokotu najmanji nošeni je 300l.

Nemam nagib kod okretanja, na vrhu imam ravni put, isto je i na dnu. Šta se difuzora tiče, vidim da svi ovi noviji imaju difuzore promjera 600-700mm.
Evo slike nasada na brdu. Opcija je i da se zbog strmog lijevog dijela za tih par redova penjem po desnoj strani nasada pa se po lijevoj strani samo spuštam.
Opcija je i na nošeni ubacit kotače.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    47.9 KB · Pregleda: 30
  • 2.jpg
    2.jpg
    49.7 KB · Pregleda: 29
  • 3.jpg
    3.jpg
    65.9 KB · Pregleda: 28

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
@ plemeniti, može slika tog vučenog što vučeš s Tv420?

Imam tomicu 522 i tražim atomizer za njega pa su sve opcije otvorene...
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
nemam puno toga za šricanje, meni je 200L dosta...
Nemam pojma što opće gledat, ni marku ni tip ni ništa...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
@ plemeniti, može slika tog vučenog što vučeš s Tv420?

Trenutno nemam niti jednu sliku nakon prerade ali poslikam ti danas pa stavim,,,
Slika dok je jos bio noseni,,,

n3u2yg.jpg


k1fek3.jpg
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Ne postoje tako mali vučeni atomizeri, minimum je 500-600 litara, bar ja nisam nigdje vidio da postoje manji vučeni. Za tomu je puna kapa ovaj nošeni od 200 l. Za vučeni atomizer treba veći i jači traktor. Nije problem samo u vuči, već i u izlaznoj snazi vratila-kardana. Tu je i veća pumpa, veći ventilator i veće opterećenje.

Hele@ kolika je površina koju bi prskao?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Prodao sam 200l noseni agromehanika kolegi i on ga je preradio u vuceni. Nosio ga je TV ne znam koji model, a vuce ga pe18.
Dodao je osovinu s kotacima od auta, a rudu napravio od par cijevi. Da se sve to dodat sarafima tako da bude kombinirani. Mozda bi ga on i prodao, ventilator je za suprotni smjer vrtnje.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne postoje tako mali vučeni atomizeri, minimum je 500-600 litara, bar ja nisam nigdje vidio da postoje manji vučeni. Za tomu je puna kapa ovaj nošeni od 200 l. Za vučeni atomizer treba veći i jači traktor. Nije problem samo u vuči, već i u izlaznoj snazi vratila-kardana. Tu je i veća pumpa, veći ventilator i veće opterećenje.

Hele@ kolika je površina koju bi prskao?

Razmišljao sam o 600l, recimo ima 400kg + škropivo. Na ravnom krenem sa punim a na brdu završavam sa kakvih 200l. Zupan vučeni traže 35KS, tu je TV kratak 5KS.
Ima i kombinacija Agromehanika nošeni 100-400l pa se odmah kod njih uzme komplet za vucu nošenih atomizera za 3800kn.
Imam 1,5ha. Na 0,5 ha imam 40 redova po 50m kupine a na 1ha trešnje ( 9 redova po 80m i onda 15 redova od 80m na manje do 21m). Ukupno imam za špricat 1300m trešnje sa jedne strane pa još toliko sa druge jer je razmak između redova 5m i 6m. I znači 2000m kupine.
Problem su trešnje, do sada sam špricao sa leđnim atomizerom ali nasad raste tj. sve je stariji i problem ga je pošpricat sa leđnim kada idem sa insekticidom ( pieritrin) jer je fotolabilan i šteten za pčele. Ujutro ne stignem pošpricat dok ne ojača sunce i izađu pčele a navečer me mrak uhvati.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Evo mojeg nakon prerade,,,

4qk94h.jpg


1z3wcup.jpg


rvlmvr.jpg


Jos uvijek moze biti i noseni ali ne vise sa ferkanom jer je ferkanu bio pretezak i bez ovih dodataka,,,
Kad bi bio pun do vrha moralo se lagano pustati kvacilo inace je prvi kraj bio u zraku samo tako,,,

Za međuredne razmake od 6 m. i siroke (duboke) krosnje ventilatori moraju biti veceg promjera ako se zeli dobro obaviti posao,,,
Ja primjerice ljesnjake u 11 godini na razmaku 6 + m. prskam samo u jednu stranu, prvo zato sto moram a drugo zato sto zelim jer mi je bitno da kad vec prskam odradim to najbolje sto mogu,,,
Posljednjih godina vise i ne prskam ujutro vec iskljucivo pred sam mrak i u mraku,,,
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Hele@
Za tomu nema govora vučeni od 600 litara. Kod mene je poznanik kupio isto od 600 litra, voćnjak ravan ko daska, ali nije mogao sa Imt 539, puno ga je gušio, prskao je jedno vrijeme ali nije to to, pogatovo kad je trebao jači vjetar ventilatora. Tek kad je uzeo jači traktor onda je radio bez problema. Drugu stvar imaj u vidu ako kupiš ovaj od 200 litara nošeni za tomu, on ima 10 dizni i manji ventilator tako da u trešnji nećeš moći odraditi kvalitetno prskanje.
Po meni imaš dve opcije da kupiš neki nišeni 330-400-440 litra, pa prepravka na vučeni improvizacija. Takođe provjeri za tomu kakva mu je snaga na kardanu (nisam imao prilike lično iskusiti) i na kojem broju obrtaja daje koju snagu.
Druga opcija skuplja, ali trajno rešenje drugi traktor i vučeni atomizer.

Edit: Zabravih ti reću ako misliš traktor i atomizer u voćnjak, onda sredinu moraš zatravniti, jer kad padne kiše na isfrezano i treba prskati onda je mrtva glava.
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Vocnjak je zatravljen, ovo su stare slike. Onda ce bit 300 ili 400l ovisno o ventilatoru i diznama pa kotace pod njega. Tresnje su visoke 2,5-3m tak da mislim da ce to bit ok.
Iskreno malo me i strah tih manjih atomizera jer je prijatelju na tresnjama spricao poznanik sa zupanom 200l i nije prijatelj bio zadovoljan sa spricanjem pri vrhovima iznad 2.5m.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
???
c090.gif
Da, ne otvaraju se slike s tagom tinnypic-a, već mogu vidjeti samo kad su postavljene kao poveznice:
[URL unfurl="true"]http://i66.tinypic.com/4qk94h.jpg[/URL]
[URL unfurl="true"]http://i65.tinypic.com/1z3wcup.jpg[/URL]
[URL unfurl="true"]http://i66.tinypic.com/rvlmvr.jpg[/URL]

Ne znam ima li još netko taj problem?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Sorry, nisam povezal o cem se radi, inace tinypic jos uvijek prikazuje sllike pa,,,,,,,,,
No za one koji ne vide slike elo upload na forumski server,,,

20190423_143642.jpg 20190423_143657.jpg 20190423_143709.jpg
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Šta bi mi od marki preporučili Zupan, Leško, moram ići pogledat Nobili ili Agromehaniku koja je osjetno jeftinija?
 

Najnoviji postovi

Na vrh