• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Novi zakon o destilerijama

zoky-hos

Novi član
Tu od
24 Velj 2009
Poruka
22
Ima li netko tko može reći i objasniti na koji način će se određivati porez za kazane i rakiju koju pečemo u vlastitom voćnjaku i dali moramo biti u sustavu PDV-a
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

nama su u udruzi ovako pojasnili,vršit će se popis kazana,a netko u selu će te cinkati da imaš kazan,carinski djelatnici će ti staviti na kazan brojilo-kao za vodu,na sve preko 40 l koje je za tvoje potrebe plaćaš trošarinu i pdv,a paušal je 100 kn na kazan do 100l,200 kn preko 100l :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
 

zoky-hos

Novi član
Tu od
24 Velj 2009
Poruka
22
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

A mora li se biti u sustavu PDV-a ili ne i plača li se PDV prije ili kad se proda rakija nije mi to jasno jedni kažu da če se plačati 60 kn na litru čistog alkohola a od litre imaš 2,5 litare rakije što bi bilo oko 25 kn više na boci koja sada košta 30 bila bi 55kn. I kažu da se plati odmah po pečenju i da nema veze prodaš li ili ne platit moraš.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Po litri od 41% alhohola izade trosarina oko 24kn.
To placas tek kad ti rakija odlezi i kada budes ju htio prodat-tada kupujes markica koliko zelis npr 100markica i naljepis i onda tek mozes prodati.

Rakija+trosarina+pdv.
 

zoky-hos

Novi član
Tu od
24 Velj 2009
Poruka
22
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

To znači 1 L rakije =60-70 kn .A dali je zakonski određen prostor koji moraš zadovoljavati posebne prostorije ili tako nešto posebni kazani i dali se mora 2 x destilirati.Trebat če se imati punionica i filteri ili može ostati kao i dosad
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Mislim da se bu i dalje prodavalo po 30 bez markica ;)
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Pa punionica na neki nacin ali ne neka automatska nego prostorija gdje ces to obavljat.

Mislim da sada u pocetku nece biti nekih rigoroznih uvijeta ali svakako da mora se ispuniti minimali uvjeti za rad-sto je logicno.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

zvonis01 kaže:
nama su u udruzi ovako pojasnili,vršit će se popis kazana,a netko u selu će te cinkati da imaš kazan,carinski djelatnici će ti staviti na kazan brojilo-kao za vodu,na sve preko 40 l koje je za tvoje potrebe plaćaš trošarinu i pdv,a paušal je 100 kn na kazan do 100l,200 kn preko 100l :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:


Zvonis mislim da to za brojilo nije tocno.Kad sam bio u njemakoj gdje sam kupio kazan pricali smo o tom brojilu i rekli su da je to prilicno skupo jer to nije brojilo nego "brojilo" koje broji litre i postotak alkohola.
Znaci ako placas taj neki pausal od 100kn a tebi carina ugradi neki brojac koji kosta recimo vvise od kazana nekako mi to nema logike......

Sta mislis?
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

nema ni meni logike al šta u ovoj državi ima,tako nam je pričala neka tetka sa carine :evil:
- Trošarinska osnovica je hektolitar čistog alkohola i on iznosi 5.300 kuna, odnosno 53 kune po litri apsolutnog alkohola, objašnjava Bartulić. Ako se zna da uobičajena “snaga” domaće rakije ima 40 postotni udjel alkohola, trošarina po litri rakije iznosit će, dakle, 22 kune.
Trošarinski obveznici svrstani su u tri skupne, oni koji proizvode više od 1.000 litara apsolutnog alkohola na godinu dana proizvođači su koji trošarine plaćaju u trenutku isporuke alkohola, oni koji proizvode do 1.000 litara trošarinu će plaćati prilikom proizvodnje. Budući da su njihovi proizvodi namijenjeni tržištu, sve pakovine u zapreminama, počev od 0,25 pa do pet litara, moraju imati poreznu markicu.
- Najbrojniju skupinu čine mali proizvođači koji proizvode za svoje potrebe. Oni su oslobođeni plaćanja trošarine za količinu koja ne prelazi 20 litara čistog alkohola, odnosno riječ je o 50 litara rakije, objasnio je Nad. No, oni ih ne smiju prodavati, dozvoljena je dakle upotreba u osobne svrhe, što donekle podrazumijeva da se ta rakija može poklanjati.
Ali mali proizvođači obvezni su plaćati paušal na postrojenje za pečenje rakije. Ukoliko je kotao zapremine od 40 do 100 litara paušal će iznosti 100 kuna, za one veće 200 kuna. Na upit – što ukoliko se netko odluči iduće godine ne peći rakiju, Bartulić i Nad objašnjavaju kako tu namjeru moraju prijaviti Carinskoj službi, koja će voditi registar proizvođača, i oni će zapečatiti kotao! No, u ovom trenutku nije poznato hoće li i taj čin imati svoju cijenu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

A kaj je skotlovima od 40litara i manjim?
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Evo rupe u zakonu.....
Vjerojatno nece biti "pausal" za takve kotlove ali ipak mislim da bi se morao "prijaviti".
Ma nemaju oni pojma.Nikako mi to nema smisla.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

ZJ kaže:
A kaj je skotlovima od 40litara i manjim?
kazandžija Milić iz Punitovaca kaže da takve najviše prodaje našim ljudima koji žive u EU
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

zvonis01 kaže:
ZJ kaže:
A kaj je skotlovima od 40litara i manjim?
kazandžija Milić iz Punitovaca kaže da takve najviše prodaje našim ljudima koji žive u EU
Takvoga imam, pa zato pitam. Inače, pečemo samo sebi kad ima šljiva, a to je svakih nekoliko godina. Višak se "podijeli" (po 40kn/litra).
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Ima li kakvih novosti oko istoga zakona?

Nekako sam sumnjicav da ce ljudi prijavljivat kazane i rakiju.

Pogotovo starija populacija po selima,a u ostalom mislim da ni nemoraju to napraviti jer :

Odakle da oni znaju kako i sta kada se nigjde nemoze procitati nesto pametno i informativno.

Nasao sam par clanaka na netu ali sve je to tekst od novinara,i mislim iskrivljeno.



I recimo navodno da se mora platiti trosarina odmah kod osoba koje ipeku manje od 2500L rakije.
Znaci tko ima 200litara mora platiti 4800kn trosarine ILI ?

Naglasavm to ILI ,jer sto ako netko to nemoze platiti odmah? Dali ce njemu carina zapljeniti rakiju,napisati kaznu,poslati u zatvor?

Nema smisla.

To da je drzava subvencionirala i malo pomogla proizvodace bi bilo potrebno,a ne ovako .
 
O

Oldtimer

Guest
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

zsolin kaže:
Pa punionica na neki nacin ali ne neka automatska nego prostorija gdje ces to obavljat.

Mislim da sada u pocetku nece biti nekih rigoroznih uvijeta ali svakako da mora se ispuniti minimali uvjeti za rad-sto je logicno.

Ne pečem rakijju, ali imam iskustva sa nekim drugim stvarima čim se moraju ispuniti neki minimalni tehnički uvjeti.
Ti minimalni tehnički uvjeti koštaju obično toliko da ti nije dovoljna petogodišnja proizvodnja rakija da pokriješ samo te troškove.
Dalje, kad se kod nas prikazuje proizvodnja nečega u Evropskoj uniji, uvijek nam pokažu ono najskuplje i onda bi naše tako moralo izgledati. Bio sam u Austriji, u Tirolu, čovjek pravi voćne rakije od jabuka i neke vrste sitnih krušaka. Sva priprema i pečenje se odvija u šupi kraj kuće, a punionica i pakiraonica je dio kuhinje sa hodnikom.

Zar Austrija nije u Evropskoj uniji ????? Zar tamo ne važe minimalni tehnički uvjeti ????

zsolin kaže:
. . . . . . . . . Pogotovo starija populacija po selima,a u ostalom mislim da ni nemoraju to napraviti jer :
Odakle da oni znaju kako i sta kada se nigjde nemoze procitati nesto pametno i informativno. . . . . . . . . . . .

Za otprilike ovakvu formulaciju mi je sudac za prekršaje rekao: "Nepoznavanje Zakona nikoga ne oslobađa odgovornosti",

a kako inače da se napuni prazna državna blagajna ?????
 
A

AGRIPLUS65

Guest
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

evo danas u poljoprivrednoj emisiji bilo da ce se placat 25 kn po litri rakije plus pausal od kotla sad se nema kome prodat rakija kad je 30-40kn a kome ce se tek prodavat kad bude duplo :?
no to je tek pocetak jos budeju oni stosta izmislili samo da napune blagajnu :lol:
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

Mene najvise zanima sta ako netko ko sada ima 500L rakije ide ljepo i prijavi kazan,i prijavi rakiju i zeli platiti trosarinu ali pare nema sada.Imat ce tek na ljeto. STO onda?
 
O

Oldtimer

Guest
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

zsolin kaže:
Mene najvise zanima sta ako netko ko sada ima 500L rakije ide ljepo i prijavi kazan,i prijavi rakiju i zeli platiti trosarinu ali pare nema sada.Imat ce tek na ljeto. STO onda?

Kad mi prije dvije godine "Vindija" nije platila 3 mjeseca za preuzeto kozje mlijeko, ostale su mi neplačene dvije rate poreza i doprinosa, pošteno sam otišao do službenice u Poreznoj upravi sa molbom da malo sačekaju jer još nisam dobio novac.
Lijepo je odgovorila da se to nje ne tiče i NEKA NE RADIM ONO ŠTO NE MOGU NAPLATITI.

Mislim da je to odgovor na Tvoje pitanje. Jedino ako su kod Vas službenici Porezne uprave i inih državnih institucija puno fleksibilniji od naših u Međimurju.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

INA državi trošarine od goriva plaća po prodanim litrama a ne proizvedenim s tim da trošarina ide iz džepa kupca tj nas.
Mi godišnje ispečamo 300-350 lit rakije ,ne prodam ni litre,čak ju ni ne pijem,sve podijelim prijateljima i rodbini.Sad bi ja znači trebao "kupiti" svoju rakiju i podijeliti je.Najpravednije bi bilo naplatiti trošarinu od prodane rakije.Kod nas se slabo i kupuje mlada rakija,znači netko treba uložiti svoje novce i čekati 2-3 godine da ih vrati.
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Re: NOVI ZAKON O DESTILERIJAMA

jd4755 kaže:
INA državi trošarine od goriva plaća po prodanim litrama a ne proizvedenim s tim da trošarina ide iz džepa kupca tj nas.
Mi godišnje ispečamo 300-350 lit rakije ,ne prodam ni litre,čak ju ni ne pijem,sve podijelim prijateljima i rodbini.Sad bi ja znači trebao "kupiti" svoju rakiju i podijeliti je.Najpravednije bi bilo naplatiti trošarinu od prodane rakije.Kod nas se slabo i kupuje mlada rakija,znači netko treba uložiti svoje novce i čekati 2-3 godine da ih vrati.

Svašta izmišljaju samo da unište proizvođače i proizvodnju bilo čega da bi mogli uvažati bilo što.Samo da se tlači.Pitanje je dokle?
 

Najnoviji postovi

Na vrh