• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

OPG- promet do 85000 kn - van sustava PDVa

M

Mare

Guest
Poštovani,

Nova sam ovjde a i u cijeloj problematici vezanoj uz OPG....
Naime, planiram otvoriti OPG,prvih 5 godina bi promet bio jednak 0 ili manji od 85000 kn. Ne namjeravam ući u sustav PDV-a.
Inače sam zaposlena u poduzeću pa bi mi OPG bio kao dodatna djelatnost, čisto da iskoristim zemlju koja stoji neobrađena...
Čitala sam po raznoraznim forumima svašta,, ali mi i dalje puno stvari nije jasno.. .
Bila bih zahvalna ako mi neko može odgovoriti na slijedeća pitanja ili barem podjeli svoja iskustva samnom:

1a) Kod otvaranja OPG-a ako je promet manji od 85.000 kuna na godinu da li je potrebno prijaviti se u registar obveznika poreza na dohodak ako se ne koriste se drzavni poticaji ?

1b) Da li limit od 85.000 kuna vrijedi bez obzira na to što postoji priljev novca iz dohotka od nesamostalne djelatnosti (dakle od plaće) ili se te vrijednosti zbrajaju na nacin: placa + dohodak opg < 85.000 Kuna (kod prijave dohotka na kraju godine)?

2) Ako nije potrebno prijaviti se u registar poreznih obveznika, da li je unatoc tome potrebno voditi neku dokumentaciju i koju (za slučaj prometa do 85000 kn) i da li je moguće da OPG izdaje račune u tom slučaju za prodanu robu?

2a) Da li mi sami mozemo voditi dokumentaciju ili je za to potreban ovlasteni knjigovodja?

4) Koja je situacija ako je promet manji od 85.000 Kuna, a koriste se drzavni poticaji, da li onda postajes porezni obveznik (dohodak) ?

5) Ako u bilo kojem od modaliteta postoji obveza upisivanja u registar poreza na dohodak, što se dogadja sa doprinosima
za MIO i zdravstvo s obzirom da smo i ja i muž zaposleni i vec primamo dohodak od nesamostalne djelatnosti, da li i na taj dio ostvarenog dohotka od OPG-a moramo plaćati doprinose... ?

6) Da li ako otvorim OPG i prijavljujem ga s dohotkom.što se događa sa poreznim olaksicama na stambeni kredit (kamate), na djecu,... da li i dalje zadrzavas pravo na to ili gubiš neka od tih prava?

7) Kako se obračunava visina plaćanja poreza na dohodak, da li se zbrajaju iznosi od nesamostalne djelat. + samostalne djel. pa taj ukupan iznos čini osnovicu za porez na dohodak ili svaka od kategorija (nesamostalni i samostalni) čini zasebnu osnovicu pa se ovisno o iznosu pojedine kategorije primjenjuje propisana stopa poreza na dohodak ?

8) Da li je u planu neka promjena zakonskih propisa vezano za ovu tematiku, a koja ima stupiti na snagu od 01.01.2009 ?

Nadam se da su ova pitanja dovoljno jasna. Svaka pomoć je doborodošla, :)
Unaprijed zahvaljujem na odgovorima!
Pozdrav,
M.
 

IKO

Član
Tu od
20 Stu 2007
Poruka
52
Nisam u OPG-u, ali iz iskustva mogu Vam reći da je OPG zapravo obrt i tretirati će se kao obveznik poreza na dohodak. Prema tome svake godine treba prijavljivati porez na dohodak, a porez na dohodak osobe koja prijavljuje porez obuhvaća sve dohotke od samostalnog i od nesamostalnog rada. Svi dohoci se zbrajaju i kao takovi zajedno oporezuju po svim propisanim stopama, a i prirezom ako postoji u općini ili gradu gdje ste prijavljeni. Vaši porezni odbici i dalje ostaju i koristite ih normalno. Poslovne knjige možete i sami voditi ako zante. To Vam nitko ne zabranjuje.
Što se tiče doprinosa na dohodak na kraju godine Vam se obračunavaju doprinosi do isnosa koji su dužni plaćati obrtnici.
 
M

Mare

Guest
Zahvaljujem se na odgovoru, pretpostavljala sam da je tako nekako slično obrtu, pročitat ću brošure od porezne uprave onda...
Imam još jedno pitanje. Da li postoji kategorija "NEKOMERCIJALNO OBITELJSKO POLJOPRIVREDNO GOSPODARSTVO" - dakle mogućnost da se prijavimo kao OPG i da li time dobivamo nekakva prava, a ako želimo proizvode zadržati za sebe, a da se ne prodaju...? Možda je to glupo pitanje...al eto možda netko nešto zna... : :mrgreen:
Pozdrav,M.
 
B

Bobo

Guest
Pricekaj da Smiljan dodje na forum, on ce ti to najbolje objasniti...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Vi ste tu pomješali kruške i jabuke, dodali malo čini mi se currya a i čili Vam nije nepoznat ;) Šala. Može malo pitanja Vama. Koliko zemlje imate? Što će Vam OPG?
 
J

jedna mama

Guest
Aj dok se ne pojavi Mare, da pitam ja.....

Ovako, registrirat ćemo OPG najvjerojatnije bez sustava PDV, OPG vulgaris, tj OPG u sustavu poreza do dohodak. I sad prvu, drugu čak i treću godinu - dohodak nula kuna, a sadnice koje moram kupiti su sve sa svojom cijenom + PDV, te sve ostalo će biti samo ulaganja, gdje novac moram od bilo kuda stvoriti da bih jednog dana mogla ostvarivati neku dobit.

1.Kako je to kad je sve samo gubitak ? Da li smo na neki način, kroz grace period, neki poček ili štotijaznam što, oslobođeni plaćanja poreza?

2.Možda će se vama upućenima ovo pitanje činiti blesavo, ali aj da probam ; Da li ja mogu priklamati ovaj račun za sadnice uz Godišnju prijavu poreza na dohodak, i očekivati neki povrat plaćenog PDV-a, ili mi se sve to zbraja samo kao porezna olakšica?

3.Kad podignem ako bog da višegodišnji nasad, i sad dogodine dobijem nazad dio uloženog novca ( u mom slučaju 14 milja za nasad lavande na 1 ha), ovaj poticaj mi se smatra kao prihod ? JEl da ?

4. Da li onda mogu priklamati Ugovor za kupovinu polovnog pick upa kao ulaganje, da prebijem ovih 14.000 kuna ?

5. Možemo li mi OPG-i u sustavu poreza na dohodak tražiti povrat pdv-a za kupovinu stvari za gospodarstvo ? Ne mislim pri tom na špeceraj i ostalo što mnogi rade, nego kotao za destilaciju ulja i sl., građevinski materijal za opremanje objekta? I očekivati neki povrat plaćenog poreza ? Ili baš moram ući u sustav pdv-a ?

6. Isplati li se nama malim OPG-ima, ući u sustav PDV-a zbog povrata poreza radi ulaganja ? Suprug i ja smo zaposleni i ovo bi nam bio dodatni prihod. Nisu to neke plaće, ja čak i ne dobijam zadnjih par mjeseci zbog stečaja firme, a boli glava kad pomislim što sve treba da ovo jednom stane na noge.

7. Kad se uđe u sustav PDV-a onda je to dvojno knjigovodstvo?

Imam srednju ekonomsku, u školi sam bila tatamata za dvojno knjigovodstvo, prije desetak godina sam bila samostalni knjigovođa za nekoliko obrta, firma se zatvorila, izašla sam iz štosa ali mislim da bih se mogla vratiti u igru da ne plaćam knjigovođu. Jedino me sekira završni račun ali još ćemo vidjeti. O tom po tom

nadam se da su mi pitanja bila "razumljiva"
 
M

Mare

Guest
"Kontam" evo da ti odgovorim. Možda i jesam pomješala kruške i jabuke, ali stvarno mi tu neke stvari nisu jasne,:)...
Radi se o nasadu lavande na 4000 m2 zemljišta. Ja i muž oboje radimo u firmi pa bi nam to bila dopunska djelatnost, a i zemlja nam stoji neiskorištena, što je šteta,... Bila bih ti ili Vam, ;) jako zahvalna kad bi mi odgovorili na moja pitanja.
Puno hvala.
Pozdrav,
M.
 

IKO

Član
Tu od
20 Stu 2007
Poruka
52
Mare! Seljačka logika Vam kaže da od države ne očekujete ništa ako joj nećete ništa dati. Ako hoćete poticaje morati ćete se prijaviti poreznoj upravi radi poreza na dohodak i voditi poslovne knjige (makar knjigu KPI). Ostalo je sve izvedenica iz ovoga.
Ako pak ne tražite ništa od države onda radite što hote sa svojim sredstvima.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Nije me par tjedana bilo oovdje, trebalo je nesto i na njivama raditi ;). i puno se zanimljivih rasprava vodilo

@mare, ajde probati cu pitanje po pitanje iznesti svoje misljenje.

Mare kaže:
Poštovani,

Nova sam ovjde a i u cijeloj problematici vezanoj uz OPG....
Naime, planiram otvoriti OPG,prvih 5 godina bi promet bio jednak 0 ili manji od 85000 kn. Ne namjeravam ući u sustav PDV-a.
Inače sam zaposlena u poduzeću pa bi mi OPG bio kao dodatna djelatnost, čisto da iskoristim zemlju koja stoji neobrađena...
Čitala sam po raznoraznim forumima svašta,, ali mi i dalje puno stvari nije jasno.. .
Bila bih zahvalna ako mi neko može odgovoriti na slijedeća pitanja ili barem podjeli svoja iskustva samnom:
Ima vise raspravica ovdje gdje je dosta stvari vec raspravljano . Evo, predlazem da procitas ove tri stranice Obrisan neispravan link.

1a) Kod otvaranja OPG-a ako je promet manji od 85.000 kuna na godinu da li je potrebno prijaviti se u registar obveznika poreza na dohodak ako se ne koriste se drzavni poticaji ?
Mislim da se ne mora prijavljivati u registar poreznih obveznika na dohodak, ali ako si zaposlena onda vec jesi u sustavu, neovisno dali predajes ili ne godisnju poreznu prijavu.

1b) Da li limit od 85.000 kuna vrijedi bez obzira na to što postoji priljev novca iz dohotka od nesamostalne djelatnosti (dakle od plaće) ili se te vrijednosti zbrajaju na nacin: placa + dohodak opg < 85.000 Kuna (kod prijave dohotka na kraju godine)?
Limit od 85.000 kuna je samo za obveznike poreza na dodanu vrijednost. Mislim da za porez na dohodak nema limita, odnosno, bez obzira koliki je prihod taj prihod moras prijaviti. Npr. uzgosjis 50kg salate koje prodas nekom ducanu taj prihod moras prijaviti kao prihod od samostalne djelatnosti (OPG) pa makar iznos bio i 100kn

2) Ako nije potrebno prijaviti se u registar poreznih obveznika, da li je unatoc tome potrebno voditi neku dokumentaciju i koju (za slučaj prometa do 85000 kn) i da li je moguće da OPG izdaje račune u tom slučaju za prodanu robu?
Ne znam konkretno, ali ako kao OPG imas neke prihode moras taj prihod prijaviti. (Valjda se podrazumjeva da govorimo o sluzbenim prihodima. Ako gorespomenutih 50kg salate prodas susjedu bez racuna, tog prometa ;) sluzbeno;) nije ni bilo)

2a) Da li mi sami mozemo voditi dokumentaciju ili je za to potreban ovlasteni knjigovodja?
Ovlasteni knjigovodja sluzbeno ne treba.

4) Koja je situacija ako je promet manji od 85.000 Kuna, a koriste se drzavni poticaji, da li onda postajes porezni obveznik (dohodak) ?
Trenutno ne moras biti obveznik na dohodak da bi koristila drzavne poticaje, ali ce to vrlo brzo postati obaveza. Cak mislim da su lani rekli da ce se sa 1.1.2008. morati biti u dohodku pa su taj datum pomaknuli za, cini mi se, 2009.

5) Ako u bilo kojem od modaliteta postoji obveza upisivanja u registar poreza na dohodak, što se dogadja sa doprinosima
za MIO i zdravstvo s obzirom da smo i ja i muž zaposleni i vec primamo dohodak od nesamostalne djelatnosti, da li i na taj dio ostvarenog dohotka od OPG-a moramo plaćati doprinose... ?
Ne.

6) Da li ako otvorim OPG i prijavljujem ga s dohotkom.što se događa sa poreznim olaksicama na stambeni kredit (kamate), na djecu,... da li i dalje zadrzavas pravo na to ili gubiš neka od tih prava?
Ostaju ti te porezne olaksice. Negdje u zakonu o dohodku sam nasao da se ne mogu "prelijevati" prihodi/rashodi/olaksice iz dijela samostalne djelatnosti u dio nesamostalne djelatnosti i obratno.

7) Kako se obračunava visina plaćanja poreza na dohodak, da li se zbrajaju iznosi od nesamostalne djelat. + samostalne djel. pa taj ukupan iznos čini osnovicu za porez na dohodak ili svaka od kategorija (nesamostalni i samostalni) čini zasebnu osnovicu pa se ovisno o iznosu pojedine kategorije primjenjuje propisana stopa poreza na dohodak ?
Ako sam ja dobro shvatio Zakon o porezu na dohodak osnovice se racunaju neovisno. Sada imas prihode i olaksice za nesamostalnu djelatnost i tu placas porez na dohodak, a u buducnosti ces imati prihode od samostalne djelatnosti i relavntne rashode te ces u tom dijelu placati porez po tim parametrima.

8) Da li je u planu neka promjena zakonskih propisa vezano za ovu tematiku, a koja ima stupiti na snagu od 01.01.2009 ?
Mislim da to ne zna jednoznacno odgovoriti ni ministar financija :), a niti baba vracara sa carobnom kuglom u dobrom stanju :)
Nadam se da su ova pitanja dovoljno jasna. Svaka pomoć je doborodošla, :)
Unaprijed zahvaljujem na odgovorima!
Pozdrav,
M.
Pitanja su VRLO jasna, ali cesto odgovori znaju biti dvoznacni :( kao i obicno. Takodjer, volio bih ako sam nesto netocno napisao da me se ispravi ili iskomentira :)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
jedna mama kaže:
Aj dok se ne pojavi Mare, da pitam ja.....

Ovako, registrirat ćemo OPG najvjerojatnije bez sustava PDV, OPG vulgaris, tj OPG u sustavu poreza do dohodak. I sad prvu, drugu čak i treću godinu - dohodak nula kuna, a sadnice koje moram kupiti su sve sa svojom cijenom + PDV, te sve ostalo će biti samo ulaganja, gdje novac moram od bilo kuda stvoriti da bih jednog dana mogla ostvarivati neku dobit.

1.Kako je to kad je sve samo gubitak ? Da li smo na neki način, kroz grace period, neki poček ili štotijaznam što, oslobođeni plaćanja poreza?
Nema grace perioda nego porez ne placas ako iskazujes gubitak, a u tom slucaju ces ga iskazivati. Jedino moras racunati da ti se poticaji, razumljivo, racunaju kao prihod.
2.Možda će se vama upućenima ovo pitanje činiti blesavo, ali aj da probam ; Da li ja mogu priklamati ovaj račun za sadnice uz Godišnju prijavu poreza na dohodak, i očekivati neki povrat plaćenog PDV-a, ili mi se sve to zbraja samo kao porezna olakšica?
Ako nisi u sustavu PDV-a onda ne ocekujes povrat PDV-a (niti ga mozes dobiti) vec samo cjelokupni iznos racuna sa PDV-om knjizis kao "poreznu olaksicu" odnosno trosak.

3.Kad podignem ako bog da višegodišnji nasad, i sad dogodine dobijem nazad dio uloženog novca ( u mom slučaju 14 milja za nasad lavande na 1 ha), ovaj poticaj mi se smatra kao prihod ? JEl da ?
Da.
4. Da li onda mogu priklamati Ugovor za kupovinu polovnog pick upa kao ulaganje, da prebijem ovih 14.000 kuna ?
Mozes, samo poreznjaci imaju diskreciono pravo da kazu da taj pick-up ne vrijedi toliko nego vise ili manje. Taj auto prijavljujes u listu dugotrajne imovine OPG-a i imas pravo 70% njegovih troskova (servisi, rezervni dijelovi, gorivo) knjiziti kao trosak. Amortiziras ga po stopi od 20 do 33% sto ti je takodjer trosak, a kad ga prodaje to ti je onda prihod.

5. Možemo li mi OPG-i u sustavu poreza na dohodak tražiti povrat pdv-a za kupovinu stvari za gospodarstvo ? Ne mislim pri tom na špeceraj i ostalo što mnogi rade, nego kotao za destilaciju ulja i sl., građevinski materijal za opremanje objekta? I očekivati neki povrat plaćenog poreza ? Ili baš moram ući u sustav pdv-a ?
Moras uci u PDV. Ima jedna raspravica PDV-da ili ne.

6. Isplati li se nama malim OPG-ima, ući u sustav PDV-a zbog povrata poreza radi ulaganja ? Suprug i ja smo zaposleni i ovo bi nam bio dodatni prihod. Nisu to neke plaće, ja čak i ne dobijam zadnjih par mjeseci zbog stečaja firme, a boli glava kad pomislim što sve treba da ovo jednom stane na noge.
Po mom dubokom misljenju isplati se uci u PDV. Kao sto sam negdje vec napisao nitko mi jos nije dao argumente zasto se ne isplati uci u PDV, ma koliko malen posao bio.

7. Kad se uđe u sustav PDV-a onda je to dvojno knjigovodstvo?
Mozda ja ne razumijem pojmove, ali dvojno knjigovodstvo je i kad bez PDV-a prodas (kao sto sam Mati napisao) robe za 100kn. Posebno vodis prihode/rashode (dohodak) za samostalnu djelatnost i posebno za nesamostalnu

Imam srednju ekonomsku, u školi sam bila tatamata za dvojno knjigovodstvo, prije desetak godina sam bila samostalni knjigovođa za nekoliko obrta, firma se zatvorila, izašla sam iz štosa ali mislim da bih se mogla vratiti u igru da ne plaćam knjigovođu. Jedino me sekira završni račun ali još ćemo vidjeti. O tom po tom
Po meni i placanje knjigovodje treba promatrati kao odnos prihoda i rashoda. Knjigovodja ce npr. mjesecno potrositi jedan do dva sata i to naplatiti, sto ti ga ja znam, pausalno 200 kn. Ja osobno cu taj posao nparaviti za pet (ili deset) sati, a posto su mi prihodi od OPG-a suvise mali da bih u tih pet sati ja mogao na drugoj strani zaraditi 200kn odlucio sam sam si voditi knjige jer mi je u ovom trnutku vaznije godisnje ustedjeti 2.400 kn nego imati 60 ili 120 sati vremena vise :)

nadam se da su mi pitanja bila "razumljiva"
Kao sto rekoh u prethodnom postu :) nema blesavih pitanja vec samo takvi mogu biti odgovori :)
 
B

Bobo

Guest
Kao sto sam i rekao, dok on ne dodje, nema nista, jer ocito je da on to zna uzduz i poprijeko ;)

Smiljane, legendo!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Bobo kaže:
Kao sto sam i rekao, dok on ne dodje, nema nista, jer ocito je da on to zna uzduz i poprijeko ;)

Smiljane, legendo!

Cuj, vrag u nuzdi i muhe jede :) ili kako ono kazu Dalmatinci "Covjek i tovar znaju vise od samog covjeka" ;) S tim, da ne bude zabune, sebe u ovom slucaju smatram tovarom:)
 

IKO

Član
Tu od
20 Stu 2007
Poruka
52
Mare! Poslušaj ti što ti dida kaže. NIje ti sve točno što ti je Smiljan napisao. Ali ja nemam živaca odgovarati na dugo i široko, pa ti kažem da sam te dobro uputio, ali za pojedinosti da budeš sigurna obrati se poreznoj upravi ti nisi klasični poljoprivrednik i za tebe ne vrijede pravila koja vrijede za ljude koji žive isključivo od poljoprivrede.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Smiljane :prayer: ...svaka čast na ovom pozamašnom objašnjenju....
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
IKO kaže:
Mare! Poslušaj ti što ti dida kaže. NIje ti sve točno što ti je Smiljan napisao. Ali ja nemam živaca odgovarati na dugo i široko,
Izuzetno bih cijenio, radi sebe i drugih, barem u kratkim naznakama, sto to nije tocno sto sam napisao??

pa ti kažem da sam te dobro uputio, ali za pojedinosti da budeš sigurna obrati se poreznoj upravi
Naravno da za sve pojedinosti treba pitati u poreznoj upravi, ali je najbolje prije toga se jaaaako dobro informirati jer u poreznoj upravi ima svakakvih likova koji o porezima znaju jaaaako malo (osobno imam nesrecu da moj OPG i sve poljoprivrednike u mojoj poreznoj upravi vodi lik koji bi u normalnim sustavima istog trena dobio otkaz i to samo zbog stvari koje je meni napravio, a o drugima koji malo manje znaju si mogu samo misliti kakve je gluposti radio). Treba se dobro informirati i pitati, a ako se posumnja da referent pojma nema o onome sto govori i svakodnevno radi treba traziti nekoga tko zna. A da bi se shvatilo da referent nema pojma moraju se neke osnove znati, nazalost.

ti nisi klasični poljoprivrednik i za tebe ne vrijede pravila koja vrijede za ljude koji žive isključivo od poljoprivrede.
Netocno. Porez na dohodak je porez jednak za sve. "Klasicni" poljoprivrednik po istim propisima placa porez kao i bilo tko drugi. Ako se varam cijenio bih u par rijeci misljenje u cemu je razlika.
 

IKO

Član
Tu od
20 Stu 2007
Poruka
52
Smiljane svaka ti čast na trudu. Sobzirom da nisi ekonomist mora ti se priznati da materiju poznaješ odlično. A za ovo što pišeš treba i volje i vremena i truda. I zato ti skidam kapu. Ja sam ovih dana pritisnut zdravstvenim tegobama pa sam nervozan i teško mi se je skoncentrirati.
Smiljan kaže:
IKO kaže:
Mare! Poslušaj ti što ti dida kaže. NIje ti sve točno što ti je Smiljan napisao. Ali ja nemam živaca odgovarati na dugo i široko,
Izuzetno bih cijenio, radi sebe i drugih, barem u kratkim naznakama, sto to nije tocno sto sam napisao??


ti nisi klasični poljoprivrednik i za tebe ne vrijede pravila koja vrijede za ljude koji žive isključivo od poljoprivrede.
Netocno. Porez na dohodak je porez jednak za sve. "Klasicni" poljoprivrednik po istim propisima placa porez kao i bilo tko drugi. Ako se varam cijenio bih u par rijeci misljenje u cemu je razlika.
Točno ali
kod oporezivanja dohotka svi se dohoci zbrajaju i čine jedinstvenu osnovicu za oporezivanje. To sam na vlastitoj koži iskusio.

Neki od poljoprivrednika nemoraju voditei poslovne knjige niti podnositi porezne prijave, ali Mara mora ako će koristiti poticaje, a to joj je cilj.
Dohodak od poljoprivrede Mara će utvrditi na osnovu podataka iz KPI i to unijeti u poreznu prijavu, a obvezne doprinose (mirovinsko I i II stup, zdravstveno i zapošljavanje) će joj porezna uprava razrezati na bazi dohotka ako ga ima, a ako ga nema nema ni obveznih doprinosa, gubitak ima pravo prenostit i koristiti u slijedećih pet godina.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
IKO kaže:
Smiljane svaka ti čast na trudu. Sobzirom da nisi ekonomist mora ti se priznati da materiju poznaješ odlično. A za ovo što pišeš treba i volje i vremena i truda. I zato ti skidam kapu. Ja sam ovih dana pritisnut zdravstvenim tegobama pa sam nervozan i teško mi se je skoncentrirati.
Ma i mene je sila, odnosno sluzbenici koji pojma nemaju natjeralo da se malo pozabavim propisima. A ti se drzi i zelim ti brzo ozdrazvljenje.

.....

kod oporezivanja dohotka svi se dohoci zbrajaju i čine jedinstvenu osnovicu za oporezivanje. To sam na vlastitoj koži iskusio.

Ali kako onda racunaju porezne odbitke, ako se odbici iz nesamostalnog rada i samostalnog rada ne mogu zbrajati? Ja racunam da cu iz prihoda od nesamostalnog rada (kod poslodavca, kao i Mare) imati osobni odbitak (puta faktor za djecu) plus kredite, osiguranja i slicne stvari do 12.000 kn, a u prihodima od samostalnog rada (OPG) mogu knjiziti sve poslovne troskove (materijal za proizvodnju, dnevnice, putne troskove itd itd). Posto od samostalnog rada necu imati prihode iskazati cu gubitak. Ako se prihodi zbrajaju onda bi se i rashodi trebali zbrajati (a za to sam nasao u Zakonu o porezu na dohodak da nije moguce), a tu bi u mom slucaju drzava debelo popusila jer nebi ni lipe poreza morao platiti (zbog puno troskova, a malo ili nista prihoda na OPG strani). Djeluje mi previse dobro za mene da bi bilo istinito. Moze komentarcic? :)

Neki od poljoprivrednika nemoraju voditei poslovne knjige niti podnositi porezne prijave, ali Mara mora ako će koristiti poticaje, a to joj je cilj.
Dohodak od poljoprivrede Mara će utvrditi na osnovu podataka iz KPI i to unijeti u poreznu prijavu, a obvezne doprinose (mirovinsko I i II stup, zdravstveno i zapošljavanje) će joj porezna uprava razrezati na bazi dohotka ako ga ima, a ako ga nema nema ni obveznih doprinosa, gubitak ima pravo prenostit i koristiti u slijedećih pet godina.
Da, slazem se.
 

IKO

Član
Tu od
20 Stu 2007
Poruka
52
Da ja sam imao i to ugodno iskustvo. Jedne godine imao sam gubitak i očekivao sam da po riješenju neću imati što platiti, a ono tamo lijep iznos za povrat. Ugodno sam iznenađen. Ali poslije toga su se dosjetili i rekli: je, dohci se zbrajaju, ali gubitak nemožeš pokrivati nesamostalnim radom nego ga prenosiš u slijedeće razdoblje i nemaš povrata poreza. Naprijed sam napisao da je to prenošenje moguće pet godina, sad više nisam siguran dali je to pet ili tri godine.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Mislim da sam negdje nasao da se radi o pet godina, ali ni ja nisam siguran
 

Najnoviji postovi

Na vrh