Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA
nema ni meni logike al šta u ovoj državi ima,tako nam je pričala neka tetka sa carine :evil:
- Trošarinska osnovica je hektolitar čistog alkohola i on iznosi 5.300 kuna, odnosno 53 kune po litri apsolutnog alkohola, objašnjava Bartulić. Ako se zna da uobičajena “snaga” domaće rakije ima 40 postotni udjel alkohola, trošarina po litri rakije iznosit će, dakle, 22 kune.
Trošarinski obveznici svrstani su u tri skupne, oni koji proizvode više od 1.000 litara apsolutnog alkohola na godinu dana proizvođači su koji trošarine plaćaju u trenutku isporuke alkohola, oni koji proizvode do 1.000 litara trošarinu će plaćati prilikom proizvodnje. Budući da su njihovi proizvodi namijenjeni tržištu, sve pakovine u zapreminama, počev od 0,25 pa do pet litara, moraju imati poreznu markicu.
- Najbrojniju skupinu čine mali proizvođači koji proizvode za svoje potrebe. Oni su oslobođeni plaćanja trošarine za količinu koja ne prelazi 20 litara čistog alkohola, odnosno riječ je o 50 litara rakije, objasnio je Nad. No, oni ih ne smiju prodavati, dozvoljena je dakle upotreba u osobne svrhe, što donekle podrazumijeva da se ta rakija može poklanjati.
Ali mali proizvođači obvezni su plaćati paušal na postrojenje za pečenje rakije. Ukoliko je kotao zapremine od 40 do 100 litara paušal će iznosti 100 kuna, za one veće 200 kuna. Na upit – što ukoliko se netko odluči iduće godine ne peći rakiju, Bartulić i Nad objašnjavaju kako tu namjeru moraju prijaviti Carinskoj službi, koja će voditi registar proizvođača, i oni će zapečatiti kotao! No, u ovom trenutku nije poznato hoće li i taj čin imati svoju cijenu.