• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Odgoj konja-ždrebeta

Ceky

Novi član
Tu od
2 Ožu 2014
Poruka
10
Eto otvori sam ovu temu da bi se malo izmjenila iskustva o odgoju ždrebaca i odraslih konja. Ja sam tek počeo sa konjima oduvijek sam to želio i eto došloto doba da imam hrv. posavca ždrebicu 7mj staru, a sa konjima radim oko godinu dana tako da nisam neki stručnjak ali neke osnove znam. Eto ako netko zna odgovor na pitanje neka kaže, ta ždrebica je kod mene 2tj i zavezana je i postala je nemirna tj živčana pošto nisam imao vremena napravit ispust i boks prije kupnje radim ga sada u utorak ce bit gotov, pitanje je kad ja nju pustim u boks i u ispust da ima svoju slobodu dal ce se ona smirit? Naravno za to smirivanje je potreban rad sa njom! Eto toliko. A ostali navalite pišite iskustva dobra, loša.!!!
 

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
baš se nekaj ne razmem u konje ali da ti nekaj napišem.da malo ovo tvoje pisanje preokrenemo pa to stavimo iz čovjekovog kuta gledanja.dakle,uzmeš dijete od 10 godina i gurneš ga 2 tjedna u samnicu.nakon toga ga pustiš u dvorište koje je ograđeno 2 metra visokim zidom.tvoje društvo bi mu koliko toliko odgovaralo i vjerovatno bi se (valjda)pristojno ponašal(zavisi koliko bi dnevno imal tvoje društvo).ali,jeli bi se isto tak "pristojno"ponašal kad bi ga pustil u društvo vršnjaka(nakon nekog vremena--par godina--više- manje).
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Kebir, nije bas dobra usporedba konja i covjeka.

Ceky, osnova svega ti je da zdrebicu naucis da daje dizati noge i da ju ucis da se vodi na ularu bez zvale i to za pocetak jednostavne radnje. Napred nazad i okretanje lijevo i desno. To ti je za pocetaj dovoljno. Ako te bili kaj posebno zanima slobodno pitaj
 

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
i konj(životinja) i čovjek su isto.nisi ti još toga puno videl i doživel.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Kebir, to kaj sam ja vidio a kaj ne pusti. Niti ti poznajes mene niti ja tebe pa onda nema potrebe za nadmudrivanjem ko je kaj vidio. Usporedba konja s covjekom je potpuno kriva.

Ceky, jel ti zdrebica ima vec kakva osnovna znanja ili si ju kupio od tipicnog uzgaivaca HP koji nista nije radio s njom?
 

Ceky

Novi član
Tu od
2 Ožu 2014
Poruka
10
Gajtan, ima znanja al još treba puno radit otprilike sve zna napola, recimo hodat u tebe, dizanje nogu, ulazak u boks. češljanje joj ide jako dobro pošto uživa u tome. sta ti imaš od konja? neki mi kažu da nebi smio lonžirat ždrebe a neki kažu da ali jako malo recimo 10-ak minuta??? šta kažeš na to?
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Ja imam trenutno 10 komada. HH i dva lipicanca za jahanje. Jednu frizijsku kobilu. Po meni bi trebalo do 10 mjeseci starosti odraditi sve do lonžiranja. Znaci vođenje, dizanje nogu i timarenje. Vošenje u toj mjeri da ju vodiš na štrinu a ona te prati mirno i bez jurcanja ili da te pokušava prestici i raditi gluposti. Dizanje nogu da možeš normalno primiti nogu i s rajzerom cackati po žabici. Timarenje da možeš ju dirati bilo gdje a da se ne buni, po glavi, ušima,leđima, trbuhu, nogama...

Lonžirati nema potrebe prerano i kad ju pocneš lonžirati ne treba forsirati. Po 10 - 15 minuta jer je mlada i pada joj koncentracija prebrzo pa je onda duže lonžiranje kontra produktivno. I te vježbe bi trebale biti jednostavne. Znaci lonža od nekih 7 metara i lagano hodom za pocetak i nauciti ju da na rijec krene i stane, pa tako malo po malo.U svakom slucaju nema potreba za forsiranjem jer i onako imaš vremena do njene 3 godine kad se bude mogla jahati. Što bolje i što temeljitije to odradiš imati ceš manje problema kasnije s ujahivanjem i ucenjem finih komandi
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
evo ja imam volju za konje i nesto malo sam jahao ali nisam imao vremena da se bavim time nazalost:icon_e_sad: ali nesto se bude promijenilo sto bi bilo najbolje za mladog i neiskusnog jahaca ,stari i dobro ujahan konj ili po preporuci mentora zdrijebe koje ti odgojis sam
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Za neiskusnog jahaca je najbolji dobro ujahan i miran kastrat.
 

GricGric

Novi član
Tu od
17 Tra 2013
Poruka
24
Upravo kupili mladog cujzeka ili ti ždrebe
Bude posla koliko volis da ga naucimo kulturi :)
 

GricGric

Novi član
Tu od
17 Tra 2013
Poruka
24
evo ja imam volju za konje i nesto malo sam jahao ali nisam imao vremena da se bavim time nazalost:icon_e_sad: ali nesto se bude promijenilo sto bi bilo najbolje za mladog i neiskusnog jahaca ,stari i dobro ujahan konj ili po preporuci mentora zdrijebe koje ti odgojis sam

Ovo mi se cini najboljom opcijom
Nikada neznas kada uzimas odraslog konja koje traume ima, koliko losih gospodara je prosao ...
I onda se cudimo kada konj podivlja na neke postupke ...ili ih nece izvrsiti..
Da, ždrebe je najbolja opcija..
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
A ko ce ujahati i odgojiti to ždrebe ako covjek ne zna raditi s njim?
 

GricGric

Novi član
Tu od
17 Tra 2013
Poruka
24
Postoje stručne osobe koje to mogu odraditi ako vlasnik ne uspije...

no ne vidim zašto nebi uspio ako se puno bavi s konjem ... ako ima dovoljno strpljenja, ljubavi i čvrst autoritet....
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
To je i meni covjek rekao koji ih drzi,da je malo zdrijebe najbolje,jer ono raste uz tebe i ima te vremena upoznati a i ti njega.Lijepo ga po malo ucis na red i rad,dizati nogu,na naredbe....
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
To je sve ok, najbole je uzeti mladog konja i od pocetka ga uciti sve. Problem nastaje ako ne znaš kaj i kako ga uciti. Ljudi cesto odgajaju konje kao pse a to je pogrešno jer konj nije pas i psiha mu je drugacija i totalno drugacije funkcionira. Nemojte se zavaravati, da je odgajanje i ujahivanje konja nešto jednostavno, lagano i da to može svatko.

Ja ne ocekujem da meni tu sad netko nešto vjeruje preko foruma ali raspitajte se kod ljudi koji rade s konjima.

Veliki je problem i to što ludi imaju krivu percepciju kaj je to ujahan a kaj najahan konj i kaj uopce znaci ujahati konja. Vjerujte da je to postupak koji traje. Sve pripreme za ujahivanje se odrade do tri godina starosti a kad ga s tri godine pocneš ujahivati taj postupak dok konj nije skroz ujahan traje minimalno 4 mjeseca pa na više i to uz svakodnevni rad.

Problem nastaje kad ljudi misle da znaju kaj rade pa rade krivo. Vjerujte vidio sam konja i konja, pa i sam imam konje i to je sve jako lijepo i divno ali pogrešnim odgojem možete stvoriti ubojicu. Imajte u vidu da je to životinja koja je višestruko jaca i teža od covjeka i da je samo jedan udarac dovoljan da vas spremi u invalidska kolica ili cak ubije.

Eto, ne bih da sad neko misli da držim propovjedi ili nešto takvo samo hocu da ljudi razumiju da se ne radi o igri i da to sve treba svatiti ozbiljno.

Evo pogledajte ovaj kratki video da bi me bolje razumjeli o cemu se radi. Od pocetka videa konj pokazuje znakove kako bi se sve moglo završiti kako se na kraju i završilo. Ovaj konj radi bez opreme, znaci bez oglavine ili lonže a vlasnica radi s njim kao da je par što je pogrešno. Konja nagrađuje nagradama u vidu hrane što je apsolutno pogrešno i još ne cita govor njegovog tijela. Pogledajte Video:

https://www.youtube.com/watch?v=6-BBKdj8WZU
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh