• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ogrozd

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
717
A šta je to, slatko, slano, kiselo.....gdje raste....prvi put vidim
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
puknuti kaže:
To ti je isto kao i mango samo čist nekaj drugo .
:mrgreen:

ja samo znam da spada u istu skupinu sa borovnicom,kupinom i malinom mislim
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Rasao mi je u dvorištu kad sam bio mali (caa prije 20 godina), grmolika biljka sa dosta plodova koji su u promjeru recimo kao kovanica od 1kn. Okusa se maglovito sjećam, dosta je vodenast plod, nešto slično kao bijelo grožđe, no ipak različit.
Trebam pogledati po kući, znam da se vukla neka knjižica o Ogrozdu
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
za nekog jako ukusno voće,ali ja to baš nevolim. imamo 4 sadnice i mislim da je to mojim ukućanima dosta. :D
 
J

jellena

Guest
Sjećam se svojih ogrozda...poprilično pikava biljka...kao dijete sve sam si prste ispikala dok smo brali..

Okus onako vodenast..raspukne se u ustima kada zagrizeš..
 
B

bosniahos

Guest
Mi smo imali uz staru kljet grm,nešto što me uvijek vrača u mladost.To je bilo posebno za nas,zbog toga smo odlazili kriomice u vinograd,nije nam trebal ni ključ od kljeti.Ovaj naš je bio zeleno-žut a vidio sam da ima crveni i crni(ljubičasti).Sve je bilo ok. dok nije pokojni otac na nagovor nekog glupana poprskal nekim ostatkom od zaštite vinove loze.Uvenuo se.Baš bih htel se zapomoč sadnica pa ako netko ima neki info ili sadnice neka mi javi.Hvala.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Mi smo imali uz staru kljet grm,nešto što me uvijek vrača u mladost.To je bilo posebno za nas,zbog toga smo odlazili kriomice u vinograd,nije nam trebal ni ključ od kljeti.Ovaj naš je bio zeleno-žut a vidio sam da ima crveni i crni(ljubičasti).Sve je bilo ok. dok nije pokojni otac na nagovor nekog glupana poprskal nekim ostatkom od zaštite vinove loze.Uvenuo se.Baš bih htel se zapomoč sadnica pa ako netko ima neki info ili sadnice neka mi javi.Hvala.
Ima žuti (vrlo stara sorta) i crveni (noviji, ukusniji). Ima još i neki zeleni al' ga nisam uživo vidio. Plod je bobica i po meni vrlo ukusna. Kod nas je bio vrlo čest u vinogradima.
Problem su samo bodljike po granama, koje smetaju u berbi.
Dosta je osjetljiv na pepelnicu, dok na ostale bolesti nije.
Ja ću nešto razmnožiti crvenog, pa bi sredinom ljeta bilo sadnica ;)
 
B

bosniahos

Guest
Da smo bliže došal bi do tebe po presadnice.Možda se ima u rasadnicima ili usput uzet od grma.Dali radiš kao s lozom ili kao s cviječem razmnožavanje recimo to tako.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Da smo bliže došal bi do tebe po presadnice.Možda se ima u rasadnicima ili usput uzet od grma.Dali radiš kao s lozom ili kao s cviječem razmnožavanje recimo to tako.
Idem na tri načina:
1. Običnom grebenicom (stavljanjem vrha u zemlju) - prvi puta ove godine, par komada
2. Zrela reznica na kraju zime - znači kao loza, samo dodam malo hormona
3. I zelena reznica tj. poludrvena, početkom ljeta (mislim da će ove ići najbolje; lani sam to odradio sa ribizom, i bilo je super).
 
B

bosniahos

Guest
E dobro a kako dalje,kakova je briga s sadnicom kasnije,znači zaštita i može li bez nje kao eko.Koliko treba proči dok dođe plod.I još me zanima a i moju hanumu dali radiš nešto od plodova ili koristiš samo sezonski kao delicius.Hvala.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
E dobro a kako dalje,kakova je briga s sadnicom kasnije,znači zaštita i može li bez nje kao eko.Koliko treba proči dok dođe plod.I još me zanima a i moju hanumu dali radiš nešto od plodova ili koristiš samo sezonski kao delicius.Hvala.
Od bolesti, kako rekoh, samo pepelnica (to riješavam sa močivim sumporom, a on je EKO). Plod uglavnom sviježi a može se zamrznuti i koristi kao dodatak u neku voćnu salatu (čisto radi estetike).
Probali smo pekmez, ali nije ništa posebno (bar dvije klase manje od pekmeza od šljive tako da više to ne radimo):
:(happy):
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
a što se tiče položaja sadnje, sjenovito ili osunčano mjesto? koliko prostora zahtjeva?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
a što se tiče položaja sadnje, sjenovito ili osunčano mjesto? koliko prostora zahtjeva?
SUnčano mjesto, i dosta prostora je ima tendenciju rasta u grm.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
evo da i ja nešto napišem o ogrozdu. Imam tri grma. malo su niži od metra iako bi trebali narasti i preko dva metra.
dva su na otvorenom ti su grmovi stari preko 20 godina, a jedan je ispod višnje taj ima četiri godine i pored mjesta gdje bacamo biljni otpad i gdje radimo kompost i tlo je vlažnije. Bio je jako razgranat prošle godine i skresao sam ga na četiri grane. Plodovi su na njemu bili tri i četiri puta veći nego na ova dva stara.
Inače smo sadnicu dobili položenicom, ali imam jedan "grmić" ili granu kraj kuće. Ne znam kako je taj tu dospio. Vjerojatno iz sjemena, makar kažu da je gotovo nemoguće, nego da se razmnožavama samo vegetativno.
Kao što je bobostar napisao, ja ću ove godine sad u proljeće uzeti s tog grmića kraj kuće reznice pa u hormon i pijesak. Znam da uspjeh s drvenima nije baš naj, ali imam hormona pa će se valjda nešto primiti.
Treba ogrozdu dosta vode.
Kod ožiljavanje položenicama zemlja mora biti stalno vlažna.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
evo da i ja nešto napišem o ogrozdu. Imam tri grma. malo su niži od metra iako bi trebali narasti i preko dva metra.
dva su na otvorenom ti su grmovi stari preko 20 godina, a jedan je ispod višnje taj ima četiri godine i pored mjesta gdje bacamo biljni otpad i gdje radimo kompost i tlo je vlažnije. Bio je jako razgranat prošle godine i skresao sam ga na četiri grane. Plodovi su na njemu bili tri i četiri puta veći nego na ova dva stara.
Inače smo sadnicu dobili položenicom, ali imam jedan "grmić" ili granu kraj kuće. Ne znam kako je taj tu dospio. Vjerojatno iz sjemena, makar kažu da je gotovo nemoguće, nego da se razmnožavama samo vegetativno.
Kao što je bobostar napisao, ja ću ove godine sad u proljeće uzeti s tog grmića kraj kuće reznice pa u hormon i pijesak. Znam da uspjeh s drvenima nije baš naj, ali imam hormona pa će se valjda nešto primiti.
Treba ogrozdu dosta vode.
Kod ožiljavanje položenicama zemlja mora biti stalno vlažna.

Ogrozd se može raditi i kao vitko vreteno,mada je lakše kao grm.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Kaže hanuma, može u kompot

ogrozd je sličan grožđu,dobar je za svježu potrošnju,vjerujem i sok.


Uploaded with ImageShack.us
Ovo je jedan grm u drugoj godini
Taj grm je rodio i prve godine,samo 20-tak komada.
Sada je duplo je veći.
 
Posljednje uređivanje:
B

bosniahos

Guest
Brle daj mi napiši dal si daleko od Vt,i dali imaš nekoliko mladica dvi recimo da se zapomognem.
 
Na vrh