• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obnovljivi izvori električne energije - fotonapon, vjetar...

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
brijem da nema više viška , transport je moguč na drugi kraj svijeta ..nejde više višak u zemlju , samo kaj to završi ako i onaj plin
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pretpostavljam da ti je ONgrid sistem .
Kakva je zakonska regulativa kod vas u HR za postavljanje takvih sistema? Makar ukratko.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
OFF Grid ima smisla samo tamo gdje nema mreže.

Govorimo generalno o ON-Gridu. U Hrvatskoj to ide otprilike ovak:
Daš napraviti projekt, napišeš zahtjev HEP ODS-u (elektroprivredi, distribucija) i predaš projekt.
Ako ti odobre, tražiš izvođača (ne smije biti samogradnja radi dokumentacije) i daš napraviti elektranu. Istovremeno ODS-u uplatiš iznos od ~350e za novi ormarić i dvosmjerno brojilo, pa ga oni dođu ugraditi (jednog dana...).
Kad je elektrana instalirana i brojilo postavljeno, izvođač radova predaje dokumentaciju ODS-u i traži dozvolu za trajni pogon. Obično stigne za par dana (bar je takvo bilo moje iskustvo).

Glede obračuna energije: proizvodnja i potrošnja se (prema trenutno važećoj regulativi u HR) prebijaju na mjesečnoj osnovi unutar iste tarife (kod nas su dvije tarife (21-07 jeftinija i 07-21 skuplja zimi, ljeti pomaknuto za sat 22-08...). Višak proizvedene energije ti plaćaju kao 80% cijene same energije (bez mrežarine i ostalih dodataka), i novčano se prebacuje (akumulira) u preplatu.
Ako nema proizvodnje u nižoj tarifi, energija i mrežarina... se plaćaju po punoj cijeni, a ako ima (nikad ne može proizvodnja biti jednaka ili veća od potrošnje u u nižoj tarifi), prebiju se kWh, razlika se doplati (uzimaju se novci od preplate u višoj tarifi), tak da u većini godine (zavisno o krivulji potrošnje i veličini FNE) ne plaćaš struju. Tijekom mjeseci, kad je potrošnja veća od proizvodnje (generalno od studenog do ožujka), plaćaš razliku potrošnje-proizvodnje, u svakom slučaju umanjeni iznos od onoga bez FNE.
Od 1.10.2022. u HR ne treba platiti PDV na izgradnju FNE (materijal, radovi i cijena priključka) namijenjene za vlastitu potrošnju u kućantvu, pa je to za 20-tak % umanjilo cijenu početne investicije, a time i skratilo rok otplate iste ("ROI").

Konkretno, moja radi od početka kolovoza i nismo platili niti jedan račun nakon toga, a za prosinac je ostalo još 140e preplate... jedino smo u velikom višku kWh, da ne idem u detalje...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Zna neko kakvi su ovi paneli?

Spojio bi ovakva dva na onaj mali ongrid pretvarač od 700w
Da uradim test koliko imam sunca i proizvodnje.
Screenshot_20231218-122831.png
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
732
Po karakteristikama sam mislio da je poly, ali specs kaže mono, očito neki stariji tip. Dosta je glomazan za tako malu snagu. Spoji pa vidi kako se ponaša.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Spojio bi ovakva dva na onaj mali ongrid pretvarač od 700w
Da uradim test koliko imam sunca i proizvodnje.
Ne dva, nego 3 kom ;)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Veličina mi ne igra ulogu , više me zanima trajnost i efikasnost.

Zašto tri? Pretvarač je 700w a ova dva navodno 760 , nije valjda da toliko lažu.
 

amajic

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2021
Poruka
162
OFF Grid ima smisla samo tamo gdje nema mreže.

Govorimo generalno o ON-Gridu. U Hrvatskoj to ide otprilike ovak:
Daš napraviti projekt, napišeš zahtjev HEP ODS-u (elektroprivredi, distribucija) i predaš projekt.
Ako ti odobre, tražiš izvođača (ne smije biti samogradnja radi dokumentacije) i daš napraviti elektranu. Istovremeno ODS-u uplatiš iznos od ~350e za novi ormarić i dvosmjerno brojilo, pa ga oni dođu ugraditi (jednog dana...).
Kad je elektrana instalirana i brojilo postavljeno, izvođač radova predaje dokumentaciju ODS-u i traži dozvolu za trajni pogon. Obično stigne za par dana (bar je takvo bilo moje iskustvo).

Glede obračuna energije: proizvodnja i potrošnja se (prema trenutno važećoj regulativi u HR) prebijaju na mjesečnoj osnovi unutar iste tarife (kod nas su dvije tarife (21-07 jeftinija i 07-21 skuplja zimi, ljeti pomaknuto za sat 22-08...). Višak proizvedene energije ti plaćaju kao 80% cijene same energije (bez mrežarine i ostalih dodataka), i novčano se prebacuje (akumulira) u preplatu.
Ako nema proizvodnje u nižoj tarifi, energija i mrežarina... se plaćaju po punoj cijeni, a ako ima (nikad ne može proizvodnja biti jednaka ili veća od potrošnje u u nižoj tarifi), prebiju se kWh, razlika se doplati (uzimaju se novci od preplate u višoj tarifi), tak da u većini godine (zavisno o krivulji potrošnje i veličini FNE) ne plaćaš struju. Tijekom mjeseci, kad je potrošnja veća od proizvodnje (generalno od studenog do ožujka), plaćaš razliku potrošnje-proizvodnje, u svakom slučaju umanjeni iznos od onoga bez FNE.
Od 1.10.2022. u HR ne treba platiti PDV na izgradnju FNE (materijal, radovi i cijena priključka) namijenjene za vlastitu potrošnju u kućantvu, pa je to za 20-tak % umanjilo cijenu početne investicije, a time i skratilo rok otplate iste ("ROI").

Konkretno, moja radi od početka kolovoza i nismo platili niti jedan račun nakon toga, a za prosinac je ostalo još 140e preplate... jedino smo u velikom višku kWh, da ne idem u detalje...

Koliko te kostalo sve zajedno dok si poplacao msterijal ruke dozvole? Koliko treba proci vremena da se isplati?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Ne, ne lažu, nego se paneli obično "predimenzioniraju" 20...40% u odnosu na snagu izmjenjivača ("over-panelling"), da imaš pristojnu proizvodnju i u dane kad je sunce slabije.

Koliko te kostalo sve zajedno dok si poplacao msterijal ruke dozvole? Koliko treba proci vremena da se isplati?
Računaj na cca 9...10t kn/kW snage izmjenjivača. Umanjeno za iznos poticaja ako (i koliko) ih dobiješ.
O isplativosti ne mogu govoriti, jer nemam punu godinu pa ni ne znam kolike budu uštede (sve dok se ne promijeni način obračuna energije). Uglavnom, u ovih 5 mjeseci "zaradila" je oko 4500 kn (toliko smo lani platili struje u istom razdoblju).
Ustvari, isplatila se onog dana dok sam potrošil novce, jer nije napravljena kreditom nego ušteđevinom...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
A ako je puno sunce a paneli prejaki hoće li smetati pretvaraču.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Neće. Ograničenje su napon i struja, pa pogledaj podatke izmjenjivača.

Voc =41,7V, znači ukupan napon bi bil ~125V - pogledaj kaj piše na izmjenjivaču (ako je nazivni ulazni napon manji od 125V, onda ne smije više od dva panela)
Imp = 10,92A, (odnosno Isc = 11,42A) - pogledaj koja je najviša ulazna struja. Ne vjerujem da je manja od 15A, jer su svi današnji paneli oko 11A.
Pretvarač ne može dati više od svoje deklarirane snage, pa onda "reže" mogućnosti panela (power "clipping").
Ako ne prekoračiš struju i napon, neće se nikaj dogoditi.

Napominjem da pri montaži svi paneli moraju imati isti nagib i orjentaciju ;)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Neznam kako si došao do ovih 125v.

Znači radi se o mikro pretvaraču od 700w , panele bi spajao paralelno.

500W/600W/700W Specifications:


Input Data (DC, PV)


Number of Input MC4 Connectors: 1 Set

MPPT Voltage Range: 24V-40V

Working Voltage Range: 18V-50V

Maximum Input Voltage: 50V

Starting Voltage: 18V

Maximum Input Power: 500W 600W 700W

Maximum Input Current: 20A 24A 28A



Output Data (AC)

Single-Phase Power Grid Type(optional): 230V

Maximum Output Power:500W 600W 700W

Rated Output Power: 490W 580W 650W

DC Input: 18V-50V

AC Output Voltage: 180V-260V

Frequency Range: 50/60HZ Auto

MPPT Range: 24V - 40V

Solar Panel Voltage: Vmp30-39V; Voc38-46V

Certification:CE
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Obzirom da nisi napiaal tip, pretpostavljam sam da idu serijski, kak na svim većim izmjenjivačima.
Očito nije tak, pa onda idu paralelno.
Na tvom bi mjestu tražil takve panele ali veće snage (ima ih, samo ih treba potražiti. Takvi paneli daju veću struju, obzirom da ova dva mogu dati ~22A ukupno
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Bi, samo toliko bude davalo kraće vrijeme, dok je sunce okomito na panele.
 

Najnoviji postovi

Na vrh