• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Objekti - Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,893
Da ti nije to mali ulaz?
Kojih dimenzija su te cijevi?
Čime planiraš pokrit? Filcani lim ili paneli? Možda salonit ploče?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Bez nekog detaljnijeg računa IPE240 zadovoljava kao greda na razmaku 7 m za polje širine 4,7 m. Dakle trebaš 4 takva ili ako ti je povoljnije krajnji mogu biti i manji (IPE200). To je bez kontrole progiba i prolazi za 150 kg/m² vertikalnog opterećenja (snijeg). Za razmak i izračun lega treba znati vrstu pokrova. Paneli mogu na rjeđi razmak, profilirani lim na mačo gušći, a za crijep jako gusto.
Postoji i rješenje s visokim trapeznim profilom (oko 150 mm) za koje je potrebno od konstrukcije imati samo stupove i grede po obodu. Takav lim nosi dovoljno na razmaku od 7 m. Možda je malo problematičnija montaža ploča takvog lima zbog veće težine ploča (više od 100 kg).
Kod takvog objekta je važno kvalitetno izvesti spregove da konstrukcija ude stabilna.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,332
Ulaz mi nebi bila ta strana, nego bi mi ulaz bio bočna strana ova 7 metara širine. Pokrov bi bio filcani lim. Tubing cijev imam na ponudi 80 i 120 mm.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
S čim ćeš premostiti tih 7m(greda,tubing,profil nekakav).
Ja sam radio štalu,sa tubinzima,50x5m,na vrh tubinga U profil(za spoj dvije grede 14x12),rogovi 12x10 6.5m duljine,s tim da je natpust i s prednje i zadnje strane 75cm,poletvano sa 4x4 na 30cm razmak i sinus lim stavljen..
Zasada ne mrda;)
Grešku sam napravio što nisam na svaki tubing u U profil stavio komad grede od barem metar da rasteretim gredu...
Ali sad znam za drugi dio ako ću raditi(vjerovatno budem).
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,332
Pa to pitam upravo tu, htio bih recimo tih 7 metara sa IPE profilom, samo me zanima koja jačina, ali stvar je što bi stavljao recimo samo grede na stupove i bile bi 8 metara da natkrijem i malo dalje od samih stupova, ali ne znam šta da stavim ko veznu gredu jel treba onda tako jaka. Isto tako bi i na 2.5 metra od zemlje stavljao 80x80 ili 100x100 cijev za povezivanje i naravno i krov i zadnje šupljine španeri. Imam ja već garaže takve sa 7 i 6 metara širine, jedna je premostena sa cijevima pa cik cak varene, a ova od 6 metara sa jacom cijevi pravokutnom.

Sad sam pričao sa tatom, pošto sam se zeznuo ono na početku u mjeri, 12x7 bi bila garaža, 4 stupa sa jedne i 4 sa druge strane, znaći razmak stupova bi bio 4 metra. Kakve bi cijevi gore poprečne trebale biti i na koji razmak s obzirom da bi na 12 metara bile samo 4 grede?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nisi napisal na koju stranu je pad, zadnju ili bočnu i koji profilirani lim s filcom buš koristil. Koji proizvođač, oznaka lima i debljina, da se može pronači nosivost tog lima. To su, uz konačne dimenzije i raspored stupova, bitne stvari za definiranje optimalne konstrukcije.
Ako to radiš legalno, to je više od 50 kvadrata i trebal buš glavni projekt, a sastavni dio glavnog projekta je statički izračun. Znači to buš ionako trebal platiti pa se možda nema smisla zafrkavati.

Ako ti ne treba sve navedeno, onda mogu pomoći idejnim rješenjem i dimenzioniranjem konstrukcije prema usuglašenoj skici. Možeš mi na pp poslati konačne mjere i detaljan opis te podatke o pokrovnom limu pa ti napravim idejno rješenje.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Ako je zatvoreno sa 3 strana samo,onda netrebaju dozvole ili?pod uvjetom da nema temelja..
Ako imaš iskustva već na starom objektu,prekopiraj to na novi,ako vidiš mjesta za unaprijeđenje,onda to poboljšaj...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja sam prije 7-8 godina radil nadstrešnicu. Odlućil sam se za 48 kvadrata jer do 50 kvadrata nisam trebal građevinsku, nego samo lokacijsku dozvolu, na osnovu idejnog projekta. Znači trebal sam geodeta za izmjeru i arhitekta za idejni projekt plus sam županiji uplatil, ak se ne varam, 800 kn.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
pod uvjetom da nema temelja..
A kako izvest ista bez temelja? I stopa za stupac je temelj. Jedino oni satori imaju zeljeznu armaturu umjesto betonskih temelja iako neki i betoniraju stope.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Stopa za stup nije temeljna ploča ako se ne varam.
Kolega je napravio štalu bez temelja,i još na dvije vode, tužili ga susjedi,svi valjda kome se nije svidjelo šta radi,prošao je bez kazne ikakve.
Sad se nešto promijenilo nabolje,neku siću je platio i izbetonirao ploču..sve po PS-u.
Neznam detalje,ali štala je 20x40m,možda i veća.
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
397
Do 25 kvadrata nadstresnice netreba dozvola i to ne ab konstrukcija , sve ostalo treba.
 

<zetor>

Aktivni član
Tu od
25 Lis 2012
Poruka
517
Stopa za stup nije temeljna ploča ako se ne varam.
Kolega je napravio štalu bez temelja,i još na dvije vode, tužili ga susjedi,svi valjda kome se nije svidjelo šta radi,prošao je bez kazne ikakve.
Sad se nešto promijenilo nabolje,neku siću je platio i izbetonirao ploču..sve po PS-u.
Neznam detalje,ali štala je 20x40m,možda i veća.
Može koja slika tog objekta ?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Ništa specijalno,tubing stupovi,5m hranidbeni hodnik u sredini,i sa svake strane 7-8m,duljina je podijeljena u boxeve,neznam dimenzije. Pregrade su mu slovenci radili od pocinčanih cijevi,dosta to zgodno izgleda.
Bilo je prvo bez betona dolje,nakon svih inspekcija,nešto je doplatio i izbetonirao da ga nemože nitko zezati.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
579
Nisi napisal na koju stranu je pad, zadnju ili bočnu i koji profilirani lim s filcom buš koristil. Koji proizvođač, oznaka lima i debljina, da se može pronači nosivost tog lima. To su, uz konačne dimenzije i raspored stupova, bitne stvari za definiranje optimalne konstrukcije.
Ako to radiš legalno, to je više od 50 kvadrata i trebal buš glavni projekt, a sastavni dio glavnog projekta je statički izračun. Znači to buš ionako trebal platiti pa se možda nema smisla zafrkavati.

Ako ti ne treba sve navedeno, onda mogu pomoći idejnim rješenjem i dimenzioniranjem konstrukcije prema usuglašenoj skici. Možeš mi na pp poslati konačne mjere i detaljan opis te podatke o pokrovnom limu pa ti napravim idejno rješenje.


Slažem se sa napisanim, al bi još dodao, čak i ako planira raditi "na crno" bolje je platiti statički proračun (pa da konstrukcja bude optimalna) nego uzeti veće IP profile "da se nađe" ili slabije, pa da se savije kod jačeg snijega.

Kod čeličnih i drvenih konstrukcija je jako bitna stabilizacija tj dijagonale i španeri.

Što se tiče IP nosača (šinja) one imaju relativno veliku nosivost , ali nosivost ovisi ne samo o rasponu nego i o bočnom pridržanju. Da sad ne filozofiram na dugo i široko, guglati "bočno torzijsko izvijanje".
Ukratko, nekoliko dijagonala X oblika na pravom mjestu značajno povećava nosivost (tj za isto opterećenje sa dijagonalama treba slabiji IP nosač).
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,332
Bit će, čim stigne, kroz 2 mj, nadam se da će do 6. mj. biti gotova do žetve da mi je kombajn na suhom. Trenutno mi je u hali, ali ne mogu u tu halu sa hederom pa je smrt dok je vani u žetvi.
 
Na vrh