• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Okvašivači - koji i iskustva?

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
A di vi imate te mjehuriće, pjenu i ostalo? Okavšivači smanjuju površinsku napetost, stavljaju se zadnji u prskalicu. Što se dešava u prskalici osim mješanja me ne zanima, ali nigdje ne vidim mjehuriće, sapunicu, pjenu ili slično, a radio sam skoro sa svim tržišnim okvašivačima i raznim prskalicama.
 

gusta

Član
Tu od
27 Pro 2012
Poruka
235
¸kontam nemoj pisati g........ Razlika između okvašivaća je nebo i zemlja
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
He he nemoj tako pisati ;) Ovisno o kojoj se kulturi radi i vrsti pesticida. U upustvima piše što se sa koliko škropiva prska. Tako ako piše 1500 l/ha ne vidim opće ulogu okvašivača. Uglavnom po preporuci proizvođača, jer recimo evo jedan slučaj vertimec ide sa okvašivačem etalix ali nije preporučeno sa daconilom, koji ima weather stick opciju, tj.zalijepi i ostani. Jer mu smanjuje ulaz u biljku i tako...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
.... Razlika između okvašivaća je nebo i zemlja
Čimbenik koji gotovo najviše utječe na učinkovitost okvašivača je tvrdoća vode; a to je podatak koji svi proizvođači okvašivača kriju kao "zmija noge" :icon_hang:
To se pogotovo vidi kod nas, gdje je primorski dio na tvrdoj vodi (podloga vapnenac) dok je na kontinentu situacija šarena.
Međutim kako smo mala zemlja, uvoznici o tome ne vode računa (niti to znaju), pa onda neki okvašivači "rade", a neki "ne rade".
Isto tako i stvaranje pjene; generalno tvrde vode rade manje pjene, dok meke vode rade puno više, pa onda tu su i sama svojstva pojedinih pesticida, te na kraju i same mješavine pesticida.
Puno čimbenika koje bi trebalo znati i onda tome prilagoditi izbor okvašivača.
Nema univerzalnog okvašivača.
Evo, na portalu je predstavljen jedan okvašivač Tensiofill, koji je vrlo dobar za umjereno tvrde i meke vode, dok kod tvrdih voda mu je učinak okvašivanja vrlo slab, međutim svojstvo anti-pjene zadržava bez obzira na tip vode.
Evo, netko je spomenuo i Nu-Film 17, koji u osnovnom smislu niti nije okvašivač. Temeljna uloga mu je "ljepljivost" i koristi se za predžetveno tretiranje uljane repice i ostalih sitnozrnatih mahunarki, radi spriječavanja osipanja, jer kod sitnozrnatih mahunarki je tipično nejednolično dozrijevanje mahuna. Zato je i gust kao "med" (to Njoko :icon_winkle:).
:icon_pidu:
 

bbrna

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
161
ja koristim bijelo ulje, ali sam vidio da je spomenut samo na jedno mjestu! Zašto?
zar nije dobar?
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Inex je čudo, preporuka :icon_pray:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=ajiY7OZ-4qE&feature=youtu.be[/YT]

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=cOXpOjT9OX4&feature=youtu.be[/YT]
 

tunjica

Član
Tu od
20 Kol 2015
Poruka
36
Koji okvasivac uzeti za folijarnu prihranu Neemazala, tekuceg kalcija i slicnih ekoloskih preparata?

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 

Kulagic1509

Član
Tu od
3 Sij 2015
Poruka
113
Silwet L 77 ili Silwet Gold, spadaju u grupu super okvasivaca, u kupusu i bijelom luku su se super pokazali...
 
Posljednje uređivanje:

tunjica

Član
Tu od
20 Kol 2015
Poruka
36
Zaboravih reci da mi najvise trebaju sada za rajcicu, papriku, krastavce...

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh