• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Re: Oranje,oranje,oranje...

iskreno rečeno ja previše ne patim za ljepotom oranja,lijepo mi je vidjeti kad neko izore "ko knjigu" ali osobno se previše sa tim ne zamaram jer na kraju se sve to poravna,da li rotobranom ,tanjuračama ili nečim drugim svejedno a još kad vidim kako drugi "pripreme" :roll: zemlju i u to siju rekel sam da ću ja sijati direktno u brazdu :D
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Decki moji, ovo je jos super ispravna njiva koju je vcovjek nacrtao... ja sam prije imao jednu njivu koja je DOSLOVCE bila trokut ali dosta dugacak, pa se dalo poorati.

Sad imam dosta njiva koje su isto nepravilne i na takvim njivama ne izoravam jarak odmah, nego jedinicu pokusavam dobiti sto ravniju, tako da ju na kraju izvadim i jarak bude normalne velicine. I ne idem rikverc-naprijed, vec se po oranju okrecem. Kao sto je breza napisao, pa ne sijem u to oranje, svejedno cu ga kasnije tanjurati, pa to malo pogazenog nema veze...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Oranje,oranje,oranje...

marko hurlimann xa86 kaže:
joekiki kaže:
Pozdrav svima!
[quote="marko hurlimann xa86":y6tf8f0h]
Prva manje grabi kad idem u desno a u lijevo je dobro a zašto :scratch
Claas odmara :p
Lepo ti ide oranje! Sve pohvale.
A jesu li zadnje gume isto napuhane?,,,da nema razlike u pritiscima?,,,da te ne zeza možda to?
:scratch Kad zadnja guma uđe u razor, zna se više zgužvati(sabiti) ako je manji pritisak...
Pozdrav Joe! :mrgreen:
Isti su tlakovi u gumama...
Kad orem u ljevo plug se ljepo drži na španerima,a kad idem u desno onda se povuče cijeli udesno pa prednja malo hvata :blackeye[/quote:y6tf8f0h]
Onda ti nisu španeri ispravno našpanani. Mislim u centar
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

breza kaže:
iskreno rečeno ja previše ne patim za ljepotom oranja,lijepo mi je vidjeti kad neko izore "ko knjigu" ali osobno se previše sa tim ne zamaram jer na kraju se sve to poravna,da li rotobranom ,tanjuračama ili nečim drugim svejedno a još kad vidim kako drugi "pripreme" :roll: zemlju i u to siju rekel sam da ću ja sijati direktno u brazdu :D

prijatelju da ti vidiš u kakvu ja zemlju sijem večina ljudi nebi ni prismrdila sa sijačicom na polje, živi užas a usjev perfektan, bilo djetelina, trava il kaj več
ja isto ne patim od finog oranja, ja to čim prije skinem s dnevnog reda, sam da bude gotovo, men je oranje dosadno da je to čudo jedno
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Oranje,oranje,oranje...

@cabage: plug nemam zašpanan na španerim,nego plug si sam traži pravac...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Oranje,oranje,oranje...

Pa hvala bogu onda da prva brazda ispada svakako. Pravac plugu daješ ti, tj. određuješ na španerima kolika će biti širina prve brazde. Moraš još puno toga naučiti, momak... ;)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Oranje,oranje,oranje...

cabage kaže:
Pa hvala bogu onda da prva brazda ispada svakako. Pravac plugu daješ ti, tj. određuješ na španerima kolika će biti širina prve brazde. Moraš još puno toga naučiti, momak... ;)
A ne ne pravac pluga si on same izabere..Ti moraš s plugom orat bez španera i on mora dobro ič...
Učim ja polako ali neke stvari sam ipak naučio ;)
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Re: Oranje,oranje,oranje...

Plug mora bit našpanan i pravilno podešen sve ostalo je za k.... Ide plug bez španera al to nije to.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ronin kaže:
Plug mora bit našpanan i pravilno podešen sve ostalo je za k.... Ide plug bez španera al to nije to.
ako ti je plug naštelan po pravilima španeri ti ne trebaju, a ako ih koristiš posavjetuj se sa ljudima koji ga ne koriste jer oni znaju kako se ore.
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Re: Oranje,oranje,oranje...

cabage kaže:
Pa hvala bogu onda da prva brazda ispada svakako. Pravac plugu daješ ti, tj. određuješ na španerima kolika će biti širina prve brazde. Moraš još puno toga naučiti, momak...
:blackeye
Pa i ne baš...
Onda plugovi uopče ne bi imali mogučnost podešavanja širine prve brazde-zašpanaš ga i tako mu odrediš koliko grabi, a ipak imaju mogučnost štelanja širine zahvata prve brazde, a španeri bi morali dati mogučnost šetanja pluga +/- 10 cm jer nemoguče je traktor držati uvijek 100% ravno pa si sam plug traži odgovarajuči pravac i širinu zahvata!
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Oranje,oranje,oranje...

pajdo kaže:
cabage kaže:
Pa hvala bogu onda da prva brazda ispada svakako. Pravac plugu daješ ti, tj. određuješ na španerima kolika će biti širina prve brazde. Moraš još puno toga naučiti, momak...
:blackeye
Pa i ne baš...
Onda plugovi uopče ne bi imali mogučnost podešavanja širine prve brazde-zašpanaš ga i tako mu odrediš koliko grabi, a ipak imaju mogučnost štelanja širine zahvata prve brazde, a španeri bi morali dati mogučnost šetanja pluga +/- 10 cm jer nemoguče je traktor držati uvijek 100% ravno pa si sam plug traži odgovarajuči pravac i širinu zahvata!jako dobro objašnjeno,drugim riječima kod otpuštenih španera imaš ravnu brazdu.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Oranje,oranje,oranje...

Momci moji, nemate vi pojma. Plug prekretač, o kakvom je oranju ovdje riječ, moraš na španerima našpanati da bude točno u centru traktora, dakle ni lijevo ni desno, a sad ono o čemu vi govorite. Štelanje širine prve brazde na plugu služi za to da na večem ili manjem traktoru uštelaš plug da ore onoliko koliko treba. Nemaju svi traktori istu širinu između kotača i za to služi ta opcija na plugu.
Ajde mi objasnite kako bi vi orali recimo na njivi koja konstantno ide u zavoj. Plug bi držao pravac jer ga španeri nebi držali i začas bi plug pretekao traktor, s lijeve ili desne strane. :mrgreen:
Za šta bi inače služili španeri na traktoru? Za pravljenje sladoleda možda :scratch Naravno da nikad ne našpanate tako da priključak ne mrda nikud ni mrvice, jer onda dolazi do toga da čim traktor malo drukneš volanom, stroj bježi. Ostavlja se nešto slobodnog hoda našpanerima, ali mali dio koji korigira pogreške vozača. I svaki onaj koji će meni pričati kako se ore nek dođe k meni pa da vidimo tko će bolje izorati.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Oranje,oranje,oranje...

cabage kaže:
Momci moji, nemate vi pojma. Plug prekretač, o kakvom je oranju ovdje riječ, moraš na španerima našpanati da bude točno u centru traktora, dakle ni lijevo ni desno, a sad ono o čemu vi govorite. Štelanje širine prve brazde na plugu služi za to da na večem ili manjem traktoru uštelaš plug da ore onoliko koliko treba. Nemaju svi traktori istu širinu između kotača i za to služi ta opcija na plugu.
Ajde mi objasnite kako bi vi orali recimo na njivi koja konstantno ide u zavoj. Plug bi držao pravac jer ga španeri nebi držali i začas bi plug pretekao traktor, s lijeve ili desne strane. :mrgreen:
Za šta bi inače služili španeri na traktoru? Za pravljenje sladoleda možda :scratch Naravno da nikad ne našpanate tako da priključak ne mrda nikud ni mrvice, jer onda dolazi do toga da čim traktor malo drukneš volanom, stroj bježi. Ostavlja se nešto slobodnog hoda našpanerima, ali mali dio koji korigira pogreške vozača. I svaki onaj koji će meni pričati kako se ore nek dođe k meni pa da vidimo tko će bolje izorati.
ja i dalje tvrdim da za vrijeme oranja španeri trebaju biti otpušteni i normalno ne kao da ni ne postoje ali kad oreš ravno i pogledaš u španer on bi trebao biti slobodan.ako ti misliš drugačije nek ti bude,pa ti ori pogrešno kao i do sada a ostali nek procijene tko je u pravu.mislim da je svima dosta španera za danas. :scratch
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Oranje,oranje,oranje...

Josip 123 je u pravu. Slobodni španeri kod ravne brazde najbolje pokazuju kakav je plug. Kad se moraju koristiti španeri, znači da s plugom nekaj nije u redu, a kod slabijih traktora se to odmah osjeti - teže vučeju. Slićna stvar je i s dubinom oranja. Ako se plug podesi tak da ne treba oslonac na kotaču za određivanje dubine, nego plug kod isključene hidraulike, dakle od svoje težine i horizontalnog usmjerenja, ore na dubinu koju hoćemo (npr. 20 cm), traktoru je najlakše. Nedostatak je kaj onda plug sporije ulazi u brazdu.
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Re: Oranje,oranje,oranje...

cabage kaže:
Momci moji, nemate vi pojma. Plug prekretač, o kakvom je oranju ovdje riječ, moraš na španerima našpanati da bude točno u centru traktora, dakle ni lijevo ni desno, a sad ono o čemu vi govorite. Štelanje širine prve brazde na plugu služi za to da na večem ili manjem traktoru uštelaš plug da ore onoliko koliko treba. Nemaju svi traktori istu širinu između kotača i za to služi ta opcija na plugu.
Ajde mi objasnite kako bi vi orali recimo na njivi koja konstantno ide u zavoj. Plug bi držao pravac jer ga španeri nebi držali i začas bi plug pretekao traktor, s lijeve ili desne strane. :mrgreen:
Za šta bi inače služili španeri na traktoru? Za pravljenje sladoleda možda :scratch Naravno da nikad ne našpanate tako da priključak ne mrda nikud ni mrvice, jer onda dolazi do toga da čim traktor malo drukneš volanom, stroj bježi. Ostavlja se nešto slobodnog hoda našpanerima, ali mali dio koji korigira pogreške vozača. I svaki onaj koji će meni pričati kako se ore nek dođe k meni pa da vidimo tko će bolje izorati.

U biti u pravu si-ti radi tak kak radiš i dalje, a mi ostali čemo onak kak je ispravno i svima bude dobro! 8)
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Oranje se vrsi s otpustenim spanerima i NI U KOJEM SLUCAJU ne smiju spaneri biti uspanati dok je plug u zemlji, naravno, ako je plug dobar...

Ja sam nakon vrsidbe repice orao strnjak i oni batrljci su mi stalno skidali osigurace sa spanera i posto nisam nikakvih vijaka imao uz sebe, spanere sam skinuo i ubacio u kabinu da ih slucajno ne zaorem. TO je i "cika Mato" vidio i bas smo komentirali to (sjeca se on i zasto)...

Moj plug je pomotan pa zavlaci u lijevu stranu i prednja brazda grabi koliko joj spaner dopusta, tako dok sam s 539 orao, morao sam ga silom-prilika drzati desnim spanerom kako bih mogao normalno orati. kad sam ga zakopcao na 549, plug nije trebalo drzati na spanerima, jer on takav pomotan na neku cudnu foru pase drugom traktoru. Dok se oralo s utegnutim spanerom, nije bilo ni u teoriji moguce dobiti ravnu brazdu, jer cim malo mrdnes volanom, ili lijevi kotac traktora udje u neku rupu koju su zivotinje kopale po njivi, pravac se grbavio i njiva je sto si vise pred kraj oranja bio, to je pravac bio grbaviji... Oranje s utegnutim spanerima nije ispravno, sve dok imamo ispravan plug i dok ga znamo pravilno postelati.

U necije (ne)znanje u stelanju pluga i pravilnosti oranja ne ulazim, ali svaka struka ima svoja pravila, pa tako i ova ;)
 
B

baotica

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ronin kaže:



Dakle njivu si razmjeriš kreneš od jedne međe i paralelno samo s jednom međom oreš. Kad završiš sve onda onaj dio koji ti jje ostao uz drugu među samo popraviš paralelno s tom međom sa par brazdi. Jedne godine naaraš na među druge odaraš to valjda znaš.

hvala na savjetu
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Oranje,oranje,oranje...

cabage kaže:
Momci moji, nemate vi pojma. Plug prekretač, o kakvom je oranju ovdje riječ, moraš na španerima našpanati da bude točno u centru traktora, dakle ni lijevo ni desno, a sad ono o čemu vi govorite. Štelanje širine prve brazde na plugu služi za to da na večem ili manjem traktoru uštelaš plug da ore onoliko koliko treba. Nemaju svi traktori istu širinu između kotača i za to služi ta opcija na plugu.
Ajde mi objasnite kako bi vi orali recimo na njivi koja konstantno ide u zavoj. Plug bi držao pravac jer ga španeri nebi držali i začas bi plug pretekao traktor, s lijeve ili desne strane. :mrgreen:
Za šta bi inače služili španeri na traktoru? Za pravljenje sladoleda možda :scratch Naravno da nikad ne našpanate tako da priključak ne mrda nikud ni mrvice, jer onda dolazi do toga da čim traktor malo drukneš volanom, stroj bježi. Ostavlja se nešto slobodnog hoda našpanerima, ali mali dio koji korigira pogreške vozača. I svaki onaj koji će meni pričati kako se ore nek dođe k meni pa da vidimo tko će bolje izorati.
Ne bi plug nikad pretekao traktor niti bi orao kako bi htio,nego bi orao kako bi ti išao s traktorom,orao sam takvu zemlju i znam o čemu pričam.A to kako ti uštelaš plug je tvoja volja,i ako si zadovoljan i ja sam zadovoljan... :D
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: Oranje,oranje,oranje...

Marko u pravu si, plug si sam uzima i u ovisnosti od razmaka zadnji kotača plug odbrazđuješ ili zabrazđuješ da dobije pravocrtnu vučnu silu, da nezanosi traktor. On se sam mora držat na plazovima. Dok sam imao 2x10 morao sam držat na španeru jer drukčije nije moglo, nije pokrivao trag, dok 2x12 ide bez španera, netreba biti ukošen do jaja i za čudo ide lakše...

Normalno svaka promjena dubine oranja traži naštimavanje pluga. Kad se kaže bez španera, oni onda služe kad ideš u transportu da neklati, znači mora imat plug lufta bar 10-15cm i onda je to oranje a sve ostalo silovanje doslovno. Jer tjeraš plug u putanju u kojoj neželi biti, pa automatski se teže vuče i moraš držat prednje kotače zakrenute.. Tad ima i više klizanja kotača jer nije vuča pravocrtna neko kosa.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh