• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Nova korpa za utovarivač

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Pošto sam prodao staru korpu jer je bila premala i još ponešto, trebalo je smislit novu veću korpu za prednji utovarivač. Nova korpa je dublja za 15 cm, šira za 5 cm i viša za 7 cm od stare...usput je i znatno jača; nož i bočne stranice su od Hardoxa 500, smotana je u jednom komadu od table lima 6 mm ST 52.3, i promijenjen je način kopčanja sa običnog na SMS okvir. Usput sam napravio i novi okvir za brzo kopčanje. Odustao sam od Euro kopčanja jer smatram da je SMS izvedba jača... :suspect: :suspect:
...pa evo ukratko kako je to išlo... :D

140xa1x.jpg


b6yc1s.jpg


167845g.jpg


2e58740.jpg


n33tcn.jpg


316x9qo.jpg
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Super izgleda svaka cast a i kvalitetno si je izradio. Povedi racuna da ne strgas prednji kraj Ruje i nek sluzi 100 godina!
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
485
Svaka čast, izgleda ko da je tvorniča, kolko te koštala korpa?
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Super izgleda svaka cast a i kvalitetno si je izradio. Povedi racuna da ne strgas prednji kraj Ruje i nek sluzi 100 godina!

Hehehe, pa ipak je to Rus, izdržat će on. Moram još piksirati ostatak utovarivača i staviti jače cilindre za nagib korpe onda će bit sve ok :)

Steff koštala je manje nego da sam ju kupovao novu...eto, tako nešto :)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Odlična , kao što od tebe i očekujemo :gitarist:

Nego , nebi li možda onaj prednji nož mogao biti malo jači :confused:
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Odlična , kao što od tebe i očekujemo :gitarist:

Nego , nebi li možda onaj prednji nož mogao biti malo jači :confused:

Hahaha, kao što očekujete :) . Prednji nož je od hardoxa 500, dimenzija 110 x 10 mm s kosim rezom s prednje strane, a iza je naslonjen na pojačanja na kojima su zavarene kuke. Mislim da će izdržat bez problema, ipak se Hardox mnogo bolje "ponaša" od običnog željeza... na originalnoj korpi je nož bio isto od Hardoxa, ali od flaha 50 x 6 mm i relativno se dobro držao do sad...a stalno radim po asfaltu i sl...tak da...vjerujem da bude dobar :)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Dobra korpa:supz:

To SMS kopčanje,to je nešto tipa kak ja imam na svojim?

Eh,još da je utovarivač malo preciznije i kvalitetnije napravljen....
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Dobra korpa:supz:

To SMS kopčanje,to je nešto tipa kak ja imam na svojim?

Eh,još da je utovarivač malo preciznije i kvalitetnije napravljen....

Evo na slici imaš jasno prikazane razlike...

2ztewe0.jpg
 
B

BAGERISTA

Guest
Svaka čast,,,,,,,,a i posebno mi se sviđa,,,jer imaš svoj stil,,nači kod izrade,,,,se vidi da je i odrezan dio,,,,,,,,,,maltene,,,,,,,ko da je na traci štancan.,...:supz::supz::supz:,a o drugome ne tzreba ni pričat,,,,,vrhunski složeno,,i dobra pojačanja......stavljena..
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Hehehe, pa ipak je to Rus, izdržat će on. Moram još piksirati ostatak utovarivača i staviti jače cilindre za nagib korpe onda će bit sve ok :)

Steff koštala je manje nego da sam ju kupovao novu...eto, tako nešto :)

da nije lakse podesiti kacanje za nagib korpe visocije, malo ces izgubiti brzinu ( siguran sam da je i prebrza s obzirom na debljinu cilindara) ali ces dobiti na snazi.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Nažalost, nije brza, namjeravam ju ubrzati promjenom geometrije paralelograma; baš ovih dana razrađujem detalje za to... Krak na škarama kod korpe ustvari usporava gibanje i cilindar ima predugi hod (cca 70 cm) i realno, za moje potrebe i mase koje dižem su preslabi pa ću zbog tih razloga staviti jače i ujedno kraćeg hoda.
Hvala svima za pohvale...uvijek stojim iza toga da ako je moguće da si sam napravim stroj ili dio stroja i slično jer onda točno znaš što si napravio i što možeš očekivati od toga (mislim na pouzdanost), a kad kupuješ...može biti "mačak u vreći"...kao što i obično jest...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
pa kako ces je ubrzati kad je sad sa malim cilindrima spora, a namjera ti je da povecas snagu-silu, znaci deblji cilindri to znaci i sporiji hod, jer je protok isti. kemijanje sa paralelogramom opet ubrzava ali oslabljuje, ili obrtno, tako da mi nije jasno kako je sad spor hod otvaranja korpe, pa kako je omda dize i spusta , kojom brzinom, jer je ista pumpa. ustvari nije moje da ti pametujem, sve to i sam znas.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Inace korpa je za svaku pohvalu, mnoge fabricke se mogu postidjeti pored ove :supz:
A kako ce ubrzati hod korpe, a stavlja deblje cilindre, pa promjenom skara na korpi, ili promjenom mjesta kopcnja cilindara na skare i tako iako se samnjuje hod cilindra dobice veci hod korpe, zbog odnosa prenosa pokreta. Neznam da li sam bas uspio dobro objasnitim, ali valjda cete shvatiti sta hocu da kazem :partyman:
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Oba ste djelomično u pravu. Da, znam da deblji cilindar radi sporije, ali kao što kolega kaže, promjenom točke kopčanja na škarama dobiva se veća brzina gibanja korpe. Bit će to sve ok :)
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
deblji cilindar zbog snage, a onda kopcanje na drugu tocku zbog brzine rada korpre, to mi ga dodje na isto, zivi bili pa vidili.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
deblji cilindar zbog snage, a onda kopcanje na drugu tocku zbog brzine rada korpre, to mi ga dodje na isto, zivi bili pa vidili.

Ako i dođe na isto brzinu, sve ok, samo da ima više snage jer puno radim sa paletama drva od 4 m, a kad je to drvo mokro, nema nikakve šanse da nagnem paletu i to mi predstavlja veliki problem koji namjeravam trajno riješiti
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
osnovni zakon fizike,

sa istom snagom koju ti imas (protok i tlak ulja) ako povecas brzinu izvrsenja rada smanjuje se sila, proporcionalno povecanij brzini ili obrnito, zato sve te poluge su uszalod, ili imas jedno ili drugo. Akot i treba c+veca sila onda ces morati izgubiti na brzini
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
osnovni zakon fizike,

sa istom snagom koju ti imas (protok i tlak ulja) ako povecas brzinu izvrsenja rada smanjuje se sila, proporcionalno povecanij brzini ili obrnito, zato sve te poluge su uszalod, ili imas jedno ili drugo. Akot i treba c+veca sila onda ces morati izgubiti na brzini

Nebi se baš složio. Sila i brzina ne ovise jedna o drugoj u ovoj priči. F = P x A tj. sila = tlak x površina glave cilindra, a brzina rada ovisi o protoku koji je uvjetovan protokom pumpe. Tlak pumpe će uvijek biti oko 180 bara, ako stavim i veću zupčastu isto će biti oko 180 bara ali ako je sadašnji protok pumpe 45 litara, a ja stavim pumpu od 90 litara cilindar će istom silom obavljati rad dvostruko brže.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
rekao sam da imamo constante, ulazna snaga (tlak i protok), a povecanje promjera cilindra smajuje brzinu cilindra, onda opet taj cilindar kopcati na neku tocku da dobijes brzinu dodje na isto,pokusaj shvatiti, neda mi se sad da pisem formule sile snage , rada i odnos poluga, ali je tako u nacelu
 

Najnoviji postovi

Na vrh