• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Novi Deutz i zračno hlađenje?

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
U Argentini su se proizvodlee starije linije traktora,kopije DX serije.. da li još,ne znam ne radi im stranica...
i kombajne Deutz Araus
20098858_s5030335.jpg


a nešto rade i u Južnoafričkoj republici.

To su tržišta za te starije motore,koji imaju probleme s Euro 4,5,6 i ne znam kojim već ne normama,ekologija..... Kod njih toga nema,glavno da motor radi.
 
G

Gorki

Guest
Konstrukcija motora sa zračnim hljađenjem je puno jednostavnija i samim tim i jeftinije je održavanje. Pogotovo u hladnijim područjima se i preporučuje.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da i zanimljivo je to kaj su mali potrosaci i jako dugo idu do generalke.
Kvaliteta nema kaj drugo biti.
 
G

Gorki

Guest
naravno da ih je lakše održavati jer imaju samo ventilator zraka. Nemaju vodene pumpe i hladnjaka rashladne tekućine. Čini mi se da svi motori na strojevima hlađenih zrakom imaju hladnjake ulja i to velike a to u kombinaciji s optimalnim režimom rada i jeste velika ušteda novca pri popravcima.
 
G

Gorki

Guest
A glava motora nema kanala za vodu i mogućnosti havarije kad se pomješa voda i ulje.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Veča radna temperatura manje troše goriva no materijali moraju biti kvalitetniji zato kinezi proizvode vodeno hlađene motore za sdf .
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Veča radna temperatura manje troše goriva no materijali moraju biti kvalitetniji zato kinezi proizvode vodeno hlađene motore za sdf .

Tocno tak,al je i dajc pocel sa vodenim hladenjem,a zaka,kaj je usel s nekim u kompu?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Tocno tak,al je i dajc pocel sa vodenim hladenjem,a zaka,kaj je usel s nekim u kompu?

Toćno 80 -tih godina dajc (khd) je radil za afričko tržište vodenjake i tu khd priča staje .nakon toga kreće sdf priča a o tome ne bi da opet netko ne bude ljut .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ZAšto bi bila bolja kombinacija zračno hlađenje u hladnijim područjima?

Meni se čini da mi se čini upravo suprotno ?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ZAšto bi bila bolja kombinacija zračno hlađenje u hladnijim područjima?

Meni se čini da mi se čini upravo suprotno ?

E moj Puknuti da te nema trebalo bi te izmisliti što bi rekli kolege iz Bosne CAR si !!!!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Tak je rekel gospon @gorki , evo citata
Konstrukcija motora sa zračnim hljađenjem je puno jednostavnija i samim tim i jeftinije je održavanje. Pogotovo u hladnijim područjima se i preporučuje.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
najvjerovatnije je u hladnim prostorima bolje jer nema tekučine koja se može smrznuti,dok zrakom hlađenim motorima još bolje pogoduju hladnije temperature,radi boljeg hlađenja zrakom..ali vidi ruse,kod njih hladno u tri čiste a još tjeraju vodeno hlođenje,ovi veči,a manji su zračnjaki..(govorim o starijima)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Nemojte biti deca :lol:
Odak bi zračnjaku pasalo da ga po ljetu malo osvježite hladnom vodom ?
Hlađene je hlađenje , kontate .
Konačni medij koji preuzima toplinu je onaj isti zrak kod jednog i drugog .
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tako je na kraju ohladi zrak al ipak kod tekucine koja cirkulira po najvise toplinski opterecenim djelovima bolje odvodi toplinu van motora i rasladena se vraca,i lako odrzava radnu temperaturu pomocu termostata,a zracnjak je vise opterecen toplinski i teze ga je dok je pod opterecenjem ohladiti al zato tu stupa ulje i pomocu ulja se hladi.
E sad nije mi jasno kad zracnjak radi na -15-0 stupnjeva vanjske temperature zraka dal se uspije zgrijat na radnu temp.dok mu stalno puse ledeni zrak ili se turbina moze usporit ili pritvorit kad je hladno?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Znam da je vladimirec imal neku prigušnicu koja se stavljala na turbinu za niskih teperatura .
 
G

Gorki

Guest
konstruktori su riješili taj problem sa hladnim vremenom ima klapna koja reducira protok zraka. a motor se najviše hladi uljem samo se glava motora hladi zrakom ili tekućinom. Samo treba poštovati upute proizvođača i nema problema. Većina vojnih vozila ima zračno hlađenje zbog manjih mogućnosti oštećenja.
 
G

Gorki

Guest
Još da kažem kada se motor sa zračnim hlađenjem pregrije on samo stane i nije neka šteta. A kad prokuha onda može biti svašta.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kaj na zracnjaku kad se pregrije ne ode ni jedan dihtung?
 
Na vrh