• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...1

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
J

jokapz

Guest
Re: Oranje,oranje,oranje...

Postao/la Bobo dana 10 tra 2009, 23:00
Ovo sam samo vidio na traktorima koji idu na natjecanja oraca, jer se tako fino moze naginjati plug pri otvaranju razora, a u "stvarnom zivotu" to rijetko kome treba. meni nikad nije nedostajalo, tak da nece ni strongboyu...

E Bobo, Bobo to večina Torpedo ima i u nekim slučajevima nemožeš vjerovat koliko ti to pomogne!! Sorry na OFF al vračamo se nazad na temu... ;)
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Oranje,oranje,oranje...

jokapz kaže:
Postao/la Bobo dana 10 tra 2009, 23:00
Ovo sam samo vidio na traktorima koji idu na natjecanja oraca, jer se tako fino moze naginjati plug pri otvaranju razora, a u "stvarnom zivotu" to rijetko kome treba. meni nikad nije nedostajalo, tak da nece ni strongboyu...

E Bobo, Bobo to večina Torpedo ima i u nekim slučajevima nemožeš vjerovat koliko ti to pomogne!! Sorry na OFF al vračamo se nazad na temu... ;)
To imaju svi Torpedi sa original polugama i imaju plivajući položaj poluga, tako da se stroj može naginjati u odnosu na traktor, kao što imaju današnji novi traktori(tu ne računam nove imt-e).
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

evo malo današnjeg oranja, tzv zimske brazde u 4 mjesecu :D tu je zimus vožen gnoj i sad če iči sirak :D





nešto se starom svidjelo sjedit u klimatiziranom traktoru, čak je i podrljao odmah komad da zatvori brazdu :shock: a mene je zapalo košenje grabe :cry:
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: Oranje,oranje,oranje...

bogec pa nemoj me da ste danas orali, :oops:
tu nebu sirak rasel da ga :mrgreen: :?: :!:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

gmiža kaže:
bogec pa nemoj me da ste danas orali, :oops:
tu nebu sirak rasel da ga :mrgreen: :?: :!:

da danas, pa nije danas nikvi svetak, jučer nismo orali, i sutra je mir, kod nas su svi radili na polju, sad su dobri uvijeti, a to treba poštivat

i te kako če rasti, nemoj coprat ;)
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: Oranje,oranje,oranje...

joj kod nas ti se ne radi od četvrtka u podne do utorka, zemlju nit pomislit da se dira, svaki kraj ima valjda svoje običaje :!:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Oranje,oranje,oranje...

"Uzalud vam trud svirači"
Se gnoj mora odmah izorat a ne čekat da preprhne na zemlji.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

marko hurlimann xa86 kaže:
"Uzalud vam trud svirači"
Se gnoj mora odmah izorat a ne čekat da preprhne na zemlji.

pravi se javio ;)

kaj ti misliš da se prinosi teraju sa stajskim gnojem, u eko uzgoju da ali sa mojim prinosima ne, tak da nije ni neophodno to odmah zaoravat, več je bit u tlo unjet organsku tvar, i samim time poboljšat procese u tlu, a prinose če dat umjetno, zaoravanje stajskog gnoja pridonosi poboljšanju procesa humifikacije, razgradnje tvari, pristupačnosti hranjiva, ali teško da se sa gnojem stajskim mogu terat prinosi, mogu ali jako teško, a ti kravi objasni kad joj nemaš kaj dat za jest
ali ti to sve znaš prijatelju ;)

u pravilu ja nikad ne forsiram odmah zaoravanje gnoja, ok to je sve kak veli da bi trebalo,ali isti efekat imam i ovako, tla su mi laka za obradu, sve divno krasno raste i kaj ču bolje :D

slike su metnute eto da se vidi oranje, a sirak koji mora imat na toj parceli preko 130 tona zelene mase , to prepusti meni ;)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Oranje,oranje,oranje...

opet sam malo bogatiji u svome znanju :p
moram nekaj pitati i onda dobijem odgovor koji nisam ni očekivao a to je od svake pohvale 8)

Koliko je bila dubina?
Brzina?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

marko hurlimann xa86 kaže:
opet sam malo bogatiji u svome znanju :p
moram nekaj pitati i onda dobijem odgovor koji nisam ni očekivao a to je od svake pohvale 8)

Koliko je bila dubina?
Brzina?

eto vidiš 8)
morao sam pitat starog jer je on orao,(a tako i slike bolje ispadnu kad je traktor u radu), brzina 4 radna oko 11km na sat, dubina po mjerenju sa mobitelom oko 28, cirka govoreči, čistam dovoljno :p

ljetos je jako duboko orano, jer su bili kukuruzi a prije toga grašak(sječaš se zakana cristala i kombinirke deutz sa omotačem)

ja imam razne dubine oranja uvisno o uvijetima na polju, tako da se skoro nikad ne ore na istu dubinu :D
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Oranje,oranje,oranje...

marko hurlimann xa86 kaže:
opet sam malo bogatiji u svome znanju :p
moram nekaj pitati i onda dobijem odgovor koji nisam ni očekivao a to je od svake pohvale 8)

Koliko je bila dubina?
Brzina?

Dobio si odgovor koji ti govori ovo: Zašto zaorati gnojivo i spasiti dio dušika(novca), kad možeš lijepo kupit i bacit poslije umjetni :!:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Oranje,oranje,oranje...

to i ja mislim,mario...

bogec,mislim da griješiš. :idea:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

mario kaže:
Dobio si odgovor koji ti govori ovo: Zašto zaorati gnojivo i spasiti dio dušika(novca), kad možeš lijepo kupit i bacit poslije umjetni :!:

vidim da se vadi iz kontexta pa da pojasnim

tu ste potpuno u pravu po literaturi da brzom inkorporacijom u tlo unosite kakti više hranjiva, ali koji i kakvih to je malo druga priča
malo literature
Prosječan sastav: 0.20-0.60% dusika (N),0.04-0.30% fosfora (P2O5), 0.10-0.80% kalija (K2O), 0.07-1,00% kalcija (CaO) i 0.03-0.06% magnezija (MgO).

a ako se spominje dušik iz stajskog gnoja kao jako bitan kod zimske brazde to je totalni promašaj ako se od toga očekuje poboljšanje prinosa, taj dušik je odavno nestao i da je iste sekunde zaoran, a kamoli da bi čekao da netko nešto posije možebitno u svibnju
zato se dušik dodaje često, i u manjim količinama

pitanje koliki je postotak dušika u gnojovki koju upotrebljavaš a imaš otvorene lagune, gdje se taj dušik neprestano gubi isparavanjem i drugim atmosferskim činiteljima gubitaka

nadalje kruti stajski gnoj ima u tlu djelovanje 3-4 godine,a največi učinak ima u drugoj godini, a gdje je taj silni dušik iz tog gnoja, e tu dolazi do onog da je taj gnoj bitan u tom pogledu da u lakim pješčanim tlima veže koloidne čestice, a u teškim tlima dovodi do humifikacije, poboljšanja strukture, tla postaju lakša za obradu, hranjiva su pristupačnija

ali sirak koji traži po svim hranjivima brojke blizo 200kg na ha čistih hranjiva za svako hranjivo te velike brojke, to sigurno nebudete dobili sa stajskim gnojem, ali budete dobili bolju mikrobiološku aktivnost tla, pristupačnost hranjiva, lakšu obradu

u ekološkoj proizvodnji se ne smiju upotrebljavat mineralna gnojiva, i tu se sasvim drugačije radi u nekim postupcima sa stajskim gnojem tj njegovom primjenom

u intenzivnoj i održivoj poljoprivredi je to drugačije, u intenzivnoj kao što je poznata nizozemska, sve rekord za rekordom, sve zeleno, divno i krasno dolazi do prekomjernog iskorištavanja tla, a primat je na mineralnim gnojivima, dok u održivoj je sve to ukomponirano, isto tako i grašak koji če ostavit dušik, a naredna kultura če ga koristiti, stajski gnoj koji če pridonjet boljem iskorištenju mineralnih gnojiva zbog popravljanja pedoloških procesa

ništa ja nisam prije napisao bezveze

s sad po seljački, po slici se vidi da je taj gnoj davno vožen, konkretno u veljači, i nakon toga je domah došla kiša, a bogami sigurno neču orat po mokrom, ali u tlo je unešena organska tvar i kojih 2 tone agrodola na ha koji je sadržan u gnoju, a ja za kulturu moram podmirit hranjiva ionako,a svi znadete kak moja polja izgledaju, pa ipak ima nešto u tome

po literaturi ste u potpunosti u pravu i mario i abrkili, tu nemam šta za reči, ali ko što sam prije napisao u postu meni je bitno popravit svojstva tla, a dušik bi se ionako izgubio, bitna je organska tvar, jer čestim oranjem i puštanjem kisika u tlo se događaju procesi mineralizacije :!: a oni dovode do toga da se hranjiva vežu na koloide tla a samim time postaju nedostupna biljci, zato je bitno dodavanje organske tvari da se izjednače procesi mineralizacije i humifikacije :!:

šta znači sirku i bilo kojoj drugoj kulturi zaoran stajnjak u pogledu dušika kao djela hranjiva u 10 mjesecu, baš ništa, toga nema, biljka posijana u svibnju če tražit svoje koje ona želi onda, a ne prije pola godine, a procesom humifikacije tj sporijim razlaganjem organske tvari dio hranjiva če postojat, a nova hranjiva če bit dostupnija

ova priča je bila o krutom stajskom gnoju, u kojem ne želim pobiti tvrdnju ispravnosti zaoravanja gnoja odmah, ali i same znanstvene činjenice koje iz toga proizlaze ako se zaore ili ne zaore, provedene u praksu

kod mene je vožen gnoj prošli ponedjeljak i utorak 40 prikolica i u srijedu je zaoran, tako da se ne može reči da se taj dio ne poštuje, ali svejedno ja moram i na toj parceli podmirit hranjiva biljci, a gnoj stajski če napravit svoje :!:

dio o gnojovki i njenom brzom hlapljenju ne objašnjavam, to je druga priča , sama za sebe

iako se ovaj post ne odnosi konkretno na temu oranja, sam proces oko tla je vrlo kompleksan stoga je i dio ove teme
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Oranje,oranje,oranje...

OK, bogec sve je to ok kaj si napisao, istina gubio bi se i dio dušika da je odmah zaorano, ali opet neki dio ostane.
Zaoravanje istog trena daje najbolji efekt onda kad recimo poslije ljulja ili graška ide odmah druga kultura.

A buduči da nisu bili uvjeti za oranje, a doma nisi imao kamo s gnojem onda ok, nisi ti kriv.
Ne zaoremo ni mi sve odmah, al se trudimo da zaoremo čim više na taj načim.
A mogu reči da poslije gnojovke ostane isto fini sloj humusa na tlu, jer u mojoj gnojovci ima isto slame, a i doda se isto odpprilike 2 tone Kalcijevog karbonata preko gnojovke.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Oranje,oranje,oranje...

mario kaže:
OK, bogec sve je to ok kaj si napisao, istina gubio bi se i dio dušika da je odmah zaorano, ali opet neki dio ostane.
Zaoravanje istog trena daje najbolji efekt onda kad recimo poslije ljulja ili graška ide odmah druga kultura.

A buduči da nisu bili uvjeti za oranje, a doma nisi imao kamo s gnojem onda ok, nisi ti kriv.
Ne zaoremo ni mi sve odmah, al se trudimo da zaoremo čim više na taj načim.
A mogu reči da poslije gnojovke ostane isto fini sloj humusa na tlu, jer u mojoj gnojovci ima isto slame, a i doda se isto odpprilike 2 tone Kalcijevog karbonata preko gnojovke.


sve to potpisujem, da bi riječ rekao :D

istina da se ima najviše hranjiva kao što si spomenuo ako bi odmah zaorao i sijao, samo tada kod zaoravanja se mora dodat urea, naime ubrzo nakon zaoravanja bi došlo do burnih procesa razgradnje u kojem se troši dušik i tu bi za biljku koja ja posijana nastala dušična depresija , zato je bitno taj proces stvaranja i razgradnje izjednačit da biljka nebi doživila šok, jer vi ste kao napravili sve , pognojili, posijali, a biljka ne raste, to je zbog dušične depresije
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Oranje,oranje,oranje...

Slike od člana tomica zetor

i445030_Slika183.jpg
i445029_Slika178.jpg
i445028_Slika180.jpg

i445034_Slika182.jpg
i445033_Slika185.jpg
i445032_Slika186.jpg
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: Oranje,oranje,oranje...

mario kaže:
A mogu reči da poslije gnojovke ostane isto fini sloj humusa na tlu, jer u mojoj gnojovci ima isto slame, a i doda se isto odpprilike 2 tone Kalcijevog karbonata preko gnojovke.
jel se sme znati kak ga ubacivate u gnojovku? :scratch :mrgreen:
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Oranje,oranje,oranje...

Mijesam kalcijev karbonat u mikserici zajedno sa slamom i vodom i to ide na lezista. Radim im stelju svaka 3-4 tjedna. Osim sto je super za zemlju, sluzi i za dezinfekciju lezista.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: Oranje,oranje,oranje...

EVO ZEKO 6245 I PLUG 3x14 NA DUBINU 15-18cm A NA 3X12 OKO DVADESET NA LAKŠOJ ZEMLJI I DUBLJE OVISNO EVO PAR SLIKICA I DA NAPOMEN ZA ONE KOJI NEZNAJU DA NIJE 62 KS
i457390_Slika047.jpg
i457389_Slika046.jpg
i457388_Slika045.jpg
i457410_Slika049.jpg
i457409_Slika048.jpg
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh