• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Ja ne razumijem taj poticaj po prinosu jer neznam kako ga sam sebi interpretirati.
Znači ja u svom kraju imam max 10t kukuruza po ha,dok negdje su slavoniji u istoj godini netko ima 15-16t/ha i po tome pošto ima bolju zemlju i boljo prinos,treba dobiti veći poticaj?
Kako netko od voćara,netko ima 20t jabuka po ha,a nekoga opere tuča,mraz,suša i ima 2t/ha...i sad njemu treba dati manje jer ima manji prinos?
Županija nije npr. objavila elementarnu nepogodu,i taj koji ima manje,manje i dobije.
Zašto bi ja ako radim jednako kao i onaj koji ima 20-30-50% veći prinos dobio manju potporu ?
Il sam blesav i ne kužim kako bi funkcionirao poticaj po proizvodnji?
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
532
Kada se nešto želi napraviti, napravi se.Kada se nešto ne želi napraviti, nađe se 101 razlog da se to ne napravi.Slažemo se...ili ne
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
532
Naravno, no ne trpati sve i svašta u isti koš.
Ljudi koji sada beru orahe, sađeni su i stari su najmanje 40-50 godina.
Nije tada bilo ni poticaja, niti IPARD-a niti SAPARD-a, već samo poštena seljačka ruka i obraz, vjera u Boga i nada da će jednog dana našoj djeci biti bolje.
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,750
De nemoj me sekirati 🤣.

Orah je toliko promašena kultura da je držanje istog i s poticajima upitno hoće se isplatiti ikada.

Isplati se jedino ako se sadi zbog poticaja i održava sukladno tome.. Tj. Ne održava..

Na ovoj parceli bi više zaradio da sam posijao dts i prodavao bale... Nego što ću ikad realno od orasa zaraditi.

Zato i čupam 2 ha orasa...

IMG_20240828_174730.jpg
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
532
Nemoj čupat, bit će tvojoj djeci ili unucima trupci za 70 godina, a u međuvremenu ploda koliko bude, bude.
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,750
Ovaj na slici 1ha ću si ostaviti jer je na brdu i koliko toliko sam zadovoljan s njim. Vidim neki pozitivni pomak.

Ali drugi čupam jer sporo napreduje. Nemam živaca ja to gledati unatoč poticajima
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Ja ne razumijem taj poticaj po prinosu jer neznam kako ga sam sebi interpretirati.
Znači ja u svom kraju imam max 10t kukuruza po ha,dok negdje su slavoniji u istoj godini netko ima 15-16t/ha i po tome pošto ima bolju zemlju i boljo prinos,treba dobiti veći poticaj?
Kako netko od voćara,netko ima 20t jabuka po ha,a nekoga opere tuča,mraz,suša i ima 2t/ha...i sad njemu treba dati manje jer ima manji prinos?
Županija nije npr. objavila elementarnu nepogodu,i taj koji ima manje,manje i dobije.
Zašto bi ja ako radim jednako kao i onaj koji ima 20-30-50% veći prinos dobio manju potporu ?
Il sam blesav i ne kužim kako bi funkcionirao poticaj po proizvodnji?
Neznam kak se sada gleda poticaj po prinosu..nekad je bio poticaj po minimalnom prinosu za određenu kulturu..tj. trebal si dobiti 5 tona pšenice ili 40 tona šečerne repe po hektaru..ako si ispod, ništa od poticaja ,a isto tak nikaj više ako si iznad toga.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,520
Nije li to bilo samo za urod predan na otkup?

Ove sadašnje poticaje smatram potporama da zemlja ne zaraste u šikaru. Prinos je irelevantan kaj se tiče sadašnjeg oblika potpore, ali je jako bitan za komercijalnu proizvodnju. Ne znam kolika je potpora za livade, ali kad je vlasnik jedne livade od cca 0,5 ha pital za malčiranje iste (ne košnju), za malčiranje je traženo 120 eura po malčiranju. Čini mi se da je malčiranje jeftinija operacija od košnje i pospremanja sijena. Ne vidim baš neku računicu u poticajima, ako se nema normalnog prihoda od parcele.
Ako ima tržište za bale, slažem sa @zoran89 da mu se više isplati proizvoditi krmu nego nesigurnost i dugoročnost u proizvodnji oraha.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
603
De nemoj me sekirati 🤣.

Orah je toliko promašena kultura da je držanje istog i s poticajima upitno hoće se isplatiti ikada.

Isplati se jedino ako se sadi zbog poticaja i održava sukladno tome.. Tj. Ne održava..

Na ovoj parceli bi više zaradio da sam posijao dts i prodavao bale... Nego što ću ikad realno od orasa zaraditi.

Zato i čupam 2 ha orasa...

View attachment 76134


Pa posij DTS između redova, na jedno 70-80% površine ;)

Koliko su ti orasi stari?

Da nebi bilo da samo mudrujem, mi smo u mladi maslinik godinama sadili povrće između redova, zemlja je bila redovno obrađivana i prije sadnje maslina, i dok se traktorom moglo ući u redove smo sadili koliko se moglo. Kad su se nakon 10tak god krošnje raširile, prestali smo s povrćem.
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
532
Ovaj na slici 1ha ću si ostaviti jer je na brdu i koliko toliko sam zadovoljan s njim. Vidim neki pozitivni pomak.

Ali drugi čupam jer sporo napreduje. Nemam živaca ja to gledati unatoč poticajima
Orah je dosta zahtjevan... Lokacija, tj. parcela, ako je u čretu-nizini u kojoj se dugo zadržava voda, tu će slabo napredovati i čak se posušiti kroz par godina.To mu je najveća mana, jer nevoli zemlju na kojoj se dugo zadržava, pa mu najvjerojatnije čak i podzemna voda radi probleme, jer se kod nas u nizini Posavine značajno promijenio vodni režim vodostaja,tj. vodostaji su znatno veći sada, u odnosu na 40-50 godina prije.
Tu je i orahova muha, koju bi se moralo tretirati pod obavezno i SZB i agrotehnikom-frezanjem...
Tako da neupućenima koji "misle" da orašari samo poberu orah i ne rade ništa i poberu velike poticaje, nisu svjesni jer neznaju, ali znaju biti vrlo zločesti i stvoriti mainstream da se samo tim ljudima skinu i umanje poticaji.
Ima Boga , Karme ili čega već, malo po malo, danas orašari i ljeskari, sutra jabučari i kruškari, pa onda ratari i stočari (konjari imaju velike poticaje, ratari isto tako....
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,750
u 8. godini su orasi. Na brdu već imam prvi rod.

A na drugoj parceli ga nešto koči.... Ja sam sumnjao na mokre noge jer ima jedan period u godini kada bude dosta vlažna parcela jer općina ne čisti kanale od oborinskih voda.
 

Najnoviji postovi

Na vrh