• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obrada zapuštenog zemljišta

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Onda ti univerzali nisu za pola poslova koje jedan traktor mora obavljati..
Kak onda kultivirati s njim, spricati kukuruz, piliti drva, cjepati drva, vrtjeti krunjac, okretati sijeno, zgrtati sijeno i jos brdo takvih poslova, a to su sve poslovi na kojim traktor radi na pol gasa ili jos i manje..

Ivan, moj univerzal radi sve te poslove, šprica, pili drva, vrti krunjač, i radi na malom gasu (pr. krunjač vrti na ler gasu na hiledarki kardana i ne osjeti), al moraš znati da je to za traktor od 64 konja lagana šetnja, a kad ima plug ili frezu gas je skoro pa do kraja... općenito je poznato da što teži posao traktor radi (bilo koji traktor), treba mu jači gas, ne samo zbog snage motora koji razvija onda nek i zbog boljeg podmazivanja, hlađenja... smiješni su mi dedeki koji oru s 539 na 1200 okretaja i ona se čude nakon par godina zakaj traktor nema šusa.. al sad smo već u off topic, poanta je da Tinekov sused preveć špara svog univerzala :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Ne špara Univerzala, već špara gorivo.
To me podsjeća na one kaj kupe Ferarija, pa vele da im puno troši :D:

Ovo kaj željko govori za klipnjače...bilo je problema na nekima, jer se valjda leteći lager okrene ili nekaj tak. Nema previše veze s okretajima, već sa srećom na kakvoga se naleti.
Taj motor jednostavno voli okretaje i najbolje se osjeća iznad 2000 rpm.

A tjerati cirkular ili pak elevator za sijeno s njim...hmmm...nekak mi je prevelik za to. To je posel za jednocilindraše
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,217
Kad smo kod šparanja,traktor ima 200 radnih sati a star je 12 godina :icon_weed:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Jel bar ikad promijenil ulje?
Ulje stari i s vremenom, ane samo s radnim satima.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,217
Nebi rekel da je
Čak jedva prvi pogon isključiš jer nije razlaufan :mur:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
To je zato kaj neznaš. Pogon se isključuje cimanjem naprijed-natrag, a uključuje u vrlo laganom hodu.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ZJ klipnjače su pucale na maloj pesnici kod klipa ali tako da su ostale zakopčane samo je počelo zvrčati na puknutom dijelu su bile jako porozne Hasan je nabavil starije i od tad ne pucaju on je rekel da su pukle zbog malog gasa oba puta popucale u ler gasu i da ih se namjenjal na 643 i još začinil govor mrmljanjem na Rumunjskom radilica oba puta preživjela kod šogija .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Čul sam za to i to samo za 643. Zanimljivo, motor je isti kao na 640, a tam toga nije baš bilo.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,217
Probal sam s cimanjem i jedva smo ga isključili,kod kolege na 530 pomaknes rucku s prstom i ugašen je,naravno kad kuplung stisnes
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Moras stati da iskljucis prednju vucu,bar kod mene,i to je veza sa kuplungom. Ukljucujem ga normalno u laganoj voznji. Jedino kad pocne proklizavati onda zaustavim i ukljucim prednji most.
Kod vecine traktora je prednja osovina malo brza od zadnje i zbog toga se teze iskljucuje i mora se ponekad malo vratiti unazad.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kuplung teoretski nema apsolutno nikakve veze s prednjom vučom, no kak ste pisali, dovoljno ga je pritisnuti tek toliko da "otpusti" prednji pogon, odnosno iskopča ga, kod mene na Sameu je dovoljno nakon što se dugme isključi samo malo oduzeti gas i prednja vuča se iskopča.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Tarupiranje ne tako jako zapustenog tla,strnik poslije berbe psenice,nije to tako lose izgledalo prije mog odlaska na more,a nakon povratka za nevjerovat. Druga slika neuspjele kuruze,gdje je ove zime bilo metar i pol vode,covijek vise to nije mogao gledati kako to ne raste i zvao me da mu istarupiram to.
 

Prilozi

  • IMG_20140823_140839.jpg
    IMG_20140823_140839.jpg
    45.1 KB · Pregleda: 184
  • IMG_20140821_153158.jpg
    IMG_20140821_153158.jpg
    61.9 KB · Pregleda: 197
  • IMG_20140821_153206.jpg
    IMG_20140821_153206.jpg
    53 KB · Pregleda: 197
  • IMG_20140224_160838-1.jpg
    IMG_20140224_160838-1.jpg
    25.6 KB · Pregleda: 185

goran007

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
pozdrav
danas smo probali orati zemlju koja nije obradjivana 3-4 godine..
ima metar i nesto visoke trave ,a stara kuruzovina je vec i strunula.
uglavnom orati se ne moze posto trava stopa plug.
da li plug ne valja,ili tu treba roto malcer ili koji malcer vec.
i jos jedna stvar.
imam priliku pojeftino kupiti roto frezu,koja ce mi isto trebati..ali prepostavljam da se ta trava ne moze samljeti s njom...ili ?
ili moze li mi neko jednostavno reci sto bi bilo najbolje i s cim pripremiti tu zemlju za jesensku sjetvu..
eto..hvala
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ne može. ne može frezom sve i da hoće. a da ti piše lokacija, možda bi se moglo i pretpostavit kakvu zemlju imaš :icon_e_biggrin:
izmalčiraj, pa sačekaj bolje vrijeme. ne može se krompir vadit kako treba, a ne da se priprema za sjetvu, još tako neobrađivano. sačekaj 2 tjedna prije sjetve pa onda ori :D:
 

goran007

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
dva tjedna ?ja sam mislio da valja sto prije izorati tako da je lakse kasnije pripremiti.
ja sam selo do kolege MF698..zemlja je teska i glinasta..
uglavnom nista bez malcera ako je tako
..
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
sad ako je preoreš, bit će kamen do jeseni. pogotovo ako je teška zemlja. ako je možeš eventualno plitko preorati, cca 15 cm, da ne raste korov. a onda u jesen kako treba, samo je pretanjurat prije drugog oranja. osim ako nemaš dobar traktor i plug, ali bolje da se potanjura prije.
 

Najnoviji postovi

Na vrh