• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

luka.silec

Novi član
Tu od
21 Ožu 2023
Poruka
15
Imam jedno pitanje, novi sam u vinogradarstvu, kupio sam atomizer za špricanje, do sad sam trošio cca 120L sredstva, mogu li ja sada pošpricati vinograd sa recimo 200L+ vode, ali naravno ista količina otrova. Dakle samo više vode i bolje nadrukam atomizera da više "zalijem".
Hvala
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,983
Količina vode ne igra ulogu. Nego samo količina sredstva po hektaru.

Znači voda je bitna samo kao nosač sredstva i bitno je da je svaki dio biljke pokriven
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,983
Ali znači unutra stavljaš koliko piše po hektaru. Znači kg/ha.

Ne koncentraciju. Ne x%. Nego kg/ha
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
Grjesis. Malo prakse i malo pracenja mos ustedit hebacki. Ja ti hektar vinograda prskam sa cca 400 l vode. Preporuka recimo forum star je 2 kg h uz preporuceni utrosak vode 1000 l. Vidis ja metnem 800 grama na 400l vode i bude ok. Makar u proteklih 15 god nij bilo problema. Da se tu igrat.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,983
E vidiš ti griješiš. To što kod tebe funkcionira ne znači da će kod svakoga.

Mislim da sam odslušao na stotine sati predavanja na tu temu.

Da se uštedjeti, ali na svoju odgovornost.

Sredstva su napravljena da rade na toliku količinu sredstva po hektaru. Sve ispod i iznad toga radiš na svoju odgovornost.

Velike firme računaju po m2 lisne mase koliko sredstva treba i onda tako prskaju. Ali to su i posebni atomizeri i posebni izračuni. Na nekim sredstvima ti i piše. Toliko sredstva na toliko vode na toliko m2 lisne mase.

I smatram da ne treba preporučiti nekome da ide iznad ili ispod propisane koncentracije. Ta i ta koncentracija i gotovo.

A to ako ti radiš drugačije onda napiši ja stavim ovoliko i ovoliko u ovakvoj situaciji i meni se pokazalo dobro.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
Svakoj firmi i trgovcu je u interesu da sto vise proda. Nadalje plan EU je da do 2030 godine se smanji upotreba pesticida za 50%, sto cemo onda? Nes moc ni kupt kolko os. Reci mi jel isto kad imas ko ppk Kutjevo 3500 cokota po h ili ja koji imam izmedu 5500-6000? Jel potrebno i u jednom i u drugom slucaju 2 kg foruma i 1000 l po h? I ja nisam bas amater sa 42000 cokota koji to radim cca 15 god a caca i stara su krenuli 86 godine. Ja nekazem da nekad negdje nije bilo proboja. Ali naspram ustede zanemarivo. Bacate novce i trujete sebe i sta treba i sta netreba.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,983
Slažem se s tobom u potpunosti. Ali se ne slažem da sebe treba dovoditi u neugodnu situaciju preporukom nečega mimo proizvođačevih tablica.

Niti znaš koliko netko ima nečega po ha niti kakav atomizer niti jel preventivno prska, kurativno ili kako.

Ako se ide preventivno ja u svom slučaju manje stavim, ako idem kurativno onda stavim kako treba. Ja, kod sebe na svoju odgovornost.

Ja ne bi volio biti odgovoran za nešto ukoliko se zbog tvog savijeta nešto loše dogodi.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Ja još nisam skužio koliko je trsova na proračunskom 1 hektaru? Ja na istoj površini imam manji broj komada trsova, od susjeda koji ima duplo uže redove i više trsova. Kako tu paše matematika po hektaru, meni jako slabo, nikako.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,350
Baš tak,glavno da nekaj piše za površinu. Npr.piše od 1 do 3 kg nečega po hektaru,uz upotrebu 300 do 1000 litara vode. Pa ti kume računaj.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Prve nevoje u raju. Ovo je od mojeg prvog, novog susjeda. Ne želi da mu mi pomognemo, obrežemo, povadimo ništa. Ponudio sam mu imaš dijete ostavi jedan red ja ti budem kroz godinu pošpricso svojim materijalom badava. Ne, on to sve bude polako sam povadio, ali kad, ovako red do mene izgleda sad :
IMG_20230427_172342.jpg
 

Jourek

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2014
Poruka
167
Kod nas stoji teorija da kad se prijeđe sa obične prskalice (ručna, aku) na atomizer (sa propuhom) da koncentracija treba biti 30-50% jača 🤔
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
S atomizerom koristiš manje vode, a istu količinu zaštitnog sredstva na istoj površini prskanja. Dakle štediš vodu.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Vodu nikad ne treba štediti. Bolje uvjek ići manjom konc. sa više tečnosti, s tim da ne treba ići ispod propisane koncetracije. Tako npr ako ide od 2-3 Kg nekog sredstava po ha odnosno koncenracija od 0,2 do 0,3%, uobičajno i nepisano pravilo da se ide sa 1000 litrara vode po ha (misli se kad je ful masa).
To ići sa pojačanom konc. odnosno sa smanjenjem vode, mora sve da bude idealno. Tačnije prvo morate imati vrhunski atomizer (tipa munckhof ili sl.), posebne dizne i sl.
Navesću samo jedan primjer, gdje su dva poznanika, čije su parcele jedana do druge. Oboica imaju po 1 ha Kruške Viljamovke plus-minus 100 m2. Jedan pršće sa oko 1000l drugi sa 440l vode. Ista sredstva (identična zaštita) isti tip atomizera kod prvog agromehanika 330l, a kod drugog 440l. Kod drugog uvjek neki problem, ili probila fuzikladija, ili procurila kruškina buva i sl. Trebalo mu je 10 godina da shvati da se ne može sa jednim atomizerom prskati cio hektar. To može samo u nekim ekstremnim slučajevima, tipa ide kiša pa se ne može stići fizički poprskati, pogotovo kod jabuke kad kiša danima pada, pa se nađe 2-3 sata bez kiše pa se uleti na brzinu između dve kiše. Npr ima prskanje gdje se mora koristiti dosta tečnosti, tipa zimsko prskanje kod breskve ide od 1200l pa i do 1500l tečnosti po ha. Bukvalno se mora kupati ako hoćeš da riješiš taphrinu.
Moja preporuka uvjek se bolje držati konc. sredstva, tipa ako piše 0,2% znači 200g ili 200ml na 100 litara vode. Pa koliko potrošiš. S tim da svaki list mora ostati vlažan, a da sredstvo ne kapa sa njega. Nego preporuka 200g na 1000m2.
Npr prva prksnja kod vinove loze, gornje 2-3 dizne su skroz isključene (traktorski atomizer), jer nema lisne mase i apsurdno bi bilo prskati u tom slučaju pa jedinici površine. Po meni ispravnija bi bila preporuka po metru krošnje (ali onda bi tek bila konfuzija koliko čega staviti). Jer nije isto kad su redovi gušći ili višlja žica (veća lisna masa) da ide isto sredstva.
Klasika je zakon, sve ostalo iziskuje posebne mjere i mnogo znanja, a učinak je isti, bolje nije sigurno, može biti samo loši.
.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
Gluposti drobis. Zupan vec 10-15 god ima atomizere koji trose 200 l vode po h. Elektrostatika. Dji ima dronove koji idu sa 30-80 l h. Prskaju samo mjesta di je moguca ili je izbila zaraza. Bacate i vodu i novce i gorivo i pitaj boga sta ne jos. Bolje obratit pozornost da nema korova i da je loza dobro slozena. Kupovat originale a ne generike. Ja neznam di bi ja potrosio 1000l. Ic 3 puta istim tragom? Ili? Ovo sta pisete te gluposto tolko kg i tolko l je isto kao preporuka od petrokemije da se baca 500-700 kh 7-20-30 i 100 kg kana po h. A tko radi analizu zemljista ? Napravis vidis sta treba i po tome radis gnojidbu. Preporuke proizvodaca i trgovca u startu 50% odbaci. Pa malo promisli,pa hajmo
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Evo mene opet, ne želim nikome pokvariti lijepi dan.
Dakle ja to znam ovako: ako sam običnom, leđnom, ručnom prskalicom, ili motornom na šlauf /crijevo, s palicom/mlaznicom na jednu parcelu trošio cca 120 lit vode, za prskanje s atomizerom - motornom, leđnom prskalicom pripremim 80 lit vode i u nju stavim istu količinu zaštitnih sredstava kao i kod 120 lit vode i to je to.
Ja ne raspravljam o traktorskom atomozeru, ja sam mini, hobi vinogradar.
Inače da ne rastežem temu, prije otprilike 2 godine sam pitao baš za to prskanje po kriteriju "količina po hektaru". Išao sam redom, pa došao do emajliranja (razmjene e-mail poruka) s proizvođačem zaštitnog sredstva. Na kraju krajeva, njima "stručne odgovore" pišu pravnici/fiškali, kaj oni ne budu nikaj krivi, ako meni nekaj prejde po zlu. Da budem krajnje bezobrazan, "pišam se ja na njihove takve savjete". Oni su samo još jedno novo-stečeno zlo.
Da ne bude zablude, imam položene sve te ispite sa 100% ispravnim rezultatima, razmišljao sam sve do sad brže, točnije i ispravnije od svih tih. Ne nisam nikakav narcisoid, jednostavno znam što znam.
Na kraju smo razmijenili nekoliko e-mailova nakon kojih mi konkretno nisu odgovorili ništa.
Ne sekiram se ja previše s njima, jedino nisam dobar sugovornik po tom pitanju onima kojima fali nešto više znanja i još više prakse. Sviđa mi se kako razmišlja cijenjeni forumaš @swizach .
 
Na vrh