• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

opg i povrat pdv-a

zvoneiv

Novi član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
22
Pozdrav!

Imam jedno pitanje.U toku sam registracije opg-a,koje će biti usustavu pdv-a.
Zanima me jedna stvar,kad bi kupovao novi traktor da li bi na isti dobio povrat pdv-a i povrat kapitalnih ulaganja?

znam da povrat kapitalnih ide na cijenu bez pdv-a.

unaprijed se ispričavam ako je pitanje već bilo postavljeno.

Hvala!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Dobijes PDV nazad po jednoj osnovi, a kapitalna po drugoj. Dakle, dobijes i PDV (kojega si prethodno platio) i kapitalna. Druga je stvar da se PDV dobije (ako je sva papirologija u redu) za cca mjesec dana nakon predaje PDV obrazsca, a kapitalna za cca godinu dana nakon predaje zahtjeva.
 

zvoneiv

Novi član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
22
da se nadopunim malo

znači,imt 539 novi me dođe 79 377 kn(prema prošlogodišnjem katalogu i sa servo volanom,nova linija)

bez pdv-a cijena mu je 61 914 kn

povrat kapitalnih bi iznosio(ako bude 40%) 24 765 kn

i onda,traktor bi nakon vraćenog pdv-a i kapitalnih ulaganja mene izašao 37 149 kn

koliko sam u krivu?meni ova računica predobro izgleda da bi bila istinita? :scratch
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
dobro si izracunal jedino ako ides na kredit gubis kamate
 

zvoneiv

Novi član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
22
kamate ću moći podniti valjda.

Kako se onda ljudi po oglasnicima usuđuju tražiti za imt-e stare po 25 god 4000 e i više,stvarno bezobrazluk

užasno sam živčan na takve stvari!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
A cuj, ima nazalost i sluzbenika koji ne razlikuju PDV od poreza na dohodak ....
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
si kupim jednog ak tolko dođe.
al problem je u tom koliko sam shvati da ti moraš platit tih 79000kn pa onda tražit povrat kapitalnih i PDV-a.
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
I sve ovisi dal si na mjesečnom il tromjesečnom obračunu PDV-a, pa češ dobiti PDV za mjesec dana od od predaje obračuna; zato ako češ biti na tromjesečnom gledaj da kupiš traktom krajem 3,6,9 il 12 mjeseca da ne čekaš cijelo tromjedeće.
MIslim da čes biti na tromjesečnom obračunu jel za mjesečni ako se ne varam moraš u prethodnoj poslovnoj godini imat prihode veće od 300 000 kn.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ako zelis mozes izabrati i mjesecni obracun. Ovo za kupnju potkraj perioda je OK savjet, samo imati na umu da se kupnja racuna kada dobvljac izda R1 racun, a to je najesce kod isporuke
 
N

nino09

Guest
Pozdrav.

Imam registriran OPG i nedavno sam kupio novi priključak za traktor (7500 KN s PDV-om).
Plaćanje sam izvršio internet bankarstvom prema predračunu. Priključak mi je poslan dostavom.
PDF potvrda o uplati i ponuda kupcu (predračun) su jedini tragovi o kupnji.

Zanima me da li je to dovoljno da se podnese zahtjev za povratom kapitalnih i PDV-a.
Ako nije, što sve od papira moram imati da ostvarim ta prava?

Hvala
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
moraš imati račun, i za pdv, i za kapitalna, a za kapitalna račun mora biti veči od 40000.00 kn(bez pdv-a), na manje iznose ne daju kapitalna.
 

miroslaw

Član
Tu od
20 Sij 2008
Poruka
42
Jasno mi je da se povrat PDVa moze traziti tek kada imam racun (dakle platio sam robu recimo par tjedana prije, ali tek kada dobijem racun mogu traziti povrat PDVa)?!

A imam pitanje, sto je kada ja nesto prodam.
Naime, ja ispostavim racun (R2) i meni plate prvi dio recimo taj mjesec, drugi dio za dva mjeseca, treci dio za tri mjeseca...
Onda se meni taj racun kak-ti dijeli na tri djela, i kod obracuna poreza nije mi u prvom mjesecu sav porez obracunat, nego kako mi dodju novci na racun?

Da li je to tako?

Nije mi bas jasno kako to ide kada ja izdam racun, a plate mi za par mjeseci, kada cu ja biti duzan drzavi porez, u kojem trenutku?

Izvinjavam se na zbunjujucem pitanju, nisam bas vican, a pogotovo kada nesto ne razumijem u potpunosti.....

Hvala.
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
čim izdaš račun, dužan si platiti pdv državi.primjer: tak ti izdaš račun za pšenicu Žitu Osijek, oni ti ne plate do sad, a država hoče svoj PDV, ti nemaš za platiti, oni ti naprave ovrhu i zablokiraju ti račune.
 

miroslaw

Član
Tu od
20 Sij 2008
Poruka
42
Čekaj, dva različita odgovora.

Ajmo 3 situacije prodiskutirati.

1. Ja izdam račun "Žitu" Osijek, za pšenicu, 15.07.
Oni mi plate 50% 15.8, i 50% 15.12
Račun sam izdao u jednom tromjesječju(mjesecu), a novce kroz mjesece koji dolaze dobivam.
Kada ja moram platiti porez državi, u kojem mjesecu, tromjesječu mi se to obračunava?

2. Ja kupim sredstvo za špricanje 25.9, platim taj dan po ponudi, a račun dobijem 5.10 poštom.
Za koji mjesec/tromjesječe mi se taj račun gleda (u jednom tromjesječu sam platio, u drugom dobio račun)?

3. Ja dobijem račun 25.9, a robu platim po računu 5.10 (sa kašnjenjem).
Za koji mjesec/tromjesječe mi se taj račun gleda (u jednom tromjesječu sam dobio račun, u drugom platio)?

Nisam baš siguran u sve to pa radije onda tu pitam.
 
G

goli23

Guest
miroslaw kaže:
Čekaj, dva različita odgovora.

Ajmo 3 situacije prodiskutirati.

1. Ja izdam račun "Žitu" Osijek, za pšenicu, 15.07.
Oni mi plate 50% 15.8, i 50% 15.12
Račun sam izdao u jednom tromjesječju(mjesecu), a novce kroz mjesece koji dolaze dobivam.
Kada ja moram platiti porez državi, u kojem mjesecu, tromjesječu mi se to obračunava?

2. Ja kupim sredstvo za špricanje 25.9, platim taj dan po ponudi, a račun dobijem 5.10 poštom.
Za koji mjesec/tromjesječe mi se taj račun gleda (u jednom tromjesječu sam platio, u drugom dobio račun)?

3. Ja dobijem račun 25.9, a robu platim po računu 5.10 (sa kašnjenjem).
Za koji mjesec/tromjesječe mi se taj račun gleda (u jednom tromjesječu sam dobio račun, u drugom platio)?

Nisam baš siguran u sve to pa radije onda tu pitam.

ako se radi o PDV-u i tromjesečno predaješ poreznu prijavu onda po meni bi to ovako izgledalo :
1. plaćaš 50% PDV-a u 3 tromjes. drugi 50% u 4 tromj.
2. PDV si odbiješ u 3 tromje. na osnovu računa za predujam (koji ti moraju izdati)
3. PDV se možeš odbiti u 4 tromjes.
 

Najnoviji postovi

Na vrh