• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

Blaza

Član
Tu od
17 Svi 2010
Poruka
46
Ova šprica je navodno ručna...i ima fenomenalan pritisak prema naprijed...

Ne znam hoće li to funkcionirati, trebalo bi...

U svakom slučaju, podijeliti ću s vama iskustva nakon nje....:lol:

O kojoj šprici pricas? Imas kakav link da vidimo?
 

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
spremni za zimu

20121110_152600.jpg


20121110_154536.jpg


20121110_154741.jpg


20121110_154827.jpg
 

Blaza

Član
Tu od
17 Svi 2010
Poruka
46
Lijepo to izgleda. Jel mozes reci koliko si placao stupove za ogradu,koliko žicu po metru dužnom ili kvadratu te na kojoj visini ti je žica (ograda)
 
T

Tihomir Bjelovar

Guest
Da samo pitam jos jednom kad bih sad sadio plod crnog oraha pod foliju,dali je pregusto 15 cm razmak u redovima i razmak izmedu redova 20 do 30 cm.
Najbolja dubina mislim cm. bilo bi navodnja vanje kap po kap.Hvala
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Da samo pitam jos jednom kad bih sad sadio plod crnog oraha pod foliju,dali je pregusto 15 cm razmak u redovima i razmak izmedu redova 20 do 30 cm.
Najbolja dubina mislim cm. bilo bi navodnja vanje kap po kap.Hvala

Moje mišljenje je da u redu ne bi smjelo biti ispod 30 cm , a međuredno prilagoditi strojnoj obradi ( FREZI ) znaći minimum 60 cm :blackeye
 
T

Tihomir Bjelovar

Guest
Ma mislio sam ih posadit ispod mulch folije u dva reda i u sredinu crijevo za navodnjavanje .
Najvise razmak 20 cm u redu i izmedu redova moze biti i 50 cm jer foija je siroka oko 80cm .
Imam prostor u vocu za nekih 4500 komada a to mi je ogradeno a i voda mi je odmah tu sve mi je u sklopu kuce.
Vi koji ste vec sadili znadete bolje i imate u tome iskustva a nece biti 100% klijavos pa ce biti i vise mjesta.
Koja je dubina najbolja za sadnju 7-8 cm ili ???
A gresaka ce biti ali na greskama se uci.
 

Sadnice

Član
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
47
Za dubinu sadnje se obično računa 2 x promjer sjemena, znači 8 cm ti je dovoljno (iako su neki manji od 4cm, ali svejedno idi na 7-8 cm dubine).

Što se razmaka tiče isto tako mislim da bi mogao ići na 20 do 30 cm, a razmak u redu kako tebi odgovara zbog folije.
 
T

Tihomir Bjelovar

Guest
E hvala na odgovoru ja imam oko 3000 tisuce ploda od 40 mm promjera i oko 1300 sitnog oko 25 mm promera.Pa neznam a ce biti sta od ovog sitnog ili ne?
Postavljena mi je danas ujutro folija pa bih trebao danas popodne krenuti doma i to sve posaditi do nedelje pa ponovo nazad.
Znaci ona je siroka folija u gredicama ca.80 cm idu dva reda razmak 30-40 cm red od reda i sad neznam kolki razmak u redu.Ali ici cu na nekih 20cm jer neznam koliko je metara folije postavljeno tocno pa cu izracunat.
Vase misljenje o ovim sitnim plodovima saditi ih ili ne????

Da samo nadodam imam i jedno 200-300 plodova bitternuss u prevodu grki orah drvo isto raste jako brzvo a navodno voli i mocmarna podrucja.
Pa cu i njega probat posadit ,plod je velicine ljesnjaka a okos gorakkkk.
Neznam dali ga ima kod nas i ima li ko sa njim iskustva.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
T

Tihomir Bjelovar

Guest
sigurno bi ali sada mi se je ukazala prilika za doma ici a u proljece nezna dal cu biti u mogucnosti.
 

Sadnice

Član
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
47
Pa zar ne bi bilo bolje prvo ih stratificirati u pijesku, pa onda saditi samo one koji su naklijali?
8)

Kada plodovi naklijaju onda treba dosta pažnje posvetiti presađivanju sjemena koje je proklijalo, jer se klica može potrgati, pogotovo ako se radi o 3000 komada, to je puno posla.
Uz to, neki neće odmah krajem 3, početkom 4 mjeseca proklijati....tako da teško je to uspješno napraviti kada je velika količina u pitanju.

Uglavnom ovisi o mogućnostima, vremenu.

Kolega Tihomir vjerojatno sada ima vremena i mogućnosti to raditi, tako da mislim da neće pogriješiti ako ih posadi ovako kako je rekao.

Što se tiče manjih sjemena i njih svakako posadi, odvojeno od ovih ostalih.
Teoretski (u prosjeku) to će biti nešto lošije sadnice (ja ih iz tog razloga ne prakticiram saditi), kasnije i debla, ali u svakom slučaju i dosta njih će niknuti, tako da ako ništa drugo mogu ti biti rezerva. Sa njima idi isto na barem 6-7 cm dubine.
 
T

Tihomir Bjelovar

Guest
U pravu si sad mi se ukazala prilika a za proljece neznam kako ce biti.Vrijedi probat pa cemo vidjeti sta ce uspjeti ,u svako sluca bit cete izvjesteni.
Jer upravo ste vi koji ste mi najvise pomogli,imao sam samo neku ideju a sve savjete sa pokupio sa interneta .Mada su najtocniji od ljudi koji su to probali prije mene a to ste vi.Zato slobodno mogu kriviti upravo vas ako nesto neispadne dobro :finga::finga::finga:
A vjerujem u sebe pa se nadam barem 50% uspjeha a to bi bilo super.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
evo jedan plod domaceg oraha :) jer neznam koja je sorta i ima ih dosta kod nas,lako se drobi nije kostunjac
dali postoji za kupit sadnica (sorte) koje daju krupnocu kao ovaj orah

rwhp9k.jpg
 

alitaa

Novi član
Tu od
24 Lis 2012
Poruka
9
Pozdrav ekipa.
Da malo probudim ovu temu.
U 11 mjesecu posadio sam 140 sadnica oraha, na 4000m2 livade.
Lijepo sve ogradio fasadnom mrežicom, pognojio i sad čekam proljeće :)
Par slika u prilogu :)








Odlične slike , molim te samo sljedeći puta stavi rezoluciju slika 800 x 600
Kako si sada napravio bilo je preveliko
Žuti
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
E lijepo samo vise nego duplo gustina sadnje preporucane, a srnjak je bas gladan, ovi kolci sto drze mrezicu kada prodje zima i pred kraj vegetacije kada budu mladice visoke 1.5 povezi ih za kolce da ne padaju na stranu i formiraju krivo deblo jer u ovom rasporedu valjda namjeravas uzgojiti trupce.

Velik je trud ulozen u startu svaka cast, ali opet napisi kakva ti je namjera ovog nasada da uzgajas plod ili orahov sortiment?

Pozdrav
 

alitaa

Novi član
Tu od
24 Lis 2012
Poruka
9
Razmak je 5x5, sađeno je u trokut pa je razmak otprilike 6m. Već su povezani, to je i cilj da ravnam stablo pomoću njih.
Sadnice sam sam uzgojio, imam ih još cca 1000 kom. nešto sam prodao, problem je što svi hoće ravne bez ijedne greške :)
Za početak namjera mi je uživati u radu i miru u tom voćnjaku:)
Planiram deblo pustiti na nekih 3 metra do prve grane. Vidjet ću kako će sve teći, čekam proljeće da vidim koliko toga će se primiti..
 

ugly_si

Novi član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
26
da tako sam i mislio sto se tice namjene, a i ja se za sada "odmaram" u svom zasadu isto 130 kom samo na 1ha, kako kazu fizicki rad je hrana za dusu :) ... ali nekad je lijepo biti pothranjen :icon_thumright:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Sadnice

Član
Tu od
17 Lis 2011
Poruka
47
@alitaa - lijepe su slike, i sviđa mi se način (razmak) sadnje.

Kolci koje si dala, koja je njihova dimenzija i koliko su duboko u zemlji, te od koje vrste drveta su.

Moja preporuka (kako ja npr. sadim) je koristiti kolce od min 4x4 cm, te dužine od 2 do 2,5 metra.
Kolci bi trebali u zemlju ići 0,5 metra (u praksi prvih 40 cm ide bez problema, zadnjih 10 je problem). Samo od tvrdog drveta.

Sve ostalo (meni) se pokazalo "loše", odnosno po meni nije trajno rješenje, tako da ako si već daš toliko truda bilo bi šteta da ne uspiješ u potpunosti...

Sve ostalo super :icon_e_smile:
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Ovo su prave kućice za orahe :)
Zemljište nije podrivano ili rigonlano ?
Po ovom mi se čini da su (samo) kopane rupe ? U pravu sam ?
 
Posljednje uređivanje:

alitaa

Novi član
Tu od
24 Lis 2012
Poruka
9
@Sadnice
Kolci su 5x4x240cm od bagrema, gacije_ mislim da je najbolje drvo za to. U zemlji su oko 60 cm, dobro sam se namučio s njima :(happy):
@D&D
Da samo su kopane rupe. Tako mi je bilo najjednostavnije. A bilo bi previše blata da je orano. Ovako već sad izgleda ok :)

Kod sadnje, sadnice sam umakal u bioalgen korijenski koncentrat, oko svake sadnice stavljene su jedne tačke kvalitetnog stajskog gnoja i prekriveno je s malo zemlje.
Na dno rupe stavljeno je malo 7-14-21 umjetnog gnojiva
Prije par mjesec dana napravljena je i kalcifikacija (oko 2kg po sadnici u krug oko 2metra)
Napravljena je analiza tla, uz ovo što sam stavio trebalo bi još staviti umjetno gnojivo 10-30-20, al mislim da ću to odgoditi za drugu jesen, glavno mi je da se prime ove godine...
Što se tiče špricanja, pridržavat ću se savjeta sa ovog foruma.

Ako još imate neke savjete, samo recite, pozorno slušam :)
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh