• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Odgoj konja-ždrebeta

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Ma dobro, nikad nije kasno a i sad su konji toliko jeftini da je to strašno. Najlakše ga je kupiti.
 

reCenter

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
117
Tema je stara, a ja friški vlasnik mladog ždrebca :)

Haflinger godinu dana star, družio se i vodio samo uz mamu, navikao tek na ular i to je to. Sve ostalo ne zna. Tjedan dana je kod nas, ne da se baš ni voditi, hoće gricnuti, propeti se na zadnje, pravo malo zlo :).

Znam da mu treba dati vremena da se navikne i na nas, na novu štalu, ispust.

Šta dalje, konstruktivne sugestije dobro došle, hvala.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Stari moj, prva greška ti je kaj si kupil ždrebe a nemaš iskustva. Druga grška je kaj si kupil muško. A trecu samo mogu pretpostaviti, a to je da nemaš namjeru kastrirat..
 

reCenter

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
117
Prika, nemoj ljutiš, al komentar ti je na nivou lokalnog seoskog niškoristi mudrijaša.

Naslov teme je nešto drugačiji.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
A kakav komentar ocekuješ? Ako ocekuješ da ce ti netko dati carobnu formulu za odgoj ždrebeta onda se u startu varaš. Najveca moguca greška je kupiti ždrebe ako nemaš iskustva i ako nemaš pojma o tome, a ocito je da nemaš pojma ako tražiš savjete na forumu. Takve stvari se ne uce preko foruma.

Odgoj konja je ozbiljna stvar a krive metode + neznanje dovode do ozbiljnih situacija. Pogotovo kad se radi o pastusima. S pastusima treba znati kaj radiš. Jer da nije tako svi bi bili pastuhari. Cak i na državnoj ergeli su samo pojedinci zaduženi za pastuhe. Za to postoji razlog...

Ovo ti je jedan od rezultata kad ne znaš kaj radiš:

http://net.hr/danas/crna-kronika/bo...konj-udario-straznjim-kopitima-ravno-u-glavu/
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Gajtan je potpuno u pravu, bez veze se ljutite, s pastuhom treba znati, nije to za svakoga. Do sad smo imali na gruntu dva pastuha, čistokrvna engleska toplokrvnjaka, 03.03.16. smo dali kastrirati jednog, jednostavno je tjerao svoju "igru" i to je već pomalo prelazilo u opasnost. Na grunt je došla i kobila, i ne daj Bože da mu dođe želja pa da se propne i poklopi jahačicu na kobili. Sad je kastrat i po naravi se preporodio, i on, a bome i mi. Stalno si morao biti na oprezu da te ne gricne, znao je i ritnuti, na sreću u prazno. Pastuh nije mali mačić, to je terminator ako mu nisi pravi gazda. U stvari možeš si misliti da si mu gazda, tako dugo dok se u blizini ne pojavi kobila koja se tjera, e onda istina dolazi na vidjelo, i najčešće padaju iluzije, sreća je ako sve prođe bez tjelesnih posljedica. Ne po konja, njemu najčešće nije ništa, nego po samouvjerenog gazdu.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Zapravo je najcešci slucaj da ljudi bez iskustva odgoje ubojicu ili nešto korak do toga. Na kraju konj plati glavom jer završi u klaonici nakon kaj više gazda ne zna kaj bi s njim. Ja imam pastuha doma, miran je i poslušan kao janje jer zna ko je gazda.

Ljudi vrlo cesto griješe jer konja odgajaju kao psa a to je potpuno pogrešno jer je psihologija biljojeda potpuno drugacija. Konj je po prirodi lovina, a pas lovac i to su dva razlicita pojma. Osim toga ljudi zanemaruju koliko je konj velika i jaka životinja.

Konjski ugriz je daleko gori nego ugriz velikog psa, a to sam cak imao prilike i vidjeti.
Možda je netko od forumaša bio prije par godina(ne znam tocno koje je to godine bilo) na sajmu u Gudovcu kad je pastuh ugrizo gazdu? Otrgo mu je sve mišice s podlaktice.

Ako kužiš psihologiju konja onda nemaš nikakvih problema. U prirodi pastuhe odgajaju kobile, da bi ga držao pod kontrolom moraš biti spreman odgajati ga kao kobila
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Prvi pastuh nam je bio 12 godišnji Dač, miran, dobročudan, nikad nije ni pokušao ritnuti ili ugristi bilo koga. Tako dugo dok na konjičkim igrama tu kod nas u Hrastovskom, neoprezna vlasnica neoznačene kobile koja se tjerala nije zavezala kobilu kraj njega. Nastao je pravi rusvaj, topla krv radila je svoje, na sreću bez povrijeđenih, ali Dač je morao doma, za njega više nije bilo natjecanja. Sin mi se skoro rasplakao, onako miran konj pa da poludi kraj kobile. Sada imamo Luckasa, 9 godišnjaka, ranije je trčao utrke, znači bio je među raznim konjima, ali kad su mu hormoni podivljali, tjerao je svoje. Sad nakon kastracije, sin ga može jahati bez ikakve opreme, poslušan je za ne povjerovati. Ponekad zna u toru njuškati kobilu, od zada, obično ga kobila malo ritne, ali još se nije propeo da skoči na kobilu. Za držati i odgajati bilo kakvu živinu, treba znanje i iskustvo, nije to ono lako ćemo. Odgojio sam bika skakača, umiljatog, mirnog, ali ako se krava ili junica ne tjera dobro pa ga ne pusti, imam dosta posla da ga onako razočaranoga pospremim na mjesto. Pastuhe ljudi obično uzimaju s namjerom da bude skakač, da zarade s njim novce, ali tu se najčešće dogodi da poslije prvog skoka gazda više nema vlast nad njim i tu je priča gotova. Gazda ostaje i bez planiranih novaca, i bez vlasti nad životinjom.
 

reCenter

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
117
Po čemu ste zaključili da se ljutim?

No općenito postavljanje stvari da su pastusi, pri tome haflinger, nekakvi ovodobni tiranosaurusi su presmješne.

Uz sve te priče o pastusima ljudožderima, osobno sam viđao vrlo loše odgojenih kobila recimo dok imaju ždrijebe lomile su sve oko sebe ako bi neko prismrdio koralu. Također se naslušao priča o zloćudnim i podmuklim kastratima.

Dakle ako imate konkretnih šta i kako sa mladim konjem, ždrebcom u nekim mogućim situacijama i u ispravljanju loših navika, samo dajte pa da se vratimo na temu iz naslova.
 

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Po čemu ste zaključili da se ljutim?

No općenito postavljanje stvari da su pastusi, pri tome haflinger, nekakvi ovodobni tiranosaurusi su presmješne.

Uz sve te priče o pastusima ljudožderima, osobno sam viđao vrlo loše odgojenih kobila recimo dok imaju ždrijebe lomile su sve oko sebe ako bi neko prismrdio koralu. Također se naslušao priča o zloćudnim i podmuklim kastratima.

Dakle ako imate konkretnih šta i kako sa mladim konjem, ždrebcom u nekim mogućim situacijama i u ispravljanju loših navika, samo dajte pa da se vratimo na temu iz naslova.
Ako si konja kupio u Zagrađu , ja mu sa 6 mjeseci čistio kopita na sve 4 noge. Ždrijebe ispravno 100 % . No međutim, što stariji to kurčevitiji i razmaženiji. Pusti ga u koral i navikavaj ga na sebe i tjeraj u red. Ako ne misliš pripuštati vadi jaja van. Lakše tebi, lakše njemu.
 

reCenter

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
117
:(happy):

Da taj je, lijep ždrebac :)
I ja sam mu jučer čistio, daje noge gotovo bez problema, prvi put da sam mu čačko po kopitama i sve prošlo bez puno natezanja.

U laufu je, tako ga mislim ostaviti i zimi., plus ga izvodimo, za sad skoro svakodnevno, upoznavanje sa vanjskim svijetom van korala i dvorišta, ljudi, vozila, psi, buka ... lagano pasucka i skuplja dojmove.

Što se tiče kastracije, vidjet ćemo, vrijeme će pokazati.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Pastuh nije sam po sebi zlocudan niti ubojica, u to ga pretvara vlasnik koji ne zna kaj radi.

Pasmina nema nikakve veze s time hoce li konj biti divljak, bio on haflinger, lipicanac, hladnokrvnjak, arap ili šetlandski poni, apsolutno je nebito..

Znaš li kako funkcionira hijerarhija u krdu, tko je glavni i kako se postavlja ta hijerarhija? I na koje nacine?
 

reCenter

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
117
Naravno da nije, no u temu se krenulo s takvom pretpostavkom, jer ako i nije bit će pitanje je tek trenutka.

I ajmo demistificirati ovo 'vlasnik ne zna šta radi'. Krenimo od nekud, šta je to šta vlasnik radi ili ne radi dobro, primjeri i način da se radi bolje.

Molim bih da nam odogovoriš na pitanja o hijerarhiji i pravilima unutar krda.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Naravno da nije, no u temu se krenulo s takvom pretpostavkom, jer ako i nije bit će pitanje je tek trenutka.

Zato što je ta pretpostavka u više od 80 - 85% slucajeva tocna. Pastusi jednostavno nisu za neiskusne, to ce ti reci svaki iskusni konjar. Opcenito ždrebad nije za neiskusne jer da bi odgojio ždrebe trebaš imati iskustva.

Naši ljudi su uglavnom nedokazani i uglavnom kupe ždrebe za prvog konja, u prvom redu jer najcešce ispadne jeftinije nego odrasli konj, a drugi razlog je jer misli da ce ga odgojiti po svom i da ce zato biti bolje. I onda još uzmu muško jer pastusi su veci, lijepši, jaci i mocniji od kobila...

Ono što je najgore kad se od ždrebeta(zbog neiskustva i neznanja) odgoji divljak koji grize, udara, propinje se i slicno, onda opet u 90% slucajeva konj to plati glavom jer završava u klaonici. A naravno događa se da nastradaju i ljudi od ugriza, udaraca, bacanja itd.

I ajmo demistificirati ovo 'vlasnik ne zna šta radi'. Krenimo od nekud, šta je to šta vlasnik radi ili ne radi dobro, primjeri i način da se radi bolje.

Da bi dobro odgojio konja moraš znati kako funkcionira psiha biljojeda. Prvo stvar je da pastuha NE MAZIŠ. Ne u smislu da ga ne pocešeš ili da ga nikad ne pomaziš, nego da ne radiš mazu od njega, da mu ne dozvoliš da postane razmaženo derište. Druga stvar je to da moraš znati kako kobila odgaja ždrebca/pastuha. Za pastuha treba cvrsta ruka i u svakom trenu mora znati ko je gazda i poštovati te. Velika zabluda je kad ljudi misle da ih konj voli, konj te NE VOLI, to nije pas. On voli samo hranu koju mu daješ odnosno ono cime ga na neki nacin podmicuješ, sve ostalo je cista dominacija i ovisnost. Isto tako treba potpuno izbjegavati da se konja uce gluposti, kao što su propinjanje i slicne gluposti koje ljudi znaju raditi, a kasnije netko nastrada.

Molim bih da nam odogovoriš na pitanja o hijerarhiji i pravilima unutar krda.

Ljudi ceto misle da je u krdu glavni pastuh. To je potpuno pogrešno. U krdu je glavna alfa kobila, ona najsrcanija, najžešca, najagresivnija. Ona određuje gdje je kome mjesto, pa nakon nje ostale kobile kako su vec postavile hijerarhiju. Pastuh je tu da brani krdo i da ga cuva. Kobile su tu da ogdajaju mlade konje(muške li ženske), omad, pastuhe, kastrate. I tu dolazimo do onog bitnog. Kako kobila postavlja svakoga tamo di mu je mjesto? Ugrizima i udarcima. Kad kobila pokaže pastuhu di mu je mjesto više ga niti ne mora udariti ili ugristi, dovoljno je da mu zaprijeti i on se mice.. E taj dio je najbitniji. Ti pastuhu moraš na neki nacin biti kao ta alfa kobila. Kad ti zaprijetiš on mora znati gdje mu je mjesto. Ono što je najveci problem nitko ti ne može reci kako ceš ti pastuhu postati "alfa kobila", to moraš osjetiti sam, jednostavno moraš znati kad je to to.
I ono što je jako važno, pastuh te se NE SMIJE BOJATI, NEGO TE MORA POŠTOVATI...
Ako ga dobro ne izdominiraš on ce tebi biti gazda, a ako ga uz to još i razmaziš imaš dobitnu kombinaciju za generalno sranje i ono kaj sam par komentara iznad stavio link.


Zato ce ti svatko dobronamjeran reci da za neiskusnog nije pastuh. Ja sam za prvog konja kupio starog kastrata. Taj je meni bio ucitelj, a nakon njega odraslu, mirnu kobilu. A poželjno bi bilo da imaš nekoga tko zna s konjima da te malo uputi i da ti pomogne. Ovako preko društvenih mreža možeš dobiti samo neke teorije koje teško možeš provesti u djelo ako ne znaš kako.

Ako sam dobro zapamtio u prvom komentaru si napisao da hoce gricnuti. Taj problem se rješava u jednom danu. Ja sam se svojem namjerno namjestio da me gricne, nakon toga su mu malo išle zvjezdice oko glave i nikad više nikoga nije probao gricnuti.
 
Posljednje uređivanje:

reCenter

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
117
Hvala na pojašnjenjim.

Nije to bilo grickanje zubima, nego usnama, danas to objašnjavam kao potrebu za uspostavljanjem kontakta, ne kao pokušaj dominacije. Tad je tek bio odvojen od svog krda, izgubljen, prestrašen. Još uvijek je na momente plah, jučer ga je mačka koja se pojavila iz trave prepala, neki dan vrana u niskom letu. Tek je 15ak dana kod nas.

Više ne gricka, ne podiže prednje noge - ovo sam pripisao strahu u prvim danima. Dosta dobro se vodi, ne zaostaje puno i ne trči ispred kad je na poznatom terenu. Kad ga izvedem na ulicu, a činim to zadnjih par dana na kratko, onda se priča mjenja. Dok je trava po nogama i može pasuckat je dobro. Ako ide na tvrdu podlogu, lokve uz cestu, njemu nepoznat teren, ljudi, auti, životinje onda brzo postaje nervozan, puše, rza. Zabava traje par minuta i svaki put je malo duža.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Konj je po prirodi plaha životinja, i uvijek ce se naci nešto što ce ga preplašiti. Ponekad su to stvari koje nam ne bi pale na pamet. Na primjer najlonska vrecica, to je za konja horor.

Za bilo kakav izlazak "van" potrebno je sve savršeno odraditi "unutra", znaci u nekakvom zatovrenom prostoru kao što je koral, ispust ili dvorište, tamo gdje se konj osjeca siguran, jer tako nece previše pozornosti trošiti na stvari koje ga plaše nego na onoga tko radi s njim i to što radi. Osnova svega je dizanje nogu. Dok ne daje noge savršeno, ništa dalje ne treba raditi. Ako ti ne da noge znaci da nema povjerenja, ako nema povjerenja nema nicega. To je kao da si se oženio a žena ti ništa ne vjeruje. Tu onda nema srece... Kad daje noge, vođenje, također dok se ne vodi odlicno ništa dalje ne radiš, i tako sa svkom radnjom. Kad se vodi na opušteno uže, ide unazad, u obje strane, odstupa, tek onda izlaziš van korala ili tog nekakvog "sigurnog" prostora.

Za tako mladog konja nikako nije preporucljivo previše forsirati niti ga uciti više stvari od jednom. Dnevno po 15 - 20 minuta je sasvim dovoljno. Sve preko toga može biti kontraproduktivno jer mu pada koncentracija. Do samog najahivanja koje(ako si pametan) neceš raditi prije nego što napuni tri godine imaš više nego dovoljno vremena... I ono najbitnije, SVAKI RAD MORA ZAVRŠITI POZITIVNO... Kad konj napravi odlicno ono što tražiš od njega prekidaš za taj dan.. Znaci kad je najbolji. Neki put se ljudi zanesu pa krenu ponavljati i onda zbrljaju sve. Kreneš nešto raditi i konj nakon dvije minute napravi tocno ono kaj hoceš, GOTOVO, prekidaš za taj dan.

Za pravilan razvoj(mislim na onaj mentalni) je konju potrebno društvo, konjsko društvo, jer je konj životinja krda. To se vidi tek kasnije kad se susretne s drugim konjima a odrastao je sam, tada zna biti jako nezgodnih situacija, od agresive, straha pa nadalje... To je kao da covjeka odgoje majmuni i kasnije ga dovedeš među ljude. Naravno nije to isto, pojednostavljeno je ali nešto slicno.
 
Na vrh