• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Oranje,oranje,oranje...

Sad me svi malo nervirate s tim trobraznim plugovima :mrgreen: :mrgreen:
marko hurlimann xa86 kaže:
Ovaj plug inače vuče Zetor Cristal 120ks i on isto ima kaj radit s njim :blackeye
Imaj na umu da je zetor najlijeniji traktor za oranje. Znam čovjeka koji je imao zetora kristala 80 konja valjda i onda je kupio lamborghinia 60 konja i taj je zaorao zetora. Zekan nije mogao ni pomisliti parirati traktoru 20 konja slabijem od sebe. Jbg, al je tako. Zetori su za fine poslove...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Oranje,oranje,oranje...

ŠANANA kaže:
čistam dobro ide, ne vidim da bi se nekaj mučio, koliko se da vidjeti s videa, al dobro ide :D :D :D
Pa ide,nisam rekao da nejde,ali nije to baš za njega pofotovo u tak tvrdoj zemlji.
Da je kod mene u lakoj zemlji išao bi puno lakše.
U toj tvrdoj zemlji bi mu 3×14 bilo najljepše..

@cabage: tako je i meni bilo,a sada sam si srce namirio 8)
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: Oranje,oranje,oranje...

:D :D :D kak je lijepo to vidjeti da mf može :mrgreen:
vidiš da ide to njemu ko od šale a bojao si se da nepe i to dosta brzo
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Oranje,oranje,oranje...

To je bila 4reduktor sad km/h teško odrediti...
Zadovoljan sam ja kak on ide...Dok vidim kak 100ks traktori oru sa 16cola onda znam da ipak MF nije za bacit 8)
 
S

strongboy

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

izmerio sam sirinu brazde,t.j. zahvata brazde na plug tomice i plug IMT.ispalo je da plug tomice ima siri zahvat.ne za mnogo al ipak.e sad ako je plug od IMT 10'' ,onda je tomin plug 12". :scratch.jel su 27 cm 12"?
ovo je plug za IMT
a ovo plug za TV
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: Oranje,oranje,oranje...

1 col=2.44mm
odnosno 10 cola je 25 cm
12 cola je 30cm
 
S

strongboy

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

daniels kaže:
1 col=2.44mm
odnosno 10 cola je 25 cm
12 cola je 30cm
onda su mi oba pluga 2x10" bez razlike sto tomin plug hvata po 2,5 cm vise po pluznom tjelu ili puta 2,vise za 5 cm.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bolje mjeri širinu između vrha špice lemeša prednje i zadnje brazde...
Ovako prek rame te malo može zavarati..
IMT 2×10 grabi 25cm po brazdi...
 
B

Bobo

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

1 col je 2.54cm, a ne 2.44, kako gore pise...

Mnogi mjere colazu pluga gore na rami i onda baljezgaju kako neki plug ima 13" i kako OLT slavonac ima 11" zahvat po brazdi.

Marko hurlimann je ispravno napisao da se mjeri od spica do spica lemesa jer je to najsigurniji nacin mjerenja.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Oranje,oranje,oranje...

Današnje oranje livade:
opet MF 590 i 3×16 :p
i493148_Fotografija080.jpg
i493147_Fotografija081.jpg


[youtube:1csfsb3b]j7OdRKwPkrE[/youtube:1csfsb3b]
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Oranje,oranje,oranje...

lepo to njemu ide, samo mi se nekak čin da prva brazda malo grabi :scratch

a de je claas :?: :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Oranje,oranje,oranje...

ŠANANA kaže:
lepo to njemu ide, samo mi se nekak čin da prva brazda malo grabi :scratch

a de je claas :?: :mrgreen:
Prva manje grabi kad idem u desno a u lijevo je dobro a zašto :scratch
Claas odmara :p
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bobo kaže:
1 col je 2.54cm, a ne 2.44, kako gore pise...

točno neznam zakaj sam pisal 2.44cm :scratch

negde sam se preračunal.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
Re: Oranje,oranje,oranje...

sutra 16.05 subota takmičenje orača karlovačke županije u logorištu prema korani.
 
B

baotica

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Bok ljudi

Imam plug ravnjak pomični duple desetke, proizvođač Batuje, a vučem taj plug IMT 533 traktorincem.

Eh sad pitanje, kako orati kad njiva nije idealnog kvadratnog oblika (znači uzdužne strane nisu pod pravim kutem).?

Uzmem ja lijepo plug, naštelam ga na maksimalnu dubinu, pošto sam odlučio ove godine razmitati (brazde padaju prema međi, i u sredini kanal) krenem ja lijepo uz desnu među a vratim se niz lijevu među, i tako se ja vrti u krug, i sve pet, brazde su dubine koje trebaju biti, i ravne ko strijela.

No kako se približavam sredini vidim ja da je na početku njive nezaorani dio uži, a na drugom kraju dosta širi.I onda mi je na kraju u sredini osto nezaorani trokut, koji sam onda naravno morao orati malo po malo_Ono, rikverc, pa potegneš brazdu, pa opet rikverc, pa brazda.
Uglavnom sranje.A najgore je što ostane nepravilna gigantski široka brazda koju je stvarno sranje zatanjurati, naročito kako mi se na toj njivi za oranja rastresla zemlja ko da je već drljana (traktor mi propadao, a tanjurače gurale zemlju ispred sebe).I na kraju krajeva opet nisam uspio potpuno izravnati sredinu, na što sam stvarno izludio.

Znam da se može početi i od sredine, ali da na njivi ovako nepravilnog oblika počnem u sredini, bog te pitaj gdje bi završio na kraju uz među.Zanima može li se ovo nekako elegantnije napraviti, a ne da mi u sredini ostaje trokut koji onda moram picaniti, i na kraju krajeva opet kanal ne ispadne uredan i ujednačene širine.
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Re: Oranje,oranje,oranje...

Ako je jako razlika oreš na tri sloga umjesto na dva. Ovisi kojeg je oblika parcela. Ako je razlika manja možeš ovako kako si ti. I ja imam takvih parcela to ti je tako kad su pijani radili komesaciju nekad. Pa imaš deset parcela u nizu koje su sve u neki špic. Nacrtaj skicu parcele pa ćemo ti objasnit.
 
B

baotica

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Evo i grube skice parcele.

Znači plug je dvobrazni ravnjak.A nisam skužio ovo sa stogovima.

 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: Oranje,oranje,oranje...

Pozdrav svima!
marko hurlimann xa86 kaže:
Prva manje grabi kad idem u desno a u lijevo je dobro a zašto :scratch
Claas odmara :p
Lepo ti ide oranje! Sve pohvale.
A jesu li zadnje gume isto napuhane?,,,da nema razlike u pritiscima?,,,da te ne zeza možda to?
:scratch Kad zadnja guma uđe u razor, zna se više zgužvati(sabiti) ako je manji pritisak...
Pozdrav Joe! :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Oranje,oranje,oranje...

joekiki kaže:
Pozdrav svima!
marko hurlimann xa86 kaže:
Prva manje grabi kad idem u desno a u lijevo je dobro a zašto :scratch
Claas odmara :p
Lepo ti ide oranje! Sve pohvale.
A jesu li zadnje gume isto napuhane?,,,da nema razlike u pritiscima?,,,da te ne zeza možda to?
:scratch Kad zadnja guma uđe u razor, zna se više zgužvati(sabiti) ako je manji pritisak...
Pozdrav Joe! :mrgreen:
Isti su tlakovi u gumama...
Kad orem u ljevo plug se ljepo drži na španerima,a kad idem u desno onda se povuče cijeli udesno pa prednja malo hvata :blackeye
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Re: Oranje,oranje,oranje...




Dakle njivu si razmjeriš kreneš od jedne međe i paralelno samo s jednom međom oreš. Kad završiš sve onda onaj dio koji ti jje ostao uz drugu među samo popraviš paralelno s tom međom sa par brazdi. Jedne godine naaraš na među druge odaraš to valjda znaš.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh