• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

NOVI Zakon o državnom poljoprivrednom zemljištu

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
Pozdrav ekipo, otvaram ovu temu jer nisam naišao na nekim drugim temema ništa vezano za ovo, a mislim da je to jedna od važnijih tema ovih dana.
Naime, uzeo sam si malo vremena i čitao Zakon danas, stvarno sam se udubio u to pola dana i više, i došao do sljedećeg zaključka, ja osobno koji radim 70 ha zemljišta od toga u vlasništvu imam 25, nema ni najmanje teorije da dođem do pedlja državnog zemljišta, zašto? Pa evo odgovora: - nisam milijunaš i nemam desetke tisuće kuna da dam izraditi gospodarski plan
- nemam najnovije traktore i mehnizaciju koja se isto tako boduje za zakup,
- Imam OPG u sustavu PDV-a i to mi je prepreka jer u novom zakonu se to ne vodi
kao ikakva prednost
- nisam dužan nikome pa tako ni državi i jedva spajam u sjetvi kraj s krajem, jer
država ne isplačuje obećane nam poticaje na vrijeme
- ako ću ići na natječaj i pokušati se izboriti za koji kvadrat državne zemlje (za koju je
inače ´91. moj otac poginuo i toj ovoj i bilo kojoj drugoj pokvarenoj i lopovskoj vladi
ne ništa kad treba nego samo u izbornim kampanjama), morat ću dizati
basnoslovne kredite.
E pa sad vi meni dragi moji kolege recite na koju su shemu ovim zakonom zaštićeni selo i seljaci, i na koji su način tvorci ovog zakona dali prednost domačim ljudima pred stranim kapitalom?
Ovo stvarno nema više smisla, najbolje rasprodat sve i pravac Njemačka na bauštelu i bez brige i pameti čitav život......
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
to si u pravu ( prošli su krenuli s gušenjem malih,a sadašnji će nas dokrajčiti),a na zborima obećavaju brda i doline
- oni zakon još nisu ni izglasali ,a do kraja veljače je rok za upis u upisnik da bi ostvario poticaj(bar ni tako rekli u savjetodavnoj)- do sada su valjda bili zauzeti prećim stvarima -išli na skijanja,kupanja, itd....
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
A što je najtragičnije od svega, svi ćemo to sa strane mirno promatrati, i gledati kako nas uništavaju......
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Pa ako si u mirkom posjedu dobiti ces 20 bodova samo je pitanje koliko manje ces dobiti na gospodarskom programu jer 41 ti je dovoljan ako ponudis maksimalnu cijenu. Samo mi nije jasno koji ce biti kriteriji za dodjelu bodova za program . Jer ako ce biti komparacija ko moze reci koji je bolji a ako ce bjti po predlozenim tablicama opet je moguca muljaza ? Jer sta to znaci potrebna mehanizacija inovativna proizvodnna itd.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
ma to samo mos ici u natjecaj ako imas para,,,,koji gospodarski plan??'naseres sta os,,ko ce to provjeravati,,,,,ja sam bio na natjecaju,,,trebao brda papira,izvadtke iz mirovinskog,,da placam poljoprivredno,a sitnica me djelila,,,imao prednost sto sam vec obradjivao tu zemlju,,javili se neke firme,,mjesaone stocne hrane itd,,,ponudile su najvecu mogucu cijenu,,i ja moro prihvatiti,naravno ako hocu zemlju,,,bez obzira sto sam im dao jebeni gospodarski program,,sto se mogu popišati na njega,,,,jebes bodove,,cijena je bitna i gotovo,,,trebas imat gotovu lovu,,,mazanje ociju,,,,,3,8hektara,4500kn,godisnje,ili ti na 20godina,,80000tkn,,jebote mogo kupit,,zemlje i zemlje za tu lovu,,i bile bi moje,,ovak figa,,
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
Pa ako si u mirkom posjedu dobiti ces 20 bodova samo je pitanje koliko manje ces dobiti na gospodarskom programu jer 41 ti je dovoljan ako ponudis maksimalnu cijenu. Samo mi nije jasno koji ce biti kriteriji za dodjelu bodova za program . Jer ako ce biti komparacija ko moze reci koji je bolji a ako ce bjti po predlozenim tablicama opet je moguca muljaza ? Jer sta to znaci potrebna mehanizacija inovativna proizvodnna itd.

Pa o tome ti i pričam pajdo, sve same muljaže i muljatori, donijet će taj zakon bez ispaljenog metka nas seljaka, eto ti čisti primjer donjeli su zakon da krajnji rok za isplatu poticaja za proizvodnu godinu je kraj 6. mjeseca sljedeće godine, nitko nije rekao riječ, sad kada kažu da će isplaćivat poticaje u zakonskom roku možemo si samo prste pojest od živčanoće, jer zakonski gledano oni su pravu, bez obzira tko je što obećao na nekom sastanku, kod donošenja ovakvih zakona se najviše kroji sudbina seljaka, a j....i ga sad imamo i jednog(nijednog) predstavnika HSS u saboru, tako smo izabrali.....
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Badava se budete tu jadali,evo su u petak organizirani prosvjedi protiv vlade,nitko ne može reći da ne može otići u pet sati na trg u prvom gradu do kojega živi.Hajde da vidimo koliko će ljudi biti na prosvjedima.Po cijeloj zemlji,u svakom gradu.Ili je lakše doma u kuhinji negodovati i jadati se.
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
a šta bi mi trebali svoja prava uvijek tražiti na ulici , a da nas oni j... u iz fotelja,normalno da nisam lud smrzavat se na trgu ,pored posla kod kuće
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
a šta bi mi trebali svoja prava uvijek tražiti na ulici , a da nas oni j... u iz fotelja,normalno da nisam lud smrzavat se na trgu ,pored posla kod kuće

Baš to sam htio reći, previše radim da bi prehranio sebe i svoje, i još uz to imao vremena sudjelovati na prosvjedima od kojih ovako i onako nikakve koristi, sjeti se samo onih famoznih facebook prosvjeda od prije par godina, što su oni promjenili----NIŠTA, tako nek prosvjeduju besposličari i vječni studenti ja za to nemam vremena.....
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Je,je dečki,vi čete čekati de se netko drugi izbori za vas.Takvih sam se ja negledala o-ho-ho,koji misle da je dosta kada ti netko stane na glavu reći joj.Po mogučnosti ne preglasno.da onoga koji im je stao ne strefi za srce.Ili ćete možda pisati dopise i poslati poštom?Onda bar pokušajte poslati sa povratnicom.
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Baš to sam htio reći, previše radim da bi prehranio sebe i svoje, i još uz to imao vremena sudjelovati na prosvjedima od kojih ovako i onako nikakve koristi, sjeti se samo onih famoznih facebook prosvjeda od prije par godina, što su oni promjenili----NIŠTA, tako nek prosvjeduju besposličari i vječni studenti ja za to nemam vremena.....

i ja sam mišljenja da svi ti prosvjedi pa uključujuči i ove od ratara i stočara padaju u vodu jer se to uvjek svodi na to da oni koji "kao" predstavljaju seljake,odnosno vođe doiju vrhnje a ostali što se bune dobiju figu...tako je to uvjek i uvjek će tako biti..tako jedne godine su glavni oni koji su naklonjeni adezeu pa dok dođu drugi na vlast onda su glavni na prosvjedu kukuriku i tako to,malo politika,malo osobni interesi a ostali banana:icon_axe:a što se zakona tiče i ja sam mišljenja da je to čisto sranje.ja imam samo 6 hektara državne ali to uživamo već negdje 25 godina i sigurno gubimo kad nemamo zaposlene i taj beskorisni plan..mislim na osnovu čega oni mogu biti siguran u neki plan koji predložiš ako ga još nisi ni krenuo ostvarivati????to je isto da me netko pita koliko ću ove godine imati kokuruza na hektar?mogu ja reći i 15 tona a stvarnost može biti i 7 tona!!:s:
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
sa sjednice vlade ............Raspravljalo se o Konačnom prijedlogu zakona o poljoprivrednom zemljištu. Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina pojasnio je da su ciljevi ovog zakona ubrzavanje raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem, povećavanje korištenja poljoprivrednog zemljišta, stavljanje u funkciju dosad nekorištenog poljoprivrednog zemljišta te okrupnjavanje poljoprivrednih gospodarstava. Kazao je da se zakonom uvodi i veća disciplina u prenamjeni poljoprivrednog zemljišta, a najavio je i uvođenje informacijskog sustava koji će poboljšati transparentnost upravljanja poljoprivrednim zemljištem.
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
link je ispravan pogledaj pod tockom 2

(1) Pravo prvenstva na pozivu za zakup imaju nositelj obiteljskog poljoprivrednog
gospodarstva, zadruge koje se bave poljoprivrednom djelatnošću ili čiji su zadrugari
poljoprivredni proizvođači i druge fizičke ili pravne osobe koje su sudjelovale u pozivu i
ostvarile najviši zbroj bodova od ukupno mogućih 100 bodova:
a) Gospodarski program, do 60 bodova,
b) dosadašnji posjednik ako je u mirnom posjedu temeljem valjano provedenog
natječaja, 20 bodova,
c) visina ponuđene zakupnine, do 20 bodova, proporcionalno u rasponu od
početne do dvostruke početne zakupnine, koja nosi najviši broj bodova.


Nije prihvaćena primjedba Odbora za poljoprivredu, zastupnika Zorana Vinkovića u
ime kluba HDSSB-a, zastupnika Josipa Đakića u ime kluba HDZ-a, zastupnika Branka
Vukšića ime Kluba hrvatskih laburista, zastupnika Željka Reinera, na članak 30. da
gospodarski program nosi 60 bodova, pa postoji bojazan da će pravne osobe biti privilegirane
u odnosu na OPG, jer se gospodarski program ocjenjuje temeljem više kriterija, a ne činjenice
da li gospodarski program izrađuje pravna ili fizička osoba.
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
- Nije prihvaćena primjedba zastupnika Josipa Đakića u ime kluba HDZ-a i zastupnika
Mile Horvata u ime kluba SDSS-a na članak 30. da prvi prioritet i kriterij bi trebao biti
nositelj OPG-a koji ostvaruje pravo iz radnog odnosa radom u poljoprivredi na vlastitom
gospodarstvu ili vlasnik poljoprivrednog obrta, jer je opredjeljenje predlagatelja da se najviše
vrednuje gospodarski program.
- Nije prihvaćena primjedba Odbora za poljoprivredu na članak 30. da bi većim brojem
bodova trebalo bi omogućiti dosadašnjem, malom posjedniku, ukoliko je u mirnom posjedu,
plaća obveze, isporučuje proizvode, egzistencijalni opstanak, jer je predloženi broj bodova
opredjeljenje predlagatelja.
- Nije prihvaćena primjedba Odbora za poljoprivredu na članak 30. da se visina ponuđene
zakupnine ne bi trebala vrednovati, jer predlagatelj upravo inzistira na ovom kriteriju.

- Nije prihvaćen prijedlog koji je dao zastupnik Branko Hrg na članak 30. za drugačiji
zbroj bodova za pravo prvenstva: 50 bodova za program, 25 bodova za dosadašnjeg
posjednika i 25 po osnovi domicilnosti, a da se izostavi bodovanje po najvišoj ponuđenoj
cijeni, jer je predloženi broj bodova opredjeljenje predlagatelja.
- Nije prihvaćen prijedlog koji su dali zastupnik Damir Kajin i zastupnik Josip Burić na
članak 30. za bodovanje kriterija prvenstva na način da je mirni posjednik 40 bodova,
gospodarski program 40, a zakupnina 20 bodova, jer je predloženi broj bodova opredjeljenje
predlagatelja.

pa zar je to KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POLJOPRIVREDNOM ZEMLJIŠTU ,bolje da su ga nazvali zakon o propasti sela i poljoprivrednika.......
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O POLJOPRIVREDNOM ZEMLJIŠTU je donesen na sjednici vlade 13.03 u tisini a seljaci traze promjenu zakona , HPK i udruge šute..
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
da li članovi opg-a mogu biti zakupoprimci, ili baš nositelj opg-a mora biti zakupoprimac zemljišta........?????

tražio sam od ljudi da mi naprave ugovor o zakupu, a daleko smo, pa su napravili na moje ime, a ja nisam nositelj, nego član.......
 

Najnoviji postovi

Na vrh