• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Novi zakon o sječi šuma

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Ne treba li država da nabavi dokaz (naravno ako ga ima) , zašto bi obični građanin nabavljao dokaze i glumio šerloka holmsa
Ako ja tebe prijavim za nešto jer sam zloban i nadležni organi utvrde da nema osnove , zašto bi ti time bio oštećen ?

O i tekako bi bio oštećen recimo neosnovana prijava barem zbog lažnog invaliditeta podrazumjeva da prijavljenom uzrokuje nepotreban stres odlazak osobno na ponovno vještačenje pred komisijuili više njih i sl peripetije to su ti duševne boli sramoćenje koje su ti nanesene. Onda angažman krim policije( mora postupiti po službenoj dužnosti) angažman medicinske komisije sve to košta a do sada je bilo recimo netko ti se nesviđa ili ti se zamjerio stisneš mu anonimnu pa se smiješ sa strane. Ali pustimo to svakom na savjest. Sve navedeno nema veze sa invaliditetom već sa evidentnom krađom drveta radnim zakonodavstvom odnosno radom na crno nelegalnim privređivanjem ne plačanjem poreza i ostalim stvarima.Najmanje je bitno u cijeloj priči da je za nekoga radio netko tko ima lažnu mirovinu ili invaliditet možda mu je išao samo pomoći kao kumu kolegi i sl. Da ne zaboravim kod nas se podrazumjeva da si odmah kriv pa se vadi a ne obrnuto da ti se prije dokaže krivnja odnosno kako se to stručno zove presumpcija nevinosti. Sve u svemu jeb...ena su vremena došla svatko svakom u kašiku gleda.
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Na koji su ti način nelojalna konkurencija ti imaš obrt oni ne ili imaju bolje traktore pa ti naprave kolosjeke daj pojasni.Kod mene su npr aktivni policajci u strukturi zastupljeni 50 % njihove labudice (karete čeze) netrebaju biti regane a moja treba oni ne trebaju papire za drvo a ja trebam kome da se žalim? Ima svakakvih invalida nije da sam njihov advokat ali oni koji imaju pristojne mirovine sigurno ne raubaju grbaču po cijeli dan u šumi. Stoga nemoj generalizirati, ako sumnjaš da netko ima lažnu mirovinu prijavi ga ali trebaš imati dokaz za to, jer po novom zakonu to ide tako upravo da se izbjegne da netko iz čistog jala zlobe prijavi nekoga. Pročitaj par postova gore pa ćeš vidjeti kako funkcionira naše pravosuđe. Već sam rekao par puta da kod mene više nema linija za samoizradu, privatnik (obrtnik ) licitira stojeće drvo cijeli odjel i sve je njegovo do najsitnije grančice koju melje za pelete tako da je prošlo vrijeme jeftinog grijanja na drva i šlus.

evo sad ću ti objasniti
mene 1prostorni metar u šumi košta 136kn sa šumskom cestom,imam davanja državi i knjigovođi mjesečno 4500kn+350kn najam kase fiskalne,točim u traktore euro dizel+pdv tromjesečno i prodajem drva po 290kn prostorni metar
OSOBA X
krade drva po privatnim šumama ponekad uzme u državnoj kakvu liniju da ima pokriće toči lož ulje u traktor,nema nikakvih davaja+od države dobije svaki mjesec vojnu mirovinu koja je bogovska i prodaje drva po 220-240kn
ako si dovoljno bistar netrebam dalje
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Sve pet, dakle ti imaš obrt i on ti je konkurencija jer nelegalno izrađuje i prodaje ogrjev kažem opet njegova vojna mirovina s tim nema veze ako je njegova šuma ima pravo s njom raditi što želi (uvjetno) ako je državna žali se upravitelju šumarije. To je posao za policiju ako krade, revirnika i šumarsku inspekciju ako radi sranje u držvnoj šumi, poreznu ako prodaje drva bez računa carinu ako vozi na ložu. Pa imaš dokaza da ga središ tako da barem 2 mjeseca guli krumpire u karitasu. Šta bi poduzeo da je u pitanju aktivni policajac (vjerojatno ništa) jer bi vrlo brzo požalio. Odlučio si se time baviti i to poštujem to je jedan od najtežih i najopasnijih poslova koje sam radio u životu ali moraš biti svjestan da je potražnja još uvijek veća od ponude i ti sam sigurno ne bi mogao podmiriti sve potrebe tvoje okolice za ogrjevom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Re: Novi zakon o sjeći šuma

O i tekako bi bio oštećen recimo neosnovana prijava barem zbog lažnog invaliditeta podrazumjeva da prijavljenom uzrokuje nepotreban stres odlazak osobno na ponovno vještačenje pred komisijuili više njih i sl peripetije to su ti duševne boli sramoćenje koje su ti nanesene.

Možda se nismo razumili , mislio sam direktno na krađu drveta kao što slučaj ima @mcmarko , znači lopovi viđeni na djelu , evidentirani i bukvalno im nemožeš ništa
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Sve pet, dakle ti imaš obrt i on ti je konkurencija jer nelegalno izrađuje i prodaje ogrjev kažem opet njegova vojna mirovina s tim nema veze ako je njegova šuma ima pravo s njom raditi što želi (uvjetno) ako je državna žali se upravitelju šumarije. To je posao za policiju ako krade, revirnika i šumarsku inspekciju ako radi sranje u držvnoj šumi, poreznu ako prodaje drva bez računa carinu ako vozi na ložu. Pa imaš dokaza da ga središ tako da barem 2 mjeseca guli krumpire u karitasu. Šta bi poduzeo da je u pitanju aktivni policajac (vjerojatno ništa) jer bi vrlo brzo požalio. Odlučio si se time baviti i to poštujem to je jedan od najtežih i najopasnijih poslova koje sam radio u životu ali moraš biti svjestan da je potražnja još uvijek veća od ponude i ti sam sigurno ne bi mogao podmiriti sve potrebe tvoje okolice za ogrjevom.

On mogao ili nemogao podmirit tržište,iliegalno nemaš šta radit u šumi,ako si invalid u mirovini znači da si radno nesposoban pa budi fer i ne uzimaj drugima kruh iz usta jer ti svoj dobivaš od države,zasluženo ili ne otom potom.Ukratko ako dobivaš penziju od moga poreza koji plaćam odjebi mi iz posla!
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Re: Novi zakon o sjeći šuma

On mogao ili nemogao podmirit tržište,iliegalno nemaš šta radit u šumi,ako si invalid u mirovini znači da si radno nesposoban pa budi fer i ne uzimaj drugima kruh iz usta jer ti svoj dobivaš od države,zasluženo ili ne otom potom.Ukratko ako dobivaš penziju od moga poreza koji plaćam odjebi mi iz posla!

Potpuno se slažem sa svime što ste napisali i za to postoje institucije i da ne odemo previše off teme. Ako nekog nešto ili netko žulja neka izvoli to jest ima građansku dužnost da prijavi nadležnim institucijama osobu ili pojedinca za kojeg sumnja da provodi nelegalne radnje.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Kako je naša lokalna šumarija snalažljiva da čovjek ne povjeruje,ovo je kao ono kada se je Fata 2 puta kresnula,prošle godine nakon što je privatnik izradio komplet dugometricu i uspostavio šumski red,sada opet šumarija dala ljudima da iz tih hrpa šumskog reda skupljaju iskoristivo drvo,fino ljudima naplatili 35 kn po kubiku i kud ćeš bolje za šumariju,dvaput je dvaput pa makar to bilo sitno granje ali na velikom odjelu se skupi 1000 kubika
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Novi zakon o sjeći šuma

A da im je taj privatnik napravio šumski red i dovukao to granje do stovarišta za sječku, mogla je šumarija prodati tu sječku za 125 kuna po kubiku. Vole se ti po šumarijama jebati, ali na kratko. Na duge staze boli. Samo ne guzica nego mozak.

Pa vidiš da se inženjeri iz uprava bune jer moraju ići na teren u ispomoć. Ja sam bio u upravi i išli smo svi u ispomoć. Neće reći da je dnevnica 170 kuna. 30 kuna smo davali gazdi za hranu. A to je bila hrana. Doma nisam nikad tako dobro jeo.

Zakoni ionako kod nas postoje da se krše, jer za drugo i nisu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Ajkula, budi sretan da i ima nečega za sirotinju. Mi smo se s takvim drvima grijali cijeli život.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Decki imam pitanje, znam da vec ima odgovor u jednoj temi ali sad ne stignem trazit.
Trebam prepeljat drva a nitko mi nece vozit bez papira. Drva su scjepana, iz moje sume, koja je u katastru pasnjak. Sto mi treba od papira?
Ni sami soferi ne znaju u biti sta od papira trebaju, samo znaju da ih trebaju a spominju mi proceduru kao da vozim iz kupljene sume metrice ili trupce.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Idi u šumariju traži popratnicu za ogrjevno drvo.
Vozač i registracija kamiona/traktora/konjske zaprege/auto prikolice...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Re: Novi zakon o sjeći šuma

evo jednog citata koji sam iskopao...a vezan je uz cijenu drva kod nas i Europi...

Vještak Branko Bradić navodi kako cijene drveta kod nas nisu tržišne, već ih određuje država. One su niže nego u svim zemljama okruženja, a od zemalja EU niže su u načelu 50 posto, navodi on, a pritom se poziva na Šumarski list kojeg izdaje Hrvatsko šumarsko društvo.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Pa naravano da je rekao da su niže pedeset posto kada se poziva na HŠD kojemu je u interesu dizati cijene drva.

A realno u Hrvatskoj postoji, koliko se sjećam(trebao bih provjeriti) jedno 30 posto nerazvrstanih šuma, dakle nije privatno, nije džavno nego - neznam - u sivoj zoni ili je vlasnik otišao pa se nakon raspada socijalizma to pogubilo ili je na pašnjacima izrasla šuma.

Nego, htio sam reći vezano uz krađu i muljaže s drvetom:
Živim u Zagorju, blizu Sljemena i tu i tamo znam otići tamo u šetnju, po gljive ili kestenje. I jedno tri četiri puta zateknem ekipu s traktorima(obično dva tratktora s prikolicama i deru oni po ogromnim bukvama).

Poanta je da ti traktori nisu imali nikakve oznake, od Hrvatskih šuma nisu bili sigurno jer znam kakvi su njihovi, nisu imali niti registracije(vjerojatno ih stave kada izađu iz šume, a kada sam stao i malo duže geldao kaj rade, ekipa zastala, svi se skupili i gledaju me mrko.

Naravno da sam lagano odšetao.

I da - to je bil na području Parka prirode Medvednica !

Jednom sam nazvao upravu Parka i rekao im što se događa i lokaciju. Znam da imaju otprilike četiri do šest nadzornika na skoro 23.000 hektara parka. Ali rekli da će odmah provjeriti.

Kasnije nazovem i očekivano - kaže mi ženska da nikoga nisu zatekli. Pitam ja, a zar niste vidjeli posječene panjeve bukve. Kaže mi ona da to ne zna, da će poslati inspekciju Hrvatskih šuma.

Uglavnom na kraju od svega nije bilo ništa. Eto kako se zarađuje.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Novi zakon o sjeći šuma

U Hrvatskoj je 48 % teritorija pod šumom.
U tome je 2,1 mil državnih, oko 600 000 ha privatnih (vlasnici su fizičke osobe) i oko 40000 ha što je vraćeno crkvi (nažalost) i time upravljaju kojekakvi andabaci i ne znam tko sve ne.
Dalje, Zagrebačka županija, dakle prsten ima oko 68000 ha privatnih šuma.
To je skoro pola ukupne površine šuma u Zg. županiji. Koliko ima grad Zagreb, ne znam. Inače na Medvednici pogotovo na sj. strani ima puno privatnih šuma.

Pa koja uprava parka, zoveš policiju i kraj priče. Moraju doći i u tom slučaju ti ne moraš čekati njih.

Ja sam na jednom skupu rekao da pojam rendžer znači da isti mora biti naoružan i pucati prvo na takve i onda postaviti pitanje, doživio sam kritike.

U mojoj bivšoj općini postoji 30 ljudi koje se bave otkupom trupaca i onda preprodaju van. Ono što ostave u šumi nakon njihovog pohoda je užas. Kao da je šuma bombardirana.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Pa jesi li ti zvao policiju ? Jer zna se kako se šuma mora sjeći.

E vidiš ja nisam zvao policiju zato što su ti tu kod mene(čast iznimkama), kao i vjerojatno svakome selu, upravo neki policajci umreženi s takvima i drugim vrstama krimosa.

Slučajno sam znao tadašnju upraviteljicu Parka koja je na moje prijašnje neke pozive i što se tiče sječe i što se tiče ilegalnog vađenja kamena jako dobro odradila posao.

Ali, rekla mi je u pobjerenju: Ilegalnim sjekačima i krivolovcima najteže možemo stati na kraj jer su umreženi i kada mi nazvovemo policiju, što moraju kada izlaze na teren u takvim situacijama, odjednom ti nestanu bez tragova ! Sve jasno.

O lovcima neću, ali samo ću reći da je 80 posto naših političara lovci, a među normalnim lovcima su ti krivolovci. Nisu to neki ljudi koji nemaju blage veze o životinjama, pa bauljaju šumom u nadi da će nešto ucmekati.

Što se tiče rendžera(da sada se tako zovu), apsolutno se slažem. Nedavno su im nešto digli prava, ali to je još daleko. I ja sam za to da nose makar nose oružje sa sobom i da imaju prav prvo privesti, staviti lisice, a onda zvati policiju. Tako je u mnogim državama.

Ali mi nismo država, nego kanta za smeće velikih država i kompanija.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Evo malo dobrih vijesti.
Danas je smrad lopovski osuđen na osam mjeseci bezuvjetno i mora nam platiti 19 tisuća kuna procjenu tržišne vrijednosti drveta plus zakonske kamate.
Naravno kad presuda postane pravomoćna.
Za ostatak do 60 tisuća moramo podnijeti privatnu tužbu.
Sutkinja i DO su na moje pitanje za tužbu zbog krivokletstva svjedoka i osumnjičenog rekli da nažalost što oni znaju da su lagali na suđenju je to jako teško dokazivo. Ali dobro. Dogovorit će se njih dvojica kad ovaj izađe iz zatvora. :)
U ponedjeljak idemo blokirati svu imovinu koju su dobili ostavinom.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Re: Novi zakon o sjeći šuma

ipak institucije rade svoj posao...
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Nego, htio sam reći vezano uz krađu i muljaže s drvetom:
Živim u Zagorju, blizu Sljemena i tu i tamo znam otići tamo u šetnju, po gljive ili kestenje. I jedno tri četiri puta zateknem ekipu s traktorima(obično dva tratktora s prikolicama i deru oni po ogromnim bukvama).

Poanta je da ti traktori nisu imali nikakve oznake, od Hrvatskih šuma nisu bili sigurno jer znam kakvi su njihovi, nisu imali niti registracije(vjerojatno ih stave kada izađu iz šume, a kada sam stao i malo duže geldao kaj rade, ekipa zastala, svi se skupili i gledaju me mrko.

Naravno da sam lagano odšetao.

I da - to je bil na području Parka prirode Medvednica !

Jednom sam nazvao upravu Parka i rekao im što se događa i lokaciju. Znam da imaju otprilike četiri do šest nadzornika na skoro 23.000 hektara parka. Ali rekli da će odmah provjeriti.

Kasnije nazovem i očekivano - kaže mi ženska da nikoga nisu zatekli. Pitam ja, a zar niste vidjeli posječene panjeve bukve. Kaže mi ona da to ne zna, da će poslati inspekciju Hrvatskih šuma.

Uglavnom na kraju od svega nije bilo ništa. Eto kako se zarađuje.

nisam ni blizu medvednice i zagorja ali radim s drvima i od toga živim i na žalost jako dobro znam kakav je to posao a sad što misliš koliko su ti ljudi, pod uvjetom da su krali, taj dan "zaradili" ??? NE PODRŽAVAM KRIMINALNE RADNJE U NIKOJEM OBLIKU!!! ali da ti ljudi imaju normalan posao i mogučnost da od njega normalno mogu živit i školovati djecu misliš da bih išli krast drva u šumu-jedan od najopasnijih i fizički najzahtjevniji posao...NE BRANIM NIKOGA!!! igrom slučaja si naletio i cinkao ih vjerovatno neka sirotinja krala da si može priuštiti koricu kruha a što je sa svima nam znanim državnim neprijateljima koji maknu puste milijone i nikome ništa ako dobiju zatvora 8 g isto kao i netko tko je završio zbog 20000 kn drva...ne podržava lopove ali jednostavno ljudi su postali očajni...bolje da su i tu krali drva nego da pljačkaju kladionice, banke ili da hodaju po tuđi kučama
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Novi zakon o sjeći šuma

ne podržava lopove ali jednostavno ljudi su postali očajni...bolje da su i tu krali drva nego da pljačkaju kladionice, banke ili da hodaju po tuđi kučama


Očajni su u vražju mater. Jedan je ubojica i koljač i samo krade i ima šogoricu koja radi u policiji, drugi je umirovljeni hrvatski branitelj, treći je ljudsko smeće (u americi tzv. white trash) koje ne želi raditi, nego krade s ekipom...
Jadni ljudi sve do jednog. Kradu sve što stignu, krave, telce, u pol bijela dana u centru mjesta kradu kardansko vratilo s traktora.
Pa da si ne znam kakva sirotinja to nećeš raditi. Ovo je čisti kriminal i nema veze s tim što su ljudi siromašni. Oni su jednostavno KRIMINALCI, drvokradice.
Ali jedna je stvar dobra, nakon naše tužbe su se smradovi primirili, ekipa se polako raspada, prijete jedni drugima...
 
Na vrh