• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah, lješnjak ili nešto treće?

M

milisapavlovic

Guest
Re: Orah, ljesnjak ili nesto trece?

Postovani forumasi imam jako lose iskustvo sa sadnjom oraha, bez ikakvog iskustva i znanja posadio sam 40 oraha raznih sorti i uz savete magistra vocarstva ali su mi ih zecevi sve izgrizli tj ostetili da cu morati da ih sve povadim i zasadim nove, pa bi molio nekoga iz prakse za savete o sadnji i uzgoju.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Re: Orah, ljesnjak ili nesto trece?

nemam orahe ali sam puno razmišljao o njima ( imam 4ha drugog voća)
iz vlastitog iskustva sam naučio da se manem "tih magistara" gadno su me ujebali
Što vas pati, ako imate zemlju i želju to je dosta .
na puno mjesta je objašnjen princip sadnje i gotovo za sve vočke je isti
zemlju bi bilo dobro pripremit za sadnju ako želite da to raste
znači trebala bi analiza zemlje gnojidba kalcifikacija rigolanje itd itd

Ali pošto vi sadite 40 oraha to može i jednostavnije,
kao prvo pogledajte dali u blizini uopče ima oraha i dali uopče u vašem kraju uspijevaju
gnojidbu i kalcifikaciju ako možete šta dati dajte ako ne onda ništa
rigolanje vam je sigurno največi problem, nemora ni to
može samo rupe , ali što veče to bolje, možda najbolje da bager iskopa rupe recimo 80x80x80cm
tako sam ja za šljive i rastu odlično
to nije tak skupo a dobro je. princip kopanja je da recimo kašikom od 80cm kopa rupu iz dva poteza
prvu kašiku do pola rupe i stavi recimo desno od rupe , drugu kopa do kraja i stavi ljevo i zatim onu prvu vrati na dno rupe.
Recimo da se to napravi ranije u jesen i tako se ostavi do prolječa da sve izmrzne i naprolječe sadiš.
u kopanju možeš u rupu baciti malo 8-26-26 ili 7-20-30 gnojiva tako da kad bager vrati zmlju da se to zarpa
u proljeće u sadnji kad staviš sadnicu zatrpaš slojem zemlje i zagaziš dobro bi bilo staviti starog stajnjaka i onda zatrpati do kraja.
pošto je to malo sadnica neisplati se podizati ogradu zbog divljaći, ali kolac (stupčić) koji bi za orah svakako trebao možda bi bilo dobro omotati sadnicu sa nekom vrstom rabic mrežice i učvrstit za stupčić ( ja sam šljive omotao sa takvom mrežom i ok, a metar košta oko 10 kn
Pa ako ti je sadnica recimo 1,5m visoka režeš je na 1,5m dužine i onda na 33cm po širini da dobiješ tri promjera 10 cm
i to te košta ako je mreža 10kn/m2 , košta 5kn po kom što mislim da uopče nije puno s obzirom na trajnost jer je pocinčana-.
mislim da sam objasnio neke stvari, ako nešto nije jasno tu sam
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Orah, ljesnjak ili nesto trece?

Sto se tice zastite od zeca ja sam par vockica zastitio mrezicom koja se stavlja ispod fasada. (cca 5 kn m2). Samo oko kolca i vocke omotam i spagom za baliranje na par mjesta zavezem. Evo vec 2 godine stoje, jedino sto im se boja promjenila iz originalno narandjaste u bijelu. Cak niti one koje sam lose zavezao pa je vjetar napravio rupu zec nije dirao.
 
M

milisapavlovic

Guest
Re: Orah, ljesnjak ili nesto trece?

Gospodine "ilegalac" najiskrenije vam zahvaljujem na iscrpnim savetima, posto vidim da ste covek od iskustva zamolio bih vas za jos jedan savet, a to je da li mogu u julu mesecu da preorem zemlju i iskopam rupe pa da u poznu jesen zasadim novi orah.Smatram da je zemljiste sasvim u redu jer grane komsijskog oraha prelaze u moj plac a stabla su dobro razvijena i zdrava.
 
M

milisapavlovic

Guest
Re: Orah, ljesnjak ili nesto trece?

Gospodine Smiljan puno vam hvala na savetu odnosno interesantnoj ideji o zastiti od zeca koja je i veoma jeftina. Pozdrav
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Orah, ljesnjak ili nesto trece?

sto se tice oranja u sedmom mjesecu su dva problema:
1. suha odnosno tvrda zemlja otezava oranje
2. korov stigne probiti do jeseni

Po meni, orati treba kasnije, najranije u 9. mjesecu, ovisno o klimi i padalinama

a sto se tice persiranja i zahvale: mozemo kao i svi biti na ti, a ovdje smo svi da se pomognemo
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Re: Orah, ljesnjak ili nesto trece?

milisapavlovic kaže:
Gospodine "ilegalac" najiskrenije vam zahvaljujem na iscrpnim savetima, posto vidim da ste covek od iskustva zamolio bih vas za jos jedan savet, a to je da li mogu u julu mesecu da preorem zemlju i iskopam rupe pa da u poznu jesen zasadim novi orah.Smatram da je zemljiste sasvim u redu jer grane komsijskog oraha prelaze u moj plac a stabla su dobro razvijena i zdrava.

slab sam vam ja gospodin, samo čizme i opanci
i ovdje stvarno mislim da nije potrebno ni persiranje ni zahvala, ovo je sve na dobrovoljnoj bazi
da je bar meni u početku mogao pomoći ili da sam bar tada imao internet

Ali vratimo se temi
ako se ima stajskog gnojiva i ako se ima jednobrazni plug od neznam točno mislim 18 cola i recimo traktor od 70-80 ks
onda je moj savjet da u srpnju pooreš, ali plug u zemlju dokle god ide a ako mu je teško eventualno smanjiti na španerima zahvat pluga (mislim da je bobo isto takvo nešto opisivao)
na taj način možeš poorati i do nekih 50-60 cm i to ti je ustvari gotovo rigolanje.
Smiljan je donekle u pravu, ali ako duboko pooreš zemlju digne se ona neplodna zemlja i potrebno joj je sunca i kiše da se ona "popravi"
Dakle ako je duboko oranje kao što sam opisao onda mjesec lipanj i srpanj baš zato jer su suhi i traktor ne zapada ( ne presuhi, ali mislim da sa sušom ove godine neče biti problem)
i sve to fino neka odmori i preradi do jeseni ili prolječa .
Da ako izraste trava (a vjerojatno hoće) bit će potrebno ponovo poorati ali normalno pliče ili dobre tanjurače i udri
Ako nemaš ništa od navedenog onda normalno poori ujesen kao što kaže Smiljan
a ako nemožeš ni to onda napravi ono što sam napisao u prvom postu
Ako pošteno pooreš nemaš potrebe za bagerom (dovoljna je štihaća), ako nemožeš pošteno poorati nađi bager i radi kao u prvom postu a
poslije sadnje onda poori i poravnaj površinu
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Pozdrav, imam jednu sumu koju sam planirao posjeci i tu podic novi zasad, dali tu moze orah i kako to pripremiti, oranje nebi islo jer imaju panjevi, mogu li samo rupe za sadnice, koja gustoca sklopa, posto me zanima hrast za tehniku, ako hrast upoce tu moze.Kako se krece ciojena sadnica, isplati li se sam prozvoditi sadnice i moze li se to.
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
orah

Kad smo kod oraha otkupljujem veće količine očišćenih oraha ako netko ima nek mi se javi na PM
 
D

davpetri20

Guest
pitanje u vezi oraha

LP

Imam upit vezan za orahovo stablo.
Namjeravam posaditi velik broj sadnica.
Do sad sam imao 3 stabala oraha (i jos ih imam).

Interesira me par stvari.Ponajprije,vi koji imate puno iskustva i znanja sa time,molio bih vas da mi odgovorite na par,pa recimo pocetnickih pitanja.
Koliko godina u idelalnim uvjetima treba cekati da drvo oraha počinje davati plodove.Nakon par godina,kad drvo oraha bude vec u vrhuncu plodnosti,koliko KG plodova se moze ocekivati u idealnim uvjetima,po stablu,u jednoj godini naravno.
Na sto trebam paziti sto se tice razvoja tog stabla.Makar velim,imam vec 3 stabla oraha nekoliko godina,ali nisam toliko u tome,pa bih molio profice.
Posto,što se tice oraha,u jednom periodu godine bi i prodavao čišćene orahe,+ naravno dio i za sebe.

hvala
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
LP

Imam upit vezan za orahovo stablo.
Namjeravam posaditi velik broj sadnica.
Do sad sam imao 3 stabala oraha (i jos ih imam).

Interesira me par stvari.Ponajprije,vi koji imate puno iskustva i znanja sa time,molio bih vas da mi odgovorite na par,pa recimo pocetnickih pitanja.
Koliko godina u idelalnim uvjetima treba cekati da drvo oraha počinje davati plodove.Nakon par godina,kad drvo oraha bude vec u vrhuncu plodnosti,koliko KG plodova se moze ocekivati u idealnim uvjetima,po stablu,u jednoj godini naravno.
Na sto trebam paziti sto se tice razvoja tog stabla.Makar velim,imam vec 3 stabla oraha nekoliko godina,ali nisam toliko u tome,pa bih molio profice.
Posto,što se tice oraha,u jednom periodu godine bi i prodavao čišćene orahe,+ naravno dio i za sebe.

hvala
Pozdrav; imam plantažu oraha staru 5 godina i već druge godine imala je poneki plod, o prvim pravim prinosima razmišljaj nakon 10 g minimalno ili još i više, što duže to ti je stablo veće i prinos veći, uglavnom orasi su investicija na jako jako duge staze! Pazi na razmak bar 8-10 m ako ideš na plodove pa formiraj krošnju već na 1.5-2m max. dobit ćeš puno razgranatiju krošnju nego da ga puštaš u visinu ako želiš kad tad iskoristiti trupac. Prinos po stablu ovisi o sorti vremenskim uvjetima i sl. o tome ti je teško sad precizno govoriti. Godinama se bavim otkupom ploda pa imam sa terena razna iskustva od čak 40kg očišćenih oraha od 1 stabla i to ne previše velikog i starog do samo par kila, pa ti uzmi prosjek ako je svee u redu od 10-20 kg po stablu opeet kažeem zavisi od starosti i prije navedenog
 
D

davpetri20

Guest
Pozdrav; imam plantažu oraha staru 5 godina i već druge godine imala je poneki plod, o prvim pravim prinosima razmišljaj nakon 10 g minimalno ili još i više, što duže to ti je stablo veće i prinos veći, uglavnom orasi su investicija na jako jako duge staze! Pazi na razmak bar 8-10 m ako ideš na plodove pa formiraj krošnju već na 1.5-2m max. dobit ćeš puno razgranatiju krošnju nego da ga puštaš u visinu ako želiš kad tad iskoristiti trupac. Prinos po stablu ovisi o sorti vremenskim uvjetima i sl. o tome ti je teško sad precizno govoriti. Godinama se bavim otkupom ploda pa imam sa terena razna iskustva od čak 40kg očišćenih oraha od 1 stabla i to ne previše velikog i starog do samo par kila, pa ti uzmi prosjek ako je svee u redu od 10-20 kg po stablu opeet kažeem zavisi od starosti i prije navedenog

ok hvala puno.

ovo je bio oglas iz usluge,pa cu ga proslijediti...:blackeye
ako bude jos pitanja,javim se ovdje.

pozz
 
D

davpetri20

Guest
konkretno,imam jos jedno pitanje.


moze li me netko uputiti negdje za kupnju sadnica oraha.
ja imam 2 izvora,ali nisam siguran koliko su kvalitetne te sadnice.
po kojoj cijeni se mogu kupiti jedne kvalitetne orahove sadnice.

ovo na sto sam ja nabasao je:

Sadnice cijepljenog oraha sorte Šejnovo, Drenovo i Plovdinski po cijeni od 60 kuna (visina od 1,5 do 2 m), a sve ostale sorte: Šampion, Elit, Rasna, Novosadski kasni, G-139, Franket...po cijeni od 80 kuna (visina cca 1 m).
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
konkretno,imam jos jedno pitanje.


moze li me netko uputiti negdje za kupnju sadnica oraha.
ja imam 2 izvora,ali nisam siguran koliko su kvalitetne te sadnice.
po kojoj cijeni se mogu kupiti jedne kvalitetne orahove sadnice.

ovo na sto sam ja nabasao je:

Sadnice cijepljenog oraha sorte Šejnovo, Drenovo i Plovdinski po cijeni od 60 kuna (visina od 1,5 do 2 m), a sve ostale sorte: Šampion, Elit, Rasna, Novosadski kasni, G-139, Franket...po cijeni od 80 kuna (visina cca 1 m).

Pogledaj u Fragariji
 
K

kralj85

Guest
orah

novi sam ovdje pa imam dosta pitanja,zivim u okolici vinkovaca i imam zemlju pod vocnjakom borinci oko hektar,pa bi htjeo posaditi orase dali mi mozete objasniti kako kreniti?? dali ima poticaj? dali bi uspjeo plod i koliko vrsta oraha posaditi na tom hektaru
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
novi sam ovdje pa imam dosta pitanja,zivim u okolici vinkovaca i imam zemlju pod vocnjakom borinci oko hektar,pa bi htjeo posaditi orase dali mi mozete objasniti kako kreniti?? dali ima poticaj? dali bi uspjeo plod i koliko vrsta oraha posaditi na tom hektaru

Poticaja nema, jedino za godišnja plaćanja održavanja nasada znači čestica mora biti u namjeni voćnjaka, sorti imaš dosta sve zavisi za šta ti treba, ako za plod kao i meni najbolje su ti sorte Šejnovo i Drenovo(plod dosta krupan svjetlije boje a tanka olupina), imaš u Fragariji za kupiti, inače dosta su skupe bile 100 kn + PDV, razmak sadnje 8 sa 8 min, ja imam 10 sa 8(8 u redu 10 između redova), ili nabaviš negdje jeftinije sadnice pošto poticaja nema znači da ti ne treba račun ni deklaracija. Analizu zemlje ti je dobro da obaviš nije preskupa toliko da znaš što bi bilo sve potrebno zemlji za orah. Preporuka je ograda ako imaš opasnosti od divljači ili bar pojedinačno ograđivanje sadnica! Toliko za sad!
 
G

gamad

Guest
Vec imas jedan post sa potpuno istom dilemom Neispravan link obrisan!

Odlucio sam se na kraju za lijesku :) i ne za probu pola Ha nego sam zasadio 5 Ha ;)

Pozdrav Smiljane,
na tvoje ime sam već naišao na temi "uzgoj ljeske" kao forumaša sa nezanemarivim iskustvom, pa mi je zgodno vidjeti kako si imao iste dileme kao ja danas :)
Ja trenutno raspolažem sa 1,5 ha zemlje u Deanovcu (kod Ivanić Grada) gdje sam se nedavno preselio iz Zg-a. Ozbiljno razmišljam o sadnji ljeske i svaki savjet mi je dobrodošao. Kako ti gledaš na svoj odabir iz današnje perspektive?
Da li bi opet odabrao isto (uzevši u obzir i da više nema poticaja za podizanje trajnih nasada) ?
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
pozdrav dečki od oraha!

pregledavajuči o orasima nisam nigdje uočio na koju se razdaljinu sadi orah za drvo (trupac) odnosno kako bi vi to zasadili sad kad znate naravno ko ima stariji nasad šta traži biljka.Mislim ono iz prve da vas netko pita (manite struku)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
....Kako ti gledaš na svoj odabir iz današnje perspektive?
Da li bi opet odabrao isto (uzevši u obzir i da više nema poticaja za podizanje trajnih nasada) ?

Isto gledam. Bio sam svjesta i prije nego sam u to krenuo da treba proci gooodina do prvog prihoda (uociti razliku izmedju rijeci prinosa i prihoda). U svakoj takvoj prici treba racunati na nepredvidjene probleme i ja za sebe mogu reci da mi ti problemi nisu bili veci od onih za koje sam znao da me cekaju ;) S tim da mi je mom nasadu tek treca vegetacija u tijeku tako da jos nemam ni prinosa, a kamoli prihoda.
Ima dosta ljudi koji su krenuli u ljesnjake, a da nisu dobro proucili, ili su vjerovali samo jednom izvoru (najcesce rasadnicarima) pa su se neugodno iznenadili.
A sto se tice poticaja, ja nebih krenuo na nacin na koji sam krenuo (odmah zasadio 5Ha) vec bih isao na puno manju povrsinu (recimo 1Ha). Iskljucivo zbog novaca koje moras odjednom ulupati. 1 Ha mozes i prirucnim sredstvima odrzavati (narocito orah) dok je sve vece od toga dosta tesko bez npr. traktora.
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
pozdrav dečki od oraha!

pregledavajuči o orasima nisam nigdje uočio na koju se razdaljinu sadi orah za drvo (trupac) odnosno kako bi vi to zasadili sad kad znate naravno ko ima stariji nasad šta traži biljka.Mislim ono iz prve da vas netko pita (manite struku)

Ovako, Krpina je govorio da se treba orah staviti na udaljenost od 4 metra ako se želi dobiti drvo.

Ako se želi dobiti urod onda se treba staviti na 8 metara.

Ja u jednom vočnjaku imam 7 metara udaljenosti (ali trokutasto ne četvrtasto) i tako u dva reda i moram reći da im fali taj metar. dosta igu grane jedna u drugu.
_______________________________________________________

E sada imam ja jedno pitanje.
Crkava mi jedan orah. Posadil sam ga prije 2 godine i onda je crkel nakon kaj sam posadil. Ne znam zakaj.
ali je iz korijena ponovo krenulo novo stablo.

Ali je sada na visini od 60 cm i listovi su mu se počeli sušiti od vrha. Kao da je spaljen s nečim. Ne znam s čim, ali grdo izgleda. List je totalno suh ali samo mladi listovi pri vrhu a oni bliže deblu ok izgledaju.

Jel to nekaj ne paše?

Na istom mijestu sam prije 3 godine posadil orah ali i on mi je propal?! koji je to vrag. Ostali orahi koje sam posadil tamo izgledaju ok i sada su na već nekih 3-4 metra visine.
 

Najnoviji postovi

Na vrh