• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obrada zapuštenog zemljišta

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
824
Prvo izmalčiraj pa potanjuraj i onda duboko oranje i priprema za sjetvu.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ma malčiraj obavezno,jel češ teško to kvalitetno poorati,pa oranje deset dana prije sijanja,od prilike,da se malo slegne brazda,lijepše če se pripremiti,i u sijetvu poslije toga.
 

goran007

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
dobro.
samo sto toga ima oko 30ak ha..
treba to samljeti.
da li je za imt 560 dosta malcer od 2m ?
volio bii da je jos veci ali ne znam hoce li moci raditi..
tako da znam sta da kupim ili unajmim mozda
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Čekaj malo. Planiraš raditi 30 ha, a postavljaš takva pitanja. Okani se toga, propali su i puno iskusniji od tebe. Bez uvrede.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
A s kakvim si plugom probao orati kad veliš da se štopa??

Ja sam s 565 i jednobrascem 16" zaoravao travu preko 2m da se ništa nije vidjelo vani i nije se štopalo, a išlo je samo tako :)
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
veći malčer od 2 m za 560? nedaj bože. u 30 ha bi ga pojeo. nego, ne želim bit zloban, ali mislim da ti je u tom slučaju najbolje pozdravit se s operacijom oranja. ne mislim da odustaneš, nego fino, nađi nekog s poštenim traktorom (560 je dobar traktor, ali to mu je velik zalogaj) i nek ti taj netko to izore. a ti, ako već hoćeš, tanjuraj i sij. mada, bilo bi dobro i barem jedan prolaz teškom tanjuračom da ti neko napravi. e sad, ako se uzme cijena oranja od 300 kn/kj, a ti imaš 52 jutra, to dođe jako puno novaca. i nek je jedan prolaz tanjuračom 100 kn i to je jako puno novaca. to ti je odprilike novaca za koliko bi mogo kupit još jedan 560, barem starog tipa. a di je još sjeme. ako misliš sijat pšenicu, to ti je minimum 9 t sjemena, a koliko će koštat ove godine, strah me je i pomislit. to su velika ulaganja za početak, a uvijek je pitanje koliko će se uloženog vratit. i hoće li uopće. mislim da ti je pšenica najjednostavnija, ako si početnik, a ne bi bio loš ni ječam. pod uvjetom da ga imaš kome prodat. ako imaš s čime to obavit, radi.
kad je to već tolika površina i nije rađena 3 godine, ne bi bilo loše da probaš s ekološkom proizvodnjom. rotacija soja-pšenica, a kasnije nešto od alternativnih kultura. ako se smije znati, kako si došao do tolike parcele?
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
itp, račun dobiti i gubitka ti je ok, samo čovjeku savjetujete da poore dva tjedna prije sjetve, onda je već trebao krenuti s oranjem ako misli tih 30 ha riješiti na vrijeme
kaj se malčera tiče, 2 metra mu je puna kapa u ozbiljnoj travi, ako se 3 godine nije radilo, tu već ima svega nutra tak da se bu trebalo malo sporije drncati
po meni, ja tu ne bi stavljao žito, nek bi malčiral i ostavil do 10 mj. da to malo preprhne i krene friška trava iz sjemena, onda duboko oranje i do proljeća mir pa onda kukuruz i s duplim špricanjem da se riješi većina korova, a tek slijedeće jeseni žito.
 

goran007

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
plug je olt alkar 2x12 nema crtalo i jedna mu daska fali.to smo narucili pa cemo montirati.
neki dan sam gledao malcer od 150cm.meni prihvatljiva cijena ali sam odustao posto je mali zahvat..
mislio sam da moze tjerati 560 vise od toga.
kad bi sa tim malcerom toliku povrsinu samljeo.
al eto.mozda sam pogrijesio sto ga nisam uzeo
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
Itp ja neznam ko radi za tako male novce kaj si ti reko 300 kn za jedno Jutro,a ovo za 560 i dva metra malcer mogo bi radit ali sa y nozem do mu je lakše i nebi ga satralo 30 ha
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
300 kn ral oranja??

Pa ja sam uvjek išao po 400, al sad zadnjih par godina kak je sve poskupjelo idem i po 500 kn ral.



A kaj se tiće ovih 30Ha, jel ti to imaš u komadu?? Tvoja privatna zemlja??

Inače, 560 ti nije traktor za takvu površinu, još pogotovo ako je stara tipa, mislim napravit će on to, ali ti budeš poludio.
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
Kod mene je ral oranja od 800 do 1000 kn,a ja radim od 500 do 600 kn a ovo za udobnost i to sanana je u pravu
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
ral oranja po 800-1000 kn?! dajem otkaz i dolazim u tvoj kraj orat uslužno :)
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,229
Ma ajde, pa traktror poore tih 50 jutara, samo kako bude vozacu, to je pitanje, pogotovo na Imt-u, kako veli kolega Sanana..
A kaj se tice oranja, to se sa 2x12 poore za dva tjedna, mozda i prije, ako nebi bilo nikakvog kvara..
Jos ako je zemlja u komadu, kud ces bolje..
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
@ibosilj, pa zato mu i kažem da nekome plati oranje inače će stvarno sad morat počet orati. a kod nas su cijene takve. pretpostavljam da nema kod vas na sjeveru manje traktora ili da je skuplje gorivo. prošle godine sam ja plaćao 300 kn/kj oranja kad sam bio bolestan. tanjuranje je oko 150 kn jedan prolaz, a kad je par jutara onda je 100. ako netko stvarno daje 1000 kn po jutru oranja, onda svaka čast. treba bit majstor da se to uzme. ove cifre na abarthovoj tablici su najbliže našima.
ja sam mu preporučio pšenicu jer mislim da bi mu se s tolikom površinom isplatilo ući u ekološku proizvodnju. to ne znači da me mora poslušat. a vjerojatno, na žalost, ni neće.
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
Za 300 kn idem orat ako mi je gorivo badava "ibosilj"pa nebi mi valjda bio konkurencija
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Nikako kolega, ti nadi igrace koji placaju 1000 kn za ral oranja, ja orem i ti meni das 600, zaradis 400 kn nit oral nit kopal :)
Itp, sve stima, ali opet tvoje cijene su mi premale, one sananine mi izgledaju najrealnije, jedino ako ti nije oral neki frajer s novim strojem, nalo vecim koji to brze odradi s manje goriva.. al opet, di mu je onda amortizacija stroja, prikljucka...
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
Ma tu nema nikakve logike ic orat za 300 kn osim da si gotov za pol vure po meni 500 -600 kn je najrealnije
 

Najnoviji postovi

Na vrh