• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obnova Ursusa C-355 - popravni

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Nego kaj ima unutra?
Mora imati neku vrstu opruge koja gura ušice prema van. Može biti potkova, spiralna, torzijska...nije važan oblik.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Znam.
Nije važan njezin oblik, već uloga., kak sam napisal prije.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Kad sam ja u školu išel znala se razlika između opruge i osovine, možda sam trebal višu školu završiti pa bi bil školovaniji i znal razliku.

Mene da neko u dučan pošalje po oprugu a ovaj mi uvali osovinu ja bi se garant s trgovcom posvadil a on je izgleda u pravu.

Još me samo zanima koji bi bil naziv za polu osovinu pošto ona ima isto ulogu opruge. Ili bilo koja druga osovina koja je na torziju opterečena.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Postoje lisnate, spiralne, torzijske opruge. Dakle, različite izvedbe, iste namjene: pružanje reakcije na određenu silu (ili silu pretvorenu u moment u ovom slučaju).
Kak se zovu one šipke s ozubljenjem sa svake strane, na zadnjoj osovini Renaulta 4 ili Citroëna?

Može se to (krivo) zvati osovina (jer ne nosi teret) ili vratilo (ako prenosi moment)...svejedno je to u ovom primjeru torzijska opruga.
To kaj trgovci znaju pročitati naziv robe, ne mora značiti da je opis robe točan. Uostalom, nije to jedini primjer krivog naziva.

Razlika između poluosovine (zapravo poluvratila) je ta da vratilo mora prenositi moment s čim manjim uvijanjem, a uloga torzijske opruge je stvarati protumoment svojim uvijanjem, kak je slučaj na ovdje spomenutom primjeru ili peglati (amortizirati) torzijske vibracije.

Nevažno kak taj komad željeza nazvali, on ima ulogu balansne opruge.
I on je više opterećen ako se treća točka postavi u višu rupu (na Zetoru ili velikom Ursusu).
Zapiknuli ste se za terminologiju a ne za bit mojeg komentara.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Zato postoji ovo i nisam nikada imao problema sa torzionom osovinom, tj. sa pucanjem.
20200513_213015.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Zaboravil si na japanski šešir.

A te rupe oko kojih si se ti zapiknul s bolcnom su tu da bi se koristile sve i one nemogu napraviti nikakvu štetu torzionoj osovini. Da mogu nebi ih bilo, kontaš?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Marko, ne shvaćaš bit.
To kaj si pokazal na slici je graničnik pri rastezanju (dizajnu tereta).
Balansna opruga je opterećena pri stiskanju treće točke, kad vlečeš plug, tanjurače, podrivač...

Stiskanjem treće točke stalno se aktivira (drma) polužje u hidraulici.
Čim je treća točka zakvačena više, opruga se više uvija i polužje se više giba. Zato neki traktori imaju blokadu balansne opruge (Torpedo, Universal npr.)
Rupama se određuje osjetljivost hidraulike na vučni otpor i zato se teški i priključci koji ne zahtijevaju regulaciju vučne sile kvače nisko jer Zetor i Ursus nemaju te blokade.
U gornju prvu ili drugu rupu se kvače plugovi, a svi ostali priključci dolje.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Razumijem sta ti mislis, ali govorim ti da u praksi to tako ne moze.
Kad stavim toplink u donju rupu i zakvacim npr. tanjuracu i podignen do kraja, tada toplink stoji skoro pa okomito.
Recimo sa prskalicom, sijacicom i rasipacem (koji ne zahtjevaju finu hidrauliku to nikako ne bi funkcioniralo jer smetaju blatobrani i kabina, a ako rastegnem toplink da stoje ravno, pri spustanju stoje "izvrnuti" prema nazad.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Ma radi kak hoćeš i kak ti paše.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
Hmmm sjetim se škole.
Osovinu nismo smjeli zucnut ako je to nešto okruglo i okreće se, već vratilo a osovina je koja samo nosi teret. Mada u praksi se drugačije sporazmemo.

Torziona šipka😁
 
  • Like
Reactions: ZJ

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Kam bi bilo dobro zakopčati malčer čekičar? ja kopčam na prvu kao i Marko jel to krivo? :unsure:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Danas se nastavilo...
Nova pogonska lamela, kardanska lamela, pracne, sesirici, opruge, druk lezaj, poklopac motora sa semeringom...
Zašto ova tema ima dodatak popravni 🤭 🤭

Ovaj semering koji dođe s poklopcom nije bog zna kaj kvalitetan, a sretan buš ako je ravno nabit pa te takav dopal.

Jesu skupi dijelovi?
Za Ursusa pre skupi, naročito ovi sa slika.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Pre skupi su jer ne valjaju. Nek i duplo koštaju od ovih cijena koje su sad stvarno bagatelne ali da su barem na pola one kvalitete od nekad.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Kvalitete više kod nas nema i to sam svjestan...
Taj traktor se kod mene neće umoriti, tako da neću davati neke lude cifre za dijelove, a svakako će brzo biti i na prodaju, čim dođe nešto jače.
 

Najnoviji postovi

Na vrh