• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Re: Oranje,oranje,oranje...

ej prosio bi te ako možeš da staviš cijelu sliku lemkena baš me zanima kakav je...
 
S

strongboy

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

moje danasnje oranje.namera mi je da vam prikazem kako radi taj jedan dodatak pluga sto sam kupio prilikom kupovine mog pluga.to je nesto nalik velikom griblu,koje odmah podrlja ono sto plug zaore.tako da se vlaga puno vise zadrzi u njivu,a isto tako kad se zeli nesto rucno saditi a da se naknadnim drljanjem ne zabije zemlja,onda ovo griblo je prava stvar.
ja ovu njivu prirpemam za duvan i drljacu je opet.al svejedno dok dodje red da sadim duvan dotle bi se ona skoro osusila.a ovako vlaga ostaje.
video klip je kao isprekidan a neznam zasto.na mobitelu se super vidi.al kad sam ga prebacio na youtube-u ima drugi kvalitet :? .
a evo i nekoliko slika ;) http://www.youtube.com/watch?v=SH6AG73QJw8
ovde drustvo mi pravi i jedna roda :lol:
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: Oranje,oranje,oranje...

Prvi put vidim takvo nešto i stvarno super stvar, a kako vreliš i sam smanjuješ jedan prohod i zbijanje tla; a istovremeno smanjuje se gubitak vlage iz tla :!: ;)
Usput koliko takvo nešto košta kod vas, to je imt plug :?:
 
S

strongboy

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

gmiža kaže:
Prvi put vidim takvo nešto i stvarno super stvar, a kako vreliš i sam smanjuješ jedan prohod i zbijanje tla; a istovremeno smanjuje se gubitak vlage iz tla :!: ;)
Usput koliko takvo nešto košta kod vas, to je imt plug :?:
plug nije imt vec kumanovski al je kopija beogradskog.star jeoko 25-30 godina,al odlicno radi svoj posao.mnogo bolje nego kod koms,edan prijatelj ima torpedo traktor.traktor mu je super,al mu plug ne valja za nista.nikad ne prekrije korove vec ih samo naslanja.pa oni rastu jos vise i vise.ovaj moj plug sam platio 250 eura stim da mi je covek dao i polugu (onu srednju).to griblo sam mu platio 50 eura.malo mi je bilo skupo to,al ipak,onako napravljeno,sredjeno i po potrebi samo da namontiras,uzeo sam i njega.nije mi zao sto sam ga uzeo jer super obavlja posao.sad mogu da pooram njivu i da je ostavim nepodrljanu bez ztraha da ce se osusiti.inace kako se kod nas jos uvek duvan u mnogome, a narocito ljudi koji zive u gradu i zakupluju zemlju da bi sadili duvan zakupljuju po 0.2 -0.3 ha,sade rucno,onda se nemoze ni zamisliti da te neko pozove da mu usluzno oras za duvan ako nemas takvo griblo.jer drugacije nepostoji nacin da poorana njiva bude izdrljana a da se pritom ne izgazi i ne zabije.ja sam pokusavao da napravim takvo griblo na tominom plugu, al nije mi nikako polazilo za rukom, pa sam se otkazao.pa kad su mi ponudili ovo, nisam hteo da ga ne uzmem.mada kazem da mi se videlo malo skupo. ;) .
danas sam gledao neke drljace.prvi put vidim takve drljace.trokrilne,al nisu od vinkle, vec od punog pljosnatog zeljeza.nalik kao one konjske drljace, samo sto su mnogo vece i teze.nude mi ih za 100 eura..pa smo se dogovorili da mu ja dam jednu ledjnu prskalicu bakarnu,i da mu jos dodam 55 eura..prskalica je skoro nekoriscena al je ne koristim ni ja pa mi samo stoji i sakuplja prasinu.stoji tako vec 15 godina :lol: .a ja koristim one lakse plasticne na kojima ne trebas stalno pumpati kao na bakrenoj.
uuu al sam se raspisao :roll:
ok pozdrav ;)
 
T

tomonh

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

To je dobro na takvoj prhkoj i laganoj zemlji.Na mojoj zezmlji taj traktor nebi mogel orat...
 
S

strongboy

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

tomonh kaže:
To je dobro na takvoj prhkoj i laganoj zemlji.Na mojoj zezmlji taj traktor nebi mogel orat...
a kakvim traktorom ti ores na tvojoj zemlji? :scratch.ova njiva je od malo tezih.ne malo, nego malo vise tezih ;) .a tako izgleda jer je to griblo sitni i drobi.a inace svu zemlju su nekad seljaci obradjivali volovima i konjima...pa tako i tvoju.tako da nema zemlje gde traktor nemoze orati.naravno kad se stvore uslovi za oranje...nije valjda da su i tvoji stari tvoju zemlju obradjivali sa velikim traktorima,koje predpostavljam da ih imas sada.pa svaki manji vise nije TRAKTOR 8) ....
JOS DA DODAM I OVO.ne treba mi veci traktor zato sto je zemlja laka ili teska...vec zato sto su mi parcele male.i na lakim zemljama treba ce ti veci traktor radi veceg ucinka a ne radi teze ili lakse zemlje.ako je traktoru tesko zato je mjenjac i rucica poluga.pa ti budi majstor i opet pooraces i najtezu zemlju.a ako je parcela mala, tu nema sto traziti neka zver od traktora...bez razlike dal je to teska ili laka zemlja.ma jedonstavno nema gde da se okrene ;)
 
T

tomonh

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Na jednom djelu ore tm155 sa 3 brazde vario fogel plug,kolega sa đonijem 95ks skidal 3brazdu ko i ja sa svog 4brazdu. Mogel bi orat na malim privatnim parcelama,al na velikim ne.
Super je to kaj imaš al to je za laganu zemlju.
 
K

Kordunas

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

[youtube:2k2vywh7]tpKd5js-vTc[/youtube:2k2vywh7]
oranje poslije silaže za ječam
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,293
Re: Oranje,oranje,oranje...

o lijepo oranje mogu reći.to ti je onaj stariji mf. lijepo to tebi ide
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,007
Re: Oranje,oranje,oranje...

Glavno da je u pozadini MUZIKA 8) he,he. Kak to da ni jurišna :) Lijepo se ore kod tebe, ide to tebi
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: Oranje,oranje,oranje...

Jučerašnje oranje ljulja kod djeda...

slikoraaa000.jpg

slikoraaa0001.jpg

slikoraaa0002.jpg

slikoraaa0003.jpg

slikoraaa0005.jpg
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,293
Re: Oranje,oranje,oranje...

vidim da je dosta mokro kod vas. kod mene malo pada pa malo ne uglavnom zemlja puca od suše jer nikako da se namoči.
al vidim da same-a to ne zabrinjava da ide ko veliki :mrgreen: :blackeye :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: Oranje,oranje,oranje...

kod nas se ne može u polje, sve puno vode, pogotovo kukuruzi!

Jučer posijao kukuruz, još ga imam za kultivirati što sam posijao oko 10.6., al ništa se ne može, sve pod vodom :mrgreen:
 
L

las2

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Da ne započinjem novu temu pitati cu ovdje.
Želio bih da mi netko pokuša objasniti kako da "izvadim brazdu"(razor).
Skinuo sam ječam i potanjuro prije 5-6 dana pa me zanima dali je sada još rano za oranje, htio bi poorati strnjak pa onda josh jedamput orati tj. orati zimsku brazdu.
 

stjepan

Član
Tu od
30 Lip 2009
Poruka
189
Re: Oranje,oranje,oranje...

jel sa dvije brazde vidi vako kad dođeš do kraja izravnaš zidove brazde tako da ti lijevi točak ide uz rub zida a desni koji brazda zatvara neka nagazuje po oranju onda to opkoračiš i ideš lijevim točkom do zida brazde i ostaje ti izvaditi jedinicu jedinicu vadiš tako da desnim točkom ideš uz zid ili ako je mjestimice ostalo uže ne izorane zemlje ideš tako da ti zadnja brazda uvjek vata punu brazdu a prva kolko uhvati tako da kanal ne ostaje širok evo kolko sam ti mogo pomoč pisanjem jer na zemlji bi ti puno lakše objasnijo
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Re: Oranje,oranje,oranje...

Evo kako bi to bilo slikovito popračeno :D
Pravac oranja prema naprijed:
i580459_P3200275.JPG

Plug i njegov položaj
i580457_P3200278.JPG

I na kraju 8) 8)
i580458_P3200277.JPG


Slike su od jednog aktivnog člana foruma,nadam se da se neče ljutit ;) :D
 
L

las2

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

probati cu sa 2 brazde ako bude išlo jer sam slamu razbaco, ako ne onda 1. Stavit cu slike kad budem probao
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Marko, nema ljutnje, dapace, pomozi covjeku..

Las: S jednom brazdom ne znam koliko znas orati, al jarak ti ne gine sirok... To zatanjurati je sizifov posao. Svakako probaj s dvije, pa kako ti bude.

Kad dodjes do uskog djela, tjeras lijevi tocak uz zid brazde. Na ovaj nacin dobijes "jedinicu":


Iduci prolaz ides desnim tockom (kao da normalno ores) uz zid jedinice, dok lijeva strana gazi po oranju:


U pravilu se zadnja tri prolaza rade za 1/3 plice od dubine oranja, zato da plug ne sece lijevo-desno prilikom vadjenja jedinice, a i da zadnja brazda malo zatrpava jarak s trecinom zemlje koja je ostala nepoorana iz prethodnog prolaza. Ako si sve izveo kako treba, jarak ti treba ispasti ovako:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: Oranje,oranje,oranje...

Danas je kolega malo orao (to je onaj kompa od kojeg sam posuđivao vogela :mrgreen: ) strnak i sutra ču mu posadit kukuruzu :!:

slika015dcf.jpg

slika001n.jpg

slika002.jpg

slika003c.jpg

slika006.jpg

slika010.jpg
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh