• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obnova traktora Kramer K15 iz 1955. godine

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
418
Pa imamo peć koja pokazuje vrijeme i temperaturu..
Imamo i čovjeka koji se s tim bavi već godinama pa ima nekaj znanja..

Kakva je to fešta v pondeljek, na početku tjedna 🤭🤣
moral bi detaljno pregledat pa ti napisati točna vremena progrijavanja i točne temperature....
A fešta je podjela priznanja učenicima koji su bili najbolji u..
Nemam sad vremena ..
...bude to velečasni napisal prije mene a more mu i propali miništrerati 😂😂
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,379
H&S, ve što si napisao o čelicima ide tako. Ja samo pratim dodatnu oznaku dali je žaren ili meko žaren.
Ali su mi nekako bolji izbor poboljšani čelici za dinamička naprezanja od čelika za kaljnje jer kaljeni ostaju u unutrašnjosti meki. A opet kaljenim dajem prednost gdje trebaju da zadovolje površinski pritisak ili habajuće površine ukoliko se na njima kreću ili gibaju drugi elementi.
A opet može kako ko hoće.
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
418
H&S, ve što si napisao o čelicima ide tako. Ja samo pratim dodatnu oznaku dali je žaren ili meko žaren.
Ali su mi nekako bolji izbor poboljšani čelici za dinamička naprezanja od čelika za kaljnje jer kaljeni ostaju u unutrašnjosti meki. A opet kaljenim dajem prednost gdje trebaju da zadovolje površinski pritisak ili habajuće površine ukoliko se na njima kreću ili gibaju drugi elementi.
A opet može kako ko hoće.
Po namjeni i funkciji strojnog dijela ili elementa stroja , odabire se kvalitet ČL od kojeg će se taj dio raditi .....Za dijelove dinamički opterećene bolji je ČL 4732 jer njegov sastav u tom odnosu elemenata daje povišenu čvrstoću uz vrlo dobru i žilavost, a žilavost je za dinamički opterećene dijelove čak bitnija od same čvrstoće.....da bi takav dio zadovoljio sve te parametre on mora biti poboljšan.......ako je dio samo zakaljen tada dolazi do jako povećane čvrstoće a do manje žilavosti i u tom samo zakaljenom stanju čelik ima jako povećanu čvrstoću i nedovoljnu žilavost i u dinamičkom opterećenju će puknuti........tko kuži kuži, jbg tko ne kuži ....neće nikad ni skužit.....

H&S, ve što si napisao o čelicima ide tako. Ja samo pratim dodatnu oznaku dali je žaren ili meko žaren.
Ali su mi nekako bolji izbor poboljšani čelici za dinamička naprezanja od čelika za kaljnje jer kaljeni ostaju u unutrašnjosti meki. A opet kaljenim dajem prednost gdje trebaju da zadovolje površinski pritisak ili habajuće površine ukoliko se na njima kreću ili gibaju drugi elementi.
A opet može kako ko hoće.
da u principu sve ovisi od namjene čelika što će raditi i koja su svojstva bitnija za te radne uvjete ....
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,379
Te radne uslove treba neko da prepozna. Međutim sad svi nešto to će da odradi program, hoće ali treba biti kvalitetan ulaz podataka da bi bio dobar rezultat.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ja sam ponovno napokon trijezan, citam sve ovo i fakat mi nije jasno zakaj si se zakačio na mene..OK razumijem te ,mlad sam i zgodan..ali opet..otrovan sam.

Dakle ja sam napisao: 4732 zakaliti obrusiti.
Svako ali svako kaljenje zahtjeva popuštanje..možda ima par primjera ali to su izuzetki.
Nisam imao potrebu pisati detalje jer ne baratam tom tehnologijom do nivoa da mogu reči npr. kaliti na 800 C popustati na 580 C ,qurac vremena.
Jer onaj tko bi to eventualno kalio zna a i pitao bi matiju kaj je to ili kaj želk od toga .

Također brušenje..nisam rekao mora ostavljati x dodatka za brušenje i brusiti prvo s korundom 80 a završiti s cirkonom 2000 jer to mora dogovoriti s brusačem.

Danas ima tehnologija gdje se površinska tvrdoča postiže hladnom premazom ali o tome mozemo kad bude dostupbo u wurtu i škarnicel pakiranju.
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
418
evo da ne radimo od jezika lopatu idemo sa propisom za proces Termičke obrade poboljšanja ČL4732.1.faza progrijavanje i kaljenje...Zagrijati na temp. 800-900 'C, na toj temperaturi progrijavati 1-1,5 h, ovisno od debljine komada i duže, kaliti sa te temp. u vodi, miješajući komad prilikom kaljenja da se izbjegne stvaranje zračnog mjehura koji će zajebat efikasnost kaljenja...ne idem u detalje.... 2.faza progrijavanje na temperaturu popuštanja od 530-670 'C, progrijavati min 2-2,5 h...ohladiti na mirnom zraku ...
to se naziva proces poboljšanja...
inače svi poluproizvodi , profili, šipke, poluge dolaze u isporučenom stanju već poboljšani i nije više ništa potrebno mrdati po njima, jer ćete samo pogoršati već poboljšano stanje....
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
pa hajde ti sad budi panetan..prvo piše i opisuje kako se čelik za poboljšavanje poboljšava a na kraju da je taj isti čelik poboljšan i da ga daljnom obradom možeš samo pogoršati njegovo poboljšano stanje....ni kapi više @H&S
Dečki,mislim da ste definitivno zagadili temu.
Ostani ti hladan i ignorirati kad te netko ide ispravljati bez razloga..
Isto tak na temi plug o navarivanju lemeša..ajde boga ti.

To je sve od mene..idem na gablec,xd ,amen
 

pila

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2023
Poruka
180
Ode strojopromet ima u ponudi celike sa i bez poboljsanja, ovisi za sta ti triba. Ako se triba tokarit "duboko" prema jezgri npr. prijelaz na osovini s 50mm na 20mm onda se moze uzet ne poboljsani jer toplinska obrada je najbolja na samoj povrsini, sta se ide dublje to se vise gube svojstva i triba ponovo toplinsku obradu. Ako je prijelaz s 20mm na 18mm onda se uzima vec poboljsani i problem rjesen.
Matija moja topla preporuka je da pitas nekog ko se bavi remontom motora i mjenjaca sta je najbolje, inace ces zavrsit sa osovinom od magneticnog aluminija;)
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,379
Kad se kupi 4732, uz izbor dodatne vrijednosti, on je kao takav predviđen za primjenu, i dobio dodatnu oznaku, jer ono što je H&S opisao to je urađeno jednom i bespotrebno je ponovo da se dira je se samo može izgubiti mehaničko svojstvo koje je imalo.. Za razliku od čelika predviđenih za kaljenje ugljanjičnih ili drugih legiranih, oni su (sirovi) I predviđeni su za termičku obradu ( nakon procesa obrade ) I njima se bitno mijenjaju osobine.
Ako neko želi da nešto praviti i onda to nosi na kaljenje ili još podizanje tvrdoće cementacijom to se ne radi sa 4732., to je bila bit komentara od g. H&S.
 
  • Like
Reactions: H&S

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,058
Znači trebam novu osovinu. koji materijal uzet?
Sad je fi 13 i 70mm duljine
Ja ti mogu pomoči sa ovim komadom pa si od njega napraviš.
Garantiram da za to za kaj tebi treba bude dobar, a obradiv je u stanju kakav je sad, kao i svaka osovina klackalica.

Pošaljem ti istom poštom kojom si ti meni slal ako trebaš, sutra, najkasnije prekosutra je tvoja ;)



 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
418
a koji ..4732 , zakaliti obrusiti
evo tvog neznanja

a zašto ne kaljen i obrušen na mjeru ..?
može on njega napraviti i od Č.0xxx pa nek se dere i proizvodi opiljke ...taman za novi motor da napravi razradu ..zašto ne bi išli naprijed i napravili bolje ako se može ?

eto ima stari uzorak , da sam na njegovom mjestu dao bi izmjeriti tvrdoču pa da vidimo tko je u pravu ,
matija ja plačam mjerenje tvrdoče ..nek se zna ako izbjegnem javno tu napiši da sam ***** .

Baš svaki mlatimudan mi soli pamet , zašto mene ispravljate ? , napiši svoje pa nek matija ili tko drugi odluči koga poslušati a koga ne .

Koliko mi se čini ova osovinica ima čvrsti dosjed na nosaču , znači zagrijati nosač da se ugura unutra , matija ispravi me ako sam krivo vidio na slikama ?

Ako ide lagano unutra na tom promjeru i ako je par stota tanja nego mora biti gubilo bude pritisak ulja .
Kojom obradom bi ti to napravio na stotu ?-možda tokarenjem i šmirglanjem među prstima ', objasni?

Č.4732 je upravo čelik iz te grupe za to , mogao bi i od Č.1530 ..ali sam namjerno dao "jači" i ako nemaš 4732 uzmi 1530 jer je jednako dobar za taj promjer .

ČL.ili Č. nebi kometirao to su dječja posla

Č.4732 je čelik za poboljšavanje , on nije poboljšan--on je "jači" od Ć.0xxx ali je i dalje čelik ZA poboljšavanje
Ako moraš zaobići kaljenje onda nabavi nešto od poboljšanih čelika .Teže se obrađuje ali može se .


A najbolje da uzmeš neki vijak 12/9 i bogu mir .
eto tvog neznanja, ovo poboldano si ti pisao.....jbt stvarno si tuka
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,761
Dečki, poštujem vaše iskustvo, ali se ponašate ko dva jarca.
Jel možete komunikaciju svesti na neku pristojnu razinu?
Ak nemrete, rješavate to prek privatnih poruka...a ak treba i potucite se...samo nemojte više razvodnjavati ovu temu.

Rasprave budemo preselili u birtiju, da ostanu, jer ima vrijednih informacija, koje je šteta brisati..ali malo poradite na načinu...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
zašto mene šalješ u birtiju ? , dobro znaš da pišem korektno i konkretno .. ne vrijeđam nikoga
I zašto mene trpaš u koš s njim?

On je krenuo citirati i ispravljati mene , valjda imam neko pravo da se obranim ?



Ako moji postovi ne spadaju u temu obriši sve od prvog mog upisa 4732 ..

hvala
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
418
Dečki, poštujem vaše iskustvo, ali se ponašate ko dva jarca.
Jel možete komunikaciju svesti na neku pristojnu razinu?
Ak nemrete, rješavate to prek privatnih poruka...a ak treba i potucite se...samo nemojte više razvodnjavati ovu temu.

Rasprave budemo preselili u birtiju, da ostanu, jer ima vrijednih informacija, koje je šteta brisati..ali malo poradite na načinu...
da mi je bliže dobil bi flisku 😂😂😂......napisao sam konkretno rješenje problema a sve koliko forumaško članstvo me ima priliku demantirati ako misle drugačije........ ostajem i dalje kod izjave da velečasni piše gluposti i neistine.....a što se tiče vrijednih informacija namjerno sam ih napisao javno da demantiram neukog i da ostane neka korist za normalne ljude na forumu........trebaš poslati velečasnog na hlađenje jer iznosi neistine . što se mene dotikavle slobodno obriši onaj postupak poboljšanja, a tko treba informacije iz ove domene slobodno me svatko nazovite na pp. lp
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,761
Opet ista priča: ko dva jarca - nisam ja, on je. Ne sudim o sadržaju (nisam dovoljno stručan, a rado bi naučil), ali način vam je neprimjeren.
Dajte malo obuzdajte ego, stvarno nema mjesta prepucavanjima u ovoj temi.


@H&S, još jedna primjedba... da ne pišem ponovno, pročitaj ovo:
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,379
da mi je bliže dobil bi flisku 😂😂😂......napisao sam konkretno rješenje problema a sve koliko forumaško članstvo me ima priliku demantirati ako misle drugačije........ ostajem i dalje kod izjave da velečasni piše gluposti i neistine.....a što se tiče vrijednih informacija namjerno sam ih napisao javno da demantiram neukog i da ostane neka korist za normalne ljude na forumu........trebaš poslati velečasnog na hlađenje jer iznosi neistine . što se mene dotikavle slobodno obriši onaj postupak poboljšanja, a tko treba informacije iz ove domene slobodno me svatko nazovite na pp. lp
Ko nije mašinac odnosno, ko nije izučavao mašinstvo neke stavke mu nisu jasne. Sve si ti dobro napisao , nema sta da se briše to je tako, ali sagovornicima to nije jasno i u čemu je razlika.
Ode strojopromet ima u ponudi celike sa i bez poboljsanja, ovisi za sta ti triba. Ako se triba tokarit "duboko" prema jezgri npr. prijelaz na osovini s 50mm na 20mm onda se moze uzet ne poboljsani jer toplinska obrada je najbolja na samoj povrsini, sta se ide dublje to se vise gube svojstva i triba ponovo toplinsku obradu. Ako je prijelaz s 20mm na 18mm onda se uzima vec poboljsani i problem rjesen.
Matija moja topla preporuka je da pitas nekog ko se bavi remontom motora i mjenjaca sta je najbolje, inace ces zavrsit sa osovinom od magneticnog aluminija;)
Upravo većina razmišlja kao i ti, ali to nije tako. Ti pišeš o kaljenom čeliku i poustovjećuješ ga sa poboljšanim.
Poboljšani čelik ima zagarantovani hemijski sastav, u tabeli mu je zagarantovana čvrstoće, tvrdoće.
Kada kupiš šipku D100 mm i kad je tokariš na prelaze, recimo 95mm, 55 mm i 22 mm, na svakoj debljini je ista tvrdoće i sva druga mehanička svojstva I na 95mm i na 22mm
U prodaji nemaš kaljenog čelika ( svojstvo gotovog proizvoda)već čelik namijenjen za kaljenje ( kao materijal ili sirovina).Napraviš osovinu onda na pojedinim mjestima je zakališ prema potrebnoj tvrdoći. E ako takav izrađen komad poslije neko obrađuje onda ima prelaze opadanje tvrdoće prema dubini.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Opet ista priča: ko dva jarca - nisam ja, on je. Ne sudim o sadržaju (nisam dovoljno stručan, a rado bi naučil), ali način vam je neprimjeren.
Dajte malo obuzdajte ego, stvarno nema mjesta prepucavanjima u ovoj temi.


@H&S, još jedna primjedba... da ne pišem ponovno, pročitaj ovo:
Ako nisi stručan da sudiš valjda si dovoljno kompetentan da u ime foruma i posla kojeg obavljaš za forum vidiš da me član vrijeđa i prijeti .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
e moj velečasni , izgleda da si ti najpametniji u selu,no davno su prošla vremena iz doba Ivice Kičmanovića,....kad su velečasni , fiškal i geodet bili najpametniji ljudi u selu......ČL.4732 je čelik za poboljšanje........on kao takav već poboljšan ima svojstva dobre tvrdoće a povećane žilavosti, u odnosu na ugljični tzv.obični čelik, i kao takvog se nema potrebe više kaliti ........A ako ga je potreba kaliti onda poslije kaljenja moraš i popustiti da dobiješ prava i očekivana svojstva tog čelika , a koji je predviđen za uporabu u dinamičkim opterećenjima .....zato nemoj da sa oltara lupaš gluposti , jer nikad ne znaš tko te sluša......naravno ja ovo tučem sve iz glave jer j....š googla 😂😂😂
evo da ne radimo od jezika lopatu idemo sa propisom za proces Termičke obrade poboljšanja ČL4732.1.faza progrijavanje i kaljenje...Zagrijati na temp. 800-900 'C, na toj temperaturi progrijavati 1-1,5 h, ovisno od debljine komada i duže, kaliti sa te temp. u vodi, miješajući komad prilikom kaljenja da se izbjegne stvaranje zračnog mjehura koji će zajebat efikasnost kaljenja...ne idem u detalje.... 2.faza progrijavanje na temperaturu popuštanja od 530-670 'C, progrijavati min 2-2,5 h...ohladiti na mirnom zraku ...
to se naziva proces poboljšanja...
inače svi poluproizvodi , profili, šipke, poluge dolaze u isporučenom stanju već poboljšani i nije više ništa potrebno mrdati po njima, jer ćete samo pogoršati već poboljšano stanje....
samo da izdvojim još ovo , u jednom postu piše da je 4732 več poboljšan i da ga ni slučajno dirati a u drugom opisuje kaljenje tog istog čelika ..boldano je da ne prepisujem

Također ima post gdje piše ne kaliti a ovdje točno opisuje tjek kaljenja za ovaj slučaj , pametno dosta ,
 
Na vrh